کیف پول ارزهای دیجیتال چیست

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست؟ (آموزش کامل)

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

درست مثل پول های عادی که برای نگهداری آنها به کیف پول‌ نیاز دارید، برای ذخیره رمز ارزها هم باید از کیف پول ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

همانطور که برای ذخیره و نگهداری پول‌های خود نیاز دارید تا از کیف پول‌ها یا حساب‌های بانکی خود استفاده کنید، در دنیای ارزهای دیجیتال هم باید از کیف پول‌های  دیجیتال برای ذخیره رمز ارزهای خود استفاده کنید و در زمانی که قصد دارید ارزهای خود را بفروشید یا به شخصی دیگر انتقال دهید. حالا شاید برای شما سوال شده باشد که این چطور ممکنه؟ اصلاً این کیف پول دیجیتال چه هست؟ یا چه کاربرد هایی دارد؟ و خیلی سوالات دیگر که در این مطلب میخواهیم به آنها جواب بدیم.

کیف پول ارزهای دیجیتال چیست
کیف پول‌های دیجیتال آمده‌اند تا شبیه یک پایگاه اطلاعاتی عمل کنند و اطلاعات رمزگذاری شده ارزهای دیجیتال را در خود ذخیره ‌کنند

مقدمه

همانطور که برای ذخیره و نگهداری پول‌های خود نیاز دارید تا از کیف پول‌ها یا حساب‌های بانکی خود استفاده کنید، در دنیای ارزهای دیجیتال هم باید از کیف پول‌های  دیجیتال برای ذخیره رمز ارزهای خود استفاده کنید و در زمانی که قصد دارید ارزهای خود را بفروشید یا به شخصی دیگر انتقال دهید. حالا شاید برای شما سوال شده باشد که این چطور ممکنه؟ اصلاً این کیف پول دیجیتال چه هست؟ یا چه کاربرد هایی دارد؟ و خیلی سوالات دیگر که در این مطلب میخواهیم به آنها جواب بدیم.

کلاً کیف پول‌های دیجیتال به بازار آمده اند تا شبیه یک پایگاه اطلاعاتی عمل کنند و اطلاعات رمزگذاری شده ارزهای دیجیتال را در خود ذخیره ‌کنند. درواقع بوسیله کیف پول‌های دیجیتال که اصطلاحاً به آنها Wallet  گفته میشود می‌توانید از داده‌های ارزهای دیجیتال خود محافظت کنید.

هر کیف پول دیجیتال از دو آدرس خصوصی و عمومی تشکیل شده که به‌وسیله این آدرس‌ها می‌توانید به رمز ارزهای خودتان دسترسی داشته باشید یا محتوای دیجیتال این کیف پول‌ها را به کیف پولی دیگر منتقل کنید. بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر مثل ارزهای معمولی برای حفظ امنیت خود نیاز به ذخیره سازی در فضایی بخصوص دارند. در حقیقت مهم‌ترین کاری که شما در خریدوفروش ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، ذخیره ارزهای دیجیتال در کیف پول دیجیتالی معتبر و ایمن است.

در این مطلب قصد داریم توضیح کاملی درباره مفهوم کیف پول دیجیتال بدیم و در کنارش به سوالات شما هم در این باره پاسخ بدیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با هم بیشتر در مورد مفهوم کیف پول دیجیتال یاد بگیریم.

کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول  دیجیتال در حقیقت یک نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که دقیقاً همچون پایگاه داده‌ای کوچک عمل می‌کند و وظیفه حفظ و ذخیره داده‌ها و کلیدهای خصوصی و عمومی شما را عهده‌دار است. کیف پول‌های دیجیتال بر روی بستر بلاک چین، بلوک‌های مختلف را به هم وصل کرده و به این شکل شما میتوانید معاملات ارز های دیجیتال را انجام دهید. از این رو کیف پول‌ دیجیتال را کیف پول بلاک چین هم مینامند. اساساً کیف پول‌های دیجیتال از دو  آدرس خصوصی و عمومی تشکیل می‌شوند که به‌وسیله این دو آدرس میتوانید به  ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته یا آنها را به کیف پول کاربری دیگر انتقال دهید.

جهت فهم دقیق‌تر این مطلب کیف پول دیجیتال را یک کارت‌ اعتباری در نظر بگیرید. کارت‌های اعتباری یک رمز خصوصی دارند که تنها شما که دارنده کارت هستید از آن اطلاع دارید و به‌وسیله آن به موجودی کارت اعتباری خود دسترسی خواهید داشت. علاوه بر این یک کارت اعتباری یا کارت بانکی یک رمز عمومی هم دارد در حقیقت شماره کارت شما است و ازآن‌جهت انتقال وجه بین حساب‌ها استفاده میکنید. درواقع افراد دیگر با داشتن این آدرس نمی‌توانند به اطلاعات کارت شما دسترسی داشته باشند و تنها می‌توانند به‌حساب شما وجه را انتقال دهند.

در کیف پول دیجیتال هم برای دسترسی به ارزهای دیجیتال  موجود در کیف پول نیاز به آدرس خصوصی کیف پول خود خواهید داشت، ولی جهت انتقال وجه یا دریافت وجه به آدرس عمومی نیاز خواهد بود. بصورت کلی برای انتقال ارزهای دیجیتال باید آدرس خصوصی و عمومی کیف پول خود را با آدرس عمومی کیف پول گیرنده وارد کنید تا روند انتقال انجام شود. اما گیرنده برای دریافت دارایی دیجیتال فقط باید آدرس عمومی خود را وارد کند.

اساساً آدرس عمومی کیف پول دیجیتال مثل شماره‌حساب یا شماره کارت بانکی شما است و همانطور که اطلاع دارید در اختیار گذاشتن این آدرس با دیگران ضرری را به شما نخواهد رساند. ضمناً مثل کارت های اعتباری که هیچ دو شماره کارت یکسانی وجود ندارد، نمی‌توانید هیچ دو کیف پول دیجیتالی را پیدا کنید که آدرس عمومی آنها مشابه یکدیگر باشند و طبیعی است که احتمال ارسال دارایی دیجیتال برای شخصی دیگر به‌جای یک کاربر دیگر صفر باشد. جدا از این، شما می‌توانید هر تعداد آدرس عمومی که نیاز دارید داشته باشید و در این زمینه هیچ‌گونه محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

تقسیم بندی انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

دسته بندی کیف پول ارزهای دیجیتال

در حال حاضر انواع مختلفی از کیف پول‌های دیجیتال در بازار وجود دارند و این به نظر خود شما بستگی دارد که کدام‌یک از آن‌ها را انتخاب کنید. کلاً کیف پول‌های دیجیتال مختلف قابلیت‌های متفاوتی مثل امنیت بالاتر، کاربری راحت‌تر و … را به شما ارائه می‌دهند، ولی قبل از اینکه به بررسی تک‌به‌تک این کیف پول‌ها بپردازیم لازم است تا دو دسته از کیف پول‌های موجود را بررسی کنیم.

کیف پول‌های دیجیتال انواع گوناگونی دارند ولی به‌صورت کلی در دو دسته‌بندی کیف پول‌های گرم (Hot Wallet) و کیف پول‌های سرد (Cold Wallet) قرار می‌گیرند که هرکدام از این دسته‌بندی‌ها نیز خود دارای انواع مختلفی می‌شوند. درواقع کیف پول‌های دیجیتالی گرم و سرد دارای تعدادی ویژگی مثبت و منفی هستند و انتخاب هرکدام از آنها به‌طور کامل به هدف شما بستگی دارد. مثلاً اگر قصد داشته باشید تا مقدار بسیارکمی ارز دیجیتال را در یک کیف پول با شرایط استفاده راحت و آسان ذخیره و نگهداری کنید، کیف پول‌های گرم مناسب‌ترین دسته هستند و بالعکس، اگر قصد داشته باشید تا مقدار زیادی ارز دیجیتال را در یک کیف پول نگهداری کنید، کیف پول‌های سرد به دلیل اینکه امنیت بالاتری دارند، گزینه مطلوب‌تری برای شما خواهند بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به تفکیک به بررسی این دو دسته از کیف پول‌های دیجیتال بپردازیم و ببینیم کدامیک از این کیف پول ها گزینه مناسب تری برای ما هستند.

کیف پول ارزهای دیجیتال سرد و گرم

کیف پول ارزهای دیجیتال گرم (Hot Wallet) 

کیف پول‌های گرم در واقع نرم‌افزارهایی هستند که بطور آنلاین وظیفه نگهداری اطلاعات را انجام میدهند. درواقع این کیف پول‌ها به دلیل کار کردن در فضای اینترنت و به‌صورت آنلاین در برابر خطر هک شدن به‌وسیله هکرها بسیار آسیب پذیر هستند. ازاین‌رو توصیه میشود تا در صورت استفاده از آنها برای ذخیره دارایی‌های دیجیتال خود، در زمان انتخاب نوع کیف پول گرم خود، تمامی قابلیت ها و نقاط قوت و ضعف آن را با دقت در نظر بگیرید.

ازجمله قابلیت‌های کیف پول‌های دیجیتال گرم می‌توان به استفاده آسان از آنها و همچنین دسترسی سریع به اطلاعات موجود در این کیف پول‌ها اشاره کرد. ولی ایراد اصلی آنها همان‌طور که گفته شد این است که به علت آنلاین بودن در زمان استفاده از آنها، احتمال هک شدن اطلاعات شما بسیار زیاد است و ازاین‌رو این کیف پول‌ها امنیت پایینی دارند. علاوه بر این خود کیف پول‌های گرم بسته به کاربرد آنها به انواع گوناگونی مثل کیف پول دیجیتالی دسکتاپ، کیف پول دیجیتالی موبایل و کیف پول دیجیتال تحت وب یا آنلاین تقسیم‌بندی می‌گردند.

کیف پول ارزهای دیجیتال سرد (Cold Wallet) 

همان‌طورکه قبل‌تر نیز اشاره شد، کیف پول‌های دیجیتال سرد در واقع ابزاری فیزیکی هستند که از آنها برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. کیف پول‌های سرد هم دقیقاً مثل کیف پول‌های دیجیتال گرم ویژگی های مثبت و منفی زیادی دارند که در این بخش در کنار شما به آنها اشاره میکنیم.

برجسته‌ترین ویژگی این دسته از کیف پول‌های دیجیتال این است که می‌توانید هرلحظه و در هر مکانی که قصد رفتن به آنجا را دارید آن را به همراه خود برده و از آن استفاده کنید. درواقع به معنای واقعی می‌توانید این کیف پول‌ها را در جیب خود گذاشته و آن را حمل کنید. این دسته از کیف پول‌های دیجیتال ابعادی کوچک و جمع‌وجور دارند، پس به‌راحتی توسط شما قابل‌حمل خواهند بود.

بااین‌وجود این کیف پول‌ها هم معایب خاص خود را دارند. اولین عیب وارده به آنها قیمت بالای آنها است و برخلاف کیف پول‌های سرد، جهت تهیه آنها باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. درواقع قیمت معمول این کیف پول‌ها چیزی در حدود صد دلار است و این قیمت بسته به تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط کیف پول و مزایای دیگر آن، متفاوت است. همچنین از دیگر ایرادهای وارده به کیف پول‌های دیجیتال سرد می‌توان به پشتیبانی از تعدادی محدود از رمز ارزها اشاره کرد. در اصل کیف پول‌های دیجیتال سرد فقط می‌توانند ارزهای دیجیتال شناخته‌شده همچون بیت کوین، اتریوم، دش، ریپل و … را پشتیبانی کنند و این نقطه‌ضعف باعث کاهش تعداد کاربرانی می‌شود که قصد استفاده از این کیف پول‌ها را دارند.

انواع کیف پول های دیجیتال

انواع کیف پول ارزهای دیجیتال
Virtual currency wallet. Bitcoin gold coin and printed encrypted money with QR code. Cryptocurrency concept.

اساساً کیف پول‌های دیجیتال انواع گوناگونی دارند و میتوانید متناسب با نیاز خود کیف پول دیجیتال مدنظر خود را انتخاب کنید. کیف پول‌های دیجیتال متنوع، ویژگی‌های گوناگونی دارند که ازجمله آنها می‌توان به امنیت بالاتر، کاربری ساده‌تر و … اشاره کرد. در حقیقت برنامه‌ها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای گوناگونی جهت ذخیره و انتقال رمز ارزها در دسترس هستند که باید بسته به نیاز خود و ویژگی‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های سازنده کیف پول‌ها، انتخاب مطلوبی داشته باشید.

در حال حاضر دسته‌های مختلفی از کیف پول‌های دیجیتال در دسترس شما قرار گرفته است و در ادامه این مطلب با هم میبینیم که انواع کیف پول‌های دیجیتال برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال کدام هستند و بعد از آن میتوانید در بین کیف پول های دیجیتال انتخاب بهتری داشته باشید.

اساساً کیف پول‌های گرم و سرد دیجیتال را می‌توان در پنج نوع مختلف دسته‌بندی کرد که این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از کیف پول تحت وب یا آنلاین، کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایل، کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول کاغذی. خب! حالا بریم سر وقت دسته بندی کیف پول های دیجیتال و بررسی کنیم که هر کدام از این کیف پول ها به چه شکل کار میکنند و چه ویژگی هایی دارند.

کیف پول ارزهای دیجیتال دسکتاپ

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال بر روی لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی نصب‌شده و تنها از طریق این دستگاه‌ها قابل‌استفاده هستند. به‌صورت کلی، کیف پول‌های دیجیتال دسکتاپ ترکیب مطلوبی از ایمنی و کاربری ساده را به شما ارائه می‌دهند ولی ذکر این مطلب نیز بسیار حائز اهمیت است که درصورتی‌که هکری موفق شود تا از راه دور به کامپیوتر شما نفوذ کند، خواهد توانست تا دارایی‌های دیجیتال ذخیره شده بر روی کیف پول شما را به سرقت ببرد.

به‌صورت کلی کیف پول‌های دیجیتال دسکتاپ با سرعتی قابل‌توجه به روشی محبوب جهت ذخیره ارزهای دیجیتال در میان کاربران بدل گردید، چراکه در این کیف پول ها شما تنها باید آنها را همچون یک نرم‌افزار ساده بر روی رایانه شخصی نصب کنید. همچنین از دیگر علل محبوبیت این دسته از کیف پول‌ها می‌توان به قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که این کیف پول‌ها به نسبت دیگر کیف پول‌ها دارند اشاره داشت. درواقع اکثر کیف پول‌های دیجیتال دسکتاپ، این قابلیت را برای شما فراهم می‌کنند تا کنترل دقیقی بر دارایی‌های دیجیتال خود داشته باشند.

کیف پول دیجیتال تحت وب

کیف پول های دیجیتال

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال از سطح امنیتی به‌شدت پایین‌تری به نسبت دیگر کیف پول‌های دیجیتال دارند. همچنین این کیف پول‌ها کاربرد پسندی بسیار ساده‌تری دارند که با توجه به این ویژگی به‌سادگی  می‌توانید به اطلاعات ذخیره‌شده بر روی کیف پول خود دسترسی داشته باشید. در حقیقت می‌توانید از این کیف پول‌ها  به‌وسیله مرورگرهای رایانه‌های شخصی خود استفاده کنید.

جدا از این، این کیف پول‌های دیجیتال معایب بسیاری هم دارند که ازجمله مهم‌ترین این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ازآنجاکهکلیه رمز ارزهای ترید شده بر روی سرور اصلی ذخیره می‌گردند، نتیجتاً اگر این سرور هک شود، هکرها می‌توانند به‌تمامی دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی داشته و آنها را سرقت کنند.
 • شما کمترین میزان تسلط را بر رویدارایی‌های دیجیتال خود دارید.

با توجه به نکات بالا، به شما توصیه می‌کنیم تا در صورت استفاده از این نوع کیف پول ها تا حد ممکن میزان کمی از ارزهای دیجیتال خود را در آنها نگهداری کنید.

کیف پول دیجیتال سخت‌افزاری

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال به شکل سخت‌افزاری عمل کرده و مخصوص نگهداری ارزهای دیجیتال و کلیدهای عمومی و خصوصی شما به‌صورت دیجیتالی طراحی گردیده است. در حقیقت این دسته از کیف پول‌ها فقط در حالتی که قصد انتقال دارایی‌های دیجیتال را داشته باشید آنلاین شده و در دیگر زمان‌ها به شکل آفلاین از دارایی‌های دیجیتالی شمال نگهداری خواهند کرد.

شما بعنوان دارنده کیف پول‌های سخت‌افزاری توسط شخص خود میتوانید رمزهای موردنیاز این کیف پول‌ها را بر روی سخت‌افزار وارد کرده تا بدین‌وسیله احتمال هک شدن کیف پول و سرقت دارایی‌های دیجیتال شما به صفر برسد. بنابراین این دسته از کیف پول‌های دیجیتال دارای بیشترین سطح امنیتی در میان دیگر کیف پول‌های دیجیتال هستند ولی ازآنجاکه این کیف پول‌ها به شکل آفلاین کار می‌کنند، این ایراد را دارند که کار کردن با آنها زمان زیادی را مصرف کرده و استفاده از آنها برای زمانی که قصد دارید تا به شکل روزانه دارایی‌های دیجیتال خود را بررسی کرده و یا آنها را انتقال دهید پیشنهاد نمی‌شود. از طرفی ایراد دیگر این کیف پول‌ها این است که استفاده از آنها برعکس دیگر کیف پول‌ها رایگان نبوده و باید هزینه بالایی را جهت خرید این کیف پول‌ها بپردازید.

کیف پول دیجیتال کاغذی

کیف پول دیجیتال کاغذی

این دسته از کیف پول‌ها ازآنجایی‌که از اسم آنها قابل حدس است، به شکل یک برگه کاغذ هستند و عملکرد آنها به این شکل است که کدهای خصوصی و عمومی شما بر روی این برگه چاپ می‌شود. ازاین‌رو  جهت استفاده از این کیف پول و انتقال دارایی‌های دیجیتالی خود می‌توانید کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در یک کیف پول آنلاین وارد کرده و به این شکل رمز ارز خود را منتقل کنید.

ازجمله ویژگی‌های این کیف پول‌های دیجیتال این است که به علت آفلاین بودن آنها و عدم اتصال به سرورها امکان هک شدن کیف پول‌های کاغذی وجود ندارد. اما نکته ایمنی که باید رعایت کنید این است که در حفظ و نگهداری این برگه دقت کافی را رعایت کرده و برگه را در مکانی نگهداری کنید تا از دسترسی دیگر افراد به کلیدها جلوگیری کنید.

همچنین ازآنجاکه این کیف پول‌ها به شکل آفلاین کار می‌کنند و به سروری متصل نیستند، کار کردن با این کیف پول‌ها دشوارتر بوده و نیازمند صرف زمان بیشتری به نسبت دیگر کیف پول‌ها است. ازاین‌رو همچون کیف پول‌های سخت‌افزاری بعلت مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم مناسب استفاده روزانه نمی‌باشد.

کیف پول ارزهای دیجیتال برای موبایل

کیف پول ارزهای دیجیتال

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال درواقع برنامه یا اپلیکیشن هایی هستند که بر روی گوشی‌های موبایل  نصب‌شده و به‌وسیله آنها می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را بر روی آنها ذخیره و نگهداری کنید. همچنین به‌وسیله این کیف پول‌های دیجیتال می‌توانید  هزینه ارزهای خریداری‌شده یا درواقع کارمزد را به‌صورت آنلاین پرداخت کنید.

به‌صورت کلی ازجمله ویژگی‌های این دسته از کیف پول‌ها می‌توان به انجام سریع معاملات  و دسترسی ساده به دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد. ایرادی که در این کیف پول‌ها وجود دارد این است که به دلیل اینکه استفاده از این کیف پول‌ها بر روی گوشی‌های موبایل به شکل آنلاین انجام می‌گیرد، نتیجتاً امکان هک شدن دارایی‌های دیجیتال شما توسط هکرها وجود دارد.

خب دوستان عزیز! با هم دیدیم که کیف پول های دیجیتال در چندین دسته بندی طراحی شده اند و در دسترس شما هستند تا از آنها برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید. حالا که با هم ویژگی ها و ایرادهای انواع کیف پول های دیجیتال را شناختیم، وقت آن رسیده که بهترین کیف پول دیجیتالی که میتوانید برای ذخیره و نگهداری رمز ارزهای خود از آن استفاده کنید را بشناسید و با در نظر گرفتن چند ویژگی کلی بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

قابلیت های برترین کیف پول ارزهای دیجیتال

در مورد بررسی ویژگی‌های بهترین کیف پول دیجیتال به این شکل می‌توانیم توضیح دهیم که این ویژگی‌ها با در نظر گرفتن نوع سرمایه‌گذاری شما که بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد شامل موارد گوناگونی می‌باشد که عبارت‌اند از امنیت، عدم پیروی از تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران، رابط کاربری ساده، دسترسی سریع و آسان و …

ایمنی

اساساً برجسته‌ترین عامل در انتخاب یک کیف پول برای سرمایه‌گذاری بلندمدت امنیت کیف پول است و ازاین‌رو کیف پول‌های سخت‌افزاری انتخاب مطلوبی برای این حالت به‌حساب می‌آیند.

دسترسی سریع و راحت

درواقع دسترسی سریع و سهولت در استفاده از کیف پول‌های دیجیتال یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در انتخاب بهترین کیف پول است. اگر دائماً در حال خریدوفروش ارزهای دیجیتال خود هستید و دسترسی سریع و آسان به دارایی‌های دیجیتالتان برای شما در اولویت قرار دارد، می‌توانید کیف پول‌های نرم‌افزاری با نسخه‌های موبایل و ویندوز را به‌عنوان کیف پول مطلوب خود انتخاب کنید.

سادگی رابط کاربری

تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال با ارائه رابط کاربری ساده که موردپسند شما خواهد بود، فرایند انجام تراکنش‌ها و انتقال دارایی‌های دیجیتال را بسیار ساده کرده و شما را سردرگم نمی‌کنند. ازاین‌رو این کیف پول‌ها محبوبیت بالاتری به نسبت دیگر مشابه‌های خود دارند.

انجام تراکنش ها بصورت ناشناس

اگر تمایل دارید تا هویت شما یا اطلاعات تراکنش‌هایتان در شبکه ارزهای دیجیتال ناشناس بماند، قطعاً به دنبال کیف پول‌هایی هستید که این قابلیت را در اختیار شما قرار دهند. در حقیقت تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال توانسته‌اند تا ویژگی‌هایی را به کیف پول خود اضافه کنند تا هویت و اطلاعات تراکنش‌های شما به‌صورت ناشناس باقی بماند.

نحوه مدیریت حساب کاربری

همواره در خاطر خود داشته باشید که اصلی‌ترین فاکتور در ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال، حفظ کلید خصوصی کیف پول است. ازاین‌رو تعدادی از کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی شما را در سرور خود ذخیره کرده و نتیجتاً کاملاً بر دارایی‌های شما کنترل دارند. بنابراین در زمان انتخاب کیف پول دیجیتال خود به این نکته توجه کنید که باید این قابلیت را داشته باشید تا حساب کیف پول و کلید خصوصی خود را به‌دلخواه خود مدیریت و کنترل کنید.

قابلیت استفاده از کیف پول برای کاربران ایرانی

از دیگر ویژگی‌های مهم یک کیف پول دیجیتال مطلوب برای شما بعنوان یک کاربر ایرانی این است که کیف پول موردنظر شما، کاربران ایرانی را تحریم نکرده باشد تا با آی پی ایران بتوانید از خدمات آن استفاده کنید.

این ها همگی ویژگی هایی بودند که بهترین کیف پول دیجیتال موجود باید آن را داشته باشد. قطعاً کیف پولی وجود ندارد که تمامی این خصوصیات که در بالا گفتیم را بطور یکجا در خود داشته باشد، ولی در بین کیف پول های موجود در بازار، تعدادی از آنها هستند که کاملترین و بهترین آنها بحساب می آیند. پس بریم و با هم نگاهی بیندازیم به لیست بهترین کیف پول های الکترونیکی موجود در بازار.

فهرست برترین کیف پول‌های دیجیتال

این روزها با گسترش فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، رمز ارزهای بسیاری به بازار عرضه‌شده‌اند و درنتیجه کیف پول‌های گوناگونی نیز جهت ذخیره و نگهداری آنها در دسترس شما است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا فهرستی از بهترین کیف پول‌های الکترونیکی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب را جهت ذخیره و نگهداری دارایی‌های دیجیتال خود داشته باشید. نکته قابل‌توجه در مورد این کیف پول‌ها آین است که باوجوداینکه کیف‌های قرار گرفته در این لیست با توجه به نظرات کاربران انتخاب‌شده و محبوب‌ترین کیف پول‌ها در این لیست قرارگرفته‌اند که در کنار محبوبیت دارای برترین ویژگی‌ها نیز هستند.

جدا از این پیشنهاد می‌کنیم تا در کنار مطالعه این مطلب به‌شخصه در مورد کیف پول‌های دیگر نیز تحقیق کرده و با پرس‌وجو از افراد مطلع نهایتاً بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا باهم لیست بهترین کیف پول‌های الکترونیکی را بررسی کنیم.

کیف پول Ledgrer Nano S

کیف پول لجر

لجر نانو اس فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ و با ارز دیجیتال بیت کوین شروع کرده و تابه‌حال حدود نود میلیون دلار از ارزهای دیجیتال از طریق آن نگهداری می‌شوند و نکته جالب این است که حدود هفتاد و پنج میلیون دلار از این مبلغ فقط مربوط به سال ۲۰۱۸ می‌باشد. این آمار نشان‌دهنده این مطلب است که میزان گرایش کاربران به این کیف پول با شیب بسیار بالایی رو به افزایش می‌باشد.

کیف پول سخت افزاری  Ledger Nano S با رعایت کلیه نکات امنیتی تلاش داشته تا به محصولی تبدیل گردد تا شما با آسودگی خاطر دارایی‌های دیجیتال خود را در آن ذخیره کرده و نگران هک شدن کیف پول خود نباشید. بعلاوه  Ledger Nano S به دلیل استفاده از پین کد به سادگی هک نخواهد شد و جدا از آن به علت ساختار امنیتی بالایی که دارد در برابر بدافزارها نیز مقاوم است.

جدا از این در زمان خرید این کیف پول، کلیدهای خصوصی در اختیار شما قرار گرفته و در صورت خرابی یا مفقود‌شدن دستگاه می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و دستگاه را بازسازی کرده یا محتویات کیف پول خود را به کیف پولی دیگر منتقل کنید.

کیف پول لجر نانو اس در هر مرتبه اتصال به رایانه، به شما این امکان را می‌دهد تا یک رمز عبور چهار رقمی تعیین کنید و این امر امنیت این کیف پول را دوچندان می‌کند. جدا از این، این کیف پول از استاندارد احراز هویت دو مرحله‌ای پشتیبانی کردده و بنابراین در برابر ویروس‌ها نیز مقاومت خواهد داشت. همچنین این کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند همزمان از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی کند و برای آن دسته از افرادی که همزمان به مبادله چندین ارز دیجیتال می‌پردازند بسیار مناسب می‌باشد. بعلاوه این کیف پول از یک صفحه‌نمایش جهت مشاهده و تأیید تراکنش‌ها بهره می‌برد و می‌توانید توسط دکمه‌های قرارگرفته بر روی دستگاه نسبت به تأیید تراکنش‌های خود اقدام کنید.

کیف پول Exodus

کیف پول اکسدوس

کیف پول Exodus در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه گردید و در حال حاضر جزء معتبرترین و ایمن‌ترین کیف پول‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال است که برای دو پلتفرم دسکتاپ و گوشی‌های موبایل در دسترس بوده و از بیش از صد ارز دیجیتال معتبر و شناخته‌شده همچون بیت کوین و اتریوم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول ازآنجایی‌که در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرد به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر ذخیره کردن ارزهای دیجیتال بر روی آن، بتوانید رمز ارزهای موردنظر خود را به یکدیگر تبدیل کنید.

یکی از دلایل محبوبیت اکسدوس طراحی انعطاف‌پذیر آن است که نظر بسیاری از تریدرها و کاربران را به سمت خود معطوف کرد. همچنین این کیف پول دیجیتال قابلیت نمایش قیمت رمز ارزها را به‌وسیله نمودارهایی جامع و به‌روز را نیز دارد. ضمناً اکسدوس به شما این امکان را می‌دهد تا پرتفوی خود را شخصی‌سازی کنید و نمایه‌ها، رنگ‌ها و ویژگی‌های این‌چنینی آن را بسته به سلیقه خود تغییر دهید.

Exodus یک کیف پول مالتی کارنسی یا چند ارزی است که قابلیت پشتیبانی از بیش از صد ارز دیجیتال و توکن را دارد. همچنین اینترفیس ساده و رابط کاربری آسانی که دارد استفاده از آن را برای تمامی کاربران، چه مبتدی و چه حرفه‌ای میسر ساخته است. نکته‌ای که در مورد این کیف پول حائز اهمیت است این است که نمی‌توانید توسط ارزهای فیات همچون دلار و یورو مستقیماً نسبت به خریدوفروش رمز ارزها پرداخته و تنها می‌توانید ارزهای دیجیتال را به یکدیگر تبدیل کنید. جدا از این، ازآنجاکه Exodus یک کیف پول گرم به‌حساب می‌آید، ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود جهت ذخیره طولانی‌مدت رمز ارزهای خود از آن استفاده نکنید و برای این کار همواره یک کیف پول سخت‌افزاری همچون لجر نانو اس در اختیار داشته باشید.

کیف پول Trezor 

کیف پول ترزور

کیف پول ترزور یکی از شناخته‌شده‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری جهت ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال بشمار می‌رود. این کیف پول در سال ۲۰۱۴ روانه بازار شد و علاوه بر اینکه کاربری ساده‌ای دارد، سطح امنیتی بالایی را نیز به ارمغان گذاشته است. این کیف پول سخت‌افزاری به جهت ذخیره ارزهای دیجیتال به‌صورت سرد، دارایی‌های دیجیتال شما را از خطر هک در امان نگه می‌دارد. علاوه بر این ترزور این قابلیت را دارد تا با متصل شدن به اینترنت به‌صورت یک کیف پول گرم یا آنلاین کار کرده تا بتوانید ازآن‌جهت پرداخت‌های مرتبط خود استفاده کنید.

کیف پول Trezor دستگاهی است که به‌وسیله یک کابل USB به رایانه متصل شده و کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال شما را به شکل آفلاین ذخیره کرده و تراکنش‌هایتان  را امضا می‌کند. یکی از ویژگی‌های این کیف پول سخت‌افزاری این است که جهت اتصال آن به کامپیوتر نیازی نیست تا نگران آلود بودن کامپیوتر خود به بدافزارها باشید. همچنین ترزور یک کیف پول متن‌باز بوده و ضمناً دارای یک صفحه‌نمایش می‌باشد.

ترزور این قابلیت را دارد تا بر روی سیستم‌عامل‌هایی همچون ویندوز، آی او اس و لینوکس اجرا شود. یکی از نقاط ضعف این کیف پول این است که به جهت اینکه سخت‌افزاری است، ازاین‌رو جهت انتقال دارایی‌های دیجیتال خود باید همواره آن را به همراه داشت و به کامپیوتر متصل کرد. از طرفی به علت امنیت بالایی که دارد بسیار مناسب سرمایه‌گذارانی است که به فکر نگهداری ارزهای دیجیتال خود برای بلندمدت هستند. این کیف پول همچنین جهت افزایش ضریب امنیتی خود از فرآیند احراز هویت دومرحله‌ای پشتیبانی می‌کند.

کیف پول Blokchain

شرکت Blokchain که دارای ۲ وب‌سایت با آدرس‌های blockchain.info  و blockchain.com است در سال ۲۰۱۱ میلادی تأسیس شد و حیطه کاری آنها در عرصه بلاک چین و محصولات مرتبط با این فناوری است. این شرکت اطلاعات و داده‌های مرتبط با بیت کوین و ابزارهای جستجوی بلاک چین را ارائه می‌دهد و علاوه بر این‌ها، کیف پول جذاب و محبوبی دارد که به آن خواهیم پرداخت. شرکت Blockchain ادعا می‌کند که در میان دیگر کیف پول‌های دیجیتال رتبه نخست را دارد. در حقیقت این کیف پول نزدیک به سی میلیون کاربر فعال دارد و ازنظر سطح ایمنی نیز دارای بیشتری میزان امنیت است و میتوانید با خیالی آسوده دارایی‌های دیجیتال خود را بر روی آن ذخیره کنید.

علاوه بر این می‌توانید از قابلیت فاکتور دوعاملی که به‌وسیله ارسال پیامکی انجام می‌گیرد، دارایی‌های ذخیره‌شده بر روی کیف پول دیجیتال خود را از دسترسی غیرمجاز و هک شدن محافظت کنید. جدا از این، کیف پول بلاک چین از اواخر سال ۲۰۱۸، از بیش از بیست ارز دیجیتال شناخته شده همچون بیت کوین، بیت کوین کش و اتریوم پشتیبانی کرده است و روزبه‌روز به تعداد این ارزها افزوده می‌شود. جدا از این، کیف پول بلاک چین این قابلیت را دارد تا به وسیله آن در بیش از ۳۰ کشور دنیا با ارزهای دیجیتال تجارت کنید. این کیف پول جدا از نسخه آنلاین، در پلتفرم‌های اندروید و ios نیز قابل‌استفاده است.

به‌صورت کلی مهم‌ترین ویژگی‌های کیف پول بلاک چین عبارت‌اند از:

 • محبوبیت بالا وشناخته‌شده بودن کیف پول بلاک چین در میان کاربران
 • پشتیبانی ازشناخته‌شده‌ترین ارزهای دیجیتال بازار همچون بیت کوین، اتریوم و …
 • دارایپلتفرم‌های مخصوص موبایل
 • قابلیت وروددومرحله‌ای
 • قابلیت تهیه نسخهپشتیبان
 • دارای صرافی داخلی جهت ارزهای دیجیتال به یکدیگر
 • رابط کاربری ساده

کیف پول Bitcoin Wallet 

کیف پول  Bitcoin Wallet از جمله نخستین کیف پول‌های دیجیتال ارائه‌شده برای گوشی‌های تلفن همراه است که در سال ۲۰۱۳ به بازار عرضه گردید. این کیف برخلاف برخی دیگر از کیف پول‌های دیجیتال همچون مایسلیوم، پیچیدگی‌های غیرضروری نداشته و رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد. بااین‌وجود، در حال حاضر این کیف پول تنها برای سیستم‌عامل اندروید در دسترس شما قرار گرفته است.

تهیه نسخه پشتیبان از دارایی‌ها و اطلاعات این کیف پول به‌سادگی انجام می‌گیرد، ولی عکس اغلب کیف پول‌ها که جهت پشتیبانی یک عبارت ۱۲ یا ۲۴ کارکتری را به شما ارائه می‌دهند، در این کیف پول برای تهیه نسخه پشتیبان بجای کلمه پشتیبانی، یک فایل دریافت می‌کنید تا در صورت مفقود شدن کیف پول، بتوانید به‌وسیله این فایل دارایی‌های دیجیتال خود را بازیابی کنید.

علاوه بر این، این کیف پول با تکیه‌بر فناوری SPV به‌طور مستقیم به شبکه بیت کوین متصل می‌گردد. درواقع SPV  یا صحت‌سنجی ساده پرداخت‌ها، بجای دانلود کلیه بلاک چین بیت کوین، از یک سرویس شخص ثالث جهت دریافت داده‌ها بهره می‌برد.

در ادامه ویژگی‌های و معایب این کیف پول را به‌صورت کلی فهرست بندی کرده‌ایم:

قابلیت‌ها

 • سطح امنیتیفوق‌العاده بالا
 • رابط کاربری ساده
 • طراحی جذاب
 • متن‌باز (Open Source) است

معایب

 • تاکنونتنها برای سیستم‌عامل اندروید ارائه گردیده است.
 • از عبارت۱۲ یا ۲۴ کرک‌تری جهت تهیه نسخه پشتیبان استفاده نمی‌کند

کیف پول Electrum 

کیف پول الکتروم

کیف پول الکتروم در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد و به‌سرعت توانست به محبوبیت فراوانی دست پیدا کند تا جایی که امروزه به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های بیت کوین به‌حساب می‌آید. اگر قصد استفاده از این کیف پول را دارید می‌توانید نسخ مختلف آن را جهت استفاده بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و … را به شکل کاملاً رایگان دریافت کنید. علاوه بر این، این کیف پول دارای یک برنامه مخصوص گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل اندروید نیز است.

۲ ویژگی اصلی این کیف پول ایمنی بالا و اطمینان است و این ۲ عامل باعث شده‌اند تا الکتروم به‌عنوان یکی از کیف پول‌های محبوب در بین کاربران عرصه ارزهای دیجیتال شناخته شود. ویژگی دیگر الکتروم این است که می‌توانید به‌شخصه بر کلید خصوصی کیف پول خود کنترل داشته باشید، چراکه کلید خصوصی این کیف پول در داخل رایانه شما ذخیره می‌گردد. ضمناً می‌توانید از قابلیت احراز هویت دوعاملی نیز در حساب خود استفاده کرده و کلیدهای خصوصی خود را در یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری که با الکتروم سازگاری دارد ذخیره کنید.

از دیگر ویژگی‌های الکتروم می‌توان به حجم پایین و سرعت بالای نرم‌افزار مخصوص دسکتاپ این کیف پول اشاره کرد. اما ایرادی که به الکترون وارد است این است که این کیف پول تنها جهت ذخیره و نگهداری بیت کوین طراحی گردیده است. ایراد برجسته دیگر الکترون این است که رابط کاربری این کیف پول به طرزی گیج‌کننده طراحی شده و افراد آماتور در ابتدای کار با آن دچار سردرگمی خواهند شد.

اینها تعدادی از بهترین کیف پول های دیجیتال موجود در بازار بودند که بسته به شرایط شما میتوانند نیازهای شما را به خوبی برطرف کنند. حالا که با هم نگاهی به این فهرست انداختیم و نکات مثبت و منفی هر کدام از این کیف پول ها را شناختیم، در بخش آخر این مطلب تمام مطالب بالا را کنار هم میگذاریم و وقت آن رسیده که شما نتیجه گیری کنید که کدام کیف پول را برای ذخیره ارزهای دیجیتال خودتان انتخاب کنید.

انتخاب مناسب ترین کیف پول ارزهای دیجیتال

بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال

جهت پیدا کردن کیف پول هر رمز ارز، در مرحله اول باید از این مطلب اطلاع داشته باشید که ارز دیجیتال شما توکن است یا کوین. به‌صورت کلی کلیه رمز ارزها در ۲ گروه توکن و کوین قرار می‌گیرند. در حقیقت به هر رمز ارز می‌توان کوین یا توکن اطلاق کرد ولی بر اساس قاعده‌ای کلی، ارزهای دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی ندارند و از پلتفرم یک ارز دیجیتال دیگر بهره می‌برند توکن هستند و آن دسته‌ای که مثل بیت کوین و اتریوم بلاک چین اختصاصی دارند، کوین هستند.

اساساً کیف پول‌های دیجیتال مدل‌های گوناگونی دارند که جهت پاسخگویی به نیازهای مختلف کاربران طراحی گردیده‌اند. در حقیقت برترین انتخاب برای شما، کیف پولی است که بتواند نیازهای مورد انتظار شما و همچنین رمز ارزهای موردنظرتان را پوشش داده تا احساس نیاز دراین‌باره نکنید. جهت انتخاب بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال همواره باید مواردی اساسی همچون امنیت، دسترسی ساده، نوع پلتفرم پشتیبانی شده و محیط کاربری آن را مدنظر قرار دهید اما به‌صورت کلی، قاعده کلی جهت انتخاب بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال وجود ندارد و حتی برخی از کاربران در مواقعی موارد فوق را نیز در نظر نمی‌گیرند. ازاین‌رو می‌توان گفت که انتخاب بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال موضوعی است که کاملاً به سلیقه‌ شما وابسته است.

از طرفی می‌توان گفت که بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال، ایمن‌ترین آن است. ازاین‌رو می‌توان چنین اذعان داشت که کیف پول‌های سخت‌افزاری و کیف پول‌های کاغذی ایمن‌ترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال هستند. اما نهایتاً نکته‌ای که اهمیت دارد این است که نباید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی‌ها نگهداری کنید، چون امکان از دست دادن آنها بسیار بالا است و حتماً باید ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول معتبر انتقال دهید.

امیدوارم که با خواندن این مطلب توانسته باشیم به شما در درک مفهوم کیف پول دیجیتال و انتخاب یک کیف پول الکترونیکی خوب کمک کرده باشیم.

امیررضا دستانی | کیوردپلنر و نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس