Digital currency exchanges
صرافی های ارزهای دیجیتال

جستجوی امن برای صرافی های ارزهای دیجیتال

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

در این مطلب می‌خوانید:

آیا تا بحال برای خرید ارز دیجیتال به مشکل خورده اید و یا اینکه به دنبال صرافی های ارزهای دیجیتال امن گشته اید و نتوانستید آن را بیابید؟ جستجوی امن برای صرافی های ارزهای دیجیتال مطلبی است که در مجله گرندکس به بحث در مورد آن می پردازیم. در صرافی های ارزهای دیجیتال می توانید سه کار انجام دهید: ارز دیجیتالی بخرید، ارز دیجیتالی بفروشید و و ارزهای دیجیتالی را با یکدیگر معامله کنید.  در دنیای دیجیتال دو نوع صرافی متمرکز و غیر متمرکز وجود دارد.

صرافی های ارز دیجیتال متمرکز چیست؟

Centralized digital exchanges
صرافی های دیجیتال متمرکز

در حقیقت، صرافی متمرکز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی، نوعی پلتفرم معاملاتی آنلاین و متداول ترین نوع صرافی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی است. صرافی متمرکز در واقع به این معنا است که یک فرد یک نهاد معتبر بر دارایی ها و معاملات رسیدگی و نظارت می کند. این نوع از صرافی ها عملکردی شبیه به بانک دارند. تعداد زیادی از سرمایه گذارانی که ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول الکترونیکی نگه داری می کردند، با فراموش کردن کلیدهای خصوصی متحمل ضرر های زیادی شدند. اگر این سرمایه گذاران دارایی خود را به کیف پول صرافی متمرکز سپرده بودند، می توانستند با نام کاربری و رمز عبور به ارزهای دیجیتالی خود دسترسی پیدا کنند.

نمونه هایی از صرافی های ارزهای دیجیتال متمرکز

در ادامه این مقاله، به چند نمونه از صرافی متمرکز در زمینه بیت کوین و سایر ارزهای مجاز اشاره می کنیم.

صرافی متمرکز بیترکس

یکی از صرافی های متمرکز در زمینه ارزهای دیجیتالی، صرافی بیترکس است ک در آن حجم بالایی از معاملات به صورت روزانه انجام می شود. امنیت این صرافی بسیار بالا است و از این رو بسیار معروف می باشد. این صرافی امکان معامله بیش از 190 ارز دیجیتالی را فراهم کرده است. متاسفانه این صرافی چند سال قبل به طور ناگهانی حساب کاربران ایرانی را مسدود کرد و بسیار مورد انتقام عموم قرار گرفت.

صرافی متمرکز بیتفینکس

این صرافی توسط شرکت آی فینکس مدیریت می شود و یکی از صرافی های قدیم در حوزه ارزهای دیجیتالی است. این صرافی در سال 2012 در هنگ کنگ افتتاح شد. این صرافی از مهم ترین ارزهای دیجیتالی پشتیبانی می کند. این صرافی اخیرا از راه اندازی صرافی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به صورت غیرمتمرکز و مبتنی بر اتریوم خبر داده است.

صرافی متمرکز پولینکس

این صرافی در آمریکا بسیار محبوب است. یکی از برجسته ترین ویژگی این صرافی این است که کارمزد شارژ و برداشت از حساب در این صرافی صفر است. همچنین، این صرافی بیش از 90 درصد کیف پول های دیجیتالی را به کاربران خود ارائه می دهد. اگر قصد دارید که در ین صرافی حسابی باز کنید کافی است که وارد سایت آن شوید و ثبت نام نمایید. همچنین باید اسکن کارت ملی خود را برای تایید هویت تان ارسال کنید. متاسفانه با توجه به تحریم های اعمال شده، این صرافی ها به ایرانی ها سروی س نمی دهند.

صرافی های ارزهای دیجیتال غیر متمرکز چیست؟

Decentralized digital exchanges
صرافی های دیجیتال غیرمتمرکز

 

در این نوع از صرافی ها، کاربران نیازی به افتتاح حساب ندارند و می توانند ارز دیجیتال خود را به صورت همتا به همتا و بدون هیچ واسطه ای انجام دهند. در واقع، عملکرد این صرافی به صورت غیر متمرکز است و هیچ ناظری ندارد. انجام معاملات در این نوع از صرافی ها بر پایه ارز فیات (ارزهایی مانند دلار) است. برای آغاز، باید ابتدا فرد از یک صرافی متمرکز پول فیات یا ارز بخرد. بعد از اینکه صاحب پول دیجیتالی مانند بیت کوین شدید می توانید از صرافی های غیر متمرکز هم استفاده نمایید. در صرافی های غیر متمرکز دیگر به شخص ثالثی نیاز نیست و واسطه ای وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که در صرافی های غیر متمرکز معامله به صورت فرد به فرد صورت می گیرد.

نمونه های صرافی های ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز

امروزه صرافی غیر متمرکز به معنی واقعی وجود دارد اما نمونه هایی وجود دارد که کاملا غیرمتمرکز نیستند که در ادامه این مقاله به آنها می پردازیم.

صرافی غیرمتمرکز بایننس

شرکت بایننس در واقع یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه ارزهای دیجیتالی است. این صرافی هم به شکل متمرکز کار می کند و هم به صورت غیر متمرکز. هدف شرکت بایننس  از راه اندازی صرافی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به صورت غیرمتمرکز، این است که شرایط و امکانات بهتر و محیط قابل اعتمادتری را به مشتریان خود ارائه دهد. برخی سرمایه گذاران بر این باورند که با حذف شخص ثالث و واسطه اختیار بیشتری در دست دارند زیرا می توانند سرمایه خود را به طور کامل مدیریت کنند.

صرافی غیرمتمرکز Dex.top

این صرافی در کشور سوئیس واقع شده است. شرکت بسیار معروف بیت مین این صرافی را توسعه داده است. این شرکت در واقع یکی از استخراج کنندگان محبوب ارز دیجیتال می باشد. این صرافی برای نگهداری دارایی ها از یک قرارداد هوشمند استفاده می کند. از مهم ترین ویژگی های این صرافی غیرمتمرکز ارائه یک ویژگی دوگانه جدید برای انجام سریع تردینگ یا معامله ارز دیجیتال می باشد. در حقیقت، هدف این سیستم تطبیق دادن و جور کردن تبادلات ارزهای دیجیتال است.

صرافی غیرمتمرکز Bisq

نام قبلی این صرافی Bitsquare بود و اولین صرافی غیر متمرکز فعال بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی بعد از سال 2014 تا اکنون است. برای معامله در این صرافی نیازی به ثبت نام و نام نویسی نیست و امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. کیف پول های مجهز به امضاهای چندگانه از بارزترین مشخصه های این صرافی محسوب می شود. منظور از امضای چندگانه به بیان ساده این است که بعد از مطابقت یافتن سفارش خرید و فروش ارز دیجیتال، شخص معامله گر سه تاییدیه فروشنده، خریدار و واسط را می تواند به دست آورد.

تفاوت صرافی های ارزهای دیجیتال متمرکز و غیر متمرکز

Differences between digital currency exchanges
تفاوت صرافی های ارزهای دیجیتال

در حقیقت، دانستن تفاوت بین صرافی های متمرکز و غیر متمرکز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه این مقاله تفاوت های اصلی بین این دو نوع صرافی را بازگو می کنیم.

 1. حق مالکیت صرافی های ارز دیجیتال

در حقیقت، اصلی ترین تفاوت بین صرافی متمرکز و غیر متمرکز وضعیت حق مالکیت است. در صرافی های متمرکز، مالکیت ارزهای دیجیتالی در اختیار صرافی می باشد اما در صرافی های غیر متمرکز مالکیت به عهده مشتریان است. در صرافی های متمرکز، عدم حضور یک نقطه مرکزی برای دسترسی به داده ها و دارایی ها اگر چه کار را برای هکرها بسیار دشوار می کند اما از طرفی منجر به کندی انجام تراکنش ها می گردد.

 1. نقدینگی

در صرافی های غیر متمرکز نقدینگی پایین است و یکی از دشواری ها در رابطه با این صرافی همین است. یکی از معایب پایین بودن نقدینگی این است که امکان خرید و فروش را کم می کند. نتایج اماری نشان می دهد که کاربران به صرافی های متمرکز بیشتر علاقه دارند زیرا نقدینگی در صرافی های متمرکز بیشتر از صرافی های غیر متمرکز است.

 1. امنیت

مساله امنیت از دیگر تفاوت های بین صرافی متمرکز و غیر متمرکز است. در صرافی های غیر متمرکز دارایی کاربران ذخیره نمی شود، به همین دلیل احتمال حمله هکرها خیلی کم است و حتی در مواقعی کاملا غیر ممکن است. این در حالی است که  تا کنون هکرها به صرافی های متمرکز زیادی حمله کرده اند.

 1. کارمزد

کارمزد از جمله مسائل مهمی است که در معامله های دیجیتال بسیار مورد توجه سرمایه گذاران است. در صرافی های متمرکز میزن کارمزد یک درصد ثابت از تراکنش ها می باشد این در حالی است که در صرافی های غیر متمرکز میزان کارمزد ارتباطی با میزان تراکنش کاربران ندارد و در هر تراکنش یک درصد بسیار ناچیز که مقرون به صرفه است کم می شود.

 1. قانون گذاری

صرافی های غیر متمرکز تحت نظارت قانون گذاران نیستند. هر چند اخیرا برخی از دولت ها در صدد پیاده سازی قوانینی در صرافی های غیرمتمرکز هستند تا شبیه صرافی های متمرکز شوند. اما عملا هیچ صرافی به طور کامل غیر متمرکز نیست و احتمال دخالت دولت در این صرافی ها بالا است.

تشخیص صرافی های ارزهای دیجیتال معتبر و امن

قبل از اینکه بخواهید ارزهای دیجیتالی را در یک صرافی معامله کنید بهتر است که ابتدا بررسی کنید که صرافی مورد نظرتان معتبر و قابل اعتماد باشد. از صرافی های ناشناخته استفاده نکنید. قبل از اینکه صرافی را برای معاملاتارزهای دیجیتالی انتخاب کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. ابتدا دامنه صرافی را ارزیابی کنید و و آدرس صرافی را در مرورگر خود بوکمارک نمایید.
 2. اسم صرافی را بررسی کنید تا در لیست اسکم نباشد.
 3. در زمانی بررسی، روی لینک های آنلاین کلیک نکنید.
 4. از افراد و سرمایه گذاران دیگر که سابقه کار با این صرافی را دارند پرس و جو کنید.
 5. درباره اعتبار صرافی در بازار پرس و جو کنید.
 6. بررسی کنید که تیم اسپانسر صرافی چه تیمی است و وضعیت استفاده از تکنولوژی توسط صرافی چگونه می باشد.
 7. در صرافی چقدر سرمایه در حال گردش است و سرمایه گذاران آن چه کسانی هستند.
 8. این صرافی چه تعداد کاربر دارد و حجم معاملات آن به طور میانگین چقدر است.
 9. کارمزدها چگونه محاسبه می شود.
 10. در صورتی که سایت یا شبکه اجتماعی دارد آن را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که صرافی فعال است.

معرفی پنج صرافی‌های ارز دیجیتال معبتر خارجی برای خرید و فروش بیت کوین

Valid digital currency exchanges
صرافی های ارزهای دیجیتال معتبر
 1. صرافی Binance

یکی از معتبرترین پلتفرم های خارجی در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتالی Binance است. این صرافی به دلیل خدمات خوبی که ارائه می دهد مشتریان زیادی را جذب کرده است و به عنوان واسطه ای بین خریدار و فروشنده است. به دلیل تحریک ها این وب سایت برای کاربران ایرانی فیلتر است و برای استفاده از آن باید از وی پی ان استفاده کرد. همچنین سعی کنید از وی پی ان هایی استفاده کنید که به شما یک آی پی ثابت دهند زیرا اگر هر بار آی پی شما متفاوت باشد ممکن است برایتان دردسر شود.

برخی از ویژگی‌های پلتفرم Binance

 • این صرافی از صندوق امنی به نام Binance SAFU برای در نظر گرفتن دارایی امن کاربران استفاده می کند. این صندوق در صورت هک شدن ده درصد از کل هزینه‌های مبادلاتی دریافت شده را به کاربران برمی گرداند.
 • همچنین این صرافی ارز دیجیتالی مربوط به خود را دارد و این ارز دیجیتالی باعث می شود که در هزینه کاربران صرفه جویی گردد.
 1. صرافی Coinbase

صرافی Coinbase در دو حوزه مختلف در زمینه ارزهای دیجیتالی فعالیت دارد. شما می توانید به جای خرید بیت کوین و سایز ارزهای دیجیتالی، به طور مستقیم ارز دیجیتالی خود را از Coinbase تهیه نمایید.

مزیت ها و معایب صرافی Coinbase

کامزد این صرافی کم است. همچنین کاربران می توانند از طریق کارت‌های اعتباری و نقل و انتقال با سیستم بانکی پرداخت را انجام دهند. این صرافی شهرت و امنیت بالایی دارد از این رو برای افراد تازه کار گزینه مناسبی است. علاوه بر این، ارز‌های ذخیره شده توسط بیمه Coinbase تحت پوشش قرار می گیرند. از معایب Coinbase می توان به محدود بودن روش های پرداخت و پشتیبانی نسبتا ضعیف آن اشاره کرد.

 1. صرافی Bittrex

یکی دیگر از پلتفرم های خرید و فروش ارزهای دیجیتالی، Bittrex است. این صرافی توانسته بیش از 250 رمزارز را در اختیار کاربران بگذارد. این صرافی به نوعی واسطه ای بین خریدار و فروشنده است. اگر چه این صرافی یکی از معتبرترین صرافی های جهان است اما به دلیل تحریم ها توصیه می کنیم که از آن خرید نکنید زیرا ممکن است دارایی های شما بلوکه شود.

برخی از ویژگی های پلتفرم  Bittrex

یکی از صرافی هایی است که بیشتر حجم معاملات بیت کوین در آن انجام می شود. همچنین در این پلتفرم، کاربران می توانند خرید و فروش ارزهای دیجیتال را با قیمت های دلخواهشان تجربه کنند و تراکنش ها سریعا تایید می شوند.

 1. صرافی Kucoin

این صرافی بسیار ساده و بدون دردسر است می توانند به راحتی ارزهای دیجیتالی را خرید و فروش کنید. علاوه بر این که، کاربران می توانند به صورت مستقیم و با قیمت دلخواه خودشان به خرید و فروش ارزهی دیجیتالی بپردازند همچنین می توانند مستقیم ارز دیجیتالی مورد نیازشان را از این صرافی تهیه کنند. همچنین این صرافی یک برنامه کاربردی برای تلفن همراه نیز دارد.

 1. صرافی Coinmama

این صرافی در زمره صرافی هایی قرار دارد که مستقیما ارز دیجیتالی را به کاربران می فروشد. این صرافی برای افرادی که تمایل دارند سریع و بدون واسطه ارز بخرند بسیار مناسب است. شهرت خوب، در دسترس بودن طیف گسترده‌ای از گزینه‌های پرداخت، زمان سریع معامله و رابط کاربری عالی، ساده و آسان از جمله مزیت های این صرافی می باشد.

معرفی پنج صرافی های ارز دیجیتال معتبر ایرانی جهت خرید و فروش بیت کوین

Secure digital currency exchanges
صرافی های ارزهای دیجیتال امن

در ادامه این مقاله، پنج صرافی برتر را که در ایران به خرید فروش ارزهای دیجیتالی مشغول هستند معرفی می کنیم.

 1. صرافی معاملاتی والکس

والکس یک صرافی قدرتمند در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتالی می باشد. این صرافی دارای پلتفرمی حرفه‌ای و با امنیت بالا است. در این صرافی، کاربران قیمت های پیشنهادی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را اعلام می کنند و سپس به طور مستقیم معامله می کنند. والکس از یک سخت افزار برای ذخیره امن دارایی‌ها استفاده می کند که از سرقت ارزهای دیجیتالی جلوگیری می کند. همچنین دارای پشتیبانی 24 ساعته است و امکان معامله در هر ساعت از شبانه روز فراهم است.

 1. صرافی نوبیتکس

یکی دیگر از صرافی هایی که در زمینه خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی فعالیت دارد نوبیتکمس است. امکان سفارش دهی در بازار‌های رقابتی از جمله مهم ترین قابلیت نوبیتکس می باشد. همچنین با این صرافی می توانید رمز ارزهای مختلفی را معامله کنید.

 1. صرافی اکسیر

از دیگر صرافی های فعال در حوزه ترید ارزهای دیجیتالی، اکسیر است. این صرافی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را با واحد پولی ریال تبادل می کند. ارائه پشتیبانی شبانه روزی، آموزش دادن و پشتیبانی قوی و ارائه API به برنامه نویس‌ها و توسعه دهندگان از ویژگی های برجسته این صرافی است.

 1. صرافی رمزینکس

در حقیقت، رمزینکس وب سایتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و تتر می باشد که خدمات متنوع و گوناگونی را به کاربران ارائه میدهد و برای افراد تازه کار بسیار مناسب است. رمزینکس دارای سیستم معاملاتی با امنیت بالا است و دارای طراحی نسبتا آسان و کاربردی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی می باشد. سرعت عملکردی این سیستم بالا است.

 1. صرافی معاملاتی بید ارز

بید ارز یک مکان بسیار مناسب برای تبادل ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین با قیمت های نسبتا مناسب است. این وب سایت بر روی تکنولوژی بلاکچین تمرکز دارد. کاربران می توانند از طریق بید ارز خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی بدون واسطه انجام دهند و معاملات با سرعت بالا انجام می شود و قیمت ها به صورت لحظه ای اعلام می شوند.

معیارهایی برای انتخاب صرافی‌های ارز دیجیتال

Secure digital exchanges
صرافی های دیجیتال امن

 

برای اینکه صرافی مناسبی را برای تبادل ارزهای دیجیتالی تان نتخاب کنید باید مواردی را مد نظر قرار دهید که در ادامه این مقاله درباره آنها توضیح می دهیم.

 1. امنیت صرافی های ارز دیجیتال

اولین دغدغه بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتالی، امنیت می باشد. کسی دوست ندارد دارایی هایش را در جایی نگه دارد که امنیت ندارد. از این رو، سیستم امنیتی صرافی ارز دیجیتال باید بسیار بالا باشد تا خیال کاربران آن راحت شود.

 1. اعتبار

بررسی کنید که صرافی مورد نظرتان در بازار چقدر شهرت دارد. تعداد کاربران آن چقدر است. چه کسانی در آن سرمایه گذاری کرده اند. سابقه فعالیت صرافی را بررسی کنید و ببینید چقدر در بلاگ و شبکه های اجتماعی فعال است.

 1. نقدینگی و حجم معاملات در صرافی های ارزهای دیجیتال

به خاطر داشته باشید که همواره حجم معاملات بالای صرافی بسیار حائز اهمیت است. اگر حجم معاملات در یک صرافی بالا نباشد برای انجام معامله بزرگ مجبور می شوید چندین معامله کوچک انجام دهید و هزینه های شما زیاد می شود.

 1. احراز هویت یا KYC

احراز هویت از دیگر مسائل مهم در زمینه شناسایی و تایید مشتری است تا مانع پولشویی و فساد مالی شود. در فرآیند احراز هویت، کارت شناسایی کاربر، صحت چهره کاربر و مواردی از این قبیل مورد بررسی قرار می گیرد تا در این زمینه مشکلی پیش نیاید.

 1. شکاف قیمتی و نحوه قیمت گذاری ها

مسئله شکاف قیمتی، یکی از پارامترهای مهم برای معاملات ارزهای دیجیتالی است. منظور ما از شکاف قیمتی این است که بین بهترین سفارش خرید ارز دیجیتال و بهترین سفارش فروش ارز دیجیتال اختلاف قیمت چقدر است.

 1. پشتیبانی

ستون فقرات هر مرکز آنلاین پشتیبانی خوب آن است. حتی اگر شما یکی از امن ترین صرافی های دنیا را انتخاب کنید اما پشتیبانی خوبی نداشته باشد کاملا انتخاب تان غلط است. زیرا در فضای ارزهای دیجیتال با سوالات و خطاهای زیادی مواجه می شوید که نیاز دارید با کسی حرف بزنید تامشکل شما حل شود. معمولا صرافی های نامعتبر پشتیبانی خوبی ندارند. بهترین صرافی ها آنهایی هستند که گزینه های زیادی برای دسترسی به تیم پشتیبانی خود به کاربران ارائه می دهند.

 1. قیمت های واقعی و لحظه ای ارز دیجیتال

معمولا بازارهای ارزهای دیجیتالی محیطی نویسانی و هیجان انگیز است و همین نوسان ها یکی از راه های کسب سود از بازار محسوب می شوند. یکی از روش های ترید ارزهای دیجیتالی، خرید و فروش فوری یا اسکالپینگ می باشد که ه تریدر در بازه زمانی کوتاه مدت به خرید و فروش سریع می پردازد. از این رو، صرافی باید قیمت های واقعی و لحظه ای را ارائه دهد.

 1. کیف پول اختصاصی در صرافی های ارز دیجیتال

برخی از صرافی ها برای کابرانشان کیف پول اختصاصی تهیه می کنند که یک مزیت محسوب می شود.  در ابتدای آغاز کارتان با ارزهای دیجیتالی می توانید از کیف پول صرافی استفاده کنید و احتیاجی به کار کردن با کیف پول های ارز دیجیتال خارجی ندارید که برخی از آنها کاربران ایرانی را تحریم می کنند یا رابط کاربری پیچیده ای دارند. زمانی خرید فروش روزانه یا ماهانه نیز می توانید از کیف پول صرافی استفاده کنید تا هزینه ها کمتر شود. اما برای سرمایه گذاری بلند مدت بهتر است که از کیف پول اختصاصی خودتان استفاده کنید.

 1. نداشتن محدودیت خرید و فروش در صرافی های ارزهای دیجیتال

یک صرافی خوبی نباید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی محدودیت اعمال کند. یعنی حتی اگر کسی پولش کم است بتواند باز هم خرید کند تا با بازار آشنا شود.

 1. کارمزدها

به طور کلی دو نوع کارمزد وجود دارد که شامل کامزد شبکه و کارمزد صرافی است. برای هر تراکنشی باید یک کامزد پایه ای نیز به صرافی پرداخت شود هر چه کامزد پرداختی کمتر باشد هزینه شما کاهش میابد.

امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید باشید.

مهتاب جهاندار | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس