هاوینگ بیت کوین
هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

بر اساس برنامه ریزی ارائه شده برای شبکه بلاک چین، وجود ماینرها کمک می کند تا تراکنش های کاربران انجام گردد و با حل معادلات پیچیده رمزنگاری، بلوک های شبکه ساخته شوند. همان گونه که می دانید، ساخته شدن بلوک ها یعنی همان استخراج کوین های ارز دیجیتال مورد نظر. اگر تعداد این کوین های استخراج شده زیاد شود چه اتفاقی می افتد. اینجاست که فرآیند هاوینگ ( halving ) تعریف می شود. در این مقاله متوجه خواهیم شد که هاوینگ بیت کوین چیست. با توجه به هزینه بردار بودن فرآیند ماینینگ از نظر هزینه برق و خرید ابزار مخصوص این کار، باید انگیزه ای برای افراد وجود داشته باشد تا ماینرها به استخراج کوین ها بپردازند.

در حقیقت، دادن پاداش تنها راه برای ادامه تولید بلوک ها است. به همین دلیل، با استخراج هر کوین، شبکه بلاک چین به عنوان پاداش، مقداری ساتوشی ( واحد کوچکتر از بیت کوین ) به استخراج کننده می دهد. مقدار این پاداش به ازای ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است اما برای استخراج هر ارزی مانند بیت کوین، مقدار مشخصی دارد. آنچه اهمیت دارد محدودیت در تولید کوین های جدید است. در واقع هر ارز دیجیتال نظیر بیت کوین و یا لایت کوین و مانند آن ها، استخراج نامحدودی نخواهند داشت. برای مثال، اگر با بازار کریپتوکارنسی ها و علی الخصوص رمز ارز دیجیتال بیت کوین آشنایی داشته باشید، حتما می دانید که تعداد کوین های مربوط به ارز دیجیتال بیت کوین، 21 میلیون عدد تعریف شده است.

تعریف هاوینگ

ممکن است تا کنون اصطلاح هاوینگ ( Halving ) را شنیده باشید که به معنای نصف شدن پاداش استخراج ماینینگ است؛ البته گاهی به اشتباه هالوینگ هم تلفظ می شود. این اصطلاح به این معنا است که به طور متوسط با گذشت زمان مشخص، پس از اینکه تعداد معلومی از کوین های یک ارز دیجیتال نظیر بیت کوین و یا لایت کوین استخراج شود، تولید کوین های جدید یک محدودیت پنجاه درصدی پیدا می کند؛ یعنی میزان ساخت کوین های جدید نصف خواهد شد. همین مساله باعث می شود تا پاداشی که به ماینرها تعلق می گیرد نیز نصف گردد. در ادامه به مطالعه جزییات هاوینگ بیت کوین خواهیم پرداخت.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

از جمله ساده ترین راه های کسب ارز دیجیتال بیت کوین، خرید و فروش آن و یا عملیات استخراج به صورت ابری و یا شخصی خواهد بود. در شبکه بیت کوین، هنگامی که قرار است یک تراکنش انجام شود، شبکه بلاک چین همچون یک دفتر حساب بر انجام این تراکنش نظارت می کند. این شبکه حسابدارانی تحت عنوان ماینر دارد که لازم است تمام تراکنش های درخواستی توسط این ماینرها تایید شده و سپس در همه آن ها ثبت گردند. ماینرها به منظور تایید این تراکنش ها ملزم به صرف هزینه هایی مانند انرژی برق و قدرت پردازشی سیستمی و زمان هستند.

تایید تراکنش ها در اصل حل معادلات ریاضی پیچیده ای است که به زمان نیاز دارد و حل آن ها استخراج یک بیت کوین را در پی خواهد داشت. در ازای این هزینه ها، شبکه موظف خواهد بود که به ماینرها پاداش دهد تا استخراج بیت کوین ها همواره ادامه داشته باشد. در قسمت قبل اشاره کردیم که تعداد کل بیت کوین های قابل استخراج 21 میلیون است. از طرفی به طور کلی به ازای هر ده دقیقه یک بیت کوین استخراج می شود؛ برنامه ریزی های مربوط به این رمز ارز دیجیتال نشان می دهد که تا سال 2140 تمام بیت کوین ها استخراج خواهند شد.

هاوینگ بیت کوین

الگوریتمی که بیت کوین بر مبنای آن کار می کند به گونه ای تعریف شده است که پس از استخراج 210 هزار بلوک پاداش ماینینگ یا همان پاداش استخراج آن نصف خواهد شد. به فرآیندی که طی آن تولید بیت کوین های جدید به صورت ناگهانی به نصف می رسد، هاوینگ بیت کوین گفته می شود. این مساله باعث می شود که فرآیند استخراج بیت کوین محدودیت بیشتری پیدا کند و بنابراین، ارزش آن حفظ شده و حتی بالاتر رود. زیرا استخراج بیت کوین های جدید به مرور سخت تر می گردد و این یک خاصیت طلاگونه برای این ارز رمز نگاری شده به ارمغان خواهد آورد.

ساتوشی ناکاموتو، ( فرد یا گروه ناشناسی که بیت کوین را خلق کرد )، ایده هاوینگ بیت کوین را به منظور کنترل تورم این رمز ارز دیجیتال ارائه داده و در الگوریتم بیت کوین پیاده کرد. در واقع، هدف بیت کوین همواره بر این بوده است که ارزش خود را حفظ کند. اگر کوین های آن سریع می توانستند استخراج شوند، تعداد آن ها در بازار دیجیتال زیاد می شد و به این ترتیب به مرور ارزش خود را از دست می داد. با کاهش نرخ تولید، تورم آن کنترل خواهد شد. دقیقا مشابه آنچه در مورد ارزهای فیات نظیر دلار و یورو رخ می دهد. ارزهای کاغذی معمولا می توانند به مقدار زیادی چاپ شوند و ارائه بیش از حد این کاغذهای قیمتی، کاهش ارزش آن ها را در پی خواهد داشت. این توجیه ویتالیک بوترین، خالق اتریوم است که برای تایید فرآیند هاوینگ بیت کوین، ارائه داد.

هاوینگ
هاوینگ

هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

نکته مهم این است که الگوریتم بلاک چین بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که زمان استخراج یک بیت کوین، با هر قدرت پردازشی طی بازه زمانی ده دقیقه انجام شود. در واقع هر چه قدرت پردازش ماینر بالاتر رود، دشواری معادلات ریاضی رمزنگاری افزایش یافته و برای حل آن زمان بیشتری صرف خواهد شد. به این ترتیب باز هم زمان هاوینگ ثابت خواهد ماند. ممکن است در ابتدای کار تصور شما از هاوینگ بیت کوین این باشد که این فرآیند می تواند منجر به کاهش قیمت بیت کوین گردد. چون به نظر می رسد که نصف شدن پاداش استخراج می تواند انگیزه را برای ماینینگ آن کاهش دهد. با این حال پاسخ قطعی مشخص نیست. در ادامه توضیحات بیشتری برای توجیه این مساله ارائه خواهیم داد.

ادر صورتی که مقدار تقاضای بیت کوین ثابت بماند و در عوض عرضه به نصف کاهش پیدا کند، قیمت بیت کوین باید دو برابر شود تا پاسخ گوی تقاضا باشد. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که با انجام هاوینگ، تقاضای بیت کوین با کاهش روبرو نشود. پاداش استخراج بیت کوین قبل از اولین هاوینگ، 50 بیت کوین بوده که با هر بار هاوینگ این مقدار به نصف کاهش یافته است. در حال حاضر ( سال 2020) پاداش ماینینگ هر بلوک به اندازه 6.25 بیت کوین خواهد بود. پس از اولین هاوینگ بیت کوین یعنی در سال 2012، قیمت بیت کوین تغییر زیادی نداشت. نمودار لگاریتمی روند افزایش قیمت بیت کوین نشان می دهد که این ارز رمزنگاری شده پس از شش هفته ریزش، دوباره روند صعودی خود را در پی گرفت. در آن زمان قیمت بیت کوین 13.42 دلار بود که بعدها به 230 دلار هم رسید.

روند تغییر قیمت هاوینگ بیت کوین

یک هفته پس از رویداد هاوینگ بیت کوین که در سال 2016 انجام شد نیز در قیمت این ارز دیجیتال تغییر محسوسی حاصل نگردید. تغییر قیمتی که در آن زمان برای بیت کوین اتفاق افتاد از 650 دلار به 675 دلار بود که نسبت به ارزش آن، افزایش قابل توجهی به حساب نمی آمد. با این حال، پس از یک زمان طولانی، در سال 2017 قیمت بیت کوین به مقدار فاحشی تغییر یافت و به قیمت باورنکردنیه 20000 دلار رسید. آخرین هاوینگ بیت کوین در می 2020 رخ داد که باز هم استخراج بیت کوین های بیشتر را دشوارتر کرده است. به طوری که در حال حاضر فقط 900 بیت کوین در روز می تواند استخراج شود.

در حقیقت می توان گفت که تمامی بیت کوین هایی که به سادگی می توانستند استخراج شوند، به دست آمده اند. از این پس باید برای ماینینگ بیت کوین هایی تلاش کرد که به دست آوردن آن ها بسیار سخت خواهد بود. افزایش قیمت بیت کوین، ناشی از عوامل بسیاری نظیر تبلیغات رسانه ای، شور و شوق افراد برای به دست آوردن یک دارایی دیجیتالی و افزایش تعداد فعالیت هایی که می توان از طریق بیت کوین انجام داد، نیز خواهد بود. با همه این توصیفات آنچه مسلم به نظر می رسد وجود استدلال هایی است که نشان می دهند، هاوینگ بیت کوین یا افزایش قیمت آن را در پی خواهد داشت و یا نهایتا قیمت را بدون تغییر نگه می دارد. اما در هر صورت با هیچ قاعده ای تاکنون کاهش قیمت بیت کوین ناشی از هاوینگ ثابت نشده است.

Halving
Halving

هر چند سال یکبار شاهد هاوینگ بیت‌کوین خواهیم بود؟

با معرفی بیت کوین و راه اندازی شبکه بلاک چین آن در اوایل سال 2009، در ابتدا با گذشت هر ده دقیقه، 50 واحد بیت کوین استخراج می گردید. در واقع اگر بخواهیم به طور ملموس تر شرح دهیم یعنی اولین ماینری که پاسخ معادله ریاضی بلاک را به دست می آورد، 50 بیت کوین پاداش دریافت می کرد. پس از گذشت چهار سال، در سال 2012، بر اساس طراحی الگوریتم بیت کوین، نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اتفاق افتاد. یعنی با انجام ماینینگ و رسیدن به پاسخ معادله ریاضی بلاک، تعداد 25 بیت کوین به ماینر حل کننده می رسید. این اولین halving بیت کوین بود. پس از گذشت چهار سال دوم، یعنی در سال 2016 دومین هاوینگ رخ داد و به این ترتیب پاداش استخراج بلاک ها به 12.5 بیت‌کوین رسید. این یعنی مقدار پاداش تا حد زیادی کاهش یافت.

در ابتدا به نظر می رسید که اگر نصف شدن پاداش ماینینگ اتفاق بیفتد، ارزش بیت‌کوین کاهش پیدا کند. اما این اتفاق نیفتاد و اتفاقا قیمت بیت کوین جهش‌های بلندی را پشت سر گذاشت. آخرین هاوینگی که تا کنون بیت‌کوین با آن روبرو شده است، پاداش استخراج یک بلاک را به 6.25 بیت‌کوین رسانده و در می 2020 انجام شد. نکته مهمی که در مورد زمان استخراج و هاوینگ وجود دارد این است که استخراج بیت‌کوین بر اساس الگوریتم تنظیم سختی DDA انجام می‌شود. در اصل با رخداد هاوینگ، سختی معادلاتی که قرار است توسط ماینرها حل گردد، بیشتر خواهد شد. این یعنی زمان حل انجام یک تراکنش که در بلاک چین بیت کوین برابر با ده دقیقه است، پس از هاوینگ نیز ده دقیقه باقی می ماند. به این ترتیب، هاوینگ تنها پاداش سکه هایی که استخراج می‌شود را کاهش می‌دهد و به زمان استخراج آن دست نخواهد زد.

پاداش استخراج بیت کوین
پاداش استخراج بیت کوین

علت اهمیت هاوینگ بیت کوین

در سال 2009، خالق ناشناس بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو، به منظور اعلام اعتراض خود به سیاست‌های نادرست برای حفظ ارزش پول، راه حل عملی ارائه داد. البته ارائه این راه حل، تا حد زیادی یک راه هوشمندانه برای فاش کردن ارز دیجیتال بیت کوین نیز به حساب می رفت. با این حال، با طراحی یک شبکه بی‌نظیر، نگرانی خود از سیاست های مالی را نشان داد. همزمان با ساتوشی، دانشمندان دیگری نیز برای حل این مشکل، اقدام کردند. اما در این زمان، ساتوشی توانست تا 131 سال شبکه بیت کوین را فرموله سازد. او تصمیم گرفت تا 21 میلیون سکه به افراد عرضه نماید و خود را متعهد کند که حتما این سکه‌ها را ضرب کند. فرموله کردن شبکه در واقع گام مهمی بود که ساتوشی برای کنترل بیت کوین از نظر تورم انجام داد. با توجه به این که باید همه افراد از صحت این شبکه مطمئن می‌شدند.

تعداد سکه ها هم باید ثابت می ماند، شبکه ای شفاف ارائه داد که بدون دخالت یک ارگان خاص فعالیت می کند؛ به طوری که برای هر گونه عملیات مالی یک مشارکت و نظارت همگانی لازم است. در ازای هر فعالیت شبکه ای، پاداشی برای مشارکت کنندگان در نظر گرفته می شود که بنابر نرخ روز به آن ها پرداخت خواهد شد. در ابتدای طراحی شبکه، قدرت پردازش سیستم های کامپیوتری بسیار محدود بود و تعداد ماینرها نیز چندان قابل توجه نبود. به همین دلیل به ازای هر ده دقیقه مشارکت، 50 بیت کوین از شبکه پاداش می گرفتند. اما این روال نمی توانست ادامه پیدا کند. زیرا باز هم باعث کاهش ارزش بیت کوین می شد. به این ترتیب رویداد هاوینگ را در الگوریتم بیت کوین وارد نمود. در قسمت های قبل تا حدی درباره علت تعریف هاوینگ در الگوریتم بیت کوین صحبت کردیم.

قانون عرضه و تقاضا در بیت کوین و تاثیر آن در پاداش ماینرها

ممکن است برایتان این سوال پیش آمده باشد که به چه دلیل چنین فرآیندی برای تغییر پاداش ماینرها تعریف شده است؟ آیا بهتر نبود که پاداش ماینرها ثابت باقی بماند؟ آیا ممکن است که این قانون محاسباتی، به ضرر ماینرها نشود؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که اگر قانون عرضه و تقاضا را در نظر بگیرید، خواهید دید که این رویداد لازم است. در صورتی که تولید بیت کوین های جدید همواره با سرعت بالا انجام می شد و یا محدودیتی برای کوین های مربوط به ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین وجود نداشت، توزیع زیاد از حد آن منجر به کاهش ارزش آن می شد. این موضوع را در مورد ارزهای ملی یک کشور بخصوص دلار و یورو دیده ایم که افزایش بیش از حد نسخه کاغذی ارزهای فیزیکی عملا آن ها را بی ارزش خواهد کرد.

طراحی ارز دیجیتال بیت کوین به گونه ای است که همواره به عنوان یک کالا به با ارزشی طلا رفتار کند. حجم طلای در دسترس در دنیا محدود است. به محض استخراج یک گرم از این حجم، پیدا کردن بقیه آن ها دشوارتر از قبل می شود. همین موضوع باعث شده است تا بتواند هر روز ارزش خود را فزونی داده و به عنوان یک کالای با قیمت برای تبادل و ذخیره سرمایه افراد مورد توجه قرار گیرد. در واقع عرضه محدود و موجودی ناچیز آن باعث ارزشمندی آن شده است. رویداد هاوینگ هم دقیقا به همین دلیل برای بیت کوین تعریف گردید. ایجاد محدودیت در عرضه این ارز دیجیتال یک عامل کمک کننده برای افزایش ارزش آن است.  پیش بینی می شود همانند آنچه در هاوینگ های قبلی رخ داده است، با افزایش تعداد هاوینگ ها ارزش بیت کوین به طور غیر قابل باوری صعود کند.

هاوینگ دیگر ارزهای دیجیتال

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین

آنچه مسلم به نظر می رسد این است که قیمت ارزهای دیجیتال مختلف با رخداد هاوینگ بیت کوین تغییر خواهد کرد. برای مثال اتریوم و ریپل از جمله ارزهایی هستند که با انجام هاوینگ بیت کوین، تغییرات قیمت فاحشی داشته اند. اما با این حال، برخی ارزهای دیگر نیز خود می توانند هاوینگ داشته باشند. نکته مهم این است که نمی توان گفت برای تمام ارزهای دیجیتال، هاوینگ رخ می دهد. یکی از شرایط لازم برای اینکه یک ارز دیجیتال بتواند فرآیند نصف شدن پاداش استخراج یا همان هاوینگ را تجربه نماید، داشتن مکانیسم اثبات کار است. در واقع تنها ارزهای دیجیتالی که با الگوریتم اثبات کار فعالیت می کنند نظیر بیت کوین و بیت کوین کش می توانند هاوینگ داشته باشند.  یکی از مهم ترین ارزهای دیجیتال که بعد از بیت کوین جایگاه ویژه ای در بین کریپتوکارنسی ها دارد، لایت کوین است.

نقره بازار ارزهای دیجیتال، تا کنون دارای دو مرحله هاوینگ بوده است که اولین آن را در سال 2015 تجربه کرد. هاوینگ دوم لایت‌کوین در سال 2019 اتفاق افتاد. روند تغییرات قیمتی لایت‌کوین پس از هاوینگ ها، زیاد بود و در ابتدا منجر به کاهش شدید ماینینگ آن شد. با این حال مدتی بعد با توجه به نصف شدن نرخ تورم این ارز دیجیتال با ارزش و فراهم شدن شرایط رشد آن، مجددا نظر افراد را به خود جلب نمود. ارز دیجیتال دیگری که هاوینگ آن اواخر سال 2020 رخ خواهد داد، زیکش است. بلاک‌چین مربوط به این ارز دیجیتال در سال 2016 توسط شرکت الکتریک چین ساخته شده و توسط آن حمایت می شود. محوریت این ارز دیجیتال بر اساس، حریم خصوصی است و همانند بیت‌کوین بر  مبنای الگوریتم اثبات کار فعالیت می کند. در حال حاضر پاداش استخراج زیکش، 6.25 است که پس از هاوینگ به 3.125 خواهد رسید.

تعداد سکه های قابل عرضه برای این ارز دیجیتال

تعداد سکه های قابل عرضه ای که برای این ارز دیجیتال در نظر گرفته شده همانند بیت کوین برابر با 21 میلیون کوین است. با این حال تورم آن نسبت به خیلی از ارزهای دیجیتال دیگر بیشتر است. در واقع این ارز دیجیتال تورم بیش از 26% دارد در حالی که ارزهای دیجیتال دیگر نرخ تورمی بین 1.8 تا 7 درصد خواهند داشت. به همین دلیل به نظر می رسد که هاوینگ آن بتواند تا حد زیادی تورم آن را کاهش دهد. بیت کوین کش نیز یک ارز دیجیتال محبوب است که در بین ده ارز دیجیتال اول بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. این ارز از فورک های بیت کوین به حساب می آید که پاداش استخراج آن در اوایل سال 2020 از 12.5 به 6.25 BCH رسید. آخرین هاوینگ این

با رسیدن تعداد کوین های استخراج شده به 630000، رخ داد. این ارز دیجیتال از الگوریتمDDA  برای تنظیم سختی استفاده می کند که باعث تنظیم زمان استخراج خواهد شد. استخراج این ارز رمزنگاری شده نیز مانند بیت کوین هر ده دقیقه یک بار اتفاق می افتد. بنابراین به طور متوسط هر چهار سال یک بار فرآیند هاوینگ را خواهد داشت.

Hawking Bitcoin
Hawking Bitcoin

نتیجه گیری

افزایش عرضه یک محصول می تواند منجر به کاهش ارزش آن شود. گویی هر چه یک محصول بیشتر در دسترس باشد، کمتر به چشم می آید. بنابراین، کاهش عرضه آن می‌تواند منجر به حساسیت تقاضای محصول شده و در نهایت ارزش آن را بالا ببرد. همین موضوع می تواند در مورد پول نیز اتفاق بیفتد. کنترل ارزش پول در سیستم مالی یک کشور بسیار مهم است. ساتوشی ناکاموتو که خالق بیت کوین بود، به منظور حفظ ارزش پول، یک راهکار عملی ارائه داد؛ این راهکار همان خلق بیت کوین است. البته فرآیند استخراج بیت کوین منجر به حفظ ارزش آن نمی‌شود. آنچه تورم آن را کم کرده و ارزش آن را بالا می برد فرآیند هاوینگ بیت کوین است. طی این فرآیند، وقتی مقدار کوین های استخراج شده بیت کوین، به تعداد مشخصی رسید، برای اینکه از توزیع بی‌رویه آن جلوگیری به عمل آید، پاداش استخراج آن نصف می گردد.

 هاوینگ بیت کوین بعد از استخراج هر 210000 سکه انجام خواهد شد. با توجه به اینکه در هر ده دقیقه یک بیت کوین استخراج می گردد، تقریبا هر چهار سال طول می کشد تا یک هاوینگ اتفاق بیفتد. این موضوع که آیا هاوینگ بر قیمت بیت کوین تاثیر گذار است یا خیر مساله ای است که هنوز به قطعیت نمی توان در مورد آن نظر داد. با این حال از تجربه می توان نتیجه گرفت که حتی اگر قیمت آن را افزایش ندهد، حداقل آن را ثابت نگه می دارد. در اصل هیچ مدرکی مبنی بر کاهش قیمت بیت کوین بر اثر هاوینگ وجود ندارد. اکثر ارزهای دیجیتالی که بر مبنای الگوریتم اثبات کار، فرآیند استخراج را انجام می دهند، می توانند ماینینگ را تجربه نمایند. ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین، بیت کوین کش و زیکش تاکنون هاوینگ را تجربه کرده تا تورم آن ها کنترل گردد.

مهتاب جهاندار | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس