خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

آیا خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

در ابتدای دورانی که بیت کوین به عنوان یکی از برترین ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف جهان پا گرفت، مقاومت‌های زیادی از سوی دولت‌ها دیده شد. برخی از دولت‌ها به طور کامل این ارز را غیرقانونی اعلام کرده و هیچ گونه مبادله‌ای را با آن تائید نکردند. برخی دیگر استخراج بیت کوین و خرید و فروش آن را منع کرده و برخی دیگر نیز کمی بیشتر نسبت به آن نرمش داشتند. اما سرانجام بسیاری از دولت‌ها استخراج رمزارزها و مبادلات آن‌ها را قانونی شمرده و حتی خود در صدد ابداع ارز دیجیتال ملی برآمدند. در ایران نیز توجه زیادی به بیت کوین شده و ماینرهای فراوانی شروع به استخراج کردند. چیزی که می‌خواهیم بدانیم علامت سوال بزرگی است که آیا خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران قانونی است یا خیر؟

پرسشی که تا چندی پیش جوابی قطعی و مشخص برای آن وجود نداشت.

مصادیق قانونی خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

مسائل قانونی مربوط به خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران بسته به این که در چه حجمی این کار را انجام داده و شخصیت حقیقی یا حقوقی باشید، کمی متفاوت است. در واقع هنوز یک پاسخ محرز و قطعی برای قانونی بودن یا نبودن ارز دیجیتال و به طور خاص بیت کوین در کشور ما وجود ندارد. در حقیقت کمی مورد به مورد باید به این موضوع نگریست. اگر شما به عنوان یک شخصیت حقیقی به استخراج بیت کوین یا معامله با آن بپردازید، مشکلی نخواهید داشت. اما در شرایطی که شخصیت‌های حقوقی یا شرکت‌ها قصد وارد شدن به این حوزه به عنوان یک کسب و کار را داشته باشند، باید حتما از وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) مجوز لازم کسب شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

با داشتن مجوز استخراج بیت کوین از وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجام آن به شکل حرفه‌ای منعی نخواهد داشت. البته این خود حاوی قوانین داخلی دیگری است. به طور مثال شما اجازه ندارید در ساعات اوج مصرف برق، استخراج داشته باشید.

یک توضیح: لازم به ذکر است که افراد مجاز به وارد کردن دستگاه‌های استخراج (ماینینگ) ارز دیجیتال هستند و می‌توانند با گرفتن مجوز از دفتر صنایع الکترونیک، برق و مخابرات، این دستگاه‌ها را وارد کرده و به شکل حرفه‌ای به ماینینگ بپردازند.

آیا دولت از استخراج و مبادلات بر پایه رمزارزها پشتیبانی می‌کند؟

همان طور که در مطالب قبلی نیز گفتیم ارزهای دیجیتال به هیچ کشور یا سازمان و حکومتی وابسته نیستند و کاملا غیرمتمرکز به شمار می‌آیند. در ایران نیز هیچ گونه حمایت دولتی، بانکی و حکومتی از ارزهای دیجیتال صورت نگرفته و تمام مسئولیت استخراج یا مبادله بر مبنای این ارزها، بر عهده اشخاص خواهد بود. حتی این موضوع در هیئت وزیران تحت بررسی قرار گرفته و در آیین نامه استخراج رمزارزها مصوب سال 1398 نیز به آن اشاره شد.

در این آیین نامه آورده شده است که استفاده از رمزارزها تنها با پذیرش ریسک از سوی خود افراد انجام می‌پذیرد و هیچ گونه حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی با آن همراه نخواهد بود. همین طور این آیین نامه اشاره می‌کند که مبادلات داخل کشور تنها در صورتی داشتن مجوز لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز خواهد بود.

خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران

نکته: توجه داشته باشید که به دلیل غیرمتمرکز و غیرردیابی بودن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، گاهی اوقات معاملات مجرمانه و غیرسفید همچون پولشویی توسط این ارزها صورت می‌گیرد. در این حالت موضوع کاملا غیرقانونی بوده و چون سایر مصادیق جرائم اقتصادی تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: آیا آینده اقتصاد جهان در تسخیر ارزهای دیجیتال خواهد بود؟

کلام آخر

با توجه به توضیحات فوق، می‌توان گفت که استخراج و خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران غیرقانونی نبوده، اما هیچ گونه حمایت دولتی و بانکی با خود همراه ندارند. به علاوه در شکل حرفه‌ای این کار، نیازمند دریافت مجوزهای لازم از وزارت صمت خواهیم بود. با این حساب به نظر می‎رسد که کشور ما نیز بستر مناسبی برای فعالیت در حوزه بیت کوین داشته و می‌توان بر سرمایه گذاری در این سرفصل، حساب باز کرد.

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس