خرید بیت کوین

خرید بیت کوین (راهنمای کامل خرید ارز دیجیتال بیت کوین)

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

شما می‌توانید با کمک صرافی‌های ارزهای دیجیتال معتبر داخلی و همچنین خارجی همچون بایننس و کوین بیس نسبت به خرید بیت کوین اقدام کنید.

مقدمه

این روزها به خاطر نوسانات شدید قیمت، ارزهای دیجیتال طرفداران زیادی پیداکرده‌اند و وب‌سایت‌ها و صرافی‌های زیادی برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال ایجادشده که هرکدام امکانات مختص به خود را در اختیار کاربران می‌گذارند. شما می‌توانید با کمک گرفتن از صرافی‌های معتبر داخلی و صرافی‌های خارجی مثل بایننس و کوین بیس اقدام به خرید بیت کوین کنید. ازاین‌رو در این مطلب قصد داریم تا به‌طور کامل خرید بیت کوین را به شما آموزش دهیم.

خرید بیت کوین

بیت کوین چیست؟

در سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو که تاکنون هم هویت مشخصی ندارد، ایده ارز دیجیتال و رمزنگاری‌شده مطرح شد. این ارز دیجیتال غیرمتمرکز است متعلق به هیچ شخص و ارگانی نیست و تحت نظارت هیچ بانکی نیز قرار ندارد. خریدوفروش بیت کوین بدون واسطه انجام می‌شود و تأیید تراکنش‌ها را افرادی که در شبکه بیت کوین هستند انجام می‌دهند و غالباً غیرقابل‌برگشت هستند، به همین دلیل نیز باید امنیت بالای کیف پول و رمزهای عمومی و خصوصی را بسیار رعایت کرد چراکه هر شخص خودش مسئول نگهداری بیت کوین و معاملات خود است.

بیت کوین چیست؟

ویژگی‌های برجسته بیت کوین

برای اینکه بتوانید به‌راحتی به خریدوفروش این ارز دیجیتال بپردازید باید از ویژگی‌ها و شرایط استفاده از آن و شرایط نگهداری آن آگاه باشید. در این قسمت به ویژگی‌های مهم بیت کوین اشاره‌کرده‌ایم.

  • همان‌طورکه گفتیم  هیچ مرجع و ارگانی مسئول کنترل بین کوین نیست و کنترل تراکنش‌ها و نقل‌وانتقال بیت کوین به عهده افراد عضو این شبکه است.
  • کیف پول هر شخص با توجه بهخواسته‌ها و انتظاراتی که از آن دارد می‌تواند متفاوت باشد، برنامه های موبایل، نرم‌افزارهای تحت وب و کیف  پول‌های سخت‌افزاری همگی مواردی هستند که هر شخص می‌تواند به‌عنوان کیف پول استفاده کرد.
  • بیت کوین محدودیت تولید دارد و بیش از بیست و یک میلیونبیت کوین تولید نخواهد شد و این امر موجب جلوگیری از تورم است.
  • برای استفاده از بیت کوین نیازی بهکاغذبازی‌ها و اتلاف وقت در بانک‌ها وجود ندارد و بدون اتلاف وقت و سرعت بسیار بالا تراکنش‌ها انجام می‌شود.
  • تراکنش‌هایبیت کوین باوجوداینکه بسیار نامحسوس هستند ولی با توجه به بلاک چین بود آن قابل‌ردیابی است  تمام جزییات هر تراکنش در بلاک چین ثبت می‌شود. با این حالا کارمزد انتقال بیت کوین با مبالغ پایین در زمان اوج شلوغی شبکه بالاست و بهتر است در این زمان‌ها از انتقال بیت کوین صرف‌نظر کنید و انتقال را به زمان دیگر موکول کنید یا مقادیر انتقالی را افزایش دهید.
  • نسبت به بانک‌ها و کارمزدهایی که برای انتقال وجه به سایر بانک و حساب‌های بین‌المللی  دریافت می‌کنند کارمزد انتقال بیت کوین بسیار پایین است.
  • مواظب باشید در زمان نقل‌وانتقال بیت کوین آدرس کیف پول مبلغ را به‌درستی وارد کنید چراکه این مبالغ قابل‌برگشت نیست.
  • با توجه به این موضوع که برای نگهداری ارزهای فیزیکی باید به مراجع مختلفی مانند بانک اعتماد کرد اینکه بیت کوین به‌عنوان یک ارز غیرمتمرکز نیازی به مرجع برای نگهداری ندارد. با این شرایط شخص دیگری به‌جز صاحب بیت کوین نمی‌تواند از آن استفاده کند و سایرین نمی‌توانند از حساب شما سوءاستفاده کنند.

آموزش خرید بیت کوین

بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین ارز دیجیتال جهان بیت کوین است که بیشترین معاملات ارزهای دیجیتال جهان با آن انجام می‌شود. با توجه به دیجیتال بودن این ارز و نداشتن شکل فیزیکی باید از طریق فضای دیجیتال و اینترنت برای خرید بیت کوین اقدام کرد. راه‌های زیادی برای خرید بیت کوین وجود دارد اما همه‌ی این راه‌ها ایمن نیستند. مطمئن‌ترین راه برای خرید بیت کوین مراجعه به وب‌سایت‌های رسمی و معتبر است. اغلب پرداخت‌هایی که در بستر ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد، قابل‌ردیابی نیستند و به همین دلیل باید دقت کنید که از چه راه و روشی اقدام به خرید ارز دیجیتال می‌کنید. همچنین باید هدف خود از خرید بیت کوین و سرمایه‌گذاری روی آن را به خوبی بدانید و بدون تحقیق و بررسی هیچ‌گونه اقدامی نکنید. کیف پول بیت کوین و صرافی موردنظرتان برای خرید بیت کوین را با دقت و مطالعه‌ی بسیار انتخاب کنید و در راستای اهداف سرمایه‌گذاری خود، قدم بردارید. خرید بیت کوین قسمت سخت ماجرا نیست بلکه توجه به نکاتی که قبل از خرید باید آن‌ها را در نظر بگیرید، بسیار مهم‌تر و پیچیده‌تر است.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

به‌طور کلی خرید بیت کوین شامل چند مرحله‌ی ساده می‌شود؛ اول کیف پول موردنظر خود را پیداکرده و آن را نصب کنید، سپس به دنبال صرافی خوبی باشید که پاسخگوی نیازهای شما باشد. در مرحله‌ی بعد باید فرآیند احراز هویت با استفاده از مدارک شناساییِ خواسته‌شده توسط صرافی را انجام دهید. در آخر ارز دیجیتال موردنظر خود را خریداری نموده و آن را در کیف پول خود دریافت کنید. بهترین روش برای خرید بیت کوین مراجعه به وب‌سایت‌ها و صرافی‌های دیجیتال است که انواع ارزهای دیجیتال را عرضه می‌کنند. در این مقاله اطلاعاتی درباره اینکه بیت کوین چیست، چگونگی خرید آن و روش‌های خرید بیت کوین را توضیح خواهیم داد.

خرید بیت کوین چگونه انجام میشود؟

با توجه به تحریم ایران و عدم دسترسی غالب ایرانی‌ها به صرافی‌های مختلف در سرتاسر جهان برای تهیه ارز دیجیتال، برای تهیه ارز دیجیتال در ایران دشواری‌ها خود را دارد. غالباً خریدوفروش بیت کوین در تمام دنیا از طریق صرافی‌های دیجیتال یا سایر صرافی‌ها قابل انجام است. صرافی‌های آنلاین بهترین گزینه پیشنهادی برای تهیه ارز دیجیتال هستند و برای این کار باید به عضویت این صرافی‌ها درآمد. اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال به دلیل تحریم بودن ایران امکان عضویت ایرانیان وجود ندارد. صرافی‌های بیت رکس (Bittrex) و پولونیکس (Poloniex) از جمله معتبرترین صرافی‌های دیجیتال جهان هستند. اما صرافی که برای ایرانیان نیز فعال است صرافی لوکال بیت کوین (LocalBitcoins) است. نحوه فروش خرید فروش به این شیوه است که کاربران ارز خود را باقیمتی خاص در این صرافی ارائه می‌دهد و خریداران با توجه به این قیمت‌ها بهترین قیمت را انتخاب می‌کنند.

خرید ارز دیجیتال بیت کوین

صرافی‌های ارائه‌دهنده ارزهای فیزیکی نیز گزینه دیگری برای خرید ارزهای دیجیتال است، در این روش هم باید برای انتقال وجه از طریق حساب‌های بین‌المللی اقدام کرد. کارمزد این روش هم بسیار بالاست ولی قابل‌اعتماد است. روش دیگر عضویت در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌هایی است که در آن اشخاص به‌طور مستقیم نسبت به عرضه بیت کوین اقدام می‌کنند. به دلیل انتقال مستقیم کارمزد این روش بسیار پایین است و قطعاً این روش ناامن‌ترین روش خریدوفروش بیت کوین است و این روش خریدوفروش بیت کوین به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

خرید بیت کوین از وب‌سایت های داخلی (خرید به‌وسیله ریال ایران)

وب‌سایت مختلفی در ایران وجود دارند که می‌توان با ارائه ریال اقدام به خرید بیت کوین کرد، غالباً در این وب‌سایت‌ها برای خرید باید مراحل احراز هویت را طی کرد. حال‌آنکه برای فروش بیت کوین نیازی به احراز هویت کامل نیست. طرفین خریدوفروش ارز دیجیتال مبلغی را به‌عنوان کارمزد برای خدماتی که این وب‌سایت‌ها به آن‌ها ارائه می‌دهند کسر می‌کنند. در این وب‌سایت‌ها معاملات به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند و تا زمان خریدوفروش قطعی پول در وب‌سایت باقی می‌ماند.

کیف پول‌های بیت کوین

کیف پول های بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین مانند هر نوع دارایی دیگری، نیاز به محافظت و ذخیره‌سازی در برابر افراد سودجو دارند. مهم‌ترین تصمیم شما برای خریدوفروش ارز دیجیتال انتخاب کیف پول مناسب و یادگیری نحوه‌ی استفاده از آن است. کیف پول ارز دیجیتال یا کیف پول دیجیتالی، به کیف پولی گفته می‌شود که به‌منظور نگهداری از ارزهای دیجیتال، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این کف پول‌های دیجیتالی انواع مختلفی دارند و انتخاب آن کاملاً بستگی به اهداف و نیازهای شما به‌عنوان مصرف‌کننده دارد.

با توجه به این موضوع که ارزهای دیجیتال مجموعه‌ای از کدهای رایانه‌ای هستند و اساس آن‌ها دیجیتالی است، کیف پول‌های دیجیتالی باید به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شوند که اول از دارایی‌های ذخیره‌شده در آن به خوبی محافظت شود و همچنین بتوان از ارزهای موجود در کیف پول، درست مانند پول نقد برای خرید کالا و خدمات دیگر بهره برد.

کیف پول‌های دیجیتال شامل یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی می‌شوند که این کلیدها کاملاً منحصربه‌فرد هستند. کیف پول خصوصی مشابه رمز عبور عمل می‌کند و کلید عمومی مانند شماره‌حساب یا همان آدرس کیف پول شما است. شما برای دریافت ارز دیجیتال باید کلید عمومی و یا آدرس کیف پول خود را در اختیار کسی که قصد واریز دارد بگذارید اما کلید خصوصی باید کاملاً محرمانه بماند؛ چراکه دستیابی به کلید خصوصی به معنای دسترسی کامل به موجودی حساب شما است و اگر فاش شود، احتمال به سرقت رفتن دارایی‌های شما بالا می‌رود.

به‌صورت کلی کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به دو نوع کیف پول گرم و کیف پول سرد تقسیم‌بندی می‌شوند.

کیف پول گرم (Hot Wallet)

نوعی از کیف پول است که باید همیشه به اینترنت متصل باشد. این شیوه از ذخیره‌سازی برای مبادلات پایه به‌کار می‌رود و به شما اجازه می‌دهد تا از هر گوشه‌ای از جهان، امکان دسترسی به دارایی‌های خود را داشته باشید. بااین‌حال به دلیل آنلاین بودن این کیف پول، احتمال به سرقت رفتن دارایی‌های دیجیتال شما به‌دست هکرها نیز وجود دارد. پس بهتر است، مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال خود را در این کیف پول ذخیره نکنید.

کیف پول سرد (Cold Wallet)

به کیف پولی گفته می‌شود که به‌طور مستقیم و همیشه به اینترنت وصل نیست و فقط لازم است برای انتقال دارایی خود از طریق این کیف پول به اینترنت متصل شوید. این کیف پول‌ها به دلیل ماهیت آفلاین خود، امنیت بالایی برای محافظت از دارایی‌های شما دارند ولی به انجام رساندن تراکنش‌ها توسط کیف پول‌های سرد، نسبت به کیف پول‌های گرم دشوارتر است. نوع دیگری از دسته‌بندی برای کیف پول‌ها در نظر گرفته‌شده است که ارتباطی با گرم و سرد بودن آن‌ها ندارد.

کیف پول دیجیتال دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ کیف پول‌های دسکتاپ همان‌طور که از نامش پیداست باید در لپ‌تاپ یا رایانه‌ی خاصی دانلود شوند که فقط از طریق همان لپ‌تاپ یا رایانه‌ی موردنظر قابل‌دسترسی هستند. این کیف پول ویژگی‌های خوبی مانند امنیت و کاربرد راحت را به کاربر ارائه می‌دهد. بااین‌حال، بد نیست بدانید که اگر یک هکر کنترل رایانه‌ی شمارا از راه دور به‌دست بگیرد، به‌راحتی می‌تواند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

کیف پول دیجیتال موبایلی

کیف پول موبایلی

کیف پول موبایل ازاین‌جهت که مستقیماً روی موبایل شما نصب می‌شود، شبیه به کیف پول دسکتاپ است. با نصب این کیف پول روی تلفن همراه خود می‌توانید به‌راحتی به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. چنین دسترسی راحتی به شما این اجازه را می‌دهد تا تنها با اسکن کردن کد (QR)، اقدام به خرج کردن کوین‌های خود بکنید.

کیف پول دیجیتال تحت وب

کیف پول تحت وب راحت‌ترین راه برای انتقال کوین‌ها را در اختیار شما می‌گذارد ولی این کیف پول کم‌ترین سطح ایمنی را در میان تمام کیف پول‌های ارزهای دیجیتال دارد که دلیل این ضعف امنیتی کنترل کامل آن توسط تولیدکننده‌ی کیف پول است. ذخیره کردن کوین‌ها نزد صرافی‌های ارز دیجیتال را می‌توان به‌عنوان نمونه‌ای از این کیف پول نام برد. صرافی کوین‌های شمارا روی سرور مرکزی خود نگهداری می‌کند و اگر این سرور مرکزی هک شود، هکر قادر است به کوین‌های شما دسترسی داشته باشد. اگر قصد استفاده از این کیف پول رادارید، بهتر است تعداد کمی از کوین‌هایتان را روی آن ذخیره کنید.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی

در میان تمام کیف پول‌های ارزهای دیجیتال، کیف پول کاغذی یکی از کم هزینه‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. فقط لازم است آدرس کلیدهای عمومی و خصوصی خود را روی تکه‌ای کاغذ یا روی کارتی پرینت کنید و سطح امنیت دارایی‌های خود را تا حد زیادی بالا ببرید. تحت چنین شرایطی؛ چون آدرس‌های شما به هیچ سروری متصل نیستند، هیچ راهی به‌جز در اختیار داشتن آن کاغذ برای دسترسی به کیف پول شما وجود ندارد. اگر نیاز به انتقال ارز داشته باشید، می‌توانید کلیدها را وارد یک کیف پول تحت وب کنید یا فقط از کد (QR) چاپ‌شده یک اسکن بگیرید.

کیف پول دیجیتال سخت‌افزاری

کیف پول سخت افزاری

ازنظر امنیت هیچ کیف پولی قدرت مقابله با کیف پول‌های سخت‌افزاری را ندارد. کیف پول سخت‌افزاری درواقع یک دستگاه است که کلیدهای عمومی و خصوصی شمارا به‌طور ایمن در خود ذخیره‌سازی می‌کند. این دستگاه فقط زمانی که شما قصد انتقال ارز داشته باشید، برای مدت‌زمانی محدود به اینترنت متصل می‌شود. چون زمان انتقال لازم است که شما پین شخصی خود را به‌طور دستی وارد دستگاه کنید، دسترسی هکرها و افراد سودجو به کلیدهای شما تقریباً غیرممکن است.

به‌صورت کلی قبل از خرید هر ارز دیجیتالی باید از قبل کیف پول خود را آماده کنید، چراکه اگر خرید انجام دهید باید جایی برای نگهداری بیت کوین خریداری‌شده داشته باشید. از کیف پول‌های مختلف نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌توانید برای انجام معاملات خود استفاده کنید. کیف پول نرم‌افزاری گوشی موبایل نمونه‌هایی بسیار ساده برای انجام این کار هستند. برخی از اپلیکیشن های گوشی موبایل نسخه دسکتاپ هم دارند که می‌توان از آن‌ها روی سیستم‌های شخصی استفاده کرد. نوعی کیف پول فیزیکی هم وجود دارد که با توجه به شرایط هر شخص می‌تواند از یک یا چند مدل آر این کیف پول‌ها استفاده کند.

برترین کیف پول‌های بیت کوین

 بهترین اپلیکیشن های کیف پول بیت کوین اتمیک والت و تراست والت هستند، تراست والت فقط قابل‌استفاده در موبایل است. به‌منظور خرید بیت کوین، ارائه آدرس کیف پول بیت کوین به فروشنده الزامی است در غیر این صورت نمی‌توانید بیت کوین را به کیف پول منتقل کنید. در مطلب مربوط به کیف پول بیت کوین، انواع کیف پول و ویژگی‌های آن‌ها به‌طور کامل توضیح خواهیم داد. فراموش نکنید که تحت هر شرایطی از کیف پول خود بک آپ تهیه کنید چراکه ممکن است کیف پول را تحت شرایطی از دست بدهید و بدون بک اپ قادر به بازگردانی بیت کوین خود نخواهید بود. بهترین پیشنهاد برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری بالا دارند استفاده کیف پول‌های سخت‌افزاری است که بهترین آن‌ها لجر و ترزور هستند.

انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال شاخص و معتبر

اگر به دنبال بهترین صرافی برای بیت کوین هستید، احتمالاً تابه‌حال بانام‌های زیادی مانند: «کوین بیس» (Coinbase)، «بایننس» (Binance)، «کوکوین» (Kraken)، «بیت رکس» (Bittrex)، «کوین ماما» (Coinmama) و غیره برخورد کرده‌اید. اما پیدا کردن صرافی مناسب می‌تواند به‌سرعت تبدیل به فرآیندی طاقت‌فرسا شود. در چنین شرایطی بد نیست امکانات و ضوابط بهترین صرافی‌های بازار را مطالعه کنید. در ادامه‌ی مقاله ما برای شما لیستی از پنج صرافی برتر بیت کوین را آماده کرده‌ایم، تا برای شما فرایند انتخاب صرافی مناسب را آسان‌تر کنیم.

البته اگر با معیارهای ارزیابی صرافی‌ها آشنا نباشید، صحبت دراین‌باره تلاشی بیهوده به نظر می‌رسد. پس بهتر است در ابتدا خلاصه‌ای از مهم‌ترین جنبه‌های مختلف یک صرافی دیجیتال را به شما ارائه دهیم. پیش از انتخاب صرافی برای خریدوفروش بیت کوین، باید اطلاعات کاملی در رابطه با شرایط امنیتی، نقص‌های امنیتی آن درگذشته، کارمزد و هزینه‌های جانبی، تنوع کوین‌ها و بسیاری نکات دیگر داشته باشید. شرایط امنیتی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که زمان انتخاب صرافی مناسب، باید به آن دقت داشته باشید چراکه اگر صرافی موردنظر دچار مشکلات امنیتی باشد، حتی ارزش این‌که روی آن فکر کنید را هم ندارد. برخی از صرافی‌ها امکاناتی فرای یک تست امنیتی ساده را در اختیار کاربران می‌گذارند؛ مثلاً بعضی از آن‌ها تأیید هویت دو عاملی و امکان ساخت پین منحصربه‌فرد دارند. طبیعتاً همه به دنبال نوعی صرافی هستند که استفاده از آن، ثبت‌نام در آن و فرایند تأیید آن ساده و سریع باشد. همچنین ازآنجایی که خرید، فروش و مبادلات ارزهای دیجیتال می‌تواند پیچیدگی‌های خاص خودش را داشته باشد، لازم است که صرافی این فرآیند را برای شما ساده و امکان‌پذیر کند. به‌علاوه‌ این‌که دسترسی به کیف پول و تنظیمات امنیتی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

حالا که با جنبه‌های مختلف ارزیابی صرافی‌ها آشنا شدید، بهتر است سراغ بهترین صرافی‌های حال حاضر برای بیت کوین برویم.

Binance

بایننس

بایننس یکی از محبوب‌ترین صرافی‌ها برای خریدوفروش ارز دیجیتال به شمار می‌رود که به دلیل خدمات عالی و کم‌نظیری که در اختیار کاربران خود گذاشته است، توانسته طرفداران زیادی برای خودش دست‌وپا کند. به‌طورکلی این صرافی به‌عنوان واسط میان خریداران و فروشندگان عمل می‌کند. ازآنجایی که این صرافی ایران را تحریم کرده است، شما نمی‌توانید به‌طور مستقیم این پلتفرم را مورداستفاده قرار دهید و مجبور خواهید شد برای این‌که به هویت واقعی شما پی نبرند، با کمک گرفتن از «وی پیان» (VPN) و «وی پی اس» (VPS) به آن دسترسی پیدا کنید. البته بهتر است از وی پی ان‌هایی استفاده کنید که به شما یک آی پی ثابت می‌دهند؛ چراکه اگر آی پی شما مدام تغییر کند، ممکن است دچار دردسر شوید. اولین ویژگی فوق‌العاده‌ی بایننس، وجود صندوق دارایی امن برای کاربران است که به آن BInance SAFU می‌گویند. اگر نقص امنیتی پیش بیاید و سیستم هک شود، این صندوق تا ۱۰ درصد از کل هزینه‌های معاملاتی دریافتی را به کاربران پس می‌دهد.

Coinbase

کوین بیس

محبوبیت کوین بیس در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال به این دلیل است که دو فعالیت مختلف را باهم انجام می‌دهد. یعنی شما هم می‌توانید با کاربران دیگر اقدام به خریدوفروش بیت کوین کنید و از طرفی هم قادر خواهید بود تا بیت کوین را مستقیماً از خود صرافی کوین بیس بخرید. مزایای اصلی کوین بیس شامل کارمزد کم مبادلات، امکان پرداخت با کارت‌های اعتباری و استفاده از سیستم بانکی برای نقل و انتقالات، محبوبیت و امنیت بالا، کاربرد ساده و مناسب برای افراد تازه‌کار و پوشش ارزهای ذخیره‌شده به‌وسیله‌ی بیمه‌ی کوین بیس می‌شود. البته پشتیبانی نه‌چندان قوی و محدودیت در روش‌های پرداخت از نکات منفی کوین بیس است که باید به آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

Bittrex

بیت رکس نوعی پلتفرم برای مبادلات ارزهای دیجیتال است که امکان خریدوفروش بیش از دویست و پنجاه نوع ارز دیجیتال را در اختیار کاربران می‌گذارد. مانند بایننس این صرافی نیز فقط به‌عنوان واسط میان خریدار و فروشنده عمل می‌کند. شاید بیت رکس جزو برترین پلتفرم‌های خریدوفروش بیت کوین باشد، اما توصیه‌ی ما به شما این است که برای خریدوفروش بیت کوین، سراغ صرافی‌های آمریکایی مانند بیت رکس نروید چراکه خطر بلوکه شدن حساب، برای کاربران ایرانی بسیار بالا است. این صرافی ویژگی‌های مثبت زیادی دارد. مثلاً اکثر معاملات بیت کوین در بستر این پلتفرم انجام می‌گیرد، خریداران می‌توانند بیت کوین موردنظر خود را به قیمت دلخواه خریدوفروش کنند، فرآیند تأیید تراکنش‌ها در این صرافی بسیار بالا است و از دو نوع حساب اصلی (برداشت دو بیت کوین) و پیشرفته (برداشت حداکثر ۱۰۰ بیت کوین) پشتیبانی می‌کند.

Kucoin

کوکوین

صرافی کوکوین پلتفرمی ساده و بدون پیچیدگی برای معاملات ارزهای دیجیتال است که اکثر کوین‌های محبوب و معروف را پشتیبانی می‌کند. در این صرافی نیز مانند کوین بیس می‌توانید مبادلات ارز دیجیتال را با کاربران دیگر انجام دهید و همچنین بیت کوین را مستقیماً از خود صرافی بخرید. تشابهاتی میان کوکوین و بایننس نیز وجود دارد. کوکوین نیز مانند کوین بیس، اپلیکیشن کاربردی تلفن همراه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آی او اس دارد. کوکوین به‌طور مداوم امکانات جدید و به‌روزی را در اختیار کاربران خود می‌گذارد.

Coinmama

کوین ماما

کوین ماما هم مانند برخی از صرافی‌های دیگر امکان خرید مستقیم بیت کوین را از خود صرافی در اختیار کاربران می‌گذارد. این پلتفرم برای کسانی که قصد دارند بیت کوین را سریع و بدون دردسر خریدوفروش کنند، بسیار مناسب است. همچنین کوین ماما میان صرافی‌های دیگر به شهرت خوبی دست پیداکرده است، رابط کاربری ساده و بسیاری خوبی دارد، گزینه‌های پرداخت گسترده‌ای در اختیار کاربران می‌گذارد و زمان انجام مبادلات در آن بسیار سریع است.

مرحله احراز هویت در فرایند خرید بیت کوین

قبل از هر چیزی لازم به ذکر است که هیچ‌گونه قانون مشخص و ثابتی در رابطه با خریدوفروش بیت کوین در کشور ایران تصویب نشده است. بااین‌حال خریدوفروش بیت کوین به‌طور مداوم در کشور انجام می‌گیرد. در ابتدای شروع خریدوفروش بیت کوین در ایران، کلاه‌برداری‌های زیادی اتفاق افتاد که پس‌ازآن فروشندگان بیت کوین مجبور شدند تا برای مبادله با مشتریان خود، آن‌ها را احراز هویت کنند. در ابتدا این روند طوری پیش رفت که خریداران باید برای احراز هویت،کارت ملی، کارت‌بانکی و در بعضی موارد دست‌نوشته‌ای را در اختیار فروشنده می‌گذاشتند. اما بعد از مدتی برای مشتریانی که مدارک خود را در اختیار فروشندگان گذاشته بودند، مشکلاتی به وجود آمد. مثلاً گاهی اوقات فروشندگان از مدارک شناسایی که در اختیارشان گذاشته می‌شد سوءاستفاده کرده و از مشخصات آن‌ها به نفع خود سود می‌بردند.

درنتیجه گونه‌ی دیگری از احراز هویت برای مشتریان ابداع شد تا برای هیچ‌کدام از طرفین مشکلی پیش نیاید. نوع جدید احراز هویت به این‌گونه است که شما باید عکسی از خود بگیرید و در این عکس کارت ملی، کارت‌بانکی و دست‌نوشته‌ای را در دست بگیرید. در این دست‌نوشته باید نام فروشگاه یا فروشنده، نام خودتان و همچنین تاریخ روز نوشته‌شده باشد و توجه داشته باشید که عکس مدرک به‌تنهایی یا اسکن آن موردقبول نخواهد بود. بعد از تهیه و ارسال این عکس به‌منظور احراز هویت، حتماً اصل فایل عکس را نزد خود نگه‌دارید و نکته‌ی مهم دیگری که نباید آن را دست‌کم بگیرید این است که قبل از احراز هویت، در رابطه با سوابق کاری و صداقت کاری فروشنده تحقیق کنید و خرید خود را نزد کسی ببرید که در بازار ارزهای دیجیتال از حسن شهرت برخوردار باشد. بعد از تأیید شدن احراز هویت، شما به‌راحتی می‌توانید اقدام به خرید ارز دیجیتال کرده و آن را به کیف پول خود انتقال دهید که در ادامه بیشتر با این روند آشنا خواهید شد.

خرید (دریافت) و فروش (ارسال) بیت کوین

متأسفانه برای خریدن بیت کوین که برترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال است، تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌گیری‌های زیادی وجود دارد. بسیاری از پلتفرم‌هایی که درگذشته مورداستفاده‌ی کاربران ایرانی قرار می‌گرفت و به‌راحتی می‌توانستند برای خرید بیت کوین و اتریوم از آن‌ها استفاده کنند، حالا ایران را در لیست تحریم خود قرار داده‌اند. اگر قصد سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال رادارید، پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید بیت کوین بهتر است سراغ صرافی‌های ایرانی بروید.

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن صرافی‌های ایرانی جستجوی عبارت‌هایی مانند «خرید بیت کوین» یا «خرید ارز دیجیتال» در گوگل است. همچنین باکمی تحقیق و بررسی در رابطه با نظرات کاربران در مورد صرافی‌های ارز دیجیتال، صرافی مناسب خود را پیداکرده و اقدام به خریدوفروش آن‌ها کنید. بااینکه خریدوفروش از طریق صرافی‌های ایرانی ساده‌تر به نظر می‌رسد اما چون شما اطلاعات حساسی مانند کارت شناسایی خود را در اختیار فروشنده می‌گذارید، باید حتماً صرافی معتبری را انتخاب کرده و ریسک آن را نیز بپذیرید. پس از به‌پایان رساندن مراحل ثبت‌نام و تأیید شدن هویت شما، بیت کوین خود را خریده و آن را به کیف پول خود منتقل کنید. شما از طریق کیف پول خود می‌توانید بیت کوین را به هر کیف پولی که می‌خواهید ارسال کنید. فقط به یاد داشته باشید که این کیف پول حتماً باید از بیت کوین پشتیبانی کند.

همان‌طور که قبلاً گفته شد برای ارسال و دریافت بیت کوین به کیف پول نیاز دارید. پس کیف پول مناسبی پیداکرده و در آن ثبت‌نام کنید. سپس کلید عمومی یا همان آدرس کیف پول ارسال‌کننده یا دریافت‌کننده را بگیرید. انتقال و دریافت بیت کوین پیچیدگی زیادی ندارد و فقط کافی است که کد (QR) را اسکن کرده و مقدار بیت کوینی که قصد ارسال آن رادارید، مشخص کنید. در ادامه به‌طور دقیق‌تر این فرآیند را برای شما توضیح خواهیم داد. درواقع فرآیند ارسال و دریافت بیت کوین به کیف پول، شکل‌های متفاوتی دارد اما این فرآیند در حالت کلی به شکل زیر انجام می‌گیرد. در ابتدا داخل کیف پول خود بروید و وارد صفحه‌ی ارسال Send یا دریافت Receive شوید. این کار را می‌توانید با کلیک کردن روی گزینه‌ای که گویای این عمل است انجام دهید. سپس ارسال یا دریافت بیت کوین را انتخاب کنید.

دستگاه خودپرداز بیت کوین

برای ارسال ارز دیجیتال به آدرس عمومی کیف پول دریافت‌کننده بروید و مقداری که قصد ارسال آن رادارید وارد کنید. حتماً باید مقدار کارمزد تراکنش را نیز در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که موجودی کیف پول شما برای انتقال این میزان کافی باشد. پس از این که مبلغ موردنظر شما تأیید شد، آن را چند بار چک کنید تا اشتباهی صورت نگیرد و سپس دکمه‌ی ارسال تراکنش یا Send transaction را بزنید. همچنین باید آدرس عمومی خود و شخص گیرنده را بررسی کنید تا بیت کوین را به آدرس اشتباه نفرستید. می‌توانید همراه با تراکنش خود متنی برای شخص گیرنده ارسال کنید تا دلیل انتقال وجه را بداند. اگر قصد ارسال مقدار زیادی بیت کوین رادارید، پیشنهاد ما به شما این است که در ابتدا مقدار بسیارکمی از وجه را ارسال کنید تا مطمئن شوید همه‌چیز درست پیش می‌رود. درست است که تحت چنین شرایطی، مجبور به پرداخت دوباره‌ی کارمزد می‌شوید اما در عوض خیالتان بابت این‌که بیت کوین‌های خود را به آدرس درستی منتقل کرده‌اید راحت است.

برای دریافت بیت کوین، لازم نیست شما کار خاصی انجام بدهید. تنها کافی است که آدرس عمومی کیف پول خود را در اختیار ارسال‌کننده بگذارید. حواستان باشد که آدرس خود را بررسی کرده و آدرس اشتباه نفرستید. اگر صاحب کیف پول فقط خودتان هستید، می‌توانید به فرد ارسال‌کننده امکان اسکن کد (QR) را بدهید. پس از آن که بیت کوین را انتقال دادید، لازم است مدت‌زمان کوتاهی صبر کنید تا تراکنش انجام شود. انجام تراکنش معمولاً چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد، اما اگر شبکه شلوغ باشد این فرآیند ممکن است تا چند ساعت هم‌زمان ببرد.

عوامل مؤثر بر قیمت ارز دیجیتال بیت کوین

پایین و بالا رفتن قیمت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای بسیاری سؤال برانگیز است که دلیل این نوسانات و تغییر قیمت‌های چیست، گزینه‌های مختلفی در این تغییرات تأثیر گذار هستند که باهم در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. گزینه اول اینکه اگر یک ارز کارایی بیشتری داشته باشد این امر موجب افزایش ارزش آن و بالاتر رفت قیمت آن ارز خواهد شد. دلیل دیگری که در نوسان قیمت ارز مؤثر است موضوع عرضه و تقاضاست. هرچقدر تقاضای دریافت ارزهایی مانند بیت کوین افزایش پیدا کند به همان نسبت قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. گاهی اخبار جهانی در قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر گذار خواهند بود که به‌اصطلاح به آن هیجان در بازارمی گویند. که این اخبار اگر ناخوشایند باشند موجب کاهش و اگر خبرهای خوب باشند موجب افزایش قیمت‌ها خواهد شد. عمل مؤثر دیگر در قیمت‌های ارز دیجیتال سختی استخراج آن‌هاست همین امر موجب می‌شود که اگر تقاضا زیاد شود ولی تعداد عرضه بالا نرود قیمت‌ها افزایش پیدا کنید.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر بیت کوین محبوب‌ترین و پرسودترین ارز در بین تمامی ارزهای دیجیتال بازار است. ثبات بیت کوین در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و حتی تا امسال، هیچ ارزی قادر نبوده است تا رکورد قیمت بیت کوین را بزند. برای خرید بیت کوین نیز همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، شما اول باید بیت کوین خود را خریداری کرده و آن را به صرافی مناسبی منتقل کنید. برای نگهداری از بیت کوین بهتر است کیف پول رسمی خود بیت کوین را استفاده کنید که توسط وب‌سایت اصلی آن معرفی‌شده است. سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین گرچه پرسود به نظر می‌رسد ولی باید بدانید که ریسک بالایی هم دارد.

امیررضا دستانی | کیوردپلنر و نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس