اتریوم
اتریوم

اتریوم هر آنچه باید بدانید

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

با سلام به دوستان و دنبال کنندگان عزیز امروز نیز با شما هستم با اتریوم هر آنچه باید بدانید.

به نظرتان یک دنیای غیرمتمرکز چگونه است؟ یک دنیای بدون واسطه در امر خرید و فروش محصول و خدمات؟ دنیای امن تری به نظر می رسد. زیرا شما می توانید پس از اینکه تصمیم گرفتید یک محصول را خریداری کنید، تنها کافی است به ارائه دهنده آن درخواست داده و در نهایت خرید خود را انجام دهید. حالا این محصول می تواند مالی باشد یا غیرمالی. اتریوم تا کنون به دنبال تبدیل دنیای انتزاعی به واقعی بوده است. در واقع، این ارز دیجیتال کمک کرد تا اداره دنیای تجاری مردم به خود آن ها واگذار شود و این یعنی هیچ کس نتواند در کار آن ها دخالتی داشته باشد.

اگر از افرادی باشید که تا کنون با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا نشده اید و یا از این بازار تنها بیت کوین را می شناسید، ممکن است در این لحظه از خود بپرسید که اتریوم چیست. باید بگوییم اتریوم یا به صورت لاتین Ethereum به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال شناخته می شود که در تاریخ 30 جولای سال 2015 میلادی به بازار عرضه گردید. این کریپتوی جدید و نوظهور به منظور هوشمندسازی فرآیندها توسط یک جوان نابغه روسی با نام ویتالیک بوترین، به بازار کریپتوکارنسی ها معرفی شد. ایجاد یک بستر مناسب برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز و خودکار از اهداف اصلی شبکه مربوط به این ارز دیجیتال، به حساب می آید.

در این مقاله قصد داریم تا با زبان ساده ارز دیجیتال اتریوم را معرفی کرده و کارکردهای آن را تشریح نماییم. تاریخچه و برنامه های آینده این ارز مجازی موضوع دیگری است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. به این ترتیب، اگر می خواهید درک درستی از این شبکه پیچیده به دست آورید و در نهایت به خرید و فروش آن بپردازید، بهتر است تا پایان این مطلب را مطالعه نمایید.

اتریوم چیست؟

در پاسخ به سوال کلیدی « اتریوم چیست؟ » می توان از جنبه های مختلفی صحبت کرد. اما به عنوان یک تعریف ساده از این ارز دیجیتال می توان گفت که Ethereum یک شبکه فعال بر اساس ساختار و فناوری بلاک چین ( Block Chain ) به حساب می آید که امکان اجرای غیرمتمرکز برنامه های دیجیتال را فراهم می آورد. شاید با شنیدن عنوان شبکه بلاک چین به این نتیجه برسید که عملکرد اتریوم نیز همانند بیت کوین است. ولی باید بگوییم که این نتیجه گیری به صورت تقریبی صحیح است. زیرا همانند بیت کوین، اتریوم را هم می توان از ارزهای دیجیتال در نظر گرفت؛ در صورتی که این ارز دیجیتال را به طور وسیع تری می توان به کار برد و از این نظر با بیت کوین متفاوت خواهد بود.

به منظور درک هر چه بهتر این موضوع می توان این گونه گفت که شبکه بلاک چین بیت کوین مانند سیستم عاملی عمل می کند که تنها یک نرم افزار و آن هم بیت کوین، می تواند بر روی آن اجرا شود. این در حالی است که شبکه بلاک چین اتریوم، سیستم عاملی کاراتر خواهد بود که هزاران نرم افزار کامپیوتری همراه با سرویس های مختلف می توانند بر روی آن اجرا گردند. هر کدام از این نرم افزارها و سرویس ها را با عنوان توکن ( Token ) می شناسند. در اصل، توکن یک ارز دیجیتال نرم افزاری غیرمتمرکز به حساب می آید که بلاک چین مختص به خود نداشته و از بلاک چین ارز دیگری مانند اتریوم استفاده می نماید.

مفهوم غیرمتمرکز بودن شبکه Ethereum

بلاک چین بیت کوین و اتریوم از نظر غیرمتمرکز بودن یکسان هستند. مفهوم غیرمتمرکز بودن شبکه Ethereum به این معناست که مالکیت این شبکه متلق به شخص یا اشخاص خاصی نبوده و تمامی کاربران آن، مالک به شمار می روند و می توانند در کنترل و مدیریت این شبکه نقش داشته باشند. به این ترتیب، اگر یک نرم افزار بر روی بلاک چین غیرمتمرکز اتریوم اجرا گردید، هیچ فردی حتی خالق این نرم افزار نمی تواند در آن دخالتی داشته باشد و یا آن را متوقف نماید. در وب سایت رسمی Ethereum، این شبکه دیجیتال این گونه معرفی گردیده است که : اتریوم به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز، به منظور اجرای قراردادهای هوشمند، طراحی گردیده است. در ادامه این تعریف تاکید شده است که احتمال از کار افتادن، تقلب، سانسور و یا هیچ گونه دخالت شخص ثالثی در اجرای برنامه هایی که بر روی بستر این شبکه اجرا می شوند، وجود نخواهد داشت.

تاریخچه اتریوم و خالق آن

پس از ان که بیت کوین به عنوان اولین و شاه ارزهای دیجیتال به بازار کریپتوکارنسی ها راه یافت، چنان موفقیت عجیبی پیدا کرد که ذهن افراد زیادی را برای ارائه ارزهای دیجیتال مشابه، فعال ساخت. در واقع، هنگامی که بیت کوین در بین مردم به سرعت پذیرفته و به کاربرده شد، منطقی بود که ارزهای جایگزین به بازار ارزهای مجازی راه یابند.

از سال 2015، رمز ارز اتریوم با ارایه وایت پیپیر به دنیای ارزهای مجازی وارد شد و خیلی سریع توانست رشد چشمگیری از خود نشان دهد. سیستم Ethereum در تاریخ 30 جولای 2015، به صورت رسمی آغاز به کار کرد که توانست تعداد 9/11 میلیون کوین را در یک روز پیش فروش نماید. ناگفته نماند که فرآیند پیش فروش توکن های اتریوم که اتر نامیده می شوند، از طریق رمز ارز دیجیتال بیت کوین انجام گردید.

اتریوم
اتریوم

چگونگی افزایش قیمت اتریوم

در ابتدای عرضه اتریوم به بازار ارزهای دیجیتال، یک Ethereum برابر با 30 سنت قیمت گذاری شد. البته اینکه یک محصول جدید، آن هم در یک بازار پر رقابت به سرعت در بین مردم پذیرفته شود، قطعا کار آسانی نخواهد بود.  با این حال، اتریوم توانست ماه ها پس از بیت کوین، افزایش قیمت خوبی را تجربه کرده و این موضوع نشان داد که ارزهای دیجیتال می توانند به عنوان یک دارایی ارزشمند شناخته شوند. قیمت بیت کوین در اواخر سال 2017 به طور باورنکردنی صعود کرد و پس از بیتکوین به بالاترین حجم ارزش بازار رسید.

در آن زمان قیمت Ethereum به حدود 100 دلار می رسید. مدتی بعد، در دسامبر 2017 قیمت یک اتریوم به 748 دلار رسید که یک افزایش بیش از هفت برابری بود. در واقع، اگر به اندازه هزار دلار در تابستان 2017 اتریوم خریداری می کردید در دسامبر همان سال، سرمایه شما به 7000 دلار می رسید که یک سود هفت برابری در مدت زمان شش ماه بود. این نوع تجارت دقیقا همان فرآیندی است که افراد زیادی در پیش گرفته و به سودهای کلانی می رسند. حتی تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که این بازار همچنان رو به رشد بوده و از این رو، خرید ارزهای دیجیتال می تواند یک تجارت پرسود به حساب آید. بنابراین، شاید بهتر باشد شما نیز به اضافه کردن Ethereum به سرمایه خود کمی بیندیشید و برای داشتن آن اقدام کنید.

اتریوم چگونه کار می کند؟

پیش از این توضیح دادیم که اتریوم نیز همانند بیت کوین بر اساس پلتفرم بلاک چین فعالیت می کند؛ با این تفاوت که سرویس های غیرپولی را نیز پشتیانی می نماید. یکی از شباهت های مهمی که بین بلاک چین این دو ارز دیجیتال وجود دارد، ثبت تاریخچه معاملاتی است که کاربران دو شبکه انجام می دهند. در واقع، خاصیت شفاف سازی شبکه بلاک چین باعث می شود تا تراکنش هایی که به کمک این ارزهای دیجیتال انجام می شوند، قابل ردیابی باشند؛ البته اطلاعات شخصی معامله کنندگان ناشناس خواهد ماند.

با این حال، بلاک چین اتریوم همواره حجم بیشتری از اطلاعات را ذخیره می کند. در حقیقت، هر گره یا همان ماینری که در شبکه بلاک چین اتریوم فعالیت می کند، موظف است که تاریخ مربوط به تراکنش ها را به همراه موجودی هر کاربر ذخیره نماید. همچنین، تمامی کدهای مربوط به قراردادهای هوشمند و محل ذخیره آن ها را باید دانلود کرده و در حافظه داشته باشد. این موضوع نشان می دهد که شبکه بلاک چین Ethereum به عنوان یک ماشین در نظر گرفته می شود که تراکنش های مربوط به کاربران را انجام می دهد.

روند روند فعالیت این ماشین به این صورت است که مجموعه ای از ورودی ها و تراکنش هایی که بر مبنای ورودی های جدید انجام می شوند را قرائت خواهد کرد. به محض اینکه تراکنش ها انجام شدند، ماشین تراکنشی ما به سراغ موقعیت بعدی خواهد رفت.

هر کدام از این موقعیت ها در بر گیرنده میلیون ها تراکنش است که به صورت زنجیره ای از بلاک ها دسته بندی شده و هر کدام از این بلاک ها به بلاک هایی که از قبل ایجاد شده اند متصل می گردد؛ این همان خاصیت بلاک چین است.

فرآیند استخراج یا ماینینگ

پیش از آن که تراکنش به دفتر حساب بلاک چین اضافه گردد، باید توسط شبکه تایید شود. فرآیندی که طی آن تراکنش تایید شده و به بلاک های شبکه بلاک چین می پیوندد را فرآیند استخراج یا ماینینگ ( Mining ) می گویند. هدف اصلی استخراج Ethereum، اجرای الگوریتم اثبات کار است که طی آن گروهی از نودها با استفاده از قدرت محاسباتی خود به حل معادلات ریاضی می پردازند. هر کدام از کامپیوترها که قدرت پردازش بیشتری داشته باشد، این معادلات ریاضی را با سرعت بالاتری حل خواهد کرد. پاسخ به دست آمده در اصل، همان اثبات کار بوده و ارزش و اعتبار بلاک به دست آمده را تضمین می نماید.

افراد زیادی در سرتاسر دنیا از کامپیوترهایی با قدرت های پردازشی مختلف برای ایجاد و تایید اعتبار بلاک استفاده کرده و از این طریق با یکدیگر رقابت می کنند. در اثر فرآیند استخراج، با به دست آمدن هر بلاک از اثبات کار، یک توکن جدید Ethereum به دست می آید که به عنوان پاداش حل معادلات ریاضی به استخراج کننده اهدا می گردد. مجموعه استخراج کنندگان به عنوان ستون فقرات شبکه اتریوم در نظر گرفته می شوند. این پردازشگرها نه تنها به تایید اعتبار تراکنش ها مشغول هستند و تمامی عملیاتی که در شبکه بلاک چین انجام می شود را بررسی می کنند، بلکه ارزهای شبکه را که همان توکن های جدید هستند نیز تولید خواهند کرد.

ماشین مجازی اتریوم ( EVM ) چیست؟

ماشین مجازی اتریوم یا همان EVM در اصل یک فضای محصور شده مجازی است که در گره های ( Nodes ) کامل اتریوم به کار گرفته می شود. این فضای قدرتمند موظف است تا کدهای کامپیوتری قراردادهای هوشمند را اجرا نماید. زبان های برنامه نویسی که برای تهیه قراردادها مورد استفاده قرار می گیرند در سطوح بالایی قرار دارند. یکی از آن ها سالیدیتی ( Solidity ) است که نزدیکی زیادی با زبان انسان دارد. با این حال، این کدها در نهایت به شکل کدهای EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم کامپایل و اجرا می گردد.

ماشین مجازی Ethereum به صورت یک جداکننده در بین کدهای اجرایی و دستگاه اجرا کننده این کدها به کار برده می شود. این ابزار جدا کننده ایزوله شده، در اصل به منظور جدا بودن نرم افزارها از یکدیگر و توسعه قابلیت های جدید نرم افزاری به کار می رود و همواره بر جدایی این نرم افزارها از هاست تاکید داشته و از این مساله اطمینان می یابد. این موضوع بسیار کاربردی و مهم است. زیرا نشان می دهد که تمامی کدهای ماشین مجازی اتریوم و فایل های سیستمی و نیز هر فرآیندی که به کامپیوتر میزبان مرتبط است، کاملا از شبکه جدا خواهد بود. در این صورت سیستم برای هر گونه بررسی در مورد مشکلات احتمالی و یا انجام آزمایش های مختلف، می تواند به صورت کاملا ایزوله مورد استفاده قرار گیرد. لازم است بدانید که تمامی گره ها یا همان نودهای شبکه اتریوم دارای یک نمونه از EVM هستند و آن را اجرا می کنند. به کار بردن این ماشین مجازی به آن ها کمک می کند تا به منظور اجرای دستورالعمل های مختلف با یکدیگر تعامل داشته و به توافق برسند.

نقش EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم

EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم، برای اینکه شبکه Ethereum به اجماع برسد، یک مورد ضروری محسوب می شود. در اصل، وجود همین ماشین مجازی است که منجر به اجرای کدهای کاربران در یک اکوسیستم بسته و مطمئن خواهد شد و اعتماد به هیچ گونه واسطه ای را ممکن می کند. به این ترتیب، خروجی حاصل از کدهای دستوری، به صورت کاملا تضمین شده و قطعی خواهند بود که با عملکرد قراردادهای هوشمند کاملا انطباق دارد.

اتریوم
اتریوم