تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال

دلایل تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال کدامند؟

عوامل موثر در تغییرات قیمت رمزارزها
filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

اگر به بازار رمزارزها نگاه کرده باشید، حتما متوجه تکرر تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال شده‌اید. اگر چه در اقتصاد نابسامان امروزی سایر ارزهای ملی و پول‌های متمرکز نیز تغییرات زیادی را تجربه می‌کنند، اما هرگز میزان نوسانات ارزهای ملی، به اندازه چیزی نیست که در بازار ارزهای دیجیتال می‌بینیم. به واقع قیمت ارز رمزپایه به نوعی بی‌ثبات است و قیمت‌ها همیشه در حال تغییر هستند. در اینجا به این موضوع و دلایل آن نگاهی می‌اندازیم که چرا نرخ ارزهای دیجیتال تا این اندازه متغیر هستند.

در ادامه با گرندکس همراه باشید.

پیش از هر چیز باید به این موضوع اشاره کنیم که قیمت ارزهای دیجیتال ممکن است از منابع مختلف با کمی تفاوت عرضه شود. به زبانی ساده اگر شما ایکس عدد بیت کوین داشته باشید، می‌توانید آن را به اندازه‌ای کمتر از قیمت واقعی به فروش برسانید و همین طور شخصی دیگر ممکن است بیت کوین در اختیار خود را به مبلغی بالاتر از نرخ بازار، عرضه کند.

اما به جز این اعمال سلیقه‌های شخصی که غالبا به دلیل فاصله از قیمت جهانی ارز دیجیتال مورد نظر، به معامله منجر نمی‌شود؛ ببینیم دلایل تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال کدام است.

تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال

دلایل تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال

  1. حجم معاملات

این درست شبیه به چیزی است که در بازار بورس می‌بینیم: با بالا رفتن حجم معاملات، قیمت سهام افزایش یافته و با کاهش حجم معاملات، به افت قیمت سهام می‌رسیم. در بازار بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال نیز الگو و فرمول مشابهی را شاهد هستیم. در صورتی که در یک روز میزان معاملات بیشتری بر ارز دیجیتال صورت بگیرد، می‌توان انتظار افزایش قیمت (حتی جزئی) داشت و در صورتی که رکود در بازار آن به وجود بیاید، به احتمال زیاد افت قیمت را خواهیم داشت.

2. اخبار و شایعات

متاسفانه رمزارزهای دیجیتال تحت تاثیر اخبار و شایعات قرار دارند. در حالی که عواملی بنیادین به طور مستقیم بر نرخ ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارند، رسانه‌ها، اخبار و حتی شایعات نیز نرخ این ارزها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به طور مثال اگر یک ارز رمزنگاری شده در زمانی خاص توجه مردم را به خود جلب کرده و محبوبیت یابد، معامله‌گران ترغیب به خرید آن شده و این قیمت را بالا می‌برد. برعکس زمانی که یک ارز دیجیتال در رسانه‌های مختلف، اخبار منفی داشته باشد (حتی به صورت کذب و شایعه)، این موجب عقب نشینی معامله‌گران از خرید و فروش آن شده و به افت قیمت منجر خواهد شد.

درست به همین دلیل است که با ریتم بیشتری شاهد تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال هستیم. مردم دنیا مرتب در حال تحلیل اقتصاد هستند و بسیاری نیز با نداشتن علم کافی، اخبار کذب و تحلیل‌های نادرست ارائه کرده و گاه با تعجب زیاد، بسیار نیز تاثیرگذار ظاهر می‌شوند.

تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال

3. میزان نقدینگی و میزان ذخایر

گفته می‌شود که تنها به اندازه 10 درصد از بیت کوین ذخیره، هنوز استخراج نشده و با استخراج این 10 درصد، دیگر بیت کوینی برای استخراج نداریم و تنها معاملات بر پایه بیت کوین‌های استخراج شده، انجام خواهد شد. این پایین آمدن میزان ذخایر ارزهای دیجیتال، یکی از عوامل بالا رفتن قیمت آن‌ها است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که با کم شدن میزان ذخایر، استخراج نیز به مراتب سخت‌تر می‌شود و هر چه تعداد بیت کوین کمتری برای استخراج وجود داشته باشد، فرآیند رسیدن به آن‌ها نیز طولانی‌تر خواهد بود.

4. رفتار نهنگ‌ها

نهنگ‌ها در بازار ارزهای مجازی به ویژه بیت کوین، افرادی هستند که مقدار زیادی از این ارز دیجیتال را در اختیار دارند. رفتار نهنگ‌ها در این بازار، بسیار تعیین‌کننده خواهد بود. اگر نهنگ‌ها تصمیم به نگهداری ارز دیجیتال خود بگیرند، این ارزها در بازار کمیاب شده و قیمت بالا خواهد رفت. از طرفی دیگر اگر نهنگ‌ها تصمیم به فروش بگیرند و عرضه بالا برود، با کاهش قیمت به دلیل پیشی گرفتن عرضه از تقاضا، روبرو خواهیم بود.

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردید، عوامل گوناگونی می‌توانند قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر خود قرار دهند. عواملی که برخی از آن‌ها کاملا فنی بوده و بعضی دیگر بدون پشتوانه هستند. شما چه دلایل دیگری از تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال می‌شناسید که در بالا به آن‌ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وبلاگ گرندکس در میان بگذارید.

برگرفته از: coinrivet

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس