کیف پول اتریوم

بهترین کیف پول‌های اتریوم

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

کیف پول بیت کوین، کیف پول اتریوم و صدها کیف پول مجازی دیگر که در بازار ارزهای دیجیتال با آن‌ها روبرو هستیم، گیج‌کننده به نظر می‌رسند، اینطور نیست؟ کیف پول سرد، کیف پول گرم، کیف پول سخت‌افزاری، کیف پول کاغذی و … . بهترین کیف پول اتریوم در کدام یک از پلتفرم‌ها و ساختارها جای می‌گیرد؟ انواع مختلفی از این کیف پول‌ها وجود دارند و هر کدام مزایا و معایب مختلفی را به کاربر ارائه می‌دهند. بعضی از آن‌ها محیط کاربری ساده‌تری داشته، اما ایمنی کمتری به همراه دارند. بعضی دیگر برای ذخیره کرده دارایی دیجیتال عالی هستند، اما برای معاملات روزانه کارایی مناسبی ندارند. بر اساس چه معیارهایی باید تصمیم‌گیری کرده و هنگام انتخاب کیف پول Ethereum به چه مواردی توجه کنیم؟

در این راهنما، انواع کیف پول‌های اتریوم را دنبال و بررسی می کنیم: کیف پول کاغذی، کیف پول آنلاین، کیف پول سخت افزاری، کیف پول نرم افزاری و کیف پول موبایل.

ما به چند نمونه برتر در هر دسته بندی پرداخته و در مورد امنیت آن‌ها و محیط کاربری و غیره صحبت خواهیم کرد. پس از به پایان رساندن مطالعه این راهنما، مزایا و معایب هر نوع از کیف پول‌های اتریوم را آموخته و سپس می‌توانید بهترین کیف پول Ethereum یا شاید به طور کلی بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال را برای خود انتخاب کنید.

کیف پول اتریوم
کیف پول اتریوم می‌تواند کیف پول نرم افزاری، سخت افزاری، موبایلی و کاغذی باشد که هر یک سطح ایمنی خاص خود را دارند.

هنگام انتخاب کیف پول اتریوم به چه مواردی توجه کنیم؟

هنگام انتخاب کیف پول اتریوم باید به موارد متعددی دقت داشته باشید که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

  • امنیت والت اتریوم

امنیت، کلیدواژه‌ای فوق‌العاده و بسیار مهم در دنیای رمزنگاری است، زیرا ما با ارزش سر و کار داریم. در دنیای فیزیکی، ما مراقب دارایی‌های منقول و غیرمنقول خود هستیم و در دنیای دیجیتال هم اوضاع همین است. شما همیشه از چیزهایی که برای آن‌ها ارزش قائل هستید، محافظت می‌کنید. وقتی قرار است دوچرخه خود را در یک خیابان شلوغ رها کنید، آن را قفل می‌کنید. اگر شماره پین کارت بانکی خود را در دستگاه خودپرداز وارد می‌سازید، با دقت آن را از دید افراد دیگر پنهان می‌کنید. همین طور وقتی ارز رمزنگاری شده خود را در جایی رها می‌کنید، باید مطمئن شوید که به درستی ایمن‌سازی شده است.

در مورد سرقت دارایی‌های منقول و غیرمنقول رایج، سرقت و به هر شکلی از دست دادن قابل پیگیری است، اما در خصوص امنیت ارزهای رمزنگاری شده و غیرمتمرکز، بانک یا موسسه مالی و به طور کلی هیچ مرجعی وجود ندارد که بتوانید از طریق آن پیگیری داشته باشید. در خصوص بیت کوین یا اتر، نمی‌توان با فشار دادن دکمه‌ای مانند آن چه در صورت امکان انتقال بانکی عادی داریم، به فرستنده بازگرداند. در ارزهای رمزنگاری شده، هرگاه سکه‌ها از کیف پول شما خارج شوند، برای همیشه از بین می‌روند. به همین دلیل بهترین کیف پول Ethereum باید بسیار ایمن باشد.

  • والت گرم یا سرد

کیف پول اتریوم دو دسته عمده دارد: گرم و سرد. کیف پول داغ یا گرم، کلیدهای شما را به صورت آنلاین ذخیره می‌کند تا در صورت دسترسی به اینترنت، تقریباً از هر جای دنیا به راحتی دسترسی به آن‌ها داشته باشید. اما، قطعاً کیف پول‌های اتریوم گرم بهترین گزینه نیستند، زیرا امکان و ریسک هک شدن و سرقت دارایی دیجیتال وجود خواهد داشت. از طرف دیگر، کیف پول‌های سرد، کلیدهای شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و فقط در صورت تمایل به اینترنت وصل می‌شوید. بدیهی است که این باعث امنیت بیشتر آن‌ها شده و کمترین ریسک هک شدن را همراه دارند.

  • نوع والت اتریوم

همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم، انواع مختلفی از کیف پول‌های اتریوم وجود دارد و شما می‌توانید کیف پول کاغذی، کیف پول موبایل، کیف پول سخت افزاری، کیف پول نرم افزاری و … را انتخاب کنید. هر یک از این انواع کیف پول اتریوم مزایا و معایب خود را دارند و باید با توجه به انتظارات خود و همین طور سبک معاملاتی و ذخیره‌سازی اتر که بیشتر می‌پسندید، مدل مناسب را از این میان انتخاب نمایید.

  • قابلیت پشتیبانی از توکن‌های ERC20

در انتخاب کیف پول‌های اتریوم، اهمیت زیادی دارد کیف پولی را انتخاب نمایید که دارای قابلیت پشتیبانی از توکن‌های ERC20 نیز باشد. این محل تمایزی با کیف پول‌های بیت کوین خواهد بود.

کیف پول اتریوم
در انتخاب کیف پول اتریوم، باید به جز ایمنی، به ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط وی و همین طور توکن‌ها توجه داشته باشید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری اتریوم

کیف پول‌های سخت‌افزاری اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال محلی برای ذخیره‌سازی ارز رمزنگاری شده هستند. آن‌ها شباهت زیادی به دیسک‌های سخت معمولی و قابل حمل دارند، اما به طور خاص برای استفاده در ارزهای رمزپایه طراحی شده‌اند. آن‌ها می‌توانند برای انجام معامله به رایانه مورد نظر شما متصل شده و کلیدها را به صورت آفلاین تولید کنند.

از آنجا که کیف پول های سخت‌افزاری به اینترنت متصل نیستند، دارایی دیجیتال شما را از هرگونه حمله سایبری و هک شدن کاملاً مصون می‌سازند. اکثر آن‌ها دارای گزینه‌های پشتیبانی هستند تا اطمینان حاصل شود که دارایی Ether خود را از دست نخواهید داد. همین طور با احراز هویت دو عاملی و همچنین رمزعبور PIN می‌توانید از امنیت بیشتری برخوردار شوید. اکثر کیف پول‌های سخت افزاری مدرن دارای یک صفحه نمایش هستند و به این شکل کاربری ساده‌تری فراهم می‌سازند.

البته قیمت کیف پول‌های سخت افزاری تاحدودی زیادتر از نمونه‌های دیگر کیف پول‌های اتریوم است. زیاد است. اما اگر می‌خواهید دارایی قابل توجهی از اتر را ذخیره کنید، این پرداخت قیمت بالاتر ارزشمند خواهد بود و سطح ایمنی بیشتری را فراهم می‌سازید. از جمله کیف پول‌های سخت افزاری اتریوم می‌توان به کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، کیف پول سخت افزاری Trezor و کیف پول سخت افزاری KeepKey اشاره کرد که در زیر به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

1. کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس ظاهری شبیه به یک فلش USB دارد. با توجه به سخت افزاری بودن این کیف پول اتریوم، باید آن را از امنیت بالایی برخوردار بدانیم. این کیف پول دارای قابلیت این است که حتی در صورت اتصال به سیستم کامپیوتری ویروسی، عملکرد خود را بدون نقص انجام داده و مشکل عملکردی یا امنیتی برای آن به وجود نخواهد آمد. به لحاظ کیفیت بدنه باید این مدل را در رده بالایی قرار دهیم. جنس بدنه آن از استیل ضدزنگ بوده و در مقابل ضربه، سقوط و سایر عوامل بیرونی نیز کاملا مقاوم است. البته تمام این قابلیت‌ها در ازای پرداخت مبلغ خرید کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، عرضه شده و شاید رایگان نبودن نخستین نقطه به ظاهر منفی از این کیف پول باشد که برای برخی از افراد جلب توجه می‌کند. همین طور وجود صفحه نمایش روی بدنه لجر نانو اس، از امتیازات آن به حساب می‌آید.

اگر چه کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس به طور خاص برای ارز دیجیتال اتریوم مناسب اعلام شده است، اما این کیف پول دیجیتال برای بسیاری از رمزارزهای دیگر از جمله بیت کوین نیز مناسب خواهد بود. برای نخستین راه اندازی کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، باید آن را به وسیله کابل USB که در جعبه کیف پول قرار دارد، به سیستم کامپیوتری خود متصل ساخته و سپس مراحل تنظیم اولیه را دنبال کنید. احتمالا نخستین بار تنظیم کمی (تنها کمی!)، پیچیده خواهد بود، اما پس از نخستین بار تنظیم، دیگر تمامی فرآیندهای ذخیره‌سازی و معاملات به وسیله این کیف پول، به سادگی انجام می‌شوند.

اگر به دنبال یک کیف پول سخت افزاری با ضریب امنیتی فوق العاده بالا هستید که به جز اتریوم و بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری را نیز پشتیبانی کند، کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود. به علاوه این کیف پول با بسیاری از کیف پول‌های گرم نیز تطابق دارد و از این جهت آزادی عمل زیادی به شما می‌دهد.

2. کیف پول سخت افزاری Trezor

کیف پول سخت افزاری Trezor در قیاس با کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس اتریوم، از قیمت کمتری برخوردار است و اگر می‌خواهید مبلغ کمتری برای خرید یک کیف پول با امنیت بالا بپردازید، Trezor می‌تواند انتخاب شما باشد. با خرید این کیف پول سخت افزاری، می‎توانید به صورت آفلاین معاملات خود بر پایه ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم را انجام داده و نیازی به اتصال به اینترنت و در ریسک قرار دادن دارایی دیجیتال شما نخواهد بود. این کیف پول کلیدهای خصوصی را به شکل آفلاین ذخیره کرده و از ریسک هک فارغ است.

شما می‌توانید از هر دو رمز عبور Trezor استفاده کرده و ضریب امنیتی آن را افزایش دهید. البته توجه داشته باشید که با اشتباه وارد کردن رمز عبور، باید مدت زمانی را با توان 2 در هر بار اشتباه، منتظر بمانید تا دوباره امکان وارد کردن رمز عبور وجود داشته باشد. کیف پول سخت افزاری ترزور مانند هر وسیله جانبی دیگری چون کیبورد و موس به وسیله درگاه USB به سیستم کامپیوتری شما متصل خواهد شد. این مدل نیز مانند نمونه قبلی در برابر ویروسی بودن سیستم کامپیوتری کاملا مقاوم است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

نکته: به جز روش اتصال به کامپیوتر، می‌توانید از نرم افزار و کیف پول موبایلی Mycelium Android استفاده کرده و مبادلات و تراکنش‌های رمزپایه خود را از این طریق در گوشی هوشمند اندرویدی خود به انجام برسانید.

این کیف پول سخت افزاری اتریوم نیز دارای صفحه نمایش روی بدنه خود است و این صفحه نمایش به شما امکان آن را می‌دهد که آدرس گیرنده را به خوبی چک کرده و به اشتباه ارسال نداشته باشید. همان طور که می‌دانید ارسال اشتباه در دنیای ارزهای دیجیتال، بازگشتی ندارد و هیچ نهاد یا موسسه‌ای برای دنبال کردن آن وجود نخواهد داشت. کیف پول ترزور با کیف پول‌های الکتروم، گرین بیتز، مایسلیوم اندروید، مالتی بیت اچ‌دی و تعدادی دیگر از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال، سازگاری دارد.

کیف پول اتریوم ترزور
کیف پول اتریوم ترزور از بهترین کیف پول‌های اتریوم به حساب می‌آید که به دلیل سخت افزاری بودن آن، با سطح ایمنی بسیار بالایی روبرو هستیم.

3. کیف پول سخت افزاری KeepKey

کیف پول سخت افزاری KeepKey در سال 2015 میلادی عرضه شده و از بهترین کیف پول‌های اتریوم به حساب می‌آید. اگر چه این کیف پول به لحاظ پشتیبانی از ارزهای دیجیتال گوناگون، از دو کیف پول قبلی ضعیف‌تر است؛ اما با توجه به قیمت مناسب آن و محیط کاربری ساده، باید KeepKey را انتخابی هوشمندانه بدانیم.

این کیف پول از ارزهای دیجیتال اتریوم، بیت کوین، بیت کوین گلد، بیت کوین کش، لایت کوین، دوج کوین، دیجی بایت و دش پشتیبانی می‌کند. البته پشتیبانی آن از 48 توکن بر پایه ERC-20 اتریوم را نیز نباید از قلم انداخت.

در این کیف پول سخت افزاری اتریوم، ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی در فضای آفلاین و کاملا مجزا انجام می‌گیرد و باز اگر KeepKey را به یک سیستم کامپیوتری آلوده به بدافزار متصل سازید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

حفظ امنیت مضاعف آن نیز از طریق پین کد 24 تایی (12 تا 24 تایی) انجام خواهد شد و در صورتی که کیف پول شما به هر طریقی از دست رفته و نیاز به بازیابی آن داشته باشید، این کار به وسیله پین کد میسر خواهد بود.

برای راه‌اندازی این کیف پول لازم است که Keepkey Client را دانلود کرده و با اتصال سخت افزاری کیپ کی به کامپیوتر، مطابق دستورالعمل‌ها پیش بروید. نصب و راه‌اندازی اولیه کیف پول سخت افزاری Keepkey به سادگی انجام شده و چند دقیقه بیشتر زمان نخواهد گرفت. در نظر داشته باشید که حتما باید پین کد انتخاب شده در این بخش را به خاطر سپرده یا آن را جایی مطمئن یادداشت کنید.

نکته: کیف پول سخت افزاری Keepkey با کیف پول‌های نرم افزاری مای سلیوم و الکتروم سازگاری کامل دارد و می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

کیف پول های تحت وب اتریوم

کیف پول‌های تحت وب اتریوم یا به طور کلی کیف پول‌های ارزهای دیجیتال آنلاین، از فضای ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند و از هرجای دیگر قابل دسترسی هستند. همچنین، آن‌ها به طور کلی بسیار سریع‍‌تر از انواع دیگر کیف پول هستند و این را باید به عنوان یکی از مزایای این کیف پول‌ها به شمار آورد. اما، چون کلیدهای شما به صورت آنلاین و غالباً روی سرور شخص ثالث ذخیره می‌شوند، این امر آن‌ها را در برابر حملات سایبری، بدافزارهای مخرب، کلاهبرداری‌های فیشینگ و هکرها بسیار حساس می‌کند. از جمله کیف پول‌های تحت وب اتریوم می‌توان به کیف پول MyEtherWallet، کیف پول متاماسک و کیف پول کوین بیس اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه این کیف پول‌ها را به طور خلاصه مرور می‌کنیم.

1. کیف پول MyEtherWallet

کیف پول MyEtherWallet از بهترین کیف پول‌های اتریوم به شمار می‌آید که از طریق آن می‌توانید کلیه تراکنش‌های خود بر پایه رمز ارز اتر را انجام دهید و این ولت از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کند. از آن جایی که این کیف پول نرم افزاری کلیدهای خصوصی را در سرورهای خود ذخیره‌سازی نمی‌کند، از کیف پول‌های تحت وب ایمنی بالاتری دارد. به این شکل کنترل کامل ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی شما در اختیار خودتان خواهد بود. این کیف پول متن باز است و شما به راحتی می‌توانید کدهای آن را در وب سایت GitHub دنبال کرده و حتی در صورت نیاز نسبت به تغییر آن‌ها اقدام کنید. لایه باز بودن MyEtherWallet، یکی از امتیازات آن به حساب می‌آید.

نخستین چیزی که در این کیف پول برای دارندگان ارز دیجیتال اتریوم جذاب است، امکان نقل و انتقال (ارسال و دریافت) ارز دیجیتال اتریوم و به طور کلی توکن‌های ERC20 است. در کیف پول مای اتر ولت می‌توانید ارزهای دیجیتال را مبادله کنید. به طور مثال شما امکان مبادله و تعویض اتریوم با بیت کوین را خواهید داشت. همین طور قابلیت کار با قراردادهای هوشمند از ویژگی‌های بارز و پرطرفدار این کیف پول نرم افزاری است.

بهترین روش استفاده از این کیف پول تحت وب، ایجاد کردن آن از طریق نرم افزار موبایل MEWConnect است. این روش از ضریب ایمنی به مراتب بالاتری نسبت به سایر روش‌های فایل رمزنگاری یا Mnemonic Phrases خواهد بود.

نکته: برای بالا بردن ایمنی دارایی‌های خود در این کیف پول و به طور کلی کیف پول‌های تحت وب، به یاد داشته باشید که هرگز نباید اطلاعات کلیدهای خصوصی را در فضای نت ذخیره سازی کنید. به علاوه رمز عبور خود را نیز کاملا قوی انتخاب کرده و هرگز آن را با کسی به اشتراک نگذارید.

2. کیف پول متاماسک (MetaMask)

کیف پول تحت وب متاماسک در سال 2016 میلادی ایجاد شد و سازندگان آن دن فین لی و آرون دیویس بودند. کیف پول تحت وب متاماسک Metamask از مشهورترین کیف پول‌های ارز دیجیتال اتریوم به حساب می‌آید که پشتیبانی از توکن‌های اتریوم را نیز همراه دارد. شما می‌توانید از این کیف پول نرم افزاری را روی مرورگرهایی چون کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید. افزونه اکستنشن برای مرورگر کروم بیشترین کاربرد داشته و با وارد کردن آدرس Metamask extension در مرورگر کروم، می‌توانید مراحل نصب را به سادگی دنبال کنید.

در این کیف پول تحت وب متاماسک امکان اتصال به شبکه بلاک چین بدون نود کامل (گره کامل) امکان پذیر است و شما می‌توانید قراردادهای هوشمند را نیز از طریق آن ایجاد کنید. پیش از این و در نسخه‌های قبلی این کیف پول اتریوم، کمی در خصوص امنیت آن شبهه وجود داشت و کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال، والت متاماسک را تنها برای معاملات ارز دیجیتال مناسب دانسته و کمتر آن را برای ذخیره کردن اتریوم پیشنهاد می‌کردند. اما با به روزرسانی در آخرین نسخه آن، مشکلات امنیتی این والت مجازی برطرف شده و سیستم ورود به حساب آپدیت شده آن، به مراتب کنترل امنیتی بالاتری دارد.

کمی توضیح بیشتر: چیزی که باعث شده اکنون متاماسک را کیف پول تحت وب قوی‌تری به لحاظ ایمنی اطلاعات حساب و دارای دیجیتال بدانیم، ابزار LavaMoat است که برای افزایش امنیت جاوا اسکریپت در مقابل سرقت و هک کلیدهای خصوصی استفاده می‌شود.

3. کیف پول کوین بیس (Coinbase)

اگر به دنبال یک کیف پول تحت وب اتریوم هستید، کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet) گزینه ای عالی محسوب می‌شود. این کیف پول مجازی برای ذخیره کردن ارز دیجیتال اتریوم و همین طور بیت کوین از اعتبار بالایی برخوردار است.

وجود تائید هویت دو مرحله‌ای در این کیف پول تحت وب، باعث شده است تا ایمنی آن بالاتر رفته و ذخیره ارز دیجیتال شما در آن، حفاظت بالاتری داشته باشد. این چیزی است که معمولا در کیف پول‌های غیرسخت افزاری نسبت به آن تردید داریم و به ویژه در زمان داشتن حجم دارایی دیجیتال بالا، نگران حفاظت و امنیت آن هستیم. خوشبختانه در کیف پول کوین بیس (Coinbase) این مشکل تا حدود زیادی با تائید دو مرحله‌ای برطرف شده است. همین طور سیستم Secure Element در خصوص کلیدهای خصوصی این کیف پول تحت وب فعال شده و آن‌ها را با امنیت بالایی همراه می‌سازد.

همین طور جالب است بدانید که تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار مشهور و دارای اعتبار جهانی از کیف پول کوین بیس (Coinbase) پشتیبانی کرده و این خود دلیل دیگری از سطح ایمنی آن به حساب می‌آید.

به علاوه وجود نسخه اندروید و iOS در این کیف پول تحت وب، باعث شده تا کاربری آن بسیار ساده‌تر بوده و شما بتوانید به راحتی با دانلود و نصب آن از طریق گوگل پلی یا اپ استور، از امکانات این والت مجازی بهره‌مند شوید.

نکته مهم: لازم به ذکر است که در حال حاضر به دلیل تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور، امکان برخورداری از کیف پول کوین بیس وجود نداشته و تا زمانی که شرایط تغییر کند، باید از کیف پول‌های دیگر برای ذخیره اتریوم و مبادلات بر پایه آن استفاده نمایید.

کیف پول اتریوم
کیف پول‌های تحت وب از سطح ایمنی کمی پایین‌تر نسبت به کیف پول‌های سخت افزاری برخوردار هستند، اما دسترسی ساده‌ای به دارایی دیجیتال شما می‌دهند.

کیف پول‌های نرم افزاری اتریوم

کیف پول‌های نرم افزاری اتریوم از جمله کیف پول Atomic، کیف پول Exodus و نیز کیف پول Mist دارای شهرت و اعتبار زیادی هستند و اگر تصمیم شما انتخاب یک کیف پول نرم افزاری برای ذخیره‌سازی و تراکنش‌های مالی اتریوم باشد، این سه مورد را در فهرست لیست کیف پول‌های نرم افزاری اتریوم خواهید یافت.

کیف پول‌های نرم افزاری در قیاس با کیف پول‌های سخت افزاری، به لحاظ ماهیتی از ضریب امنیتی پایین‌تری برخوردار هستند و لازم است که حین انتخاب چنین والت‌هایی به سطح امنیتی آن‌ها توجه کافی به خرج دهید. این رده از کیف پول‌ها معمولا کارایی ساده‌ای دارند و حتی تازه‌کاران این حوزه نیز می‌توانند به راحتی از این ابزار استفاده نمایند. در ادامه سه مورد از برترین کیف پول‌های نرم افزاری اتریوم را مرور می‌کنیم.

1. کیف پول Atomic

کیف پول اتمیک از کیف پول‌های نرم افزاری اتریوم است که اقبال زیادی داشته و در شمار محبوب‌ترین‌ها قرار گرفته است. البته این محبوبیت کیف پول Atomic بی‌دلیل نیست و وجود ظرفیت امنیتی بالا به همراه کاربری ساده و روان، باعث شده تا این والت دیجیتال، برای دارندگان ارز دیجیتال اتر قابل توجه ظاهر شود. با استفاده از ویژگی Atomic Swaps، می‌توان این کیف پول را به اکوسیستم ارز دیجیتال تبدیل کرد و در ارتباط با بلاک چین کوین‌ها قرار گرفت.

به این ترتیب شما می‌توانید با وارد کردن کد یک تراکنش در کیف پول، اطلاعات مربوط به آن را از بلاک چین به دست بیاورید. با این حساب ضریب امنیتی بالا رفته و بدون ذخیره کردن اطلاعات، هر لحظه با وارد کردن کد آن‌ها، امکان مشاهده اطلاعات مربوطه را خواهید داشت. همان طور که مشخص است کیف پول Atomic، برای ارز دیجیتال اتریوم یک انتخاب مناسب محسوب می‌شود. یکی از دلایل این انتخاب آن است که شما می‌توانید تمام توکن‌های بر پایه ERC-20 را به کیف پول خود اضافه نمایید.

این کیف پول نرم افزاری منبع باز یا همان Open Source بوده و از این جهت نیز باید یک امتیاز به آن بدهیم. در نظر داشته باشید که این کیف پول در مقابل سیستم‌های کامپیوتری ویروسی ایمن سازی نشده و باید این مورد را مورد توجه قرار دهید. به واقع در کل کیف پول‌های نرم افزاری، حین اتصال به اینترنت ضریبی از ریسک را با خود همراه دارند و شاید باید این را بزرگترین نقطه ضعف آن‌ها در مقابل کیف پول‌های سخت افزاری در نظر گرفت. در نهایت لازم به ذکر است که اگر چه کیف پول Atomic به صورت رایگان در اختیار کاربران دنیای ارزهای دیجیتال قرار گرفته است، اما بعضی از قابلیت‌های آن با پرداخت کارمزد همراه هستند.

2. کیف پول Exodus

تازه واردهای دنیای ارزهای دیجیتال، کیف پول نرم افزاری اکسودوس Exodus را برای کاربری خود فوق العاده خواهند یافت. شما می توانید از کیف پول نرم افزاری Exodus برای پلتفرم‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و iOS استفاده نمایید و محیط کاربری ساده و کاملا قابل درک آن، برای تمام کاربران مناسب است. کیف پول Exodus از ارزهای دیجیتالی چون اتریوم، بیت کوین، ریپل، بیت کوین کش، ایاس، لایت کوین، نئو، ترون و تزوس پشتیبانی می‌کند. همین طور تعداد قابل توجهی توکن نیز در پشتیبانی آن قرار دارند و شما می‌توانید توکن‌های بیشتری نیز اضافه کنید.

کلیدهای خصوصی در این کیف پول دیجیتال، در سیستم ذخیره شده و شما می‌توانید به راحتی از این طریق به آن‌ها دسترسی داشته باشید. کیف پول ارز دیجیتال اتریوم Exodus، دارای صرافی داخلی است و شما نیازی به صرافی‌های دیگر نخواهید داشت. این البته گزینه‌ای است که بسیاری دیگر از کیف پول‌های نرم افزاری نیز به آن مجهز هستند. از این‌ها گذشته اگر چه کاربری اکسودوس کاملا ساده و بدون مشکل پیش می‌رود، اما با این همه اگر مشکلی در خصوص کاربری و عملکرد آن داشته باشید، راه ساده‌ای پیش روی شما قرار دارد. به قسمت سوالات اکسودوس در این نرم افزار وارد شده و به احتمال زیاد پاسخ سوال خود را در میان آن‌ها پیدا خواهید کرد. البته شما امکان طرح سوال جدید نیز دارید.

نکته مهم: کیف پول اکسودوس نیز در تبعیت از تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران، آی پی کاربران ایرانی را مسدود ساخته است و برای استفاده از آن نیاز به آی پی خارج از ایران خواهید داشت. البته این موضوع برای آن دسته از کاربرانی که پیش از مسدودسازی دارایی دیجیتال خود را در این کیف پول نرم افزاری قرار داده‌اند، مشکلی به لحاظ مالکیت دارایی ایجاد نخواهد کرد.

کیف پول اتریوم
کیف پول اکسودوس دارای رابط کاربری بسیار ساده و مناسب برای تازه کارها است، البته برای استفاده از کیف پول اکسودوس اتریوم باید از آی پی غیر ایران استفاده کنید.

3. کیف پول Mist

کیف پول Mist در حقیقت یک کیف پول کاملا اختصاصی برای ارز دیجیتال اتریوم به شمار می‌آید. اگر در دنیای ارزهای دیجیتال تازه وارد هستید، توصیه می‌کنیم که کیف پول دیگری را برای شروع کار انتخاب کنید، زیرا محیط کاربری والت Mist چندان ساده نیست و ممکن است برایتان کمی گیج‌کننده باشد. از آن جایی که اشتباه کردن در تراکنش‌ها و مبادلات ارزهای دیجیتال، برگشت‌ناپذیر است، نباید در این خصوص ریسکی را بپذیرید.

از طریق کیف پول نرم افزاری میست می‌توانید دو نوع کیف پول دیجیتال ایجاد کنید:

1. کیف پول میست ساده

2. کیف پول میست پیچیده

کیف پول میست ساده همان کاربری معمولی و رایج را دارد، اما در کیف پول میست پیچیده، با قابلیت تازه‌ای روبرو هستیم که اجازه می‌دهد چند مالک با چند اکانت کاربری و امضا جداگانه تعریف شوند. این مورد برای اعضای یک خانواده که مایل به نگهداری جداگانه دارایی دیجیتال خود هستند، بسیار کارآمد خواهد بود و به این شکل هر یک از آن ها نیاز به راه اندازی یک کیف پول جداگانه نخواهند داشت.

در کیف پول نرم افزاری Mist شما امکان آن را دارید که به جز مبادلات مالی اتریوم و همین طور ذخیره‌سازی آن، قراردادهای هوشمند را ایجاد کرده و آن‌ها را از طریق این کیف پول نرم افزاری مدیریت کنید.

یکی از عیوب کیف پول نرم افزاری Mist که تا حدودی محدودیت برای برخی از کاربران به وجود می‌آورد، فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی است که این والت دیجیتال نیاز دارد. از آن جایی که Mist یک کیف پول تمام گره است، به دانلود کلیه داده‌های بلاک چین اتریوم نیاز دارد و از این جهت باید برای اجرای آن فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی فراهم گردد.

کیف پول‌های موبایلی اتریوم

کیف پول‌های موبایلی معمولاً به عنوان والت‌هایی “سبک” شناخته می‌شوند، زیرا برای کار با آن‌ها نیازی به بارگیری کل بلاک چین نبوده و نیاز به فضای ذخیره‌سازی سنگین ندارند. در عوض این دسته از کیف پول‌های دیجیتال به ماینرها یا گره‌ها اعتماد می‌کنند تا اطلاعات دقیق در مورد وضعیت فعلی شبکه را برای آن‌ها ارسال کنند. این کیف پول‌ها برای استفاده در موقعیت‌های مکانی مختلف و جابه‌جایی عالی هستند، در واقع شما را قادر می‌سازند در هر زمان، به شرط اتصال تلفن همراه به شبکه اینترنت، به Ether خود دسترسی داشته باشید. با این حال، از آن جا که این کیف پول‌ها “سبک” هستند، هک آن ها نیز آسان‌تر خواهد بود و حتما باید این مورد را دقت داشته باشید. از جمله کیف پول‌های موبایلی اتریوم می‌توان به کیف پول Coinomi و کیف پول Jaxx اشاره کرد.

1. کیف پول Coinomi

کیف پول مجازی Coinomi به عنوان یکی از کیف پول‌های مطرح اتریوم در سال 2014 میلادی به وسیله جورج کیمیونیس ایجاد شد. کیف پول Coinomi از کیف پول‌های موبایلی بسیار محبوب در زمینه ارز دیجیتال اتریوم است که اضافه شدن نسخه دسکتاپ به آن، توانست میزان اقبال این کیف پول دیجیتال را به مراتب بالاتر ببرد. با این حساب در حال حاضر این والت دیجیتال برای سیستم‌های عامل اندروید و iOS و همچنین برای پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس ارائه شده است. شما می‌توانید کیف پول Coinomi را به راحتی دانلود کرده و به صورت رایگان از امکانات آن بهره‌مند شوید. به علاوه صرافی داخلی کیف پول Coinoimi این امکان را فراهم ساخته است که بدون نیاز به استفاده از صرافی‌های بیرونی، ارسال و دریافت اتر مورد نظر خود را به همین شکل داخلی انجام دهید.

البته بابت تراکنش‌های ارزی شما، کارمزدی از سوی کیف پول موبایلی کوینومی برداشت خواهد شد. در محیط کاربری کوینومی چندین زبان مختلف پشتیبانی می‌شوند و احتمالا شما زبان انگلیسی را از میان آن‌ها ترجیح خواهید داد.

میزان امنیت کیف پول ارز دیجیتال اتریوم کوینومی، تا حدودی رضایت‌بخش است و در این کیف پول مجازی از سیستم رمزنگاری برای امنیت کلمات بازیابی استفاده شده است. می‌گوییم تا حدودی رضایت‌بخش، زیرا چندین ضربه هک شدن و سرقت دارایی پیش از این در این والت رخ داده است و به این شکل کمی از حسن شهرت امنیت آن، کاسته شد. پشتیبانی کوینومی از تعداد زیادی ارز دیجیتال مختلف و نیز توکن‌ها قابل توجه است و با در اختیار داشتن آن می‌توانید تراکنش های خود در زمینه ارزهای دیجیتال مختلف از جمله اتریوم و بیت کوین را انجام دهید.

2. کیف پول Jaxx

کیف پول موبایلی Jaxx یک کیف پول دیجیتال است که به شما امکان می‌دهد طیف وسیعی از ارزهای رمزنگاری شده مختلف را ارسال و دریافت کنید و همین طور مکانی امن برای ذخیره‌سازی آن‌ها خواهد بود. کیف پول Jaxx در سال 2014 میلادی توسط آنتونیو دیوریو که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم است، ایجاد شد و می‌توان حدس زد که از بهترین والت‌ها برای ارز دیجیتال اتریوم باشد.

این والت دیجیتال برای پلتفرم‌های اندروید، iOS، مک، ویندوز و لینوکس کار می‌کند. همین طور می‌توانید از این کیف پول به عنوان یک افزونه در گوگل کروم استفاده کنید که کاربری آن را به مراتب ساده‌تر می‌سازد. اگر کیف پول جکس را در تلفن همراه Android و دسکتاپ خود بارگیری کنید، همه منابع مالی شما در هر دو دستگاه قابل دسترسی است. جالب است بدانید که در ماه مارس سال 2018 میلادی توسعه دهندگان Jaxx اعلام کردند که کیف پول آن‌ها بیش از 1.2 میلیون بار بارگیری شده است و این یک آمار عالی به شمار می‌رود.

کیف پول Jaxx یک کیف پول چند ارزی است که شامل سکه‌های معروف چون اتریوم، بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش، استورم و … می‌شود. این امر برای افرادی که ارزهای رمزپایه زیادی دارند، بسیار مناسب است، زیرا در غیر این صورت، آن‌ها باید هر ارز دیجیتال خود را در کیف پول جداگانه ذخیره کنند.

همین طور Jaxx دارای صرافی ارز رمزنگاری شده داخلی است و از طریق Shapeshift داخلی آن که یک سرویس تبادل ثالث است می‌توانید ارز دیجیتال خود را با ارزی دیگر داخل همین والت مبادله سازید. این بدان معنی است که اگر بیت کوین در دست داشته و تصمیم بگیرید که آن را با اتریوم تعویض کنید، امکان انجام آن در کیف پول Jaxx وجود دارد.

کیف پول اتریوم
کیف پول ارز دیجیتال جکس از بهترین کیف پول‌های موبایلی اتریوم محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری دارد و سطح ایمنی قابل توجهی ارائه می‌دهد.

کیف پول‌های کاغذی اتریوم

کیف پول کاغذی شاید ایمن‌ترین گزینه موجود برای ذخیره Ether شما باشد. در واقع این فقط یک تکه کاغذ است که روی آن کدی نوشته شده است. بزرگترین مزیت کیف پول‌های کاغذی این است که نه به اینترنت متصل هستند و نه لازم است در رایانه شما ذخیره شوند. آن قطعه کاغذ می‌تواند همیشه با شما باشد. این کیف پول کاغذی می‌تواند در صندوق امانات شما باشد یا حتی در جایی در خانه در امنیت نگهداری شود. این که تا چه اندازه در نگهداری آن دقت نظر به خرج دهید، باعث می‌شود که دارایی دیجیتال شما در برابر سرقت محافظت شوند.

برای تنظیم کیف پول کاغذی، یک کیف پول جدید در MyEtherWallet ایجاد کنید، فایل keystore را بارگیری کنید و دکمه “چاپ” را که برای شما در نظر گرفته شده فشار دهید. یک کاغذ از چاپگر شما خارج می‌شود که دارای کلیدهای عمومی و خصوصی و همچنین کد QR برای اسکن آنها خواهد بود. البته روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در مطلبی جداگانه به آن‌ها می‌پردازیم.

1. کیف پول کاغذی ETHaddress

شما می‌توانید به وسیله کیف پول متن باز ETHaddress، کیف پول کاغذی اتریوم خود را ایجاد کنید. این کیف پول کاغذی با کلیدهای عمومی و خصوصی چاپ شده همراه خواهد بود و کاملا رایگان عرضه می‌شود. با توجه به آفلاین بودن کلیدهای خصوصی، میزان امنیت این کیف پول در صورتی که از شکل کاغذی و چاپ شده آن حفاظت درستی به عمل بیاورید، بسیار بالا است و ریسک هک شدن و موارد مشابه حملات اینرنتی برای آن وجود نخواهد داشت.

نکته 1: لازم به ذکر است که اگر چه کیف پول کاغذی ETHaddress از بهترین کیف پول‌های اتریوم محسوب می‌شود، اما از اتریوم کلاسیک پشتیبانی نمی‌کند.

نکته 2: با وجود کیف پول‌های سخت افزاری به نظر می‌رسد که استفاده از کیف پول‌های کاغذی با توجه به مشکلات نگهداری از شکل کاغذی آن‌ها و عدم دسترسی لحظه‌ای به ذخیره ارز دیجیتال، کمتر ایده‌آل باشد. البته از آن جایی که این کیف پول بدون هزینه و رایگان بوده و در مقایسه با قیمتی که باید برای خرید کیف پول‌های سخت افزاری بپردازید، یک امتیاز دارد؛ برخی از دارندگان ارزهای دیجیتال، این کیف پول را ترجیح می‌دهند.

همین طور بخوانید: آیا خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

نتیجه‌گیری

در بالا تعدادی از بهترین کیف پول‌های اتریوم را دوره کردیم که هر یک در گروه خود برجسته بودند و با توجه به مشخصات خاص و برتری که داشتند در این فهرست جای گرفتند. زمانی که برای انتخاب یک کیف پول دیجیتال اقدام می‌کنید، باید چند سوال از خود بپرسید:

  • کدام یک از ارزهای دیجیتال را در فهرست دارایی‌ها و مبادلات خود قرار می‌دهید؟
  • تا چه اندازه نیاز به تبادل میان ارزهای دیجیتال دارید؟
  • تا چه اندازه معاملات مالی خود را بر پایه ارزهای دیجیتال پی می‌گیرید؟
  • سطح ایمنی تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد و چطور با ریسک از دست دادن دارایی دیجیتال خود کنار می‌آیید؟

با توجه به این موارد، می‌توانید نتیجه‌گیری درستی نسبت به انتخاب کیف پول اتریوم داشته باشید. اگر ایمنی مهم‌ترین چیزی است که در نظر دارید، بهتر است کمی هزینه کرده و کیف پول سخت افزاری خریداری کنید. اما اگر دارایی دیجیتال شما آن قدرها نیز ارزشمند نیست، شاید یک کیف پول نرم افزاری یا موبایلی با سطح ایمنی قابل قبول خود، برای شما کافی باشد. شما تجربه استفاده از کدام کیف پول اتریوم را دارید؟ نظرات خود درباره هر یک از این کیف پول‌ها را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وبلاگ گرندکس در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس