دیفای چیست؟
دیفای چیست؟

دیفای چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

مفهموم دیفای

با سلام به دوستان و خوانندگان محترم امروز با شما هستیم با مقاله دیفای چیست.

یکی از وازه هایی که امروزه به صورت مکرر در دنیای ارزهای دیجیتال شنیده می شود وتژه دیفای DeFi است.این واژه از ترکیب دو کلمه Decentralized Finance درست شده است و به معنای خدمات مالی غیر متمرکز می باشد.

هدف دیفای غیر متمرکز کردن کارهای دنیای مالی می باشد و اینکه به تهدید متمرکز بودن نهادهای مالی پایان دهد.نکته مهم این است که دیفای یک پروژه نیست و مشتمل بر تعداد زیادی پروژه هایی است که در دنیای ارزهای دیجیتال و بر بستر بلاکچین تعریف شده اند.

یکی از مهمترین دلایل شکل گیری نیاز به این پروژه ها تسلط بانکها و سیستم های مالی بر زندگی دنیای مالی و زندگی مشتریان خود می باشد. کسی نمیتواند منکر اثر مهم بانکها بر شئون مختلف زنگی سایر اعضائ جامعه باشد.

تا جاییکه با یک تصمیم اشتباه بانکها در زمینه کنترل تورم یا تغیرات نرخ ارز شاهد تغییرات جدی بر روی زندگی مردم هستیم و در عین حال هیچ کسی مسئول خسارات وارده به سرمایه مردم نیست.

از جمله این سیاست های غلط میتوان به اشتباهات فاحش بانک مرکزی ونزوئلا در زمینه چاپ بی رویه پول اشاره نمود که نتیجه ای بجز تورم افسار گسیخته و متلاشی شدن بنیان های اقتصادی کشور ونزوئلا در بر نداشت.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم اینست که تمرکز و وجود واسطه های متمرکز مالی می تواند امکان شکل گیری خطاهای عمدی و غیر عمدی را افزایش دهد و نهایتا منجر به شکل گیری فساد شود.

 

در این میان ترکیب ایده های دیفای با کمک بستر بلاک چین میتواند منجر به شکل گیری شفافیت و تمرکز زدایی از نهادهای مالی گردد. در این حالت حریم خصوصی شما نیز محفوظ میماند و کسی نمیتواند به حریم شما وارد شود.

در عین حال با توجه به ماهیت بلاکچین سیستم به اندازه کافی دارای شفافیت و در صورت اختلاف نیاز به مراجه به بانک و دادگاه وجود ندارد.

از دیگر مزایای این سیستمها دسترسی آسان شفاف و یکسان همه افراد به شبکه تراکنش ها می باشد و از آنجایی که تجربه بشر تا به حال شاهد ان بوده است که در جوامع کم بضاعت یا دارای محیط بسته احتمال شکل گیری تخلفات مالی بالاتر است،سیستم دیفای میتواند به شفافیت و عدالت کمک نماید.

 

  • کاربردهای دیفای 

از جمله مواردی که می توانند به صورت دیفای و بر بستر بلکچین اجرا شوند پرو تو کل های وام دهی هستند که می توانند برای افراد متقاضی وام میتوانند کاربرد فراوانی داشته باشند.

پرداخت فوری وام و بدور از بروکراسی های طاقت فرسای شبکه بانکی و نیز قبول کردن دارای های دیجیتال به عنوان وثیقه در ازای دریافت وام اشاره نمود.

در این حالت وام های ارایه شده دارای طرفداران بسیاری خواهد بود. از دیگر امکانات جالب در دنیای دیفای امکان سپرده گذاری دیجیتال میباشد.

 

  • خدمات بانکی و پولی 

از دیگر موارد میتوان به خدمات پولی و بانکی اشاره نمود،خدماتی شامل رهن،صدور نواع بیمه و از همه مهمتر صدور انواع استیبل کوین را ذکر کرد.

با توجه به افزایش حجم بالای ارزش بازار ارزهای دیجیتال و نیز فراگیر شدن آنها قشر کثیری از مردم نیاز به استفاده از انواع استیبل کوین دارند.

ارزهایی مانند تتر که انجام معاملات را بسیار تسهیل میکنند.

  • صرافی های غیر متمرکز (تیتر)

از دیگر ایده های جالب دیفای شکل گیری صرافی غیر متمرکز  در دنیای ارز دیجیتال می باشد.

این صرافی ها بسیار نو ظهور هستند و از مزایای آنها میتوان به کارمزد پایین آن اشاره نمود.

دیفای چیست؟
دیفای چیست؟

 

امیدوارم مقاله دیفای چیست برای شما مفید بوده باشد،از شما دعوت میشود دیگر مقالات وبلاگ  را مطالعه نمایید.