استیبل کوین

استیبل کوین چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

استیبل کوین مرزی بین ارز فیات و کریوپتوکارنسی است. اما برای درک بهتر ماهیت آن، ببینیم در دنیای ارزهای دیجیتال چه می‌گذرد. درباره ارزهای دیجیتال و قیمت آن‌ها چه می‌دانیم؟ ارزهای دیجیتال دارای نوسانات قیمتی بوده و حتی یکی از الگوهای سودآوری از طریق معاملات این رمزارزها، بر پایه همین نوسانات قیمتی (خرید به موقع و فروش به موقع) است. بیت کوین به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان، پیوسته با نوسانات قیمتی همراه است و نمی‌توان با خرید آن، از حفظ ارزش دارایی در یک رقم قطعی اطمینان داشت. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین از سطح حدود 5950 دلار در نوامبر سال گذشته به بالاتر از 19،700 دلار در دسامبر رسید و سپس با حدود دو سوم کاهش به سطح 6900 دلار در اوایل فوریه افت پیدا کرد. حتی نوسانات قیمت روزانه آن نیز می‌تواند به شکلی وحشیانه باشد. به طور معمول نرخ این ارز رمزنگاری شده و موارد مشابه چون اتریوم در عرض چند ساعت بیش از 10 درصد در هر جهت (افزایش یا کاهش) حرکت می‌کند و به این شکل هیچ گونه ثبات قیمتی تضمین شده‌ای وجود ندارد. درست در مقابل این نوع ارزرمزها، با استیبل کوین‌ها روبرو هستیم که کاملا ثبات قیمتی داشته و نرخ آن‌ها با پشتوانه مالی تثبیت شده است.

استیبل کوین (Stable Coin) یکی از گروه‌های اصلی ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود که شاخصه اصلی آن، ثبات قیمتی است. به این ترتیب که قدرت خرید این نوع ارزهای ثابت و پایدار حفظ شده و کمترین میزان تورم یا افت قیمت را دارند. (در حد چند دهم درصد). به واقع استیبل کوین‌ها یک راه حل برای دست یابی به مبنای پول دیجیتال ثابت با حفظ قدرت خرید و ارزش دارایی هستند. در جهان می‌خواستیم که یک ارز به عنوان واسطه مبادله پولی و حالت ذخیره ارزش پولی به درستی عمل کند و ارزش آن در افق‌های طولانی مدت نسبتا ثابت بماند و Stablecoin دقیقا این ویژگی‌ها را با خود همراه دارد.

استیبل کوین چیست؟

همان طور که گفتیم ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای رایج دارای نوسانات حتی ساعتی و روزانه در نرخ خود هستند. این نوع نوسانات کوتاه مدت باعث می‌شود بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه محبوب برای استفاده روزمره توسط مردم نامناسب بوده و تنها شکلی از سرمایه‌گذاری در آن‌ها، نتیجه‌بخش باشد. در این میان، جای نوعی از ارز دیجیتال با نرخ ثابت خالی احساس می‌شد که Stablecoinها به موقع وارد میدان شدند. استیبل کوین یا ارز دیجیتال ثابت و پایدار، در واقع یک کلاس جدید از ارزهای رمزپایه است که از طریق آن ثبات قیمت به وسیله ذخیره دارایی پشتیبان، تامین می‌گردد. Stablecoins برای ارائه بهترین حالت معاملاتی در دنیا – پردازش فوری و امنیت یا حفظ حریم خصوصی پرداخت ارزهای رمزنگاری شده و ارزیابی‌های پایدار بدون نوسان ارزهای فیات – مورد توجه قرار گرفته است.

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات، ذخایر پشتیبان آن‌ها و اقدامات به موقع بازار توسط مقامات کنترل کننده مانند بانک‌های مرکزی است. از آن جا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی مانند ذخایر طلا یا فارکس به عنوان وثیقه وابسته هستند، ارزیابی‌های آن‌ها بدون نوسانات شدید باقی می‌ماند. حتی در موارد خاص شدید که ارزش‌گذاری ارز فیات ممکن است به شدت تحت نوسان قرار گیرد، مقامات کنترل‌کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد بازار می شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می‌کنند. اما در مقابل ارزهای فیات، بخش عمده‌ای از ارزهای رمزپایه فاقد هر دو ویژگی اصلی است – آن‌ها هیچ ارزشی برای ذخیره خود و به عنوان پشتیبان ندارند و همچنین در صورت لزوم اختیار مرکزی برای کنترل قیمت این ارزهای دیجیتال وجود نخواهد داشت. نه بانک و نه موسسه مالی و اعتباری، دولت و حکومتی از این ارزهای مجازی حمایت نکرده و مدیریت و کنترل آن‌ها را برعهده ندارد. Stablecoins سعی دارد این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای رمزپایه را برطرف کند. استیبل کوین‌ها دارای نرخ ثابت و برابر با ارز فیات هستند. به طور مثال یک استیبل کوین تتر با 1 دلار آمریکا برابری می‌کند و در صورتی که شما 1 تتر خریداری کنید، به این معنا است که 1 دلار آمریکا ذخیره کرده‌اید. با خرید این ارز پایدار، نگرانی بابت افت ارزش آن وجود نخواهد داشت و البته نمی‌توانید این امیدواری را داشته باشید که قیمت آن در طول زمان افزایش پیدا کرده و دارایی شما بیشتر شود.

استیبل کوین
استیبل کوین‌ها با قیمت ثابت همراه هستند و به دو شکل استیبل کوین متمرکز و استیبل غیرمتمرکز ارائه می‌شوند. استیبل کوین‌های متمرکز دارای شرکت یا موسسه‌ای در پشتیبانی خود بوده و استیبل کوین‌های غیرمتمرکز چنین موسساتی را ندارند.

به واقع ارزهای پایدار و ثابت یا همان استیبل کوین‌ها، یک راهکار امن و کارآمد برای ذخیره دارایی و ارزش‌های مادی افراد به شکلی ثابت هستند که ریسک کاهش ارزش آن‌ها وجود نداشته باشد. به طور نمونه در ایران که به طور پیوسته در مدت اخیر با کاهش ارزش ریال و تومان روبرو بودیم و خرید دلار نیز با مشکلاتی همراه بوده، تبدیل دارایی به یک ارز پایدار چون تتر، می‌توانست به حفظ ارزش اموال کمک زیادی کند. به این ترتیب فارغ از آن که ارزش پول فیات کشور دچار چه دستخوشی می‌شد، همچنان با همان ارزش دلاری (در قالب ارز دیجیتال تتر به عنوان یک ارز دیجیتال ثابت)، همراه بودیم.

در یک مثال مشخص اگر شما به اندازه 1 میلیارد تومان دارایی داشته باشید و با دلار 25 هزار تومانی، معادل دلاری آن 40 هزار دلار باشد، با خرید تتر به عنوان ارز دیجیتال پایدار، در صورت افت ارزش تومان، چند سال بعد نیز به همین میزان 40 هزار دلار را خواهید داشت و ارزش پول شما حفظ شده است. به این شکل اگر ارزش تومان کاهش یافته و دلار گران شده باشد، (به طور مثال 35 هزار تومان)، دارایی شما 1 میلیارد و 400 هزار تومان خواهد بود. نه تنها با افت ارزش تومان متضرر نشده‌اید، بلکه مقدار پول شما افزایش یافته است.

انواع استیبل کوین‌ها

سه دسته پول مجازی پایدار یا استیبل کوین وجود دارد که هر یک بر اساس مکانیسم خود کار می‌کنند. انواع استیبل کوین‌ها شامل استیبل کوین با پشتوانه ارزهای فیات، استیبل کوین با پشتوانه ارزهای دیجیتال و استیبل کوین بدون پشتوانه هستند. هر یک از این انواع استیبل کوین‌ها دارای یک ماهیت مشابه هستند و با ثبات قیمت همراه خواهند بود. همین طور استیبل کوین‌ها در دو نوع استیبل کوین متمرکز و استیبل کوین غیرمتمرکز نیز شناخته می‌شوند.

استیبل کوین‌های متمرکز

استیبل کوین‌های متمرکز دارای موسسه، شرکت یا به هر شکلی نهادی در پشتیبانی خود هستند و مشخص است که از چه نهادی حمایت شده و چه نوع پشتوانه‌ای دارند.

استیبل کوین‌های غیرمتمرکز

استیبل کوین‌های غیرمتمرکز، مانند ارزهای دیجیتال ناپایدار، وابسته به هیچ نهادی نبوده و هیچ موسسه یا شرکتی در پشت آن‌ها قرار ندارد. از این جهت معمولا ارزهای دیجیتال پایدار متمرکز ترجیح داذه خواهند شد.

در ادامه توضیحی کوتاه درباره هر یک را مرور می‌کنیم تا ببینیم پشتیبانی ثبات قیمت هر یک از این ارزهای دیجیتال استیبل چیست.

1. استیبل کوین با پشتوانه ارزهای فیات

استیبل کوین با پشتوانه ارزهای فیات دارای وثیقه فیات چون دلار آمریکا است که برای صدور تعداد مناسب سکه‌های رمزپایه، به عنوان پشتوانه لحاظ می‌شوند. به این شکل بابت هر سکه رمزپایه استیبل کوین با پشتوانه ارزهای فیات، باید معادل ارز فیات آن که در اغلب مواقع دلار است، ذخیره شده باشد. البته به جز دلار، می‌توان پشتوانه‌های دیگری چون فلزات گران بها از جمله طلا، نقره و همین طور کالاهای ارزشمندی چون نفت را مورد استفاده قرار داد. اما همان طور که گفتیم بیشتر سکه‌های ثابت با وثیقه فیات امروزی از ذخایر دلار استفاده می‌کنند. دلار شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین ارز فیات جهان است و استیبل کوین‌هایی که با پشتوانه ارزهای فیات ارائه شده‌اند، معمولا ذخیره دلاری متناظر را به همراه دارند.

این ذخایر توسط متولیان مستقل نگهداری می‌شوند و البته لازم است که به شکل منظم مورد نظارت قرار بگیرند. گو این که همیشه نیز چنین اتفاقی نیفتاده و در خصوص تتر به عنوان یکی از مشهورترین سکه‌های رمزنگاری شده که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارد و از سپرده‌های دلاری به عنوان پشتیبان برخوردار است، در چند دوره شایعاتی منفی شنیده‌ایم. گفته می‌شود که هر تتر باید یک دلار آمریکا پشتیبانی ذخیره داشته باشد، در حالی که برخی از کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال معتقد هستند که به درستی و به طور دقیق این طور نیست و ذخایر پشتیبان کافی برای تعداد سکه ثابت تتر تولید شده در جهان وجود ندارد و به شکلی این تناظر دچار اختلال است.

استیبل کوین
استیبل کوین‌ها می‌توانند با پشتیبانی ارزهای فیات چون دلار باشند یا فلزاتی گرانبها چون طلا، مس و … به عنوان وثیقه آن‌ها در نظر گرفته شوند.

2. استیبل کوین با پشتوانه ارزهای دیجیتال

اما نوع دیگری از سکه‌های ثابت یا استیبل کوین‌ها را داریم که پشتوانه آن‌ها نه ارزهای فیات یا فلزات سنگین و ارزشمند، بلکه ارزهای دیجیتال است. این به شکلی یک توافق داخلی در دنیای ارزهای دیجیتال به نظر می‌رسد، این طور نیست؟ اما از آن جایی که ارزهای رمزنگاری شده ذخیره که به عنوان پشتوانه این استیبل کوین‌ها انتخاب شده‌اند، ممکن است مستعد نوسانات بالایی باشند، چنین پول‌های مجازی پایدار، بیش از حد متناظر وثیقه دارند. به این معنا که تعداد بیشتری از رمزارزهای دیجیتال به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از پول‌های ثابت در قالب پشتیبان حفظ می‌شوند.

توضیح بیشتر: اگر بدون در نظر گرفتن نوسانات ارزهای دیجیتال بخواهیم یک ارز دیجیتال را به عنوان پشتیبان یک سکه ثابت در نظر بگیریم، با لحاظ نوسانات، به طور نمونه 2 یا 3 برابر ارز دیجیتال برای پشتیبانی استیبل کوین در نظر گرفته خواهد شد. به این شکل ایمنی ذخیره و وثیقه در برابر نوسانات منفی و افت قیمت تا حدودی حفظ شده و از پیش جبران می‌گردد.

3. استیبل کوین بدون پشتوانه

اما در خصوص استیبل کوین بدون پشتوانه و وثیقه که از آن با عنوان Stablecoins الگوریتمی نیز یاد می‌شود، با اوضاع متفاوتی روبرو هستیم. در خصوص این سکه‌های مجازی ثابت از هیچ ذخیره ای استفاده نمی شود، اما شامل مکانیزم کار مانند بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت هستند. به عنوان مثال، بازاریابی وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن بر اساس نیاز بازار استفاده می‌کند. این اقدامات شبیه به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است. این مورد در خصوص استیبل کوین‌های بدون پشتوانه، می‌تواند با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک سیستم عامل غیرمتمرکز که به صورت خودمختار اجرا می‌شود، حاصل گردد.

محدودیت‎های استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها در کنار مزایای قابل توجهی که دارند و می‌توان از طریق آن‌ها دارایی خود را با ارزش ثابت همراه ساخت، دارای محدودیت‌هایی نیز هستند. محدودیت‌های استیبل کوین‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • بزرگترین محدودیتی که استیبل کوین‌ها با آن روبرو هستند، محدودیت در خاصیت نقدشوندگی است. به این شکل اگر شما مقدار قابل توجهی از یک ارز ثابت داشته باشید، برای نقد کردن آن، در شرایطی ممکن است با مشکل روبرو شده و موقعیت برای دریافت دلاری، طلا و … در مقابل آن وجود نداشته باشد. البته در این شرایط سرانجام ارز ثابت نقد شده و هرگز قفل شدن مطلق دارایی را نخواهیم داشت، اما گاهی اوقات تبدیل آن و نقد کردن استیبل کوین به ارز مقصد با پیچیدگی‌هایی همراه خواهد بود.
  • استیبل کوین‌ها دارای یک واسط مالی هستند و باید این واسط مالی در سطح جهان به عنوان یک برند قادر به جلب اعتماد عمومی باشد. به این معنا که این واسط مالی باید قادر به تامین پشتوانه استیبل کوین، فارغ از این که ارز فیات، فلزات گرانبها، نفت یا ارز دیجیتال باشد.
  • پشتوانه ارزی سکه‌های ثابت از قوانین مربوط به کشور خود تبعیت می‌کنند. به زبانی ساده‌تر به طور مثال اگر یک استیبل کوین با پشتوانه دلاری را در نظر بگیریم، این وثیقه دلاری در تبعیت قوانین کشور آمریکا قرار می‌گیرد و به طور وابسته، این استیبل کوین نیز از همان قوانین متاثر خواهد شد. به عبارتی تمام قوانین و محدودیت‌هایی که برای پشتوانه یک Stablecoin وجود دارد، شامل همان Stablecoin هم خواهد شد.
  • اما در نهایت دیگر محدودیت یا به نوعی بهتر است بگوییم عیب Stablecoin، به ریسک افت قیمت آن در تاثیرپذیری از شهرت و شایعات مربوط به آن مربوط است. اگر چه بنا بر این است که قیمت سکه‌های پایدار ثابت بوده و به طور کلی ماهیت آن‌ها به این شکل تعریف شده است، اما در شرایطی خاص نرخ استیبل کوین‌ها به دلایلی می‌تواند با افت روبرو شده و اعتماد در بازار آن‌ها را پایین بیاورد. به طور نمونه اخیرا اظهارات چندین بانک در خصوص عدم وجود دلار ذخیره کافی به عنوان پشتیبان ارز دیجیتال ثابت تتر، باعث شد تا میزان اعتماد عمومی نسبت به این ارز دیجیتال پایدار کاهش یافته و دارندگان آن به صف فروش وارد شوند. با حرکت گسترده دارندگان ارز دیجیتال تتر به سمت فروش، قیمت این ارز دیجیتال، بر خلاف ماهیت آن، کاهش پیدا کرد.
محدودیت های استیبل کوین ها
محدودیت‌های استیبل کوین‌ها به بستگی آن‌ها به پشتیبانی وثیقه، محدودیت در خاصیت نقدشوندگی، ریسک افت قیمت بر اثر عوامل مختلف و … بستگی دارد.

کاربرد استیبل کوین‌ها در دنیای واقعی

کاربرد استیبل کوین‌ها در دنیای روزمره را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: معاملات و سرمایه‌گذاری

معاملات

کاربرد استیبل کوین‌ها در دنیای روزمره با توجه به ثابت بودن نرخ آن‌ها، بیشتر در زمینه خرید و فروش جریان دارد. در واقع این ارزهای پایدار در عین حال که دارای نرخ ثابتی هستند، در شمار ارزهای دیجیتال قرار داشته و از هر دو سمت دارای مزایای ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال بوده و به شکلی ادغامی از این دو هستند. به این دلیل در معاملات بسیاری (کوچک تا بزرگ)، ردپای استیبل کوین‌ها را می بینیم.

به ویژه از این ارزها برای پرداخت‌ها در قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود که می‌تواند در هر دو حالت تامین پیش پرداخت یا پرداخت قطعی باشد. به واقع سرعت رد و بدل و انتقال این پول‌های ثابت، از مزایای اصلی آن‌ها است که انجام معامله در چند دقیقه از یک سوی جهان به سوی دیگر میسر می‌سازد.

سرمایه‌گذاری

با توجه به ثبات ارزش این ارزهای دیجیتال پایدار، برخی از سرمایه‌داران که به هر دلیلی مایل به تبدیل سرمایه خود به یک ارز فیات نیستند، ارزهای دیجیتال پایدار را به عنوان واحد سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند. به این شکل می‌توان از حفظ ارزش پول فیات تبدیل شده به استیبل کوین، اطمینان خاطر داشت.

کاربرد استیبل کوین‌ها در دنیای واقعی
از مهم‌ترین کاربرد استیبل کوین‌ها در دنیای واقعی می‌توان به استفاده از آن‌ها در معاملات روزمره، سرمایه‌گذاری و … اشاره کرد.

استفاده‌های روزانه کاربران

استفاده‌های روزانه کاربران از استیبل کوین‌ها، معمولا به نقل و انتقالات مالی و خرید و فروش از طریق این ارزهای دیجیتال مربوط می‌شود. به طور مثال ممکن است شما مایل به خرید کالایی باشید و فروشنده، راضی به دریافت ارز دیجیتال در ازای آن باشد. با توجه به عدم نوسان نرخ ارزهای دیجیتال پایدار، پرداخت مبلغ کالا از این طریق، بسیار مناسب خواهد بود.

نکته: در نظر داشته باشید که اگر چه به دلیل ثابت بودن نرخ Stablecoins، کمتر پتانسیل سودآوری کوتاه مدت در آن‌ها را برای کاربران شاهد هستیم؛ اما در دراز مدت می‌توان الگوهای سودآوری را نیز در پلتفرم این ارزهای دیجیتال پایدار شاهد بود.

در زیر انواع استفاده‌های روزانه کاربران از استیبل کوین‌ها را دنبال می‌کنیم:

آسان کردن پرداخت‌های یکتا به یکتا و قراردادهای هوشمند

با توجه به ظرفیت خاص ارزهای دیجیتال پایدار، باید آن‌ها را یکی از پلتفرم‌های عالی و بسیار آسان برای پرداخت‌های یکتا به یکتا بدانیم. همین طور چنان که در بالا نیز ذکر کردیم، تامین پیش شرط‌های قراردادهای هوشمند از طریق استیبل کوین‌ها، بسیار کارآمد خواهد بود.

معاملات مالی در هر نقطه از جهان و میان دو نقطه با دو ارز کاملا متفاوت، از طریق ارزهای دیجیتال استیبل به راحتی انجام می‌شود و در این معاملات به جز حذف روال‌های جابه‌جایی پول همیشگی و پرریسک، سرعت عمل نیز به شدت بالا می‌رود. با داشتن کیف پول دارای صرافی داخلی استیبل کوین مد نظر، می‌توان به راحتی ظرف مدت چند دقیقه و حتی کوتاه‌تر، نقل و انتقالات مالی را با هر بعد مسافت و میان ملل مختلف، به انجام رسانید.

حواله‌های پرسرعت با صرفه اقتصادی

زمانی که سخن از حواله‌های بزرگ میان کشورها باشد، هزینه تراکنش به شکل رایج نسبتا قابل توجه خواهد بود، در حالی که هزینه تراکنش ارزهای دیجیتال ثابت به مراتب کمتر است و این باعث می‌شود که حواله کردن وجوه از این طریق با نرخ کارمزد کمتری همراه باشد. این موضوع باعث شده است که سرمایه‌داران، تجار و بازرگانان، برای حواله‌های بزرگ خود، ارزهای استیبل دیجیتال را با توجه به سرعت حواله و هزینه تراکنش پایین آن‌ها، به عنوان یک اولویت در نظر بگیرند.

حفاظت از دارایی‌ها در مقابل ارزش ارزهای ملی

از دیگر کارایی‌های قابل توجه استیبل کوین‌ها می‌توان به حفاظت از دارایی‌ها در مقابل ارزش ارزهای ملی اشاره کرد. به ویژه این مورد در خصوص ارزهای دیجیتال استیبل با پشتوانه ارزهای فیات یا فلزات ارزشمند، مصداق کامل دارد. همان طور که می‌دانید و احتمالا برای شما کاملا قابل لمس است، ارزش ارزهای ملی به دلایل مختلفی ناشی از نوسانات اقتصادی کشور، مسائل سیاسی و غیره، دستخوش تغییراتی می‌شود. در صورت تبدیل دارایی از ارز ملی به یک ارز استیبل قابل اطمینان و معتبر، می‌توان ارزش دارایی را در نقطه امن قرار داد. بدیهی است که خرید یک ارز دیجیتال ثابت چون تتر، به جای خرید دلار در ازای آن، از مزایا و سهولت بیشتری برخوردار است.

ارتقا کارکرد صرافی‌های دیجیتال

ارتقا کارکرد صرافی‌های دیجیتال نیز از کاربردهای روزانه ارزهای دیجیتال ثابت به شمار می‌آید. این ارزهای دیجیتال معمولا به عنوان واسط معاملاتی میان ارزهای دیجیتال دیگر چون بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته و در صرافی‌های دیجیتال یک ارز واسط و رایج هستند. معاملات از این طریق سریع بوده و از امنیت بالایی برخوردار خواهد بود و از این جهت، صرافی‌های دیجیتال از ارزهای دیجیتال ثابت به شکلی وسیع در معاملات و نقل و انتقالات خود استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاری کاربران

برخی از افراد و کاربران دنیای ارزهای دیجیتال، برای سرمایه‌گذاری دارایی خود، ارز دیجیتال استیبل خریداری کرده و به این شکل نه تنها ارزش دارایی خود را در مقابل نوسانات پول ملی ایمن می‌سازند، بلکه در دراز مدت به انتظار سودآوری هستند.

همین طور بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

آینده استیبل کوین‌ها

همان طور که به سمت سال 2021 میلادی پیش می‌رویم و به چشم اندازهای مالی و معاملات در جهان نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد که شرکت‌ها و موسسات مالی، به دنبال زنجیره‌های ثابت انتقال اعداد و ارقام دارایی هستند. موسسات مالی نیاز به ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌ها و دریافت‌های خود را تشخیص داده و به تازگی JP Morgan اعلام کرد که از یک ارز دیجیتال ثابت برای معاملات استفاده خواهد کرد و این می‌تواند نقطه جهشی برای سایر کمپانی‌ها باشد.

ثبات نرخ استیبل کوین‌ها، استفاده از این ارزهای دیجیتال پایدار را برای آن دسته از افرادی که از نوسانات همیشگی ارزهای دیجیتال نگران هستند، به شکلی مثبت امکان‌پذیر می‌کند. این ارزهای ثابت، امکان استفاده بیشتر در قراردادهای هوشمند را نیز فراهم ساخته و از این جهت محل کاربرد گسترده‌تری در آینده خواهند داشت.

به علاوه به نظر می‌رسد که مردم نیز در آینده پیش رو، به مراتب بیشتر از ارزهای دیجیتال برای نقل و انتقالات مالی خود استفاده کنند و بدیهی است که استفاده از یک ارز دیجیتال که دچار نوسانات زیادی (حتی در طول یک روز و یک ساعت)، گردد به این شکل چندان جذاب نخواهد بود و محل برای استفاده از ارزهای دیجیتال پایدار با نرخ ثابت به مراتب مقبول‌تر است. به ویژه آن دسته از ارزهای دیجیتال متمرکز که دارای پشتوانه مالی دولتی چون تتر هستند، بیشتر با اقبال عمومی روبرو خواهند بود.

آینده استیبل کوین‌ها
آینده استیبل کوین‌ها به نظر درخشان می‌رسد و با توجه به میل جوامع به تراکنش‌های دیجیتال و پتانسیل خاص این ارزهای دیجیتال ثابت، باید انتظار رشد آن‌ها در معاملات را داشته باشیم.

شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین‌های بازار

ارزهای دیجیتال ثابت بسیاری در دنیای رمزارزها قرار دارند، اما شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین‌های بازار به شرح زیر هستند:

  • استیبل کوین تتر: تتر را باید مشهورترین ارز دیجیتال Stable بدانیم که با تناظر یک به یک در مقابل یک دلار، پشتیبانی می‌شود و البته شایعات منفی زیادی نیز در چند ماه اخیر در خصوص آن به گوش رسیده است.
  • استیبل کوین دیا: ارز دیجیتال ثابت دیا، با ذخایر طلا پشتیبانی شده و در سطح جهانی شناخته شده است.
  • استیبل کوین یواس‌دی کوین: این ارز دیجیتال ثابت با دلار آمریکا پشتیبانی شده و دارای ذخیره دلاری است.
  • استیبل کوین ترو یواس‌دی: ترو یواس‌دی نیز از پشتوانه دلار آمریکا بهره برده و یکی از ارزهای دیجیتال ثابت و معتبر به حساب می‌آید.
  • استیبل کوین MakerDAO: استیبل کوین MakerDAO دارای پشتیبانی از یک ارز دیجیتال دیگر است و با ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌شود.
  • استیبل کوین پکس: این استیبل کوین دارای نهاد پشتیبانی اداره خدمات مالی ایالت نیویورک آمریکا بوده و از پشتوانه دلار آمریکا برخوردار است.

نتیجه گیری

استیبل کوین‌ها دارای مزایای زیادی هستند، از جمله این که هزینه تراکنش آن‌ها پایین بوده و برای معاملات بزرگ کاملا کارآمد محسوب می‌شوند. همین طور با توجه به دیجیتالی بودن امکان انتقال مبالغ در این پلتفرم، سرعت قابل توجهی با آن‌ها همراه است. وجود فناوری بلاکچین در این سیستم ارزهای دیجیتال ثابت، به شفافیت و ایمنی بالای معاملات استیبل کوین‌ها کمک می‌کند.

از طرفی دیگر استیبل کوین‌ها باید به شکلی حسابرسی شوند و در صورتی که ادعای آن‌ها مبنی بر پشتیبانی توسط یک ارز فیات، سرمایه فلزات گرانبها و … کذب بوده یا به هر صورتی مشکلاتی داشته باشد، با از دست دادن اعتماد عمومی روبرو شده و ریزش نرخ (چون اتفاقی که برای تتر افتاد)، خواهند داشت.

اما به هر ترتیب و در یک جمع‌بندی کلی می‌توان ارزهای دیجیتال ثابت را با توجه به پایدار بودن نرخ آن‌ها و پشتیبانی که معمولا توسط یک ارز فیات، ارزش طلا یا سایر فلزات گرانبها، نفت و همین طور دیگر ارزهای دیجیتال دارند، واحدهای مالی مناسبی برای نقل و انتقالات و معاملات دانست.

ارزهای ثابت یک مرز میان بازار ارزهای فیات و کریپتوکارنسی‌ها هستند و از این جهت می‌توان از آن‌ها به عنوان یک واسط قابل اعتماد و آسان و سریع در معاملات بهره برد. از این روی در چند سال اخیر و احتمالا آینده پیش رو، پرداخت‌های روزانه از طریق این استیبل کوین‌ها به مراتب بیشتر شده و رفته رفته می‌توان آن‌ها را به عنوان جایگزین‌هایی معتبر برای پول‌های رایج در نظر گرفت.

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس