آموزش استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین یا ماینینگ بیت کوین چیست؟ (راهنمای جامع + آموزش)

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

در این مطلب می‌خوانید:

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که استخراج بیت کوین را بهترین روش برای کسب آن میدانند، در این مقاله همراه ما باشید.

علاوه بر خرید بیت کوین می‌توان از طریق ماینینگ بیت کوین هم درآمدزایی و سرمایه‌گذاری کرد

قبل از این‌که به شما آموزش دهیم چگونه بیت کوین استخراج کنید، باید به این نکته اشاره‌کنیم که این روزها با توجه به این‌که تعداد کوین‌های این ارز دیجیتال رو به کاهش است، استفاده از این روش نه ازلحاظ مالی نه ازلحاظ زمانی به‌صرفه نیست. به‌عبارت‌دیگر هرچه که تعداد بیت کوین‌های موجود کم و کمتر شود، رقابت برای به‌دست آوردن بیت کوین سخت‌تر می‌شود. در مقابل روش‌های دیگری برای کسب بیت کوین رایگان مانند نرم‌افزار وفاست وجود دارد که مسلماً برای اینکه به نتیجه برسند نیاز به زمان زیادی دارند. به همین دلیل است که تحلیل گران اقتصادی معمولاً توصیه می‌کنند که برای سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال، روش خرید بیت کوین را امتحان کنند.

بازار معاملات ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته طرفداران بسیاری پیداکرده است و افراد زیادی نیز برای سرمایه‌گذاری وارد آن شده‌اند و یکی از راه های سرمایه گذاری هم استخراج بیت کوین است. از این رو در این مطلب به آموزش استخراج بیت کوین می‌پردازیم. علاوه بر خرید بیت کوین می‌توان از طریق ماینینگ بیت کوین هم درآمدزایی و سرمایه‌گذاری کرد. زمانی که بیت کوین می‌خرید با توجه به مبلغی که پرداخت می‌کنید مقداری بیت کوین به‌دست می‌آورید در فرآیند استخراج مراحل متفاوتی را باید طی کرد تا بتوان بیت کوین به‌دست آورد. در این مقاله تمامی جزییات مربوط به استخراج بیت کوین را توضیح خواهیم داد. در ابتدا بهتر است مفهوم استخراج بیت کوین را خوب بشناسید و با نحوه کار آن آشنا شوید.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین چیست؟

منظور از ماینینگ یا استخراج بیت کوین مراحلی است که در جریان آن بیت کوین تولید می‌شود، این فرایند شامل انجام تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال یا تأیید این تراکنش هست. برای توضیح بیشتر باید بگوییم که ارزهای دیجیتال دارای یک شبکه غیرمتمرکز هستند و غیرمتمرکز بودن به این معنی است که هیچ نهادی مالک آن نیست و در فرایند تولید و تراکنش‌های آن دخل و تصرفی ندارد. با توجه به این موضوع پس کسانی که تراکنش‌های مربوط به بیت کوین را انجام می‌دهند و تأیید می‌کنند همان کاربران بیت کوین هست و بابت این کار بیت کوین دریافت می‌کنند. به این فرایند ماینینگ بیت کوین می‌گویند.

تمامی بیت کوین‌های قابل‌استخراج بیست و یک میلیون هستند که تابه‌حال شانزده میلیون آن‌ها استخراج‌شده است، با توجه به این اطلاعات اگر قرار باشد که هر شخص بتواند با خرید دستگاه استخراج بیت کوین به‌راحتی به تولید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال بپردازد ثبات شبکه از بین می‌رود و در زمان کوتاهی تمامی بیت کوین‌ها استخراج می‌شوند. به‌منظور جلوگیری از این اتفاق در همان ابتدای شروع به‌کار بیت کوین “سختی استخراج” در این شبکه تعریف شد.

مفهوم سختی استخراج این‌گونه تعریف‌شده است که تولید هر بلاک در بلاک چین بیت کوین باید زمانی معادل ده دقیقه طول بکشد. این سختی با توجه به‌قدرت پردازش دستگاه‌های استخراجی تنظیم می‌شود اگر قدرت پردازش دستگاهی زیاد باشد سختی استخراج افزایش پیدا می‌کند تا دستگاه نتواند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید کند و درنتیجه بیت کوین استخراج کند، با این روش می‌توان تولید بیت کوین را کنترل کرد. از طرف دیگر در زمان راه‌اندازی شبکه غیرمتمرکز بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو رویداد هاوینگ را در شبکه تعریف کرد.

در رویداد هاوینگ که هر چهار سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، تولید بیت کویت به نصف کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع منجر به کمیاب شدن بیت کوین می‌شود.

مقایسه استخراج بیت کوین با خرید بیت کوین

یکی از مهم‌ترین مواردی که در مبحث آموزش استخراج بیت کوین باید به آن پرداخته شود، این است که آیا ماینینگ بیت کوین به‌صرفه هست یا نه! در سال ۲۰۰۹ زمانی که بیت کوین فعالیتش را به‌عنوان یک ارز رمزنگاری‌شده آغاز کرد، برای استخراج بیت کوین به بیشتر از یک کامپیوتر معمولی با سرعت بیشتر نیاز خاصی نبود. اما این روزها برای استخراج بیت کوین نیاز به دستگاه‌هایی با پردازنده‌های قوی‌تری است.

زمانی که کاربران نظر ما را در رابطه با استخراج بیت کوین می‌پرسند، معمولاً به با این جواب روبه‌رو می‌شوند که استفاده از این روش به نسبت سایر روش‌های کسب بیت کوین همراه با خطرات بیشتری است. چراکه قیمت دستگاه‌های موردنیاز، مشکلات فنی که در حین ماینینگ بیت کوین رخ می‌دهد و حتی عدم تضمین پرداخت در پایان کار، همه و همه باعث می‌شوند که استفاده از این روش چندان امن و قابل‌اعتماد به نظر نرسد! بنابراین هیچ‌وقت نمی‌توان به‌صورت قطع تعیین کرد که استفاده از این تکنیک برای استخراج ارز دیجیتال می‌تواند سودآور باشد یا نه! به‌عنوان‌مثال در سال ۲۰۱۸ افراد زیادی به دنبال آموزش استخراج بیت کوین نبودند، چراکه هزینه هر بیت کوین چیزی حدود سه هزار و هشتصد دلار بود درحالی‌که هزینه استخراج آن دو هزار و چهارصد دلار!

ماینر (Miner) کیست؟

استخراج‌کنندگان کارمزدی که کاربران بیت کوین برای تراکنش‌ها پرداخت می‌کنند را دریافت می‌کنند.

کسانی که کار ارسال بیت کوین را انجام می‌دهند و تراکنش‌های بیت کوین را انجام می‌دهند را ماینر بیت کوین می‌گویند. همان‌طور که در بالا اشاره شد استخراج‌کنندگان برای انجام این کار بیت کوین دریافت می‌کنند. در حقیقت استخراج‌کنندگان کارمزدی که کاربران بیت کوین برای تراکنش‌ها پرداخت می‌کنند را دریافت می‌کنند. ماینر ها با ایجاد بلاک از تراکنش‌های معتبر و اتصال آنها به بلاک چین بیت کوین تولید می‌کنند.

اصلی‌ترین وظیفه ماینرها، ایجاد ارز جدید، ایمن‌سازی شبکه ارز و تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین است.

ماینر ها به دستگاه‌های کامپیوتری بسیار قوی برای تولید بیت کوین نیاز دارند این دستگاه با صرف زمان و برق زیادی بیت کویت تولید می‌کنند. برای تهیه این تجهیزات و دستگاه شخص ماینر باید پول زیادی هزینه کند. با توجه به این توضیحات می‌دانیم که اشخاص استخراج‌کننده بدون خرید بیت کوین و با صرف هزینه و انرژی بسیار زیادی می‌تواند بیت کوین به‌دست بیاورد. درواقع اصلی‌ترین وظیفه ماینرها، ایجاد ارز جدید، ایمن‌سازی شبکه ارز و تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین است.

استخراج بیت کوین در ایران؛ قانونی است یا نه؟

استخراج بیت کوین در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است، اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیرمجاز اعلام‌شده است. واردات قانونی دستگاه‌های استخراج در سال 1398 ممکن شد اما این کار هم نیازمند اخذ مجوز است. به دلیل سخت بودنِ واردات قانونیِ دستگاه‌ها و مدت‌ها ممنوعیت واردات، عمده دستگاه‌های استخراج موجود در ایران قاچاق محسوب می‌شوند و قانون، حق ضبط و توقیف دستگاه‌های قاچاق را دارد. بنابراین استخراج در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد، در غیر این صورت وزارت نیرو می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی را دارد.

استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیرمجاز اعلام‌شده است.

مراحل پیش روی ماینر برای استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین به دستگاه‌های ماینر نیاز است که از طریق آن بتوان فرایند استخراج را انجام داد. این دستگاه های سخت‌افزاری در فرایندی بسیار پیچیده معادلات مختلف ریاضی را حل می‌کنند و هر دستگاهی این معادله را زودتر حل کند، بیت کوینی که تولید می‌شود به همان دستگاه به‌عنوان پاداش داده می‌شود. بنابراین گزینه قدرت پردازش در دستگاه‌های ماینر بسیار مهم است. برای ماینینگ بیت کوین داشتن دستگاه‌هایی با پردازش قدرتمند و برق قوی بسیار ضروری است. با توجه به اینکه هر شخص در نظر دارد چقدر بیت کوین استخراج کند، تجهیزات استخراج متفاوت است. بااین‌حال در همه موارد داشتن تجهیزاتی مانند دستگاه استخراج مخصوص، برق، کابل و تجهیزات برقی مناسب، کیف پول بیت کوین، اینترنت ثابت، استخر بیت کوین و فن برای تهویه ضروری است. در ادامه به‌طور کامل این موارد را بررسی خواهیم کرد.

ایجاد یک کیف پول بیت کوین

تهیه کیف پول برای ذخیره بیت کوین

به‌منظور ذخیره درآمد حاصل از استخراج هر شخص ماینر باید کیف پول مخصوص خود را داشته باشد، کیف پول می‌تواند سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد. هر شخص می‌تواند هر نوع از این کیف پول‌ها رو با توجه به درآمد کم یا زیاد خود انتخاب کند. برنامه های مخصوص موبایل کیف پول‌های رایگانی هستند که به‌راحتی روی دستگاه‌های قابل‌نصب هستند.

تهیه تجهیزات استخراج

آسیک ها تراشه‌هایی هستند که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شوند.

زمانی اشخاص می‌توانستند از طریق دستگاه‌های شخصی خود بیت کوین استخراج کنند اما در حال حاضر با پیشرفت‌های حال حاضر باید از دستگاه‌های قدرتمند برای انجام این کار استفاده کرد. آسیک ها تراشه‌هایی هستند که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شوند. دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین دارای برندها و مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی هستند، برای خرید دستگاه استخراج بیت کوین باید اطلاعات کاملی از دستگاه موردنظر و مقایسه آن با سایر دستگاه‌ها را انجام داد و نهایتاً بهتری گزینه را انتخاب کرد.

عواملی که در زمان انتخاب دستگاه استخراج بیت کوین باید به آنها توجه کرد

چند عامل مهم برای خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین تحت ASIC باید در نظر گرفته شود:

نرخ هش

دستگاه ماینینگ موردنظر چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هش بیشتر درآمد بیشتر.

کارآمدی دستگاه

شما باید نسبت به میزان سرمایه و درآمدی که می‌خواهید، دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف برق آن با سرمایه و درآمد موردنظر شما سازگار باشد. برق خانگی در بسیاری از کشورها ازجمله ایران، قیمت بالایی دارد و مصرف برق دستگاه‌های استخراج بسیار بالا است. به همین دلیل برای استخراج به‌صرفه باید از برق صنعتی استفاده کنید.

قیمت دستگاه

این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید موردتوجه قرارگرفته شود. همچنین زمان بازگشت سرمایه و سوددهی هم باید در نظر گرفته شود. عواملی که در زمان خرید دستگاه استخراج باید در نظر گرفت در بالا به آنها اشاره شد و با توجه به این گزینه‌ها می‌توان از میان برندهای معتبر انتخاب مناسبی داشت:

 • کنان (Cannan)
 • بیت مین (Bitmain)
 • اینوسیلیکون (Innosilicon)
 • ای بنگ (Ebang)
 • مایکرو بی‌تی (MicroBT)

در هنگام انتخاب استخراج باید به مدت‌زمان بازگشت سرمایه، سودآوری، طول عمر دستگاه توجه کرد و لزوماً دستگاه‌های باقیمت بالا بهترین انتخاب نیستد. ازاین‌رو دستگاه استخراج را فقط بر اساس قیمت یا نرخ هش آن خریداری نکنید. بهترین دستگاه ASIC، کارآمدترین آن است، چراکه هدف شما از استخراج کسب سود است. حال ببینیم که دستگاه آسیک چیست.

سخت‌افزار آسیک (ASIC) چیست؟

سخت افزار آسیک برای استخراج بیت کوین

با گسترش شبکه بیت کوین و تراکنش‌های آن، استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی اصلاً به‌صرفه نیست. برای استخراج به‌صرفه بیت کوین به سخت‌افزار تخصصی ASIC نیاز خواهید داشت. ابتدا ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را برای پردازنده‌های کامپیوتری (CPU) طراحی کرد. بعد از چند سال استخراج‌کنندگان بیت کوین کشف کردند که می‌توانند از کارت‌های گرافیکی قدرت بیشتری داشته باشند و از کارت‌های گرافیکی توسط ساخته‌شده توسط ASIC ها (مدارهای مجتمع با کاربرد خاص) استفاده کردند. امروزه تمام استخراج‌های بزرگ و اصلی بیت کوین بر روی سیستم‌های تحت ASIC انجام می‌شود. به‌نوعی سخت‌افزارهای ASIC بیت کوین متخصص استخراج بیت کوین و هسته‌ی اصلی دستگاه‌های ماینینگ هستند.

حال که با دستگاه آسیک آشنا شدیم، نوبت آن است که با بهترین و کارآمدترین مدل‌های آن‌هم آشنایی پیدا کنیم.

شناخته‌شده‌ترین سخت‌افزار آسیک برای استخراج بیت کوین

Bitmain Antminer S9

میزان سود این دستگاه با برق مناسب و صنعتی حدود ۶۸ دلار در هفته است.

این دستگاه باقدرت هش ۱۴٫۰ TH/s یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های ASIC بیت کوین است. در اواخر سال ۲۰۱۶ شرکت bitmain رسماً از ماینر جدید خود رونمایی کرد. این دستگاه دارای قدرت هش ۱۴ تراهش و مصرف انرژی ۱۳۷۵ وات است. antminer s9 از یک فن خنک‌کننده قدرتمند بهره می‌برد. بااین‌وجود باید از آن در محیط‌های خنک استفاده کرد. دستگاه با استفاده از کابل Ethernet به شبکه متصل می‌شود. قیمت این دستگاه حدود دو هزار تا چهار هزار دلار در فروشگاه‌های مختلف متغیر است. در حال حاضر با مصرف برق صنعتی، بعد از حدود نود و سه روز از شروع به‌کار، سرمایه اولیه خرید دستگاه بر خواهد گشت. میزان سود این دستگاه با برق مناسب و صنعتی حدود ۶۸ دلار در هفته است.

Bitmain Antminer T9

سخت افزار استخراج بیت کوین Bitmain Antminer T9

Antminer T9 باقدرت ۱۲٫۵ تراهش و مصرف انرژی ۱۵۷۶ یکی از قدرتمندترین و البته پرمصرف‌ترین دستگاه‌های استخراج ASIC جهان است. این مدل ازنظر ظاهری و سخت‌افزاری بسیار مشابه با مدل S9 است. قیمت آن حدود ۱۳۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار در فروشگاه‌های مختلف متغیر است. به دلیل مصرف بالای انرژی، برق خانگی به‌هیچ‌وجه برای این دستگاه مناسب نیست. در حال حاضر با شروع کار این دستگاه بعد از حدود ۱۲۸ روز سرمایه اولیه بر می‌گردد. با برق صنعتی می‌توانید با این دستگاه حدوداً هفته‌ای ۶۸ دلار سود داشته باشید.

Bitmain Antminer R4

سخت افزار ماینینگ بیت کوین

دستگاه Antminer R4 بعد از مدل S9 و T9 یکی از دستگاه‌های استخراج محبوب شرکت Bitmain است. از این دستگاه به‌عنوان دستگاه خانگی استخراج هم نام‌برده می‌شود. باقدرت ۸٫۷ تراهش و مصرف انرژی ۸۴۵ وات، یکی از کارآمدترین دستگاه‌های استخراج است. برای کم‌تر کردن صدای دستگاه، از فن کوچک‌تری نسبت به مدل بالا بهره می‌برد، بنابراین نیاز به محیط خنک‌تری برای این دستگاه دارید. قیمت این دستگاه از هزار و صد تا دو هزار و دویست دلار در فروشگاه‌های مختلف متغیر است. با مصرف برق صنعتی بعد از حدود صد و پنجاه روز سرمایه اولیه خرید برمی‌گردد. با برق مناسب حدود چهل دلار در هفته سود استخراج این دستگاه خواهد بود.

برق صنعتی و تجهیزات مناسب

دستگاه‌های استخراج برای ماین کردن به برق زیادی نیاز دارند و این برق قوی باید با تجهیزات مناسب به دستگاه‌های استخراج وصل شوند تا مشکلی برای دستگاه‌ها و نهایتاً فرایند استخراج ایجاد نشود. مصرف برق خانگی و خدماتی برای تولید بیت کوین در ایران ممنوع است.

اینترنت ثابت

یکی از گزینه‌های مهم برای استخراج بیت کوین داشتن اینترنت ثابت و بدون قطعی است. برای استخراج باید از اینترنت ثابت با سرعت و حجم بالا کمک گرفت.

تهویه و خنک‌کننده محیط

با توجه به تولید گرمای یاد دستگاه‌های استخراج استفاده از تجهیزات تهویه قوی و مناسب برای افزایش کارایی دستگاه‌های استخراج و دوام بیشتر آن‌ها ضروری است.

استخر استخراج بیت کوین

در حال حاضر بدون اتصال به یک استخر استخراج شانس تولید بلاک بسیار کاهش‌یافته است

با توجه به وجود دستگاه‌های قدرتمند استخراج بیشتر اشخاص ماینر ترجیح می‌دهند با پیوستن به استخرهای استخراج شانس خود را برای ساخت بلاک و استخراج بیت کوین افزایش دهند. عملکرد استخرهای استخراج به این صورت است که اشخاص دستگاه‌های استخراج خود را به یک استخر وصل می‌کنند و از این طریق قدرت پردازش استخر افزایش و شانس حل کردن بلاک بیشتر می‌شود. پس تولید بلاک‌ها هر ماینر با توجه به مقدار هشی که آن دستگاه در اختیار استخر قرار داده است و توان پردازش دستگاه، سهم بیت کوین خود را به‌دست می‌آورد. در حال حاضر بدون اتصال به یک استخر استخراج شانس تولید بلاک بسیار کاهش‌یافته است مگر اینکه یک شخص دستگاه‌های ماینر زیادی داشته باشد. برای این کار باید حتماً یک استخر استخراج معتبر و قابل‌اعتماد پیدا کرد.

استخراج ابری (Could Mining) بیت کوین

یکی از روش های استخراج بیت کوین که سودآوری خوبی هم دارد استخراج ابری است

برخی شرکت‌ها تجهیزات استخراج را به مشتریان خود اجاره می‌دهند، با این روش تهیه تجهیزات و نگهداری آن‌ها به عهده شرکت اجاره دهنده و پرداخت هزینه آن‌ها به عهده شخص اجاره‌کننده است. شخص اجاره‌کننده از طریق سیستم و حساب کاربری خود تنها می‌تواند اطلاعات را مشاهده کند. با توجه به اینکه در این روش نیازهایی مانند مکان و تجهیزات برای ماینینگ بیت کوین برطرف می‌شود باید آن را روش خوبی دانست اما گزینه‌هایی مانند عدم کنترل، سود پایین و درصد بالای کلاه‌برداری از مهم‌ترین معایب این روش استخراج هستند.

مزایای استخراج ابری

 • عدم نیاز به مکان مناسب برای استخراج
 • عدم هزینه برای برق
 • عدم نیاز به تجهیزات قدرتمند استخراج
 • عدم ایجاد مشکلات گرم شدن محیط و عدم نیاز به خنک کردن
 • عدم نیاز به تأمین تجهیزات

معایب استخراج ابری

 • ریسک بالای کلاه‌برداری
 • استخراج غیر شفاف
 • هیجان کمتر فرایند استخراج
 • کسب سود کم‌تر
 • نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم شدن سود یا توقف فعالیت شود
 • عدم کنترل و انعطاف‌پذیری

انواع استخراج ابری

به‌صورت کلی، ۳ نوع استخراج ابری وجود دارد:

۱- استخراج میزبانی (Hosted mining)

اجاره یک دستگاه استخراج که توسط ارائه‌دهنده میزبانی‌شده است.

۲- استخراج میزبانی مجازی (Virtual hosted mining)

یک سرور خصوصی مجازی (کلی) ایجاد کرده و نرم‌افزار استخراج خود را نصب کنید.

۳- قدرت هش اجاره‌ای (Leased hashing power)

اجاره مقداری قدرت هش، بدون داشتن یک کامپیوتر فیزیکی یا مجازی شخصی و اختصاصی. (این روش محبوب‌ترین روش استخراج ابری است.)

وب سایت‌های معتبر جهت استخراج ابری

وب سایت‌های زیادی برای ارائه سیستم‌های ابری وجود دارند در اینجا ۳ سایت بزرگ و پیشرو در این حوزه را معرفی می‌کنیم:

hashflare

www.hashflare.io

این وب سایت قدرت هش موردنیاز برای ارزهای بیت کوین، اتریوم، دش و زی کش را در اختیار شما قرار خواهد داد. آدرس سایت: www.hashflare.io

genesis-mining

www.genesis-mining.com

یکی از بزرگ‌ترین وب سایت‌های اجاره دهنده قدرت هش باقابلیت استخراج ارزهای بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، دش، زی کش و مونرو. آدرس سایت: www.genesis-mining.com

hashnest

www.hashnest.com

در این وب سایت می‌توانید مقداری از قدرت هش دستگاه‌های شرکت bitmain را اجاره کنید. آدرس سایت: www.hashnest.com

آموزش استخراج بیت کوین

منظور از ماینینگ یا استخراج بیت کوین مراحلی است که در جریان آن بیت کوین تولید می‌شود، این فرایند شامل انجام تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال یا تأیید این تراکنش هست.

گام نخست: ساخت یک کیف پول دیجیتال

پس‌ازاین که سخت‌افزار مناسب (GPU یا ASIC) را تهیه و تنظیم کردید، باید یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره‌سازی پاداش استخراج خود داشته باشید. پس باید قبل از هر چیز یک کیف پول داشت. اگر می‌خواهید بیت کوین‌ها را به‌عنوان سرمایه برای مدت طولانی نگه‌دارید، بهتر است یک کیف پول کاغذی داشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری مثل اکسدوس یا آنلاین مثل کوین پیمنت یا بلاک چین استفاده کنید.

گام ۲: پیدا کردن یک استخر استخراج

سپس لازم است یک استخر استخراج بیت کوین را انتخاب کرده و در آن عضو شوید. برای بررسی و انتخاب استخرهای استخراج می‌توانید به سایت بیت کوین ویکی مراجعه نمایید. استخر استخراج همان‌طور که از نام آن پیداست، شامل گروهی از ماشین‌های استخراج است که برای استخراج بیت کوین به هم متصل شده‌اند و قدرت خود را به اشتراک گذاشته‌اند. به‌این‌ترتیب شانس کسب سود شما تقویت می‌شود. اما به این نکته توجه داشته باشید که پاداش‌ها یا بیت کوین‌هایی که از این طریق به دست آورده‌اید را باید با اعضایی که در این تلاش مشارکت داشته‌اند، تقسیم کنید.

گام ۳: ساخت یک حساب کاربری

پس‌ازاین که یک استخر استخراج برای انجام عملیات خود انتخاب کردید، با استفاده از ایمیل و پسورد خود یک حساب کاربری در سایت استخر، ایجاد کنید. پس از تأیید حساب کاربری، جزئیات پرداخت یا آدرس کیف پول عمومی خود را وارد کنید. بیت کوین دریافت شده از طریق استخراج به این آدرس ارسال خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که استخر حداقل محدودیت‌های لازم برای پرداخت بیت کوین را دارد.

گام ۴: دانلود یک نرم‌افزار استخراج

پس از تهیه کیف پول و عضو شدن در یک استخر استخراج، حالا یک نرم‌افزار استخراج سالم و مطمئن بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. یکی از این نرم‌افزارها GUIMiner است. برنامه را راه‌اندازی کنید و استخری را که در آن عضو شده‌اید را از گزینه سرور انتخاب کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. حالا GPU خود را از منوی دستگاه (device menu) انتخاب کرده و بر روی شروع استخراج (start mining) کلیک کنید تا فرایند استخراج شروع شود.

گام ۵: شروع فرایند استخراج بیت کوین

هنگامی‌که فرایند استخراج را شروع می‌کنید، نرم‌افزار استخراج با سرورهای استخر ارتباط برقرار می‌کند تا عملیات استخراج را با سایر اعضا به‌طور مشارکتی انجام دهد. شما قادر خواهید بود تا نرخ هش را در پایین صفحه مشاهده کنید. می‌توانید از این طریق مقدار بیت کوینی که دستگاه استخراج شما ممکن است در روز استخراج کند، محاسبه نمایید.

آیا می‌توان با تجهیزات استخراج بیت کوین، دیگر رمز ارزها را نیز استخراج کرد؟

بیشتر دستگاه‌های استخراج از یک الگوریتم رمزنگاری خاص پشتیبانی می‌کنند. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین می‌توانید با دستگاه‌های استخراجی که از الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می‌کنند، بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس‌وی و چند ارز دیجیتال دیگر که از این الگوریتم استفاده می‌کنند را استخراج‌کنید.

محاسبه میزان سودآوری استخراج بیت کوین

برای محاسبه سود سودآوری ماینینگ بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به یک ماشین‌حساب استخراج است. شما می‌توانید با استفاده از ماشین‌حساب استخراج که در وب سایت‌های مختلف در دسترس هستند، نسبت به‌قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق سود خود را محاسبه کنید. به‌طور مثال، قیمت برق صنعتی کیلوواتی حدود صد تومان است و قیمت برق خانگی حدود سیصد تومان. به‌عنوان نمونه، دستگاه S9 حدود چهارده تراهش قدرت دارد و مصرف برق آن‌هم حدود هزار و سیصد و پنجاه وات است. بر همین اساس به‌راحتی می‌توان در ماشین‌حساب استخراج سودآوری این دستگاه را حساب کرد.

برای محاسبه سود سودآوری ماینینگ بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به یک ماشین‌حساب استخراج است.

درآمد یک ماینر به‌طور مستقیم بازمان بازگشت سرمایه گره‌خورده است. زمان بازگشت سرمایه به مدت‌زمانی گفته می‌شود که پول سرمایه‌گذاری شده برمی‌گردد و تازه بعدازآن است که می‌توان نام بقیه درآمد حاصله را سود نامید. عوامل ریزودرشت زیادی می‌توانند سودآوری استخراج یا به‌طور دقیق‌تر در زمان بازگشت سرمایه دخیل باشند، اما به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سختی استخراج

همان‌طور که بالاتر هم توضیح دادیم، سختی استخراج پارامتری است که در شبکه بیت کوین تعبیه‌شده تا بلاک‌های بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یک‌بار ساخته شوند، نه زودتر و نه دیرتر. به‌عبارت‌دیگر برای این‌که ماینرها نتوانند به یک‌باره باقدرت زیادِ سخت‌افزارهای خود باعث تولید سریع بلاک‌ها و بیت کوین‌های جدید شوند، هرچقدر که قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، سختی استخراج بیشتر می‌شود. بنابراین اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، سختی استخراجِ بالا می‌تواند سودآوری را به‌شدت کاهش دهد.

بالا رفتن سختی استخراج بدان معناست که برای حفظ سودآوری خود نیاز به‌قدرت پردازش بیشتری دارید که برای دست یافتن به آن باید دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری را به‌کار بگیرید.

قیمت و هزینه‌های برق

مصرف برق یک دستگاه و تعرفه برق مصرفی به‌شدت در سودآوری استخراج تأثیرگذار است. به همین دلیل باید به خوبی هزینه‌های برق مصرفی را محاسبه کنید تا بتوانید بازگشت سرمایه خود را بسنجید. قیمت برق بالا اگر با سختی استخراج و قیمت پایین بیت کوین همراه شود، ضرر جبران‌ناپذیری به ماینرها می‌رساند.

قیمت بیت کوین

قیمت لحظه‌ای بیت کوین هم یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری استخراج است. به‌عنوان نمونه در سال ۲۰۱۸ که قیمت بیت کوین به سه هزار و دویست دلار رسیده بود، بسیاری از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کردند، چون سود استخراج حتی جوابگوی هزینه‌های برق هم نبود.

نتیجه‌گیری

ماینینگ یا همان استخراج بیت کوین، یک فعالیت داوطلبانه است که در آن افرادی داوطلب بنام «استخراج‌کننده» (ماینر)، قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا امنیت شبکه حفظ و تراکنش‌های بیت کوین تأیید شود.

اگر بخواهیم به زبان ساده و در یکی دو خط پاسخ این سؤال را بدهیم، باید گفت: ماینینگ یا همان استخراج بیت کوین، یک فعالیت داوطلبانه است که در آن افرادی داوطلب بنام «استخراج‌کننده» (ماینر)، قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند تا امنیت شبکه حفظ و تراکنش‌های بیت کوین تأیید شود. البته ماینرها این کار را محض رضای خدا انجام نمی‌دهند، بلکه برای آن پاداش می‌گیرند و این پاداش همان بیت کوین است. به‌عبارت‌دیگر، زمانی که برای دوست خود بیت کوین ارسال می‌کنید، ماینرها در پشت قضیه با فعالیت خود به تأیید شدن تراکنش شما کمک می‌کنند و شبکه به این کار آنها پاداش می‌دهد.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را باهم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش هر ماینر یا استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس یک ماینر برای استخراج یک بلاک بسیارکم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ به‌صورت مستقل کار می‌کنند. لازم به تأکید است که برای انجام استخراج بیت کوین نیاز به دانستن جزئیات استخراج نیست و شروع عملیات استخراج بسیار ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

امیررضا دستانی | کیوردپلنر و نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس