Litecoin

لایت کوین ( Litecoin ) و هر آنچه که باید در موردش بدانید

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

اهمیت بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از گزینه های حفظ ارزش سرمایه، باعث شده است تا عده زیادی به سمت آن تمایل پیدا کنند. پس از بیت کوین، از سال 2011 با ارائه آلت کوین ها ( Altcoins ) زمینه برای ظهور ارزهای دیجیتال مختلف با قابلیت هایی متفاوت فراهم شد. یکی از این رمز ارزها، لایت کوین ( Litecoin ) است که انشعابی از بیت کوین و یکی از زیر مجموعه های آلت کوین ها به شمار می رود.

در واقع، شباهت های لایت کوین با بیت کوین زیاد است اما در برخی مسائل فنی با هم متفاوت هستند. همین تفاوت ها تاثیر چشمگیری بر کارایی و استقبال از لایت کوین در بازار ارزهای دیجیتال گذاشته است. با این حال بهتر است به این نکته اشاره کنیم که بیت کوین همچنان در صدر بوده و یک ارز دیجیتال امن به حساب می آید. هر چند لایت کوین هم با حفظ حدودی ارزش خود، همواره جایگاه خود را در بین ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی ها، حفظ کرده است.

در این مطلب سعی داریم به شرح برخی ویژگی های لایت کوین بپردازیم. اگر چه ارزهای دیجیتال دائما در حال به روزرسانی هستند اما برخی اطلاعات پایه ای آن ها همیشگی است. تاریخچه، روش های استخراج، تجهیزات مورد نیاز برای استخراج لایت کوین، کیف پول های کابردی این رمز ارز، مزایا و معایب آن از جمله مباحثی است که در این مقاله عنوان شده است.

لایت‌کوین

لایت کوین ( Litecoin ) چیست؟

همان طور که می دانید در سال 2009، شبکه بلاکچین بر اساس رمز ارز بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شد. بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز است که تراکنش های مربوط به آن تقریبا به صورت ناشناس انجام می شود ولی مسیر تراکنش های آن قابل رهگیری است.

با شروع فعالیت بیت کوین و مشاهده موفقیت چشمگیر آن، توسعه دهندگان کوین ها، بر آن شدند تا گروهی دیگر از رمز ارزها را با عنوان آلت کوین به وجود آورند. نیم کوین ( Namecoin ) اولین آلت کوین و لایت کوین ( Litecoin ) محبوب ترین آلت کوین به شمار می رود. افزایش سرعت تراکنش ها و در نتیجه کاهش هزینه استخراج، ایجاد تنوع و نیز افزایش قیمت بیت کوین، از جمله دلایل مهمی بود که باعث شد توسعه دهندگان کوین ها، این ایده خود را عملی نمایند و آلت کوین ها را بسازند.

لایت کوین یک فورک ( انشعاب ) از بیت کوین است و همانند آن بر اساس الگوریتم اثبات کار فعالیت می کند. برای فهم هر چه بهتر ارزش این نوع رمز ارز دیجیتال می توان گفت بیت کوین طلای بازار ارز دیجیتال است و لایت کوین نقره این بازار محسوب می شود.

نماد این ارز در بازر ارز دیجیتال، LTC بوده و جایگاه این رمز ارز از زمان حضور در بازار کریپتوکارنسی ها، تقریبا پایدار بوده و همواره یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در بازار به حساب آمده است. بر اساس آنچه گفته شد، علاقه افراد به لایت کوین می تواند ناشی از عملکرد بهینه آن باشد اما تشابه این نوع رمز ارز با بیت کوین را نیز نمی توان نادیده گرفت.

ارز رمزنگاری شده لایت کوین، مانند بقیه ارزهای دیجیتال موجود، برای پرداخت های بین المللی به کار می رود و بر مبنای تکنولوژی بلاکچین فعالیت می کند. لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتاست و از خیلی نظرها به بیت کوین شبیه است. با این حال پلتفرمی که این ارز رمزنگاری شده بر اساس آن فعالیت می کند ترکیبی از چند بلاکچین است که منجر به افزایش سرعت تراکنش ها خواهد شد.

Litecoin

همچنین، نرم افزاری که برای ایجاد و انتقال کوین های لایت کوین استفاده می شود متن باز بوده و پلتفرم آن کاملا غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ واسطه و یا نهاد مرکزی بر فعالیت آن نظارت ندارد. تعداد کوین های مربوط به لایت کوین برابر 84 میلیون است که نشان دهنده وجود محدودیت در استخراج این ارز دیجیتال خواهد بود. لایت کوین نیز مانند بیت کوین با استفاده از دستگاه های مختلفی استخراج می شود. درادامه به معرفی بیشتر لایت کوین می پردازیم.

تاریخچه و خالق لایت‌کوین

ارز رمزنگاری شده لایت کوین، یکی از نمونه های قدیمی کوین های موجود در بازار کریپتوکارنسی ها به شمار می رود که در اکتبر 2011 توسط چارلی لی، یکی از فارغ التحصیلان MIT و از مهندسان گوگل، راه اندازی شد. هدف اصلی لی از طراحی و ارایه این نوع ارز دیجیتال، اصلاح برخی مشکلات مانند زمان طولانی تراکنش ها، استخرهای متمرکز ماینینگ و هزینه ها و به طور کلی اصلاح و تکمیل بیت کوین بود.

به همین دلیل، کد و پروتکلی که لایت کوین بر اساس آن نوشته شده است همان موارد مربوط به بیت کوین است که کمی دچار تغییر شده اند. همین مساله باعث شده است تا امکان استفاده های روزمره از این ارزهای دیجیتال فراهم شده و در عین حال در بین مردم به راحتی پذیرفته شود.

تاریخ های مهم مربوط به لایت کوین به شرح زیر است :

 • 7 اکتبر 2011 : انتشار نرم افزار متن باز مربوط به لایت کوین
 • 13 اکتبر 2011 : شبکه لایت کوین عملیاتی شد
 • می 2017 : شبکه سگویت ( SegWit ) به کار گرفته شد و اولین تراکنش در شبکه لایت کوین کامل گردید.

از زمانی که لایت کوین به عنوان اولین آلت کوین، وارد بازار ارزهای دیجیتال شده تا کنون همواره جزو ده ارز دیجیتال اول بازار بوده است؛ این موضوع را می توان تا حد زیادی ناشی از شباهت با بیت کوین دانست. این در حالی است که برخلاف لایت کوین، ارزهای رمزنگاری شده زیادی پس از آن به بازار آمدند ولی نتوانستند بر رقبای خود پیروز شوند و به این ترتیب پس از مدت کوتاهی از میدان به در شده اند.

لایت‌کوین چگونه کار می کند؟

فعالیت ارز دیجیتال لایت کوین با استفاده از یک شبکه آنلاین است که افراد می توانند برای پرداخت های خود از شخصی به شخص دیگر آن را به کار ببرند. به این ترتیب، برای انتقال وجوه در سطح بین المللی نیازی به روش های سنتی نبوده و سنگین ترین مبالغ در عرض چند دقیقه و بدون هیچ واسطه ای می توانند بین افراد جابجا شوند. به خصوص اینکه از نظر سرعت انجام تراکنش های مالی بسیار سریع تر از بیت کوین عمل می کند.

تبادل لایت کوین به صورت همتا به همتا انجام می گیرد و کاملا غیرمتمرکز است؛ یعنی بر خلاف دلار و یورو و امثال آن ها، از هیچ بانک مرکزی تبعیت نکرده و هیچ نهاد مرکزی برای کنترل شبکه آن وجود ندارد. با این حال، همانند دلار و یورو که واحدهای اختصاری خود را دارند ( USD و EUR )، همان طور که در بالا اشاره شد، لایت کوین هم علامت اختصاری مختص به خود را داراست.

این یعنی سیستم پرداخت آن ارتباطی با ارزهای فیزیکی مانند دلار و یورو نداشته و از واحد حساب خود یعنی LTC یا همان لایت کوین استفاده می کند. بر همین اساس، در اکثر مواقع، لایت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و یا یک ارز مجازی به حساب می آید.

Litecoin

ارز رمزنگاری شده لایت کوین، در کیف پول های مخصوص خود ( که در ادامه این مقاله، آن ها را معرفی خواهیم کرد ) که بر روی بلاکچین قرار دارد ذخیره می شود. نکته بسیار خوبی که در مورد همه ارزهای دیجیتال مانند لایت کوین وجود دارد این است که لایت کوین ها همه با هم یکسان هستند و بنابراین امکان کنترل آن ها در هر کجای دنیا امکان پذیر است؛ تنها کافی است اینترنت در اختیار داشته باشید.

استخراج لایت کوین، یکی از روش های حمایت از جامعه ارزنگاری است که در عین حال می تواند افراد را به سود برساند. هر چه میزان استخراج افزایش یابد، رقابت در مورد لایت کوین زیادتر خواهد شد.

صرافی های آنلاین بسیاری در دنیا وجود دارند که برای خرید و فروش لایت کوین می توان از آن ها کمک گرفت. همچنین، در این صرافی ها امکان تبدیل لایت کوین به ارزهای فیزیکی مانند دلار و یورو فراهم است.

سه ویژگی مهم لایت کوین که بر نحوه عملکرد آن تاثیرگذار بوده است را در ادامه توضیح خواهیم داد.

الگوریتم اسکریپت ( Scrypt ) چگونه کار می کند؟

پیش از این گفتیم که لایت کوین بر اساس بیت کوین طراحی شده و تنها تغییرات جزیی در عملکرد آن به وجود آمده است. با این حال لازم است بدانیم که لی، برای نوشتن لایت کوین، از الگوریتم رمزنگاری اسکریپت استفاده کرد؛ در صورتی که بیت کوین بر اساس الگوریتم SHA-256 نوشته شده است. تا به امروز این موضوع اساسی ترین تفاوت فنی بین بیت کوین و لایت کوین به حساب می آید.

اصلی ترین تاثیر الگوریتم های رمزنگاری مختلف، تغییری است که در فرآیند استخراج سکه های جدید به وجود می آورند. بر اساس اطلاعاتی که تاکنون درباره ارزهای دیجیتال به دست آورده ایم، برای پردازش تراکنش ها قدرت محاسباتی قابل توجهی لازم است. این موضوع در مورد همه ارزهای رمزنگاری شده اعم از بیت کوین و لایت کوین و مشابه آن ها برقرار خواهد بود.

الگوریتم اسکریپت یک نوع الگوریتم استخراج برای ارزهای دیجیتال بزرگ نظیر لایت کوین و نوواکوین به حساب می آید که از سرعت بالایی برخوردار بوده و کار کردن با آن آسان است. همین مزیت باعث شده تا با وجود محدودیت فضای پردازشی کامپیوتری، استخراج کننده های لایت کوین بتوانند به راحتی و با سرعت بالایی نسبت به بیت کوین، بلاک ها را پردازش نمایند.

شاید بهتر باشد بدانید که الگوریتم رمزنگاری اسکریپت برخلاف SHA-256، موازی نیست و بنابراین باید فرآیند محاسبات به صورت گام به گام جلو رفته و انجام شود. به طور کلی الگوریتم رمزنگاری SHA-256 بسیار پیچیده تر از اسکریپت به شمار می رود و بنابراین پردازش آن به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. اما الگوریتم Scrypt به گونه ای طراحی و نوشته شده است که نسبت به دستگاه استخراج کننده کمتر حساسیت نشان دهد و بنابراین برای افرادی که قصد دارند به عنوان ماینر فعالیت داشته باشند، این الگوریتم در دسترس تر و مناسب تر است. در واقع آسان تر بودن این الگوریتم باعث شده تا لایت کوین بتواند همواره از طریق CPU و یا GPU استخراج گردد.

پاداش استخراج در شبکه لایت کوین

به طور کلی تمام ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، به جای در اختیار داشتن یک نهاد مرکزی و یا عنصر کنترل گر، از سیستم بلاکچین استفاده می کنند. تراکنش های موجود در این سیستم، نیاز به تایید و اعتبارسنجی دارند که این وظیفه بر عهده ماینرها خواهد بود. ماینرها با استفاده از سخت افزارهای کامپیوتری خود، به تضمین امنیت شبکه می پردازند. به منظور ترغیب افراد برای شرکت در فرآیند استخراج و ماینینگ هر ارز دیجیتالی، پاداشی برای آن ها در نظر گرفته می شود.

لایت کوین

هر گاه استخراج کنندگان لایت‌کوین، یکی از بلاک های آن را استخراج نمایند، تعداد مشخصی کوین تحت عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. در مورد لایت کوین، میزان پاداش مربوط به استخراج این ارز دیجیتال، به ازای 840000 بلاک نصف خواهد شد؛ با این حال با توجه به میانگین سرعت پردازش لایت کوین که به ازای هر دو و نیم دقیقه یک کوین استخراج می گردد، ممکن است نصف شدن پاداش های دریافتی از استخراج، سال ها به تعویق بیفتد. هر چه سخت افزار به کار برده شده قوی تر باشد، حجم تراکنش های انجام شده افزایش یافته و در نتیجه امکان گرفتن پاداش بیشتر خواهد بود.

لایت کوین با ایجاد الگوریتم شبکه لایتنینگ ( Lightening Network ) و الگوریتم Segregated Witness، به کاربران این اجازه را می دهد که معاملات بیشتری را بتوانند در یک بازه زمانی کوتاه تری انجام دهند و بنابراین پاداش بیشتری دریافت کنند. همین موضوع باعث شده است تا لایت کوین متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال باشد. همچنین وجود یک قرارداد هوشمند توسط شبکه لایت کوین، این امکان را به کاربران می دهد تا به هر مقداری که لازم دارند بتوانند کوین های خود را مبادله نمایند. لازم به ذکر است که برای این عملیات، کارمزد اضافی پرداخت نمی شود.

سرعت تراکنش ها در شبکه لایت کوین

شاید در ابتدا بهتر باشد تعریفی مختصر از سرعت داشته باشیم. به طور کلی، یک تراکنش به فرآیندی گفته می شود که قرار است از یک کیف پول به کیف پول دیگری انتقال وجه ( در اینجا لایت کوین ) صورت گیرد؛ زمان مورد نیاز برای این تراکنش را زمان تایید می گویند. کمیتی تحت عنوان تعداد تراکنش ها در ثانیه یک مقیاس برای مقایسه سرعت ارزهای دیجیتال به حساب می آید.

عوامل متعددی بر میزان سرعت یک ارز دیجیتال اثر گذار است. برای مثال ازدحام شبکه و میزان کارمزد پرداختی به هنگام تراکنش، می تواند سرعت تراکنش ها را تحت تاثیر قرار دهد. یکی دیگر از عوامل موثر بر میزان سرعت لایت کوین، محدودیتی است که برای تعداد تراکنش در یک ثانیه دارند؛ البته این مشکل در مورد بیت کوین هم وجود دارد. بر همین اساس، توسعه دهندگان همواره به دنبال ایجاد فورک هایی هستند که بتوانند این محدودیت ها را حذف کرده و سرعت تراکنش ها را بالا ببرند. با این حال کنترل مزایا و معایب فورک های جدید خود معضلی است که باید در نظر گرفته شود. به هرحال، آنچه مسلم است این است که تمام ارزهای رمزنگاری شده، به دنبال کسب سرعت بالا برای انجام تراکنش های خود هستند.

همان گونه که اشاره شد، یکی از مهم ترین اهداف طراحی و ساخت لایت کوین، بهینه سازی سرعت تراکنش ها بود. استفاده از الگوریتم رمزنگاری اسکریپت باعث شد تا سرعت تراکنش ها از طریق لایت کوین افزایش یابد. به گونه ای که این ارز دیجیتال با سرعت چهار برابری خود نسبت به بیت کوین، توانست از نظر سرعت از آن سبقت بگیرد. به این ترتیب تعداد تراکنش های لایت کوین نسبت به بیت کوین افزایش داشته و استخراج بلاک ها را با سرعت بیشتری انجام می دهد.

ویژگی های ارز دیجیتال لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین در واقع یک فورک یا انشعاب از بیت کوین به حساب می آید که با استفاده از الگوریتم جدیدتری نوشته شده است. دسترسی به این ارز دیجیتال به سادگی امکان پذیر خواهد بود؛ تنها کافی است یک خط اینترنت در اختیار داشته باشید. سرعت بالا ( چهار برابری نسبت به بیت کوین ) در پردازش تراکنش ها از جمله ویژگی های بارز این ارز به شمار می رود. این نوع ارز دیجیتال را می توان از صرافی های آنلاین معتبر مانند رابکس خریداری نمود؛ برای خرید لایت کوین با ریال نیز اخیرا امکاناتی فراهم شده است.

علاوه بر این، نرخ کارمزد تراکنش های لایت کوین نسبت به بیت کوین پایین تر است که با توجه به سرعت بالاتر آن برای بازرگانان و تجاری که نیاز به انجام تعداد تراکنش زیادی در طول روز دارند، استفاده از لایت کوین توصیه می شود.

لایت کوین

این نوع ارز دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار بوده و نیز در برابر اسپم ها مقاوم است. در واقع، از جمله اصلاحاتی که بر روی لایت کوین انجام شد این بود که مانع از پرداختن به تراکنش های اسپم می شود؛ زیرا این تراکنش ها باعث کند شدن شبکه می گردد. هر چند این عملیات با پرداخت کارمزد همراه است اما، کارمزد آن از آنچه در مورد بیت کوین پرداخت می شود، کمتر خواهد بود.

از دیگر ویژگی های بالقوه ارز دیجیتال لایت‌کوین می توان به این مورد اشاره کرد که با فرض استخراج تمام کوین ها، تعداد کوین هایی که با عنوان لایت کوین وجود دارند چهار برابر کوین های بیت کوین خواهد بود. بنابراین حجم معاملات آن می تواند قابل توجه تر باشد و نیز به دست آوردن این کوین ها آسان تر خواهد بود. لازم است بدانید که این ارزهای دیجیتال به طور نامحدودی می توانند تقسیم شوند و هر فرد بسته به توانایی خود می تواند مقداری از آن را داشته باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع ارز دیجیتال این است که همانند بیت کوین به صورت غیرمتمرکز معامله می شود. اما نکته قابل توجه این است که غیرمتمرکز بودن لایت کوین از بیت کوین کمتر است. در واقع، الگوریتم مربوط به لایت کوین ( اسکریپت )، تفاوت زیادی با الگوریتم بیت کوین دارد. بر اساس آنچه در مورد مسایل فنی این دو الگوریتم می دانیم، اسکریپت علاوه بر قدرت پردازش CPU، حافظه زیادی از کامپیوتر اشغال می کند.

بنابراین کار تا حدی برای کامپیوترهای غیرتخصصی ماینینگ، راحت شده تا بتوانند علی رغم نداشتن قدرت بالا برای استخراج لایت کوین، این کار را انجام دهند. این مساله یادآور این نکته است که لایت کوین نسبت به بیت کوین کمتر متمرکز است و به پول و به همین دلیل منابع کمتری برای پیوستن به شبکه نیاز دارد.

روند قیمتی لایت کوین

در ابتدای شروع به کار لایت کوین، یعنی اوایل سال 2011،  قیمت لایت کوین به طور تقریبی یک سنت بود و تا مدت ها بعد یعنی اوایل 2014، تغییر آنچنانی در قیمت آن رخ نداد. از طرفی، به دلیل کاهش فعالیت های توسعه دهندگان لایت کوین، قیمت آن افت شدیدی پیدا کرد؛ به طوری که در بازه زمانی سه ساله، قیمت لایت کوین بین یک تا چهار دلار متغیر بود.

با این حال، از اواخر سال 2017، همراه با رشد بی نظیر دیگر ارزهای دیجیتال، به یک باره جهشی در قیمت آن اتفاق افتاد و به حدود 366 دلار صعود کرد. علت این مساله، تبلیغات رسانه ها و سایت های اینترنتی در مورد این ارزها بود که برای لایت کوین افزایش نرخ بی سابقه ای را رقم زد؛ زیرا این تبلیغات بر پایه پروتکل های مربوط به این رمز ارز دیجیتال سرمایه گذاری شده بود.

Litecoin

حتی با یک مراجعه مختصر به Google Trend نیز می توان مشاهده کرد که در اواخر سال 2017 و اوایل 2018 واژه Litecoin به بیشترین محبوبیت خود رسیده که این بازه زمانی دقیقا همزمان با صعود ناگهانی قیمت این ارز بوده است.

با این وجود، پس از آن یک کاهش نسبتا شدیدی مجددا برای آن اتفاق افتاد که این روند تا سال 2019 ادامه داشت. هم اکنون که این مقاله آموزشی در حال نوشته شدن است، قیمت ارز لایت کوین چیزی حدود 56 دلار محاسبه می شود.به طور کلی، قیمت ارزهای دیجیتال و به طور خاص لایت کوین، بر اساس میزان عرضه و تقاضای آن ها از جانب مردم تغییر می کند.

تفاوت های لایت کوین و بیت کوین

با توجه به توضیحاتی که تاکنون دادیم، دیدیم که لایت‌کوین و بیت کوین هر دو ارزهای رمزنگاری شده ای هستند که اصول یکسانی در نوشتن آن ها استفاده شده است. اما با این حال تفاوت هایی در مورد آن ها وجود دارد که بیشتر به مسائل فنی آن ها مرتبط می شود.

یکی از مهم ترین و بنیادی ترین اختلافاتی که این دو ارز دارند، الگوریتم های رمزنگاری آن ها و گواه اثبات کاری است که بر پایه آن نوشته شده اند. رمز ارز بیت کوین بر اساس یک الگوریتم موازی سنتی با نام SHA-256 نوشته شده در حالی که لایت کوین از یک الگوریتمی با عنوان Scrypt استفاده می کند. آنچه که توسط این الگوریتم ها تحت تاثیر قرار می گیرد، سرعت فرآیند ماینینگ و استخراج آن ها خواهد بود.

الگوریتمی که Litecoin بر اساس آن طراحی شده، سرعت آن را چهار برابر بیت کوین کرده است. در واقع بیت کوین یک تراکنش را در ده دقیقه تایید کرده و انجام می دهد در حالی که لایت کوین، در حدود 2.5 دقیقه می تواند آن را تکمیل نماید. به این ترتیب برای لایت کوین، چهار برابر سریع تر بلوک های زنجیره می توانند ساخته شوند.

الگوریتم SHA-256 پیچیدگی های زیادی دارد که باعث فشار زیادی بر روی قدرت پردازش ماینرها می شود. یکی از انتقاداتی که به بیت کوین وارد است بر مبنای همین دشواری و پیچیدگی استخراج برای کاربران عادی است. اما در مورد لایت کوین که از Scrypt استفاده می کند، شرایط بهتر است. زیرا این الگوریتم باعث شده است که برای استخراج رمز ارزها، نیازی به ASICهای خاصی نباشد و برخلاف SHA-256 که نیاز به حافظه رم بالا و سرعت زیادی دارد، حتی کاربران عادی نیز بتوانند از طریق کامپیوترهای غیرتخصصی خود به استخراج آن بپردازند.

لایت کوین

دو تفاوت دیگری که در مورد لایت کوین و بیت کوین وجود دارد، سرمایه در گردش و تعداد کوین هایی است که برای هر کدام از این دو وجود دارد. سرمایه ای که به بیت کوین مربوط می شود، بسیار بیشتر از سرمایه لایت کوین است. محدودیت تعداد کوین های بیت کوین تا 21میلیون تعریف شده، در صورتی که تعداد کوین های لایت کوین چهار برابر یعنی 84 میلیون کوین در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که پاداش مربوط به ماینینگ در لایت‌کوین بیشتر از بیت کوین بوده و این پاداش برای لایت کوین بعد از استخراج 840000 کوین، نصف خواهد شد؛ این در حالی است که برای بیت کوین پاداش استخراج پس از 210000 کوین، نصف می گردد.

استخراج لایت کوین

استخراج لایت کوین در واقع از طریق تایید تراکنش ها انجام می شود. در واقع برای اینکه یک کوین در شبکه انتشار یابد، لازم است تا مساله ای پیچیده از طریق معادلات ریاضی حل شود. سپس وقتی تراکنش انجام گرفت در کنار سایر تراکنش های تایید شده، یک بلوک را تشکیل می دهند که در زنجیره در کنار بقیه بلوک ها قرار می گیرد.

ارز دیجیتال لایت‌کوین، بر اساس الگوریتمی که به کار می برد از قدرت پردازش برای انجام تراکنش ها استفاده می کند؛ دستگاه هایی که ماینر نامیده می شوند، این تراکنش ها را تایید می نمایند. البته نوع خاص الگوریتم به کار برده شده، باعث شده تا نیازی به ASIC خاص نبوده و بنابراین می توان این تراکنش ها را با استفاده از یک پردازش کامپیوتری نیز تایید کرده و در ازای آن پاداشی به صورت سکه های لایت کوین دریافت کرد.

البته در ابتدای پیدایش لایت کوین این امکان فراهم بود که با استفاده از کامپیوترهای عادی نیز این پردازش ها انجام گیرد. اما امروزه به دلیل افزایش رقابت، این گونه نیست و بهتر است از وسایل خاص ماینینگ استفاده نمود. روش های استخراجی که برای لایت کوین استفاده می شود عبارت اند از : استخراج انفرادی لایت کوین، استخر استخراج لایت کوین و استخراج ابری لایت کوین که هر کدام را در ادامه توضیح خواهیم داد.

استخراج انفرادی لایت کوین

در صورتی که خودتان شخصا به استخراج لایت کوین بپردازید، علاوه بر CPU و GPU مربوط به کامپیوتر شخصیتان، می توانید از دستگاه های دیگری که به صورت تخصصی برای این کار طراحی شده اند، استفاده کنید. این دستگاه ها تحت عنوان ASIC ها نامگذاری می شوند که بسیار قدرتمندتر از CPUها و GPUها بوده و به این ترتیب شانس اینکه استخراج کنندگان به پاداش برسند بسیار بیشتر خواهد بود.

گام اول استخراج لایت‌کوین، نصب کیف پول اختصاصی خود بر روی گوشی یا کامپیوتر است. این کیف پول یک جای امن برای ذخیره لایت کوین های دریافتی شما خواهد بود. برای استخراج لایت کوین تنها لازم است علاوه بر سخت افزار، یک نرم افزار مربوط به استخراج هم داشته باشید. دستگاه های ASIC معمولا نرم افزار استخراج را بر روی خود به صورت نصب شده دارند. اما برای استفاده از کامپیوترهای شخصی به عنوان ماینر، باید نرم افزار خاص آن را نصب نمایید.

لایت کوین

اگر می خواهید هرگونه موفقیتی در زمینه استخراج لایت‌کوین داشته باشید، بهتر است روی فناوری استخراج ASIC ها وقت و سرمایه بگذارید و از آن ها استفاده کنید. البته خنک سازی تجهیزات استخراجیتان، با توجه به تولید گرمای بیش از حد نکته مهمی است که باید مدنظر قرار دهید. برای جلوگیری از این مساله، بهتر است یک سیم برق جدا و همچنین فن هایی برای خنک کردن آن ها فراهم نمایید. جالب است بدانید که استخراج در مناطقی که آب و هوای سرد دارند، سود آوری بیشتری خواهد داشت. زیرا علاوه بر عدم نیاز به سیستم خنک کننده، می توان از گرمای آن به عنوان یک منبع انرژی استفاده کرد.

اگر شخصا و به تنهایی عملیات استخراج را انجام دهید، نیازی به تقسیم پاداش های دریافتی با دیگر همکاران نیست. هر چند در حالت کلی، هزینه هایی مانند مصرف برق مورد نیاز برای تجهیزات استخراج را باید به تنهایی پرداخت نمایید و شاید مجبور شوید که تا مدت ها منتظر دریافت یک پاداش بمانید.

استخر استخراج لایت کوین

با توجه به اینکه پاداش به اولین ماینری می رسد که به جواب معادله دست یابد، بنابراین امروزه که رقابت بر سر گرفتن پاداش ها زیاد شده، امکان استخراج مستقیم برای بسیاری از کاربران امکان پذیر نخواهد بود. به خصوص اینکه افراد زیادی سرمایه های چند صد میلیون دلاری، به این کار اختصاص داده اند. به طوری که اگر به صورت انفرادی برای استخراج لایت کوین اقدام نمایید، ممکن است تا چندین سال هم دریافت پاداش به تعویق افتد.

استخرهای ماینینگ یکی از روش هایی است که می تواند تا حدی این مشکل را برطرف نماید. در واقع در این روش، اغلب ماینرها، برای اینکه استخراج بهینه لایت کوین انجام دهند، به استخر استخراج وصل می شوند.

یک استخر استخراج در واقع محلی مجازی به حساب می آید که ماینرها می توانند قدرت پردازش خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و به طور گروهی برای استخراج یک بلاک مربوط به زنجیره لایت کوین همکاری نمایند. به این ترتیب، در کنار بقیه افراد در بازه زمانی به نسبت کوتاه تری می تواند پاداش بگیرد.

در اصل در این فرآیند، هر ماینری قدرت پردازش خود را در اختیار استخر استخراج قرار می دهد و استخر استخراج به نمایندگی از طرف همه ماینرها به پردازش تراکنش ها پرداخته و در نهایت پس از گرفتن پاداش آن را بین ماینرها تقسیم بندی می کند؛ سهم هرکس متناسب با قدرت پردازش او تعیین می گردد. اصلی ترین مزیتی که استخر می تواند برای افراد داشته باشد، کسب درآمد همیشگی و سود دایمی برای کاربران است.

تاریخچه ایجاد استخر بسیار مهم است؛ زیرا به شما در مورد امنیت آن و اعتمادی که می توانید به آن داشته باشید اطلاعات می دهد. هر چه اندازه استخر بزرگ تر باشد، امکان به دست آوردن پاداش نیز بیشتر است. از طرفی، باید دقت کنید که برای حق عضویت استخر، چقدر باید کارمزد پرداخت نمایید و آیا این کارمزد به صرفه هست یا خیر. حداقل پرداختی نیز مهم است؛ یعنی برای انتقال لایت کوین ها به کیف پول شخصی خود باید میزان لایت کوین های دریافتی از استخر به چه مقداری رسیده باشد.

استخراج ابری برای لایت کوین

یکی از روش های استخراج لایت کوین، اجاره کردن تجهیزات مربوط به استخراج است. در واقع در این روش، نیازی به خرید و دردسرهایی نظیر تعمیر و نگهداری ابزار استخراج ندارید. همچنین، اجاره کردن این تجهیزات ارزان تر از زمانی است که خودتان ابزار مورد نیاز را خریداری و سر هم کنید. سرویس هایی مانند Genesis Mining و  HashFlare این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا تجهیزات مرتبط با استخراج بیت کوین را برای مدتی اجاره کنید.

البته این روش هم هزینه های خاص خود را دارد که شامل پرداخت اجاره به شرکت مورد نظر می شود. کلود ماینینگ ها، یعنی همان ماینرهای غول آسا، معمولا توسط مهندسین و توسعه دهندگان ماینینگ، در مناطقی که هزینه های مرتبط با برق بسیار ارزان بوده و قانون تحمل برقرار باشد، برپا می شود. از جمله این مناطق می توان به چین شرقی، خاور دور، جورجیا و آبخازیا اشاره نمود.

Litecoin

برای اجاره تجهیزات، مشتری باید یک قرارداد را برای مدت یک ماه، سه ماه، شش ماه و یا یک سال امضا کرده و بر اساس آن پرداخت اولیه و هزینه های دوره ای را پرداخت نماید. البته در این مورد نوعی از قراردادهای عمری نیز وجود دارد.

این روش معایبی هم دارد؛ برای مثال باید به شرکتی که این امکانات را در اختیار شما قرار می دهد، سطح خاصی از کنترل و دسترسی بدهید. همچنین امکان کلاهبرداری نیز در این روش زیاد است.

تجهیزات سخت افزاری استخراج لایت کوین

سخت افزارهایی که برای استخراج لایت کوین نیاز دارید عبارتند از : CPU، GPU یا همان کارت گرافیک و دستگاه های ASIC. البته امروزه با توجه به گسترده شدن شبکه و سخت شدن فرآیند استخراج، استفاده از CPU تقریبا منسوخ شده است. اما GPU و ASIC دو روشی هستند که برای انجام ماینینگ بهینه تر عمل می کنند.

استخراج با استفاده از کارت های گرافیکی یک روش نسبتا قوی به حساب می آید که البته باید از چند کارت گرافیکی قدرتمند به طور همزمان استفاده نمود. شاید استخراج با لپتاپ و کامپیوتر معمولی نیز امکان پذیر باشد؛ با این حال هرگز به صرفه نخواهد بود. به منظور انجام استخراج با روش GPU، یک ریگ ( Rig ) مناسب باید داشته باشید.

ریگ عبارت است از یک پک سخت افزاری که می توان آن ها را به صورت آماده خریداری نمود و یا با جمع آوری قطعات مربوط، آن ها را روی یک برد قرار داد. از جمله این قطعات، می توان مادربرد مخصوص، کارت های گرافیک قدرتمند، پاور مناسب، یک رم و CPU با قدرت پردازش متوسط و در نهایت یک شاسی برای اینکه این قطعات بر روی آن سوار شوند را نام برد.

لایت کوین

هش ریت کارت گرفیک پارامتر مهمی است که با وارد کردن آن به همراه هزینه برق کشور مورد نظر در یک ماشین حساب آنلاین استخراج، می توانید سود تقریبی حاصل از آن را به دست آورید. این محاسبه را می توانید با جست و جوی کلمه Mining Calculator در موتور گوگل، انجام دهید.

دستگاه دیگری که برای استخراج Litecoin مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه ASIC است که بهترین نوع آن در حال حاضر Innosilicon A6 LTCMaster به حساب می آید. هزینه خریداری این دستگاه حدود سه هزار دلار بوده و از مشخصات ساختاری آن می توان به هش ریت 1.23 گیگا هرتزی آن اشاره نمود. برای محاسبه سود حاصل از ماینینگ این رابط کاربری استخراج لایت کوین، می توانید از ماشین حساب استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنید. دستگاه های دیگری نظیر Antminer L3++ و Bittech L1 نیز جزو پرکاربردترین دستگاه های ماینینگ به شمار می روند.

ذخیره و نگه داری ارز دیجیتال لایت کوین

سرمایه های لایت کوینی افراد معمولا در حساب آن ها بر روی صرافی های آنلاین ذخیره می شود. با این حال هیچ چیز بهتر از این نیست که شخص دارایی هایش را نزد خود نگه دارد. به همین دلیل، نرم افزارهایی تحت عنوان والت یا همان کیف پول دیجیتال، طراحی شده است که برای نگه داری لایت کوین ها می توانند به کار روند. این نرم افزارها قابلیت نصب بر روی کامپیوتر و گوشی های تلفن همراه را دارند و می توان آن ها را برای خرید و فروش لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، استفاده کرد.

انواع مختلفی از کیف پول های دیجیتال وجود دارند که یکی از گزینه های مطلوب Jaxx است. یکی از مزیت های این نوع کیف پول، این است که از دیگر ارزهای دیجیتال موجود در بازار ارزهای دیجیتال نیز پشتیبانی کرده و برای خرید و فروش آن ها نیز به کار می رود. همچنین با استفاده از آن می توان لایت کوین های خود را به دیگر رمز ارزهای دیجیتال تبدیل نمود.

Litecoin

دو کیف پول معتبر دیگری که برای لایت کوین می توانند به کار روند، Electrum-LTC و Exodus.io هستند. البته علاوه بر این سه مورد، برای سال 2020، تعدادی کیف پول لایت کوین دیگر نیز معرفی کرده اند که برخی از آن ها عبارتند از : لجر نانو اس، ترزور، اتمیک والت، لوف وات، لاین کوین کور، کیف پول کاغذی لایت‌کوین. کارایی هر کدام از این کیف پول ها می تواند بر روی گوشی و یا کامپیوتر باشد.

علاوه بر کیف پول های نرم افزاری، والت های سخت افزاری نیز وجود دارند که معمولا یک دستگاه فیزیکی مانند USB است. این قطعه، کلید خصوصی کاربر را به صورت آفلاین در فضایی با عنوان انبار سرد ( Cold Storage ) ذخیره خواهد کرد. این نوع کیف پول ها را باید مستقیما از سازنده آن خریداری نمود تا جلوی هرگونه کلاهبرداری گرفته شود.

کیف پول های آنلاین دسته دیگری از والت ها هستند که روی سرورهای یک شرکت نگه داری می شوند. با اینکه این والت ها امکان دسترسی به دارایی کاربران را از هر نقطه ای فراهم می کنند، با این حال به دلیل اینکه کلید خصوصی افراد بر روی کامپیوتری غیر از سیستم شخصی خود فرد ذخیره می گردد، امکان کلاهبرداری وجود دارد.

کیف پول های کاغذی نیز نوع دیگری از کیف پول های لایت‌کوین به حساب می آیند که دارای امنیت فوق العاده ای هستند و یک نسخه چاپی از آدرس عمومی و کلید خصوصی شما به شمار می رود. هرگاه که نیاز داشتید به کیف پول های دیجیتالی لایت کوین خود دسترسی یابید می توانید از این نسخه چاپی استفاده کنید.

خرید و فروش لایت کوین

میزان سرمایه موجود در بازار لایت‌کوین، بسیار محدودتر از بیت کوین است؛ با این حال این ارز دیجیتال آلت کوینی محبوب، توانسته همواره جایگاه خود را در بین ده رمز ارز دیجیتال حفظ کند. باید توجه داشت که برای ارزهای دیجیتالی نظیر لایت‌کوین که نوظهور به حساب می آیند، تخمین ارزش آن ها کمی دشوار خواهد بود.

اگر در شیوه مدیریت سرمایه های بین المللی، تغییراتی ایجاد گردد، می تواند به کاهش کاربرد ارزهای رمزنگاری شده منجر شود. بعضی از کشورها نظیر چین، با داشتن قوانینی مشخص، خروج سرمایه از کشور را تحت کنترل خود در آورده اند. در چنین مواردی می توان از عملیات رمز ارزهای دیجیتال مانند خرید لایت‌کوین، برای نادیده گرفتن قوانین استفاده نمود. هر گونه تغییر در چنین قوانینی، می تواند وضعیت ارزهای دیجیتال را متحول نماید.

Litecoin

در حال حاضر، با توجه به اینکه هیچ گونه قانون مدون مشخصی برای این بازار وجود ندارد، عده ای بسیاری نمی توانند به سرمایه گذاری در این بازار اعتماد کنند. به علاوه لایت کوین یک ارز دیجیتالی است که بیشتر شبیه به کالا در نظر گرفته می شود. بنابراین، تغییر یا نوسان در وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا، می تواند قیمت آن را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد. با این حال بنا بر عقیده بعضی از معامله گران کوتاه مدت، خرید لایت کوین می تواند یک ریسک مثبت به حساب آید.

مزایا و معایب لایت کوین

لایت کوین نیز مانند هر نوع ارز دیجیتال دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص خود است. از جمله مزایای این ارز رمزنگاری شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • امکان انتقال سریع وجوه در سطح بین المللی وجود دارد؛ به طوری که در عرض چند دقیقه می تواند بین دورترین نقاط هم تبادل وجه انجام گیرد.
 • ایجاد کیف پول و نیز پذیرش و ذخیره وجه مرتبط به لایت کوین به آسانی صورت می گیرد؛ تنها یک نرم افزار و یک کلید خصوصی لازم دارید.
 • مقدار کوین های موجود برای لایت کوین بیشتر از بیت کوین بوده و شامل 84 میلیون کوین است.
 • مقدار کارمزدی که به ازای انجام تراکنش باید توسط کاربر پرداخت شود کمتر از بقیه رمز ارزها و در مقابل پاداش استخراج آن بیشتر است.
 • بر مبنای یک شبکه غیرمتمرکز کار می کند و هیچ نهاد مرکزی و یا واسطه ای در آن وجود ندارد.
 • حجم معاملاتی که در آن انجام می شود زیاد است؛ به این ترتیب لایت کوین برای تاجران و بازرگانانی که تاییدهای فوری با هزینه های تراکنش کم لازم دارند، بسیار مفید خواهد بود.
 • سرعت این ارز رمز نگاری شده چهار برابر بیت کوین است.
 • به سراسر جهان دسترسی دارد.
 • لایت‌کوین به کاربران خود اجازه می دهد تا تغییراتی در پلتفرم اعمال کرده و نسخه ای جدید از آن ایجاد نمایند.
 • امنیت بلاکچین مربوط به این ارز دیجیتال بسیار بالا است؛ به طوری که باید قبل از انجام تراکنش، یک کلمه عبور خصوصی را ارایه کنید. در این صورت، کاربران می توانند حساب خود را در هر لحظه بررسی نمایند.

معایب این ارز دیجیتال را می توان به صورت زیر برشمرد :

 • مانند ماینینگ بیت کوین، برای استخراج این نوع ارز دیجیتال هم انرژی بالایی صرف می شود.
 • اعتباری که ارزهایی نظیر دلار و یورو دارند را نتوانسته به دست آورد.
 • امکان کاهش ارزش آن وجود دارد.
 • عدم اعتماد بسیاری از کاربران به آن؛ بسیاری از کاربران این نوع ارز دیجیتال بر این باورند که آینده آن چنان درخشانی برای آن وجود ندارد.
 • هر سیستم و برنامه پیشرفته ای که لایت کوین ارایه دهد، بیت کوین نیز می تواند با همان فرآیند پاسخگو باشد.
لایت کوین

نتیجه گیری

ارز دیجیتال لایت کوین از جمله ارزهای دیجیتالی به حساب می آید که پتانسیل فراوانی برای رشد دارد. با این حال، با توجه به اینکه عرضه ارزهای دیجیتال به سرعت در حال وقوع است، نمی توان پیش بینی دقیقی از وضعیت رمز ارزهایی مانند لایت کوین در آینده ارایه داد. اما آنچه مهم است قدرت لایت‌کوین در رقابت با بقیه ارزهای رمزنگاری شده است. در واقع تیم توسعه دهنده این رمز ارز در تلاش است تا برای جلوگیری از حذف آن از بازار ارزهای دیجیتال، نهایت انطباق و بهبود را برای آن به وجود آورند.

با توجه به انواع مختلف استخراج که برای شما توضیح دادیم، شاید بهتر باشد برای شروع کار، قبل از اینکه سرمایه عظیمی در این کار قرار دهید، با استخراج ابری شروع کنید. سپس، در صورتی که تجربه کافی کسب نمودید و مطمئن شدید که می توانید به صورت انفرادی و یا با پیوستن به استخر، موفقیت بهتری کسب نمایید آن گاه تصمیم جدیدی اتخاذ نمایید. با این حال، استفاده از روش استخراج ابری کمک می کند تا در صورت پشیمانی از اقدام خود در زمینه ارزهای دیجیتال، با حداقل ضرر از این کار انصراف دهید.

Litecoin

همواره می توانید از طریق ماشین حساب هایی که معرفی کردیم، به محاسبه سود خود بپردازید تا متوجه شوید که آیا ادامه ماینینگ برایتان به صرفه هست یا خیر. بهرحال قیمت کوین ها می تواند کاهش داشته باشد و یا هزینه برق می تواند زیاد شود؛ محاسبه سود می تواند به شما کمک کند تا تصمیم صحیحی برای ادامه فرآیند استخراج بگیرید.

به طور کلی تصمیم گیری برای خرید لایت کوین و یا فروش آن و سرمایه گذاری بر روی این نوع ارز دیجیتال کاملا شخصی بوده و هر فردی می تواند بنابر تحقیقاتی که انجام داده است برای خرید و فروش آن اقدام نماید. با این حال بهتر است بدانید که Litecoin یک ارز دیجیتالی است که به رسمیت شناخته شده و حرفه ای بودن تیم توسعه دهنده آن یکی از با ارزش ترین ویژگی های لایت کوین به حساب می آید.

مهدی کاظمی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس