تحليل هفتگي بازار جهاني

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

بررسي هفتگي اقتصادي

در اين نوشتار به بررسي بازارهاي بين المللي طي هفته گذشته و هفته آتي خواهيم پرداخت،در هفته گذشته  (هفته اول دسامبر) گزارش PMI  مربوط به كارخانه هاي چين منتشر شد و از آنجايي كه چين داراي اقتصاد كالا پايه ميباشد انتشار آمار مثبت­تر از پيش بيني­ها ميتواند باعث رشد قيمت كالاها در سطح جهاني بشود،عدد اعلام شده حدود 50 بود و با متوسط اعداد اعلام شده در گذشته فاصله چنداني نداشت ولي به واسطه مثبت بودن اين گزارش قيمت جهاني مس در لحظات اوليه باز شدن بازارها با افزايش روبرو شد.

ديگر خبر مهم مربوط به هفته گذشته آمار  PMI مربوط به كارخانجات آمريكا بود كه كمي كمتر از عدد مورد انتظار اعلام شد ولي باعث دادن شوك به بازار نشد زيرا دنيا به اين انسجام رسيده است كه كرونا در حال از بين رفتن است و توليد به كارخانه ها بازخواهد گشت، اين امر در كنار آمارهاي مثبت اقتصادي منطقه يورو موجب خواهد شد تا قيمت كالاها در دنيا روند افزايشي به خود بگيرند.در واقع فعلا از لحاظ رواني در دنيا جو خوش بيني در حال شكل گرفتن است و در ادامه به بررسي ديگر شاخصهاي مهم اقتصاد كلان در سطح جهاني ميپردازيم.

شاخص VIX

و اما در مورد هفته جاري ابتدا به بررسي شاخص VIX ميپردازيم ،با برسي اين شاخص ميبينيم كه اين شاخص در يك محدوده خوش بيني قرار دارد و در يك محدوده بين دو عدد 20 تا 22 در حال نوسان ميباشد.اعداد فعلي شاخص مذكور بيانگر جو خوش بيني در بازار هستند.

به عقيده نگارنده شاخص VIX طي هفته هاي آتي در همين محدوده حركت خواهد نمود و احتمال افزايش آن كم مي باشد،در حال حاظر در دنيا احتمال شكل گيري ريسك بزرگي از جمله جنگ و يا ريسك سياسي كم شده است و اين موضوع خوش بيني اقتصاد را در پي دارد.

در مورد شاخص هاي سهام نيز به نكات زير ميتوان اشاره نمود.

VIX Index

بررسي شاخص بورس

شاخص بورس S&P 500 همچنان در حال افزايش است و به تاپ قبلي خود نزديك شده است و اين موضوع تحت تاثير جو رواني مثبت ايجاد شده ميباشد و نيز از سوي ديگر شاخص داو جونز نيز در حال افزايش ميباشد و پيش بيني ميشود اين مساله طي هفته هاي آتي به همين منوال ادامه پيدا خواهد نمود.

S&P 500

در مورد شاخص دلار

در زمان كرونا شاخص دلار به شدت ماهيت رزرو پيدا نمود و پس از نشانه­ هاي پايان بحران كرونا با ريزش مواجه شد و از محدوده 103 به محدوده 90 كاهش پيدا كرد و اين روند كاهشي فعلا ادامه دار خواهد بود البته شايان ذكر است كه شاخص دلار فعلا در حال يك اصلاح پس از روند ريزشي اخير خود بوده است و از ديدگاه تكنيكال ميتواند محلي براي پيدا كردن نقاط ورود به بازار ميباشد.

DXY

در مورد قيمت طلا

در مورد طلا نيز ذكر نكات زير را لازم ميدانم

از ديدگاه تكنيكال قيمت در هفته گذشته و روز آخر نوامبر به سطح 1763 رسيد.از لحاظ تكنيكال يك مقاومت مهم در محدوده 1750 وجود دارد كه كه قيمت در روز آخر نوامبر به نزديك آن رسيد و با شروع ماه دسامبر روند افزايشي خود را شروع نمود و خود را در بالاي 1800 دلار تثبيت نمود.ذكر اين نكته نيز لازم ميباشد كه در صورتي كه در هفته جاري قيمت به زير 1800 دلار بازگشت نمايد احتمال اين وجود دارد كه طلا مجددا به سطح 1760 دلار بازگشت نمايد و در غير اين صورت و تثببيت طلا در بالاي محدوده 1800 دلار احتمالا شاهد افزايش قيمت طلا خواهيم بود.

نكته اميدوار كننده ديگر براي سرمايه گزاران طلا نيز اين ميباشد كه با توجه به نزديك شدن استقرار بايدن و تصويب بسته پولي به مقدار 900 ميليون دلار احتمال افزايش قيمت اين فلز زرد تقويت پيدا ميكند و احتمال بازگشت طلا به قيمتهاي بالاي 1900 دلار را به شدت افزايش خواهد داد.

XAU-USD

 

از ديگر نكات مهم در اقتصاد قيمت جهاني نفت ميباشد

در هفته گذشته اجلاس اوپك تشكيل شده و اعضا نشان دادند كه به دنبال پرهيز از رفتارهاي هيجاني هستند و رفتارهاي منطقي تري را سرلوحه كار خود قرار داده­اند.تصميم نهايي بر اين شد كه هر سه ماه پانصد هزار بشكه افزايش توليد نفت وجود داشته باشد تا از هيجانات

و تغيرات غير منطقي در قيمت نفت جلو گيري شود.

Crude Oil WT

 

از ديگرگزارشات مهم هفته گذشته آمار بيكاري آمريكا بود كه علي رغم تبليغات گسترده ترامپ، منفي منتشر شد و باعث شد تا بعصي از اعضاي فدرال رزرو اعلام نگراني كنند و به عقيده نگارنده اين نپگونه نگرانيها كاملا به جا مي باشند،

گزارش ديگري كه منتشر شد گزارش ميانگين ساعتي دستمزدها بود كه به نظر مفسران بازار و اقتصاد گزارش مذكور بوي تورم ميداد و براي بازار سهام و افزايش آن خبر خوبي نيست. به نظر نگارنده اين گزارش هر ماه بايد پايش بشود خصوصا در ماههاي آتي و بعد از توزيع واكسن كرونا تا بتوان به نتايج قوي تري دست پيدا نمود.

از گزارشات مهم آتي نيز ميتوان به گزارش CPI (گزارش تورم مصرف كننده) اشاره نمود و نيز گزارش مهم ديگر گزارش بانك مركزي اروپا است كه توسط رييس آن خانم لاگارد ارايه ميگردد و به علت خوش سابقه بودن نامبرده بازار براي اظهارات وي حساب ويژه­اي را باز نموده است.