ذخیره بیت کوین جهان

ذخیره بیت کوین جهان | تا الان چقدر بیت کوین استخراج شده است؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

برخلاف چیزی که عده‌ای تصور می‌کنند، بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، به منبعی نامتناهی متصل نیست و ذخیره بیت کوین جهان، محدودیت خود را دارند. لازم به توضیح است که در تعداد بیت کوین ‌ای جهان محدودیت داریم؛ یعنی چیزی کاملا مخالف با اتریوم. به واقع این یک قانون کلی برای تمامی ارزهای دیجیتال نیست که محدودیت تعداد داشته باشند، اما در خصوص این ارز دیجیتال خاص با 21 میلیون بیت کوین روبرو هستیم و زمانی که این 21 میلیون به طور کامل استخراج شوند، دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت.

ذخیره بیت کوین جهان

همان طور که گفتیم در کل 21 میلیون بیت کوین وجود دارد و پیش‌بینی شده که تا اواسطه دهه 2040، تمام آن‌ها استخراج شده باشند. اما در نهایت نیز تمام این 21 میلیون بیت کوین را به شکل استخراج شده در اختیار نخواهیم داشت، زیرا تعدادی از بیت کوین‌ها لابه‌لای هارد دیسک‌ها گم شده و از اختیار مالکان خود خارج شده‌اند. با این حساب در سالی که استخراج تمام بیت کوین‌های جهان به پایان برسد، چیزی کمتر از 21 میلیون بیت کوین را خواهیم داشت.

ذخیره بیت کوین جهان
ذخیره بیت کوین جهان چه وقت به پایان می‌رسد و تا کنون چه تعداد استخراج شده است؟

اما با توجه به این که سرعت استخراج با توجه به کاهش ذخیره بیت کوین جهان کاهش یافته است، این فرآیند سرعت کمتری از قبل خواهد داشت. جالب است بدانید که ابتدا با استخراج کردن هر بلاک، پاداشی معادل 50 بیت کوین داده می‌شد و این مقدار پاداش، یک بار به 25 بیت کوین رسیده و پس از آن نیز در سال 2016 میلادی به 12.5 بیت کوین به ازای استخراج هر بلاک رسید! کاملا مشخص است که با استخراج تعداد بیشتری بیت کوین و کاهش ذخیره آن، استخراج سخت ‌ر شده و با استخراج بلوک‌های بیت کوین نیز پاداش کمتری به ماینرها تعلق پیدا می‌کند. این روند ادامه داشته و در سال‌های پیش رو نیز به همین شکل پیچیده‌تر، سخت‌تر و زمان‌برتر خواهد شد.

تاکنون چیزی بیش از 18.3 میلیون بیت کوین استخراج شده است و با توجه به تعداد بیت کوین گم شده که چیزی بیش از 1.5 میلیون بیت کوین، به کلی گم شده و غیرقابل بازیابی هستند. این بیت کوین‌ها در سیستم های کامپیوتری مفقود شده و با توجه به گم شدن کامل کلید و رمز آن‌ها، هیچ راهی برای دستیابی مجدد به این ارزهای دیجیتال ارزشمند نیست. داستان گم شدن بیت کوین‌ها، در جای خود فوق العاده جذاب است و در مبحثی جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

  • جالب است بدانید که یکی از عاملین گم کردن بیت کوین‌ها، خود ساتوشی ناکاموتو بود که در ابتدای کار 50 بیت کوین را از دست داد.
  • در جایی دیگر یک کارمند به اندازه 7500 بیت کوین را با دور انداختن یک هارد دیسک حاوی این ارزهای دیجیتال، گم کرد و دیگر امکان دسترسی به آن‌ها وجود ندارد.
ذخیره بیت کوین جهان
بر سر بیت کوین‌های گم شده چه آمده است؟

آیا با اتمام بیت کوین‌ها، فرایند استخراج بی‌معنی خواهد شد؟

این سوال مهمی است که دنبال‌کنندگان بازار بیت کوین و در واقع استخراج‌کنندگان فعلی می‌پرسند. آیا با اتمام بیت کوین‌ها، فرایند استخراج بی‌معنی خواهد شد؟ لازم به توضیح است که با اتمام ذخیره بیت کوین جهان، قرار نیست که استخراج از اهمیت و جذابیت خارج شود. همچنان کارمزد تراکنش‌ها، موضوع جذابی است که به موازات افزایش قیمت بیت کوین، می‌تواند به مراتب جذاب‌تر شده و انگیزه استخراج را برای ماینرها حفظ کند.

کلام آخر

با توجه به افزایش آگاهی نسبت به دنیای ارزهای دیجیتال و بالا رفتن ارزش رمزارزهایی چون بیت کوین در سراسر جهان، ریسک از دست دادن و گم شدن تعداد بیشتری از بیت کوین‌ها، بسیار ضعیف به نظر می‌رسد. اکنون ماینرها به خوبی می‌دانند که چه تعداد محدودی بیت کوین باقی مانده و چطور باید از آن‌ها محافظت به عمل بیاورند. این محبوبیت و حساسیت، همان چیزی است که می‌تواند روند صعودی قیمت را حفظ کرده و این بازار ارز دیجیتال را همچنان پویا و با نشاط نگه دارد.

همین طور بخوانید: دلایل تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال کدامند؟

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس