اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال برتر جهان شناخته می‌شود و کاربران زیادی این ارز را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند.

استخراج اتریوم (راهنمای جامع + آموزش)

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

در استخراج اتریوم ماینرها با حل مسائل پیچیده ریاضی تراکنش‌های شبکه را انجام داده و با ساخت بلاک‌های جدید پاداشی را دریافت می‌کنند.

به‌صورت کلی استخراج بیشتر ارزهای دیجیتال شبیه هم هستند و تنها ممکن است تجهیزات استخراج آنها باهم متفاوت باشد. جهت استخراج اتریوم هم ماینرها باید با حل مسائل پیچیده ریاضی تراکنش‌های شبکه را انجام دهند یا آنها را تأیید کنند. در این روش با حل مسائل پیچیده ریاضی، بلاک‌های جدید ساخته‌شده و ماینرها بابت کاری که انجام داده‌اند پاداشی را دریافت کرده و به‌این‌ترتیب با تولید بلاکی جدید اتریوم را استخراج می‌کنند. اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال برتر جهان شناخته می‌شود و کاربران زیادی این ارز را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند. استخراج اتریوم جهت سرمایه‌گذاری فرایندی طولانی‌مدت است و به تجهیزاتی پیشرفته نیاز دارد. در این مطلب به مفهوم استخراج اتریوم و شرایط و تجهیزات ضروری جهت استخراج این ارز دیجیتال می‌پردازیم.

استخراج ارز دیجیتال اتریوم

 اتریوم به‌عنوان دومین ارز دیجیتال برتر جهان شناخته می‌شود و کاربران زیادی این ارز را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند.

در مطلب آموزش استخراج بیت کوین اطلاعاتی درباره اینکه استخراج ارز دیجیتال چیست و ماینر به چه کسی گفته می‌شود را در اختیار شما قراردادیم که بامطالعه آن می‌توانید با این اصطلاحات آشنا شوید. ازاین‌رو در این مطلب از تکرار این مطالب خودداری کرده‌ایم.

اساساً استخراج اتریوم یعنی چه و به چه شکل انجام می‌شود؟

وقتی‌که تجهیزات سخت‌افزاری شما با حل مسائل دشوار ریاضی تراکنشی را در شبکه اتریوم تأیید می‌کنند و بلاک جدیدی را در بلاک چین اتریوم تولید میکنند، پاداشی برای شما به‌عنوان استخراج‌کننده در نظر گرفته‌شده که این پاداش در قالب اتریوم به شما داده می‌شود و در اصطلاح به این فرایند استخراج اتریوم گفته می‌شود. تأیید تراکنش‌ها به جهت جلوگیری از تقلب و اعتبار یک تراکنش انجام می‌گیرد. یک ماینر باید درزمانی بین ۱۲ تا ۱۵ ثانیه یک بلاک پیداکرده و درصورتی‌که دستگاه ماینینگ با سرعتی بیشتر یا کمتر این کار را انجام دهد، به‌صورت کلی سیستم نرخ هش را جهت تنظیم و متعادل‌سازی ساخت بلاک و استخراج بالا و پایین می‌کند و یا به اصطلاح سختی شبکه را افزایش یا کاهش می‌دهد.

در حالی که سلطه بیت کوین کماکان بر بازار رمز ارزها ادامه دارد، اندک مشکلاتی هستند که شبکه این ارز دیجیتال با آن‌ها روبرو است. یکی از این مشکلات، متمرکز شدن فرایند ماینینگ بیت کوین است. در آغاز عرضه بیت کوین، کاربران می‌توانستند به‌وسیله یک کامپیوتر قدرتمند و حتی لپ‌تاپ‌های خود به ماینینگ بیت کوین بپردازند. اما امروزه چنین کاری ممکن نیست و تنها دستگاه‌های ASIC توان استخراج بیت کوین را دارند. درباره ارز دیجیتال اتریوم هم این وضعیت صادق است و ریگ‌های استخراج، جای رایانه‌های معمولی را گرفته‌اند. دراین‌بین سودهای بزرگ به مزارع بزرگ ماینینگ می‌رسد که سرمایه‌گذاری زیادی جهت خرید هزاران دستگاه ماینینگ، تجهیزات استخراج، تهویه هوا و اداره این فرایند اختصاص داده‌اند. بااین‌وجود، یک کاربر عادی هم می‌تواند با تهیه یا تنظیم یک ریگ استخراج در اندازه‌ای بسیار کوچک‌تر به ماینینگ اتریوم بپردازد.

استخراج اتریوم

در آغاز عرضه بیت کوین، کاربران می‌توانستند به‌وسیله یک کامپیوتر قدرتمند و حتی لپ‌تاپ‌های خود به ماینینگ بیت کوین بپردازند. اما امروزه چنین کاری ممکن نیست و تنها دستگاه‌های ASIC توان استخراج بیت کوین را دارند. درباره ارز دیجیتال اتریوم هم این وضعیت صادق است و ریگ‌های استخراج، جای رایانه‌های معمولی را گرفته‌اند. 

جدا از این بد نیست بدانید که الگوریتم استخراج اتریوم Ethash نامیده می‌شود و البته که این الگوریتم با دستگاه‌های استخراج ASIC سازگاری ندارد و جهت استخراج اتریوم از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شود. پاداش استخراج هر بلاک در بلاک چین اتریوم برابر با 3 اتر (Ether) است و درواقع این کارمزد تراکنش‌هایی است انجام‌شده و به‌عنوان پاداش به ماینر تعلق می‌گیرددرحالی‌که استخراج هر بلاک در بلاک چین بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد، این زمان در استخراج اتریوم حدود ۱۲ ثانیه است. این قابلیت به علت پروتکل GHOST شبکه اتریوم است. بنابراین وقتی‌که ماینرها یک بلاک از بیت کوین را استخراج می‌کنند، ماینرهای اتریوم درزمانی مشابه چندین بلاک از اتریوم را استخراج کرده‌اند.

 

پاداش استخراج هر بلاک در بلاک چین اتریوم برابر با 3 اتر (Ether) است.

تفاوت دیگری که استخراج بیت کوین و اتریوم را متفاوت می‌سازد محدودیت بیت کوین است، چراکه از بیت کوین تنها بیست و یک میلیون وجود دارد ولی اتریوم محدود نیست و حدی برای تعداد توکن های آن در نظر گرفته نشده است. جدا از این در شبکه اتریوم، از عبارت GAS جهت میزان اتری که به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها به کاربران پرداخت می‌گردد استفاده می‌کنند. تفاوت دیگری که اتریوم و بیت کوین دارند در نحوه کارکرد شبکه اتریوم است که قادر است تا هر چیز قابل‌پردازشی را پردازش کند. در اصل این کار به‌شرطی که زمان و قدرت پردازش به‌اندازه در دسترس باشد انجام می‌شود ولی در بیت کوین چنین قابلیتی وجود ندارد. اما همین پیچیدگی‌های شبکه اتریوم باعث شده‌اند تا پیچیدگی‌های امنیتی بیشتری در شبکه این ارز دیجیتال وجود داشته باشد که ازجمله شناخته‌شده‌ترین آنها می‌توان به حمله به DAO اشاره کرد که در اثر آن اتریوم مجبور شد که یک هارد فورک انجام دهد.

از بیت کوین تنها بیست و یک میلیون وجود دارد ولی اتریوم محدود نیست و حدی برای تعداد توکن های آن در نظر گرفته نشده است.

استخراج اتریوم؛ چرا؟

به‌صورت کلی خرید ارز دیجیتال اتریوم از صرافی‌های دیجیتال فرایندی به‌مراتب ساده‌تر از استخراج آن است، ولی بااین‌وجود و به برخی دلایل کاربران عرصه ارزهای دیجیتال این رمز ارز محبوب را ماین می‌کنند. اولین دلیل این کار این است که استخراج اتریوم میزان ریسک کمی دارد و هزینه ماینینگ آن به نسبت خرید آن کمتر است. جدا از این با استخراج اتریوم، کاربر به رشد شبکه این ارز دیجیتال هم کمکی می‌کند. همچنین با ماین کردن اتریوم، کاربر پس از گذشت زمانی، صاحب کارت گرافیکی قدرتمند می‌شود و می‌تواند ازآن در فعالیت‌های دیگر خود هم استفاده کند.

استخراج اتریوم میزان ریسک کمی دارد و هزینه ماینینگ آن به نسبت خرید آن کمتر است.

نکاتی که پیش از شروع ماینینگ اتریوم باید آنها را در نظر گرفت

پیش از اینکه بخواهید به هر شکلی فرایند استخراج اتریوم را انجام دهید، باید دمای محل موردنظر که قرار است در آنجا ماینر یا کارت‌های گرافیک خود را قرار دهید را در نظر بگیرید و به‌وسیله یک دستگاه تهویه هوا و خنک‌کننده طول عمر ماینر و کارت‌های گرافیک خود را افزایش دهید. به‌طور قطع همه تمامی ماینر ها به چندین فن جهت خنک کردن ماینر مجهز هستند، ولی اگر اقدام به تهیه یک کارت گرافیک نمودید و آن کارت گرافیک فن مناسبی نداشت، حتماً سیستم خنک‌کننده و تهویه هوا را برای آن نیز فراهم کنید. جدا از این استفاده از لپ‌تاپ را به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌کنیم، چراکه لپ‌تاپ‌ها قادر نیستند در شبکه استخراج ارزهای دیجیتال اتریوم تلاش کنند و به دلیل حجم زیاد درخواست‌ها، کارت‌های گرافیکی که در لپ‌تاپ‌ها قرار دارند پاسخگوی این حجم از درخواست‌ها نمی‌باشند.

استفاده از لپ‌تاپ را به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌کنیم، چراکه لپ‌تاپ‌ها قادر نیستند در شبکه استخراج ارزهای دیجیتال اتریوم تلاش کنند و به دلیل حجم زیاد درخواست‌ها، کارت‌های گرافیکی که در لپ‌تاپ‌ها قرار دارند پاسخگوی این حجم از درخواست‌ها نمی‌باشند.

شما می‌توانید با رعایت نکاتی که در بالا عنوان کردیم به‌سادگی اقدام به استخراج اتریوم کنید. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به‌طور کامل با فرایند استخراج ارز دیجیتال اتریوم آشنا شوید. به‌طور کلی کاربرانی که ماین کردن اتریوم را قصد می‌توانند به ۳ شکل این فرایند را انجام دهند که در ادامه به این 3 روش خواهیم پرداخت:

روش‌های ماینینگ اتریوم

 • ماینینگ به‌وسیله استخرهای استخراج
 • استخراج انفرادی اتریوم
 • ماینینگ اتریوم با استفاده از سرویس‌های استخراج ابری

ماینینگ به‌وسیله استخرهای استخراج

استفاده از استخر استخراج (Mining Pool) آسان‌ترین و پرسرعت‌ترین روش استخراج اتریوم است. به‌وسیله این روش کاربران گوناگون در سرتاسر دنیا در کنار هم سخت‌افزارهای استخراج خود را به اشتراک می‌گذارند و توان استخراج گروهی آنها افزایش پیدا می‌کند و با استخراج اتریوم، هر کاربر به میزان قدرت سخت‌افزاری که در اختیار شبکه قرار داده است، درصد معینی از اتریوم ماین شده را دریافت می‌کند. به‌طور کلی اینکه چه زمانی یک کاربر یک بلاک را پیدا کند و پاداش آن را با دیگر کاربران آن استخر تقسیم کند، به سایز استخر استخراج وابسته است. البته که تمامی استخرهای استخراج مشابه هم نیستند و ضروری است تا پیش از عضو شدن در یک استخر استخراج به مواردی مثل سایز استخر، میزان پرداختی و دیگر هزینه‌های استخر توجه کنید.

استخر استخراج اتریوم

استفاده از استخر استخراج (Mining Pool) آسان‌ترین و پرسرعت‌ترین روش استخراج اتریوم است. 

چرا سایز استخر استخراج اهمیت دارد؟

با افزایش تعداد ماینر ها در شبکه استخراج اتریوم، احتمال دریافت پاداش توسط کاربران یک استخر هم افزایش خواهد یافت. این مطلب صحیح است که با ملحق شدن تعداد ماینرهایی بیشتر به یک استخر استخراج، میزان پاداشی که به ماینرها تعلق می‌گیرد کمتر می‌شود، اما استخر قدرت پردازش بیشتری خواهد داشت و شانس یافتن اتریوم هم بیشتر می‌شود. بنابراین عضویت در استخرهای بزرگ استخراج اتریوم برای شما انتخاب بهتری خواهد بود.دیگر نکاتی که در زمان انتخاب یک استخر استخراج اتریوم باید به آنها توجه کنید نیز در ادامه توضیح داده شده است.

مینیموم پرداختی توسط استخر به کاربر

به‌صورت کلی حداقل میزان پرداخت یعنی کمترین میزان اتریومی که یک ماینر برای استخراج نیاز خواهد داشت و اگر این حداقل مقدار را ۱ اتریوم در نظر بگیریم، یک ماینر باید برای زمانی طولانی، پیش از دریافت پاداش خود در یک استخر استخراج بماند تا پاداش وی به این میزان برسد.

هزینه‌های استفاده از استخر استخراج

هر استخر استخراج اتریوم هزینه‌های مشخصی دارد که این هزینه‌ها را از کاربران و در زمان عضویت آنها در استخر هزینه‌ای دریافت می‌کندبه‌طور کلی این پرداخت به‌طور درصدی است و بر اساس نوع ارز دیجیتالی که استخراج می‌شود محاسبه می‌گردد.

در حقیقت میزان پرداختی به‌طورکلی ۱ تا ۳ درصد است و ازاین‌رو کاربرانی که قصد استخراج اتریوم دارند باید به دنبال استخری باشند که کارمزد دریافتی آن ۱ درصد باشد.

این موضوع ازاین‌جهت حائز اهمیت است که استخرهایی که کارمزد دریافت نمی‌کنند، قابل اطمینان نیستند و استخرهایی که کارمزد زیادی دریافت می‌کنند هم سود کاربر را کاهش می‌دهند.

استخراج انفرادی اتریوم

وقتی که یک استخراج‌کننده به‌تنهایی اتریوم ماین می‌کند باید با دیگران رقابت کرده و تنها وقتی پاداش دریافت خواهد کرد که بتواند نخستین معادله پیچیده ریاضی را حل کند. بنابراین این روش به هیچ وجه به کاربران پیشنهاد نمی‌شود. از جهتی این روش نیازمند یک کارت گرافیک قدرتمند، تجهیزات خنک‌کننده دستگاه‌های استخراج، رفع مشکل سروصدای دستگاه‌ها، پرداخت هزینه های زیاد برق مصرفی، دسترسی به مکانی مناسب جهت نگه‌داری دستگاه‌ها و اینترنت پر سرعت است.

استخراج انفرادی اتریوم

استخراج‌ انفرادی اتریوم به دلیل هزینه هایی که دارد و درصد پایین کسب اتریومی که به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است، به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود.

استخراج ابری اتریوم

این روش به این شکل انجام میشود که یک کاربر به کاربری دیگر مبلغی را پرداخت میکند تا وی برای او کار استخراج را انجام دهد. به‌این شکل کاربر اول تجهیزات استخراج خود را به کاربر استخراج‌کننده اجاره میدهد و در عوض پاداش استخراج را دریافت می‌کند. این شکل از استخراج اتریوم مزایا و معایب زیادی دارد. نخست اینکه مسئولیت خرابی و تعمیر دستگاه‌ها بر عهده کاربر استخراج‌کننده نیست. با این حال یکی از مزایای مهمی که این روش دارد این است که کاربر دیگر نگران تأمین مکان استخراج نیست و این فضا را کاربری دیگر تأمین میکند. از معایب دیگر این روش این است که باید در ابتدا هزینه را پرداخت کرد و در صورت افت قیمت ارز دیجیتال اتریوم، نمی‌توان مبلغ پرداخت شده را پس گرفت.

بصورت کلی استخراج ابری اتریوم روشی بسیار سودآور برای آن دسته‌ از کاربران است که به تجهیزات کافی دسترسی دارند. در واقع قیمت اتریوم باعث تحت تأثیر قرار دادن میزان سود کاربران نخواهد شد، چراکه کاربر از پیش پرداخت خود را انجام داده است. بطور کلی ولی این روش نیز هم اکنون پیشنهاد نمیشود و بهتر است این روش نسبت به خریدوفروش اتریوم و کسب سود از این طریق روی بیاورید. در ادامه این مقاله به ریگ‌های استخراج اتریوم خواهیم پرداخت و پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

ریگ‌های استخراج اتریوم

بطور کلی استخراج بیت کوین توسط دستگاه‌های مخصوص ASIC (آسیک) انجام می‌شود و این در حالی است که بیشترین میزان استخراج اتریوم بوسیله کارت‌های گرافیک قدرتمند انجام میگیرد. البته امکان استخراج اتریوم بوسیله دستگاه های آسیک هم وجود دارد. کارت‌های گرافیک (GPU) تنها سخت‌افزاری نیستند که میتوان بوسیله آنها اتریوم را استخراج کرد و باید دیگر سخت افزار ها مثل فن، CPU، رم، منبع تغذیه و هارد درایو را هم به این فهرست افزود. بصورت کلی محفظه ای که تمامی این سخت‌افزار ها در آن قرار می‌گیرند ریگ استخراج (rig) می‌گویند.

ریگ استخراج مجموعه‌ای است از چندین کارت گرافیک قدرتمند که دیگر اجزا هم در کنار آن قرار میگیرند و این مجموعه مثل یک رایانه عمل خواهد کرد. اگر قصد نداشته باشید که خودتان یک ریگ استخراج را جمع‌آوری کنید هم می‌توانید این ریگ ها را به شکل آماده بخرید.

ریگ استخراج اتریوم

حداقل شش کارت گرافیک برای یک ریگ استخراج نیاز است که بهتر است تا از معتبرترین برندهای کارت گرافیک مثل AMD و Nvidia استفاده کنید و مدل‌هایی که قدرت هش بالاتر از نوزده مگا هش دارند را انتخاب کنید.

قطعات یک ریگ استخراج

کارت گرافیک (GPU)

همان‌طور که در ابتدای این مطلب هم گفتیم برای انجام فرایند استخراج رمز ارز اتریوم به یک کارت گرافیک نیاز دارید و در این فرایند پردازنده یا CPU کمک زیادی به شما نمی‌کنند و فقط وظیفه بررسی اطلاعات را به دوش میکشند. در اصل تمامی فرایند استخراج ارز دیجیتال اتریوم بر عهده کارت گرافیک یا GPU است.

نمونه ای از یک کارت گرافیک مورد استفاده در ریگ استخراج اتریوم

حافظه (Ram)

استخراج کلیه ارزهای دیجیتال که بوسیله رایانه های قدرتمند انجام می‌شود، نیازی به رم ندارند. از این رو شما می‌توانید فقط با تهیه یک رم عادی عملیات استخراج را انجام دهید. این نکته را هم در نظر بگیرید که اگر قصد فعالیت‌های دیگری را در کنار ماینینگ داشته باشید، قطعاً به یک رم قوی نیاز خواهید داشت و در جهت رفع این نیاز خود میتوایند از رم‌های هشت تا شانزده گیگابایتی استفاده کنید.

حافظه (SSD)

جهت اینکه بتوانید سیستم‌عامل خود را نصب کنید به یک حافظه برای ذخیره اطلاعات نیاز دارید. از این رو می‌توانید از یک کارت حافظه یا SSD استفاده کنید.

منبع تغذیه (Power)

منبع تغذیه هم یکی از پر اهمیت ترین بخش های یک ریگ استخراج است. انتخاب یک منبع تغذیه یا پاور مناسب باعث می‌شود تا قطعات به دلیل نوسانات برق دچار خرابی نشوند. در واقع یک ریگ یک سیستم استخراج است و از تعداد زیادی کارت گرافیک تشکیل شده است و به این دلیل باید یک منبع تغذیه قدرتمند برای آن در نظر گرفته شود تا مشکلی برای کارت‌های گرافیک بوجود نیاید.

مادربرد (Motherboard)

بعد از تهیه همه قطعات بالا، شما به یک مادربرد نیاز دارید تا بتوانید ارتباط میان این قطعات را برقرار کنید. از این رو باید یک مادربرد که از اتصال چندتایی برخوردار باشد را تهیه کنید.

کابل و اتصالات

بعد از تهیه تمامی قطعات، باید توسط کابل‌های اتصال، قطعات را به مادر برد متصل کنید.

در این بخش معرفی قطعات یک ریگ استخراج اتریوم پایان یافت و حالا با دانشی که در این رابطه در اختیار دارید می‌توانید به‌راحتی قطعات را به یکدیگر متصل کرده یا به‌اصطلاح ریگ اسخراج خود را اسمبل  کنید. خب! در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا ببینید چطور می‌توانی با سیستم اسمبل شده رمز ارز اتریوم را استخراج‌ کرد.

دیگر تجهیزات موردنیاز جهت ماینینگ اتریوم

ریگ استخراج باآن‌همه وسیله تنها یکی از تجهیزات موردنیاز برای استخراج اتریوم است، سایر تجهیزاتی که برای استخراج لازم است شامل موارد زیر می‌شود.

 • اینترنت پرسرعت
 • فن و تهویه قدرتمند
 • برق فشار قوی
 • کابل

نرم‌افزار موردنیاز برای ماینینگ اتریوم

پس‌ازاینکه سخت‌افزار را انتخاب و خریداری کردید، نیاز به نصب نرم‌افزار ماینر دارید. قبل از نصب نرم‌افزار ماینر، بهتر است بررسی کنید که آیا بروزترین درایورهای کارت‌های گرافیک نصب‌شده یا خیر. درایورهای کارت گرافیک را می‌توان در اینترنت جستجو و نصب کرد. بروز بودن با درایورها می‌توانید بازدهی بهتری در ماینینگ به‌دست آورید. پس از این کار باید دستگاهتان را به شبکه اتریوم متصل کنید. می‌توانید برای این کار، با نرم‌افزارهایی مانند ethermine.org کل بلاک چین اتریوم را بیش از بیست گیگابایت است روی دستگاه خود دانلود کنید.

پس از تنظیم، Node شما به سایر Node های شبکه اتریوم وصل خواهد بود و می‌توانید ماینینگ را آغاز نمایید یا سایر فعالیت‌ها مانند ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را انجام دهید.

وب سایت ethmine جهت استخراج اتریوم

برای شروع فرایند استخراج می‌توانید از نرم‌افزار Ethminer که برای ویندوز ایجادشده استفاده کنید. Ethminer کارت گرافیک را به‌کار می‌گیرد تا الگوریتم هش موردنیاز برای امن سازی شبکه اتریوم را اجرا کند و استخراج انجام شود.

دیگر نرم‌افزارهای استخراج اتریوم

WinEth

این نرم‌افزار، استفاده بسیار ساده‌ای دارد و از قابلیت نرم‌افزارهای متن‌باز مانند Ethminer استفاده کرده تا با یک الگوریتم تنظیم‌کننده خودکار، ماینر را برای عملکرد بهینه تنظیم کند.

نرم افزار ماینینگ اتریوم WinEth

Dual Miner

یک نرم‌افزار متن‌باز دیگر که برای ویندوز قابل‌استفاده است.

نرم افزار استخراج اتریوم Dual Miner

Minergate

این نرم‌افزار نیز به‌سادگی امکان استخراج انواع ارزها را فراهم کرده است.

نرم افزار استخراج Minergate

ساخت یک کیف پول برای ذخیره اتریوم های استخراج‌شده

فرایند ساخت کیف پول اتریوم و دریافت آدرس آن بسیار ساده است. برای ارز دیجیتال محبوب اتریوم کیف پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به‌دلخواه از یکی از آنها بهره ببرید. کیف پول اتریوم را می‌توانید مانند حساب بانکی خود در نظر بگیرید که از آن می‌توان برای دریافت، ذخیره و ارسال اتریوم استفاده کرد. کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را بر روی گوشی‌های همراه خود با سیستم عامل های اندروید و iOS یا کامپیوترهای شخصی با سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک نصب کنید. برخی از کیف پول‌ها هم تحت وب هستند و با مرورگرهای اینترنت مثل گوگل کروم می‌توان به آنها متصل شد. اما کیف پول‌های سخت‌افزاری که امنیت بیشتری دارند، به شکل فیزیکی موجود هستند و باید خریداری شوند.

در جدول زیر نام تعدادی از بهترین کیف پول‌های اتریوم را مشاهده می‌کنید:

 • کیف پول MyEtherWallet
 • کیف پول Metamask
 • کیف پول Trust Wallet
 • کیف پول Coinomi
 • کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S
 • کیف پول سخت افزاری ترزور

بهترین کیف پول های اتریوم

 

فراموش نکنید که در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال هر کس تنها مسئول دارایی‌های خودش است. بنابراین، ضروری است که از کیف پول خود نسخه پشتیبان بگیرید تا در صورت مفقودی رمز کیف پول یا خراب شدن دستگاهی که برنامه روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید.

تاکنون دسترسی به میلیون‌ها دلار سرمایه تنها به خاطر سهل‌انگاری در تهیه نسخه پشتیبان ازدست‌رفته است. کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به کاربر یک مجموعه دوازده یا بیست و چهار تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را درجایی امن یادداشت کنید. به‌این‌ترتیب، کاربر با آن کلمات می‌تواند به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کند.

آموزش ماینینگ اتریوم (به‌وسیله عضویت در یک استخر استخراج)

در این روش قرار بر این است که کامپیوتر شما اتریوم را استخراج کند. پس‌ازاینکه کیف پول اتریوم خود را تهیه کردید باید درایورهای کارت گرافیک خود را بر روی کامپیوتر نصب کنید. در مرحله بعد باید درایورهای کارت گرافیک خود را به‌روزرسانی کنید. سپس باید ریگ استخراج خود را به یک استخر استخراج اتریوم متصل کنید. برای انجام این کار می‌توان از یکی از نرم‌افزار استخراج اتریوم مثل Claymore Miner، Ethminer  و Phoenix Miner استفاده کرد. در این آموزش قصد داریم تا استخراج اتریوم از استخر استخراج را توسط نرم‌افزار Phoenix Miner آموزش دهیم.

به‌طورکلی با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید هم توسط کارت گرافیک AMD و هم کارت گرافیک NVIDIA استخراج‌کنید. نرم‌افزار را دانلود کنید و نصب کنید. پس از اجرا با توجه به این‌که در منطقه قاره آسیا قرار داریم باید جلوی Pool آدرس سرور آسیایی Ethermine را قرار داده و جلوی pool2 آدرس سرور جایگزین را وارد کنید که در صورت از دسترس خارج شدن سرور آسیا، بتوان از طریق سرور جایگزین عملیات استخراج را انجام داد. در مرحله آخر نیز باید جلوی wall آدرس کیف پول اتریومی که ساخته‌اید را وارد کنید و فایل موردنظر را با فرمت BAT ذخیره کنید. با اجرا کردن فایل bat ذخیره‌شده، عملیات استخراج اتریوم آغاز خواهد شد.

آیا ارزش دارد که اتریوم استخراج‌کنیم؟

در بیشتر ارزهای دیجیتال، سختی استخراج و هزینه های آن در طولانی‌مدت افزایش پیدا میکند. اتریوم هم از این قاعده مستثنا نیست.

آیا ماینینگ اتریوم صرفه اقتصادی دارد؟

هم اکنون سرمایه‌گذاری زیاد بر روی استخراج اتریوم عاقلانه به نظر نمی‌آید، چراکه در آینده ای نه چندان دور، الگوریتم Pow اتریوم به Pos تغییر خواهد کرد و دیگر نیازی به ماینرها نخواهد بود.

شاید هم شبکه اتریوم مدتی به شکل هیبرید (ترکیبی از هر دو الگوریتم) به‌کار خود ادامه دهد. بااین‌حال بسیاری معتقدند تغییرات شبکه اتریوم ممکن است باعث شود ماینرهایی که الآن کار خود را شروع می‌کنند نتوانند حتی به سرمایه اولیه‌شان برسند. یک راه‌حل برای این ماینرها این است که پس از تغییر الگوریتم اتریوم، سخت‌افزار خود را برای استخراج ارزهای دیگر اختصاص دهند.

نتیجه‌گیری

استخراج اتریوم در سال‌های اخیر دستخوش تغییراتی شده است. شاید چهار سال پیش شما به‌راحتی می‌توانستید اتریوم استخراج‌کنید، اما اکنون سختی شبکه اتریوم به‌شدت بالا رفته است. در عوض، این روزها به‌راحتی می‌توانید با تهیه یک رایانه با کارت گرافیک قدرتمند و نصب یک نرم‌افزار از میان فهرست نرم افزارهای بالا، استخراج اتریوم را شروع کنید. در این مطلب سعی کردیم تا بطور کامل مفهوم استخراج ارز دیجیتال اتریوم را مطرح کنیم و در ادامه استخراج این رمز ارز محبوب را به شما آموزش دهیم. امیدوارم که این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و پیشنهاد میکنم تا دیگر مطالب وب سایت ما را هم دنبال کنید.

امیررضا دستانی | کیوردپلنر و نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس