توکن چیست

توکن چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

احتمالا تا به حال در حوزه ارزهای دیجیتال بارها و بارها نام کوین و توکن را شنیده‌اید. حتی شاید به اشتباه این دو واژه را به جای یکدیگر استفاده کرده باشید. کوین چیست؟ توکن چیست؟ آیا این دو با یکدیگر تفاوتی دارند یا هر دو یک مفهوم را تداعی می‌کنند؟ اگر چه هر دوی توکن و کوین به دارایی دیجیتال اشاره دارند و هر یک از آن‌ها به نوعی یک دارایی را در دنیای ارزهای دیجیتال، یدک می‌کشند، اما شکل تولید و البته شکل هزینه کردن آن‌ها، با تفاوت‌هایی روبرو است. در یک پیش آگاهی ساده بگوییم؛ چیزی که تا به حال بیشتر با آن سر و کار داشته و از آن نیز در محاوره‌های روزمره خود به عنوان ارز دیجیتال صحبت کرده‌اید، همان کوین بوده و احتمالا اینجا جایی است که با توکن و کاربردهای آن آشنا می‌شوید.

کوین‌ها دارای یک پلتفرم بلاک چین جداگانه بوده، اما توکن‌ها بر بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال، استوار می‌شوند. به همین جهت نیز ایجاد توکن‌ها به مراتب ساده‌تر از ایجاد کوین‌ها بوده و آن‌ها نماینده‌ای از دارایی دیجیتال به حساب می‌آیند. توکن‌ها دارای انواع مختلفی هستند و تمام آن‌ها ماهیت نمایندگی دارایی دیجیتال را دارند. به طور نمونه یک توکن می‌تواند برای هزینه خرید اکانت بازی کامپیوتری باشد که بر پایه بلاک چین ایجاد شده است. مشهورترین توکنی که با آن در بازار ارزهای دیجیتال روبرو می‌شوید، توکن بر پایه شبکه اتریوم است که به آن توکن ترون گفته می‌شود.

توکن (Token) چیست؟

همان طور که گفتیم توکن یا Token، به شکلی یکی از انواع ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید که بدون نیاز به داشتن یک بلاک چین مجزا برای خود، بر بستر بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال به وجود می‌آید. از این روی تولید توکن‌ها با سادگی بیشتری همراه است.

به این ترتیب با داشتن دارایی دیجیتال، می‌توان بدون نیاز به ایجاد بلاک چین جدید، از همان بلاک چین، توکن‌ها را تولید کرد. به طور نمونه بر پلتفرم ارز دیجیتال اتریوم، توکن‌های ERC-20 ساخته می‌شوند؛ بدون آن که نیاز به بلاک چین دیگری داشته باشند. به این شکل ماهیت توکن‌ها در هر بلاک چین، به آن ارز دیجیتال مبدأ وابستگی دارد.

نکته: جالب است بدانید که بیشترین کاربرد توکن‌ها در اپلیکیشن‌ها و پروژه‌های مختلف است که با نام ICO (عرضه اولیه) شناخته می‌شوند و به نوعی تامین بودجه خود را از طریق توکن‌ها انجام می‌دهند. با این حساب برای استفاده از آن اپلیکیشن یا وارد شدن به آن پروژه، باید توکن مربوط به آن را به دست بیاورید.

خلاصه: به شکل خلاصه باید گفت توکن‌ها به نوعی نماینده سهمی از دارایی هستند که از آن‌ها برای دست یابی به خدمات، سهام یک پروژه و سایر موارد مشابه استفاده می‌شود. به این شکل توکن‌ها در یک پروژه خاص به خود معنا دارند و به هیچ روی مستقل نیستند.

توکن چیست
توکن نوعی از ارزهای دیجیتال است که بلاک چین مخصوص به خود نداشته و بر بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال، ایجاد می‌شود. توکن‌ها معمولا در یک پروژه خاص تولید شده و در همان پروژه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تاریخچه توکن‌ها

برای نخستین بار در سال 2013 میلادی بود که با راه اندازی پروژه مسترکوین، توکن مسترکوینز به فروش رسید و افرادی که می‌خواستند این توکن را در عرضه اولیه مسترکوین خریداری کنند، باید بابت آن بیت کوین به کیف پول آن ارسال می‌کردند. این یک معامله سودمند از کار درآمد و توکن‌های مسترکوینز پس از مدتی، ارزش بالایی پیدا کردند. جالب است بدانید که در آن زمان عدد قابل توجهی بیت کوین برای خرید توکن‌های مسترکوینز به کیف پول آن ارسال شد و تقاضای بالا نیز در مدت زمانی نه چندان طولانی، موجب شد تا قیمت مسترکوینزها بالا رفته و دارندگان آن بازار جذاب  پرسودی به دست بیاورند.

پس از آن در سال 2015 میلادی اتریوم به عنوان یک ارز دیجیتال توسط ویتالیک بوترین به وجود آمد، موضوع تولید توکن‌ها بر پلت فرم بلاک چین اتریوم نیز ایجاد شد. با افزایش توکن‌های اتریوم، میزان اعتبار بلاک چین اتریوم نیز به مراتب بیشتر شده و رفته رفته به عنوان یکی از قدرتمندترین ارزهای دیجیتال جهان شناخته شد.

انواع توکن‌های ارزهای دیجیتال

همان طور که پیشتر نیز گفتیم، توکن‌ها معمولا در یک قالب و برنامه یا پروژه خاص خود ایجاد می‌شوند. به طور نمونه صرافی بایننس که یکی از مشهورترین و بزرگترین صرافی‌های دیجیتال است، توکن بایننس کوین یا همان BNB را تولید کرده است. توکن‌های ارزهای دیجیتال انواع گوناگونی دارند که از جمله آن‎ها توکن‌های ارزی، توکن‌های کاربری، توکن‌های دارایی، توکن‌های بهادار، توکن‌های سهمی، توکن‌های جایزه و توکن‌های سودده هستند که در زیر به توضیح مفهوم هر یک از آن‌ها به اختصار می‌پردازیم.

1. توکن‌های ارزی (Currency tokens)

توکن‌های ارزی مشهورترین و پرکاربردترین نوع توکن‌ها هستند که از آن‌ها برای ذخیره کردن ارزش دارایی دیجیتال استفاده شده و البته در پرداخت‌ها نیز نقش دارند. به واقع می‌توان گفت که توکن‌های ارزی نیز عملکردی مانند ارزهای دیجیتال رایج دارند. از این جهت است که اگر بپرسید بیشترین کاربرد توکن‌ها در کدام نوع از آن‌ها اتفاق می‌افتد، جواب مستقیم و قطعی توکن‌های ارزی یا Currency tokens خواهد بود.

2. توکن‌های کاربردی (Utility tokens)

توکن‌های کاربردی یا Utility tokens، همان طور که از نام آن‌ها می‌توان حدس زد، برای یک منظور خاص، حال این که یک خدمات یا کالا و محصول باشد، ایجاد شده‌اند و کارایی دیگری به جز آن نخواهند داشت. این توکن‌های کاربردی البته معمولا برای چند کاربرد طراحی شده‌اند و در شبکه مخصوص به خود استفاده خواهند شد. معمولا تعداد توکن‌های کاربردی از پیش توسط ایجاد کننده آن‌ها، تعیین شده و یک میزان مشخص دارند.

3. توکن‌های دارایی (Asset tokens)

توکن‌های دارایی یا Asset tokens نیز مطابق چیزی که از عنوان آن‌ها حدس می‌زنیم به عنوان خالص یک دارایی فارغ از این که دارایی منقول یا غیرمنقول باشد؛ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع توکن‌های دارایی، نماینده دیجیتال یک ارزش دارایی هستند. به طور مثال توکن‌های دارایی می‌توانند نماینده ارزش یک ملک، یک خودرو، طلا و … باشند.

4. توکن‌های بهادار (Securities tokens)

توکن‌های بهادار یا Securities tokens در مقایسه با سایر توکن‌ها، فوق العاده جذاب هستند. این توکن‌ها را می‌توان به نوعی برای سرمایه‌گذاری در کوتاه مدت یا بلند مدت نگهداری کرد و همین طور امکان خرید محصولات و خدمات به وسیله آن‌ها وجود دارد. به طور رایج از توکن‌های بهادار برای خرید خدمات در یک پروژه خاص استفاده می‌شود. به طور مثال ممکن است در یک اپلیکیشن، برای دریافت خدمات مربوط به آن، توکن‌های بهادار همان اپ مورد استفاده قرار گیرد.

5. توکن‌های سهمی (Equity tokens)

توکن‌های سهمی یا Equity tokens، ماهیتی شبیه به سهام در بورس دارند و با داشتن آن‌ها در واقع مالکیت سهام مربوط به مبدأ توکن را خواهیم داشت.

6. توکن‌های جایزه (Reward tokens)

نوع دیگری از توکن‌ها، توکن‌های جایزه یا Reward tokens هستند. این توکن‌ها برای پرداخت کردن جایزه مورد استفاده قرار می‌گیرند و در همان شبکه کاربرد دارند.

7. توکن‌های سودده (Dividend tokens)

توکن‌های سودده یا Dividend tokens، نوعی از توکن‌ها هستند که با نگه داشتن آن‌ها در کوتاه مدت یا دراز مدت می‌توان به سودآوری رسید. همین طور در بعضی شرایط، شرکت‌ها سود سالیانه خود را بین مالکان توکن آن شرکت، توزیع و تقسیم خواهند کرد. از این جهت توکن‌های سودده برای سرمایه‌گذاران و آن دسته از کاربرانی که به دنبال سرمایه‌گذار در بازار ارزهای دیجیتال هستند، جذاب است.

انواع توکن‌ها
انواع توکن‌ها شامل توکن‌های ارزی، توکن‌های کاربری، توکن‌های دارایی، توکن‌های بهادار، توکن‌های سهمی، توکن‌های جایزه و توکن‌های سودده هستند

چگونه می‌توان توکن ایجاد کرد؟

ایجاد توکن در قیاس با استخراج کوین به مراتب ساده‌تر است و البته به مقداری دانش در این حوزه نیاز دارد. برای ایجاد توکن لازم است که تعدادی از کوین‌های یک بلاک چین به همان بلاک چین منتقل شوند تا توکن اختصاصی آن تولید شود. پس از آن می‌توان برای توکن‌های ایجاد شده، کیف پول در نظر گرفت و همین طور بر تعداد آن‌ها کنترل داشت.

نکته: لازم به ذکر است که برای ساخت توکن در هر شبکه باید هزینه انجام دهید. به طور نمونه برای ساخت توکن در بستر اتریوم، لازم است که مقداری اتریوم پرداخت کنید.

کوین (Coin) چیست؟

به کوین یا معادل انگلیسی آن، Coin رسیدیم. این همان ماهیتی است که مدت‌ها آن را می‌شناسیم و در دنیای ارزهای دیجیتال در خصوص آن خوانده‌ایم. بیت کوین یکی از مشهورترین کوین‌های جهان است که توانسته در چند سال اخیر به نوعی دنیای ارزهای دیجیتال را در تسخیر خود در بیاورد.

کوین‌ها دارایی و ارز دیجیتال هستند که بر پایه سیستم رمزگذاری در شبکه ایجاد شده و یک ارزش مالی را خواهند داشت که قابلیت نوسان دارد. (یا در ارزهای دیجیتال ثابت یا همان استیبل کوین‌ها، با مقدار ثابتی همراه است.)

کوین‌ها در واقع همان پولی هستند که می‌شناسیم و ماهیتی شبیه به آن دارند، با این تفاوت که بر بستر بلاک چین و تراکنش‌های شفاف استوار شده‌اند و همان طور که در دیگر مطالب بنیادی نیز گفتیم، محدودیت عرضه دارند و به هیچ وجه با بی‌نهایت از یک نوع کوین روبرو نیستیم. کوین‌ها را می‌توان در مبادلات و معاملات مالی مورد استفاده قرار داده یا با یکدیگر تعویض کرد. البته کوین‌ها نیز دو نوع هستند: کوین‌هایی که بلاک چین اختصاصی دارند و کوین‌‌هایی که بر بلاک چین بیت کوین ساخته شده‌اند.

می‌توان یک کوین را استخراج کرده یا آن را خرج کرده و یا از کاربر دیگر دریافت نمود. به این شکل می‌توان گفت که کوین‌ها قابلیت پذیرش و انتقال را دارند و همین طور می‌توان آن‌ها را به صورت مستقیم در شبکه استخراج کرد. از مشهورترین کوین‌ها در حال حاضر می‌توان به بیت کوین، لایت کوین، مونرو، نئو، دش، بیت کوین کش و … اشاره کرد.

همین طور بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

کاربرد کوین چیست؟

کاربرد کوین در موارد مختلفی توزیع می‌شود که البته تمام آن‌ها تشابه کاملا با کاربرد پول‌های معمولی دارند.

  • تبادلات مالی: شما ممکن است بخواهید از طریق کوین‌ها، تبادلات مالی و معاملات خود را به انجام برسانید. به این شکل می‌توانید به وسیله کوین‌های خود، یک محصول یا کالا را خریداری کرده یا آن‌ها را برای کاربر دیگری ارسال کرده و در عوض نیز در موقعیتی دیگر دریافت داشته باشید. به واقع کوین‌ها درست مانند پول، به عنوان واحد مالی ارزش گذاری شده، قابلیت نقل و انتقال داشته و بار مالی به حساب می‌آیند.

نکته: جالب است یادآور شویم که می‌توان از طریق کوین‌های مختلف، کالا یا خدمات را نیز قیمت گذاری کرد. به طور مثال شما می‌توانید بگویید که این کیف دیور، 5 بیت کوین قیمت دارد. این درست همان چیزی است که در حوزه پول‌ها و ارزهای فیات داریم که در بخش کالا و خدمات نمایانگر ارزش گذاری عددی آن‌ها هستند. کوین‌ها نیز درست چنین عملکردی دارند و می‌توان از طریق آن‌ها، کالا یا خدمات (کوچک یا بزرگ) را ارزش گذاری کرده و در یک عدد خلاصه کرد.

  • ذخیره ارزش دارایی: یکی از کاربردهای همیشگی ارزهای دیجیتال یا کوین‌ها، ذخیره ارزش دارایی است. شما A تومان پول دارید و به جای نگه داری آن در قالب تومان، ترجیح می‌دهید که کوین خریداری کرده و به طور مثال آن را به شکل بیت کوین نگهداری کنید. این درست شبیه به کاری است که با خرید طلا، دلار، سهام و … انجام می‌دهید. به جز حفظ ارزش دارایی که البته با ریسک‌های خود همراه است؛ نوسانات مثبت کوین هدف نیز می‌تواند سودآوری با خود همراه داشته باشد.

این اتفاقی است که در چند سال اخیر رواج زیادی پیدا کرده است و به ویژه با ارزشمند شدن ارزهای دیجیتال و سابقه‌ای که از رشد آن‌ها در جهان به دست آمد، بسیاری افراد به سمت ذخیره کردن دارایی خود در قالب کوین‌ها حرکت کردند و اتفاقا این برآورد خوبی نیز به همراه داشت.

نکته: لازم به ذکر است که برای ذخیره کردن دارایی در قالب کوین‌ها یا معاملات آن‌ها به منظور سودآوری، نیازمند دانش و آگاهی کافی نسبت به این حوزه هستیم. در واقع وارد شدن به بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند وارد شدن به بازار سهام، بدون دانش و آگاهی با ریسک‌های زیادی همراه خواهد بود. اگر شما بخواهید با خرید و فروش کوین‌ها، به سود ناشی از نوسانات قیمت دست یافته یا به شکلی دیگر با نگهداری دراز مدت و حتی کوتاه مدت یک یا چند نوع کوین، به سود برسید؛ حتما باید شناخت درستی از این بازار داشته و جنس نوسانات آن را بشناسید.

تفاوت کوین و توکن
تفاوت کوین و توکن در شکل ایجاد و همین طور نحوه استفاده از آن‌ها خلاصه شده است.

تفاوت کوین و توکن چیست؟

با تعریفی که در بالا از ماهیت کوین و توکن هر یک به طور مجزا و کاربردهای آن‌ها ارائه کردیم، تا حدودی می‌توان به تفاوت کوین و توکن پی برد.

تفاوت کوین و توکن در پلتفرم ایجاد

نخستین تفاوت کوین و توکن در این است که کوین‌ها دارای پلتفرم خاص به خود بوده، در حالی که در خصوص توکن‌ها این طور نیست و آن‌ها در بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال، ایجاد می‌شوند. به واقع توکن ماهیتی کمی متفاوت دارد و تنها نماینده‌ای از یک دارایی دیجیتال است. با این حساب باید گفت که کوین‌ها بلاک چین اختصاصی دارند و توکن‌ها خیر.

تفاوت کوین و توکن در کاربرد

اگر چه کوین‌ها خود دارایی دیجیتال محسوب می‌شوند، اما توکن‌ها نماینده‌ای از آن دارایی هستند که در همان پروژه قابل استفاده خواهند بود. به طور مثال توکن‌های اتریوم که با ERC-20 شناخته می‌شوند در بلاک چین اتریوم ایجاد شده و در همان ساختار قابل کاربرد هستند. از این گذشته یک برنامه نویس که قصد ایجاد توکن از یک پلت فرم را دارد، می‌تواند تعداد آن‌ها را از پیش تعیین کرده و مدیریت کامل بر توکن‌های ایجاد شده داشته باشد.

کلام آخر

همان طور که در بالا مشاهده کردید، کوین‌ها و توکن‌ها دو ماهیت از دنیای ارزهای دیجیتال هستند که هر یک به نوعی کاربردهای خاص خود را دارند. کوین‌ها برای معاملات و مبادلات مالی، قیمت‌گذاری، خرید کالا یا محصول، سرمایه‌گذاری، حفظ ارزش دارایی و موارد مشابه کاربرد داشته و در یک بلاک چین اختصاصی یا بلاک چین بیت کوین استوار هستند. در مورد توکن‌ها اوضاع فرق کرده و آن‌ها بر بلاک چین یک ارز دیجیتال دیگر ایجاد شده و در همان پروژه کاربرد خواهند داشت.

با چیزی که دیدیم، به نظر می‌رسد که ایجاد توکن‌ها در یک پلت فرم کار چندان سختی نباشد و تنها لازم است که کمی برنامه نویسی بدانید. البته برای ایجاد توکن در هر پلت فرم، نیاز به هزینه کردن بوده و باید برای ایجاد هر تعداد توکن، به تناسب آن‌ها هزینه در همان شبکه بپردازید.

توکن‌ها نیز انواع مختلفی دارند که هر یک با توجه به کاربرد و تفاوت جزئی در ماهیت در گروه‌های توکن‌های ارزی، توکن‌های کاربری، توکن‌های دارایی، توکن‌های بهادار، توکن‌های سهمی، توکن‌های جایزه و توکن‌های سودده جای می‌گیرند. به هر ترتیب برای وارد شدن به این حوزه، لازم است که آگاهی کافی نسبت به بازار آن‌ها داشته و پیش از هر گونه معاملات در حوزه ارزهای دیجیتال، شناخت کامل نسبت به جنس معاملات، نوسانات و تحلیل‌های بازار آن به دست بیاورید.

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس