ارز دیجیتال تتر

ارز دیجیتال تتر چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

اگر چیزی درباره ارزهای دیجیتال ثابت یا Stable Coin شنیده باشید، احتمالا می‌دانید که قیمت این رمزارزها ثابت و چیزی از پیش تعریف شده و از پیش تعیین شده است. ارز دیجیتال تتر نیز از گروه ارزهای دیجیتال ثابت است که با قیمت ثابت 1 دلار عرضه می‌شود. احتمالا همیشه منتظر چنین چیزی بوده‌اید؛ یک واحد دارایی که ثبات کافی داشته و بتوانید پشتوانه آن را با اطمینان به ارزش دارایی خود مرتبط سازید. اگر چه به جز این ارز دیجیتال، رمزارزهای ثابت متعدد دیگری نیز داریم، اما تتر توانسته به ارزشمندترین و به نوعی قدرتمندترین رمزارز فعلی جهان تبدیل شود. اعتبار این ارز دیجیتال و ارزش بازار پرقدرت آن، Tether را به صدرنشین ارزهای دیجیتال ثابت تبدیل ساخته است و اگر به دنبال یک استیبل کوین باشید، به احتمال زیادی کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال، USDT (ارز دیجیتال تتر) را به شما توصیه خواهند کرد.

در حقیقت تتر متعلق به نسل جدیدی از ارزهای رمزپایه بوده که هدف آن‌ها ثابت نگه داشتن ارزش ارزهای رمزنگاری شده است. (ثابت نگه داشتن قیمت و ارزش در برابر نوسانات گسترده‌ای که در قیمت سایر ارزهای رمزپایه مشهور چون بیت کوین و اتریوم مشاهده می‌شود.) این باعث می‌شود تا تتر به جای استفاده به عنوان واحد دارایی برای سرمایه گذاری‌های سودآور، به عنوان وسیله مبادله و حالت ذخیره ارزش دارایی مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه با وبلاگ گرندکس همراه باشید تا ببینیم ارز دیجیتال تتر به طور دقیق چیست، چه مزایایی دارد و با چه مسائلی همراه است.

ارز دیجیتال تتر چیست؟

Tether در ژوئیه سال 2014 میلادی به عنوان سکه واقعی یا Real Coin راه اندازی شده و در ماه نوامبر توسط شرکت Tether، شرکتی که مسئول نگهداری مقادیر ذخیره شده فیات است، به Tether تغییر نام داد. این تجارت به طور رسمی از فوریه سال 2015 میلادی آغاز گردید. معاملات تتر به شکل غیرمتمرکز انجام شده و بر بستر بلاک چین قرار دارند. البته به لحاظ کارشناسان این ارز دیجیتال ثابت را به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز نمی‌شناسند، زیرا توزیع آن به شکل متمرکز انجام می‌شود.

تتر به طور خاص در رده سکه‌های ثابت وثیقه‌ای فیات قرار دارد، یعنی یک ارز فیات مانند دلار آمریکا، یورو یا ین که از هر رمزنگاری در گردش پشتیبانی می‌کند. Tether به طور ویژه و هدفمند برای ایجاد پلی بین ارزهای فیات و ارزهای رمزپایه و ارائه ثبات، شفافیت و حداقل هزینه‌های معاملاتی ایجاد شده است. این ارز دیجیتال ثابت در برابر دلار آمریکا ارزش متناظر و مشخصی داشته و از نظر ارزش نسبت 1 به 1 را با دلار آمریکا حفظ کرده است. البته هیچ گونه تضمینی از طرف Tether Ltd برای هر گونه حق بازخرید یا مبادله تتر با پول واقعی وجود ندارد و باید این موضوع را مورد توجه قرار دهید.

جالب است بدانید که طبق داده‎های به دست آمده و به نقل از وال استریت ژورنال، به اندازه 80 درصد از کل معاملات بیت کوین در Tether انجام می‌شود و استیبل کوین منبع اصلی نقدینگی برای بازار ارزهای رمزپایه به حساب می‌آید.

چیزی که باعث شده است این ارز دیجیتال ثابت برای معامله‌گرهای بازار ارزهای دیجیتال جذابیت داشته باشد، فارغ بودن آن از نوسانات قیمتی است. همین طور به وسیله این ارز رمزپایه ثابت، می‌توان معاملات و جابه‌جایی پول در صرافی‌های رمزارزها را به شکلی ساده و روان انجام داد. به این شکل شما می‌توانید به راحتی دارایی بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر خود را به تتر تبدیل ساخته و آن را در قالب با ارزش ثابت آن، ذخیره‌سازی کنید. (با در نظر گرفتن ثابت بودن ارزش تتر، ریسکی از بابت افت ارزش دارایی دیجیتال وجود نخواهد داشت.)

یک نکته مهم: اگر با کمی دقت در ماهیت تتر زوم کرده باشید، احتمالا متوجه یک موضوع جالب خواهید شد. با توجه به ماهیت تتر و نقش معاملاتی آن، می‌توان گفت که شاید این ارز دیجیتال ثابت بتواند به نوعی در نوسانات قیمت بیت کوین نقش آفرین باشد. به این ترتیب با در نظر گرفتن این که بخش زیادی از معاملات بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال بر پایه این ارز ثابت انجام می‌شود، دستکاری عرضه آن، می‌تواند بر نرخ بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال موثر باشد.

توضیح: اگر چه برای صحبت کردن درباره تتر به واحد آن یعنی USDT اشاره می‌کنیم، اما لازم است بدانید که دلار تتر به طور کلی بر چهار بستر قرار می‌گیرد که به ترتیب USDT-ERC20، USDT-Omni، USDT-TRON و USDT-EOS هستند.

ارز دیجیتال تتر
ارز دیجیتال تتر به عنوان یکی از ارزهای ثابت یا Stable Coin شناخته می‌شود که ارزش هر واحد USDT آن، معادل 1 دلار خواهد بود. این رمزارز ثابت برای حفظ ارزش دارایی و تبدیل و معاملات در جهان کاربرد زیادی داشته و ثبات قیمت آن، باعث شده تا از اعتبار مناسبی در معاملات و ذخیره‌سازی پول برخوردار شود.

تتر چگونه کار می‌کند؟

اما باید ببینیم این ثبات تتر و تناظر یک به یک آن با دلار که این ارز دیجیتال را معادل 1 دلار آمریکا می‌سازد، چطور پشتیبانی می‌شود. همان طور که تاکید کردیم هر تتر به اندازه 1 دلار آمریکا ارزش دارد و این طور که گفته می‌شود بابت تولید هر تتر، 1 دلار آمریکا ذخیره و در خزانه نگهداری می‌شود. به این ترتیب ارزش‌گذاری هر تتر با 1 دلار آمریکا، یک پشتوانه واقعی از ارز فیات دارد. اگر چه شایعات و بهتر بگوییم سوء ظن‎هایی نیز نسبت به این زمینه وجود دارد.

یک توضیح: لازم به ذکر است که در جامعه کارشناسان ارزهای دیجیتال، گمانه زنی‌های شک برانگیزی نسبت به واقعیت این موضوع و پشتوانه قطعی آن وجود دارد و گاه و بیگاه مقالات و صحبت‌هایی منتشر می‌شود که نقدی بر این موضوع دارند. اما تاکنون چیزی که به طور رسمی در خصوص پشتوانه ارز دیجیتال تتر بابت تناظر آن با دلار مطرح شده، نگهداری 1 دلار به ازای تولید 1 تتر است.

این ارز دیجیتال که آن را با نماد USDT می‌شناسیم بر پلتفرم بلاک چین بیت کوین قرار گرفت. البته این موضوع مدت کوتاهی در جریان بود و به دلیل گستردگی بازار ارزهای دیجیتال و اقبال جامعه جهانی به سمت ارزهای دیجیتال دیگری چون اتریوم، ترون، بیت کوین کش و …، به سرعت توسعه آن بر بلاک چین مرتبط با این ارزهای دیجیتال نیز صورت گرفت. به این شکل در حال حاضر USDT بر بستر بلاک چین رمزارزهای بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، الگورند، ترون و … قرار دارد. در حال حاضر هم مطابق چیزی که در آمار می‌بینیم، بخش زیادی از معاملات اتریوم بر پایه ارز دیجیتال ثابت تتر صورت گرفته و حجم قابل توجه از مبادلات اتریوم را به خود اختصاص داده است.

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه تتر

اگر خرید و فروش تتر را در شبکه آن انجام دهید، کارمزد تراکنش‌ها در شبکه تتر، به اندازه 0.1 دلار آمریکا خواهد بود. به واقع اگر شما می‌خواهید از بیتفینیکس تتر خریداری کنید، باید بابت خرید هر تتر، دلار به این صرافی بزرگ جهانی واریز کرده و کارمزد هر تراکنش آن نیز 0.1 دلار تعریف شده است. همین طور معادله معکوس به شکل برداشت دلار و فروش تتر در بیتفینیکس نیز با همان 0.1 کارمزد معاملاتی همراه خواهد بود. این کارمزد در قیاس با کارمزدهای تعریف شده، ناچیز به حساب آمده و به عنوان یکی از مزایای معاملاتی با این ارز ثابت یا Stable Coin محسوب می‌شود.

به این ترتیب کارمزد هر تراکنش در شبکه تتر، منبع درآمدی قابل توجه برای شرکت مادر یعنی بیتفینیکس محسوب می‌شود. البته این شرکت با سپرده‌گذاری دلار واقعی که بابت پشتوانه تترها در اختیار دارد نیز به منبع درآمد بزرگ دیگری متصل شده است.

زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه تتر

زمان انجام تراکنش‌ها در شبکه تتر در چند دقیقه خلاصه می‌شود و این کاملا در نقطه مقابل چیزی است که در خصوص جابه‌جایی دلار در صرافی‌ها می‎بینیم. اگر شما بخواهید از طریق صرافی‌های بین المللی به جابه‎جایی دلار بپردازید، در بسیاری مواقع از چند ساعت تا حتی چند روز، باید منتظر بمانید. تعطیلات رسمی، فرآیند انجام معاملات، پاسخگویی بانک و غیره این زمان را به درازا می‌کشد؛ اما در خصوص تراکنش‌ها در شبکه تتر به هیچ وجه با چنین چیزی روبرو نیستیم.

ارز دیجیتال تتر
زمان انجام تراکنش در شبکه تتر، بسیار کوتاه بوده و مانند تراکنش‌ها در سایر ارزهای دیجیتال طی مدت چند دقیقه به انجام می‌رسد و باید این را یکی از نقاط قوت این ارز رمزپایه ثابت در نظر گرفت.

جنجال‌های ارز دیجیتال تتر

جالب است بدانید که این ارز دیجیتال بی جنجال و فراز و نشیب نیز نبوده است. در نوامبر سال 2017 میلادی ادعا شد که به اندازه 31 میلیون دلار تتر به سرقت رفته و هک شده است. در این زمان به یکباره اعتماد عمومی نسبت به این واحد رمزپایه فروریخت. در ژانویه سال 2018 میلادی یک مانع و مشکل دیگر برای این ارز دیجیتال به وجود آمد. این مشکل مربوط به موضوع حسابرسی لازم برای اطمینان از ذخیره دلار واقعی شکل گرفت و همان طور که گفتیم برخی از کارشناسان معتقد بودند که به طور واقعی چنین ذخیره دلاری متناظر با ارزش تترهای تولید شده وجود ندارد. البته پس از آن این سازمان اعلام کرد که در حال جدا شدن از شرکت حسابرسی است و پس از آن احضاریه‌ای نیز توسط نهادهای نظارتی صادر شد. نگرانی در مورد این که آیا این شرکت ذخایر کافی در اختیار دارد یا نه، همچنان در قالب یک اتهام باقی ماند.

در آوریل سال 2019؛ دادستان کل نیویورک، لتیتیا جیمز شرکت مادر تتر یعنی فینیکس را به پنهان کردن ضرر 850 میلیون دلاری وجوه مشترک و شرکت‌های مشترک از سرمایه‌گذاران متهم کرد. در پرونده‌‎های دادگاه آمده است که این وجوه بدون هر گونه قرارداد یا توافق به یک طرف پانامایی به عنوان Crypto Capital Corp داده شده است. گفته می‌شد که شرکت Bitfinex حداقل 700 میلیون دلار از ذخایر نقدی ارز دیجیتال Tether را برای پنهان کردن فاصله پول از دست رفته و به شکلی گم شده را برداشت کرده است.

شرکت مادر بیانیه‎‌ای به شرح زیر صادر کرد:

این پرونده‎ها با سوء نیت و ادعاهای دروغ پر شده‌اند. طبق بررسی‌های ما این مبالغ از بین نرفته، بلکه آنها ضبط و محافظت شده‎‌اند. ما فعالانه در تلاشیم تا از حقوق خود دفاع کرده و جبران خسارت را به انجام رسانده و این بودجه را آزاد کنیم. متاسفانه به نظر می‌رسد دفتر دادستان کل نیویورک قصد دارد این تلاش‌ها را به ضرر مشتریان ما تضعیف کند.

ثبات در قیمت تتر؛ چرا؟

همان طور که گفتیم بزرگترین ویژگی ارز دیجیتال تتر، وجود ثبات در قیمت آن است. به این معنا که دیگر نیازی نیست مرتب نوسانات نرخ این ارز ثابت رمزپایه را بررسی کنید. شما از پیش می‌دانید که هر تتر به اندازه 1 دلار ارزش دارد و هر 1 دلار آمریکا که در اختیار دارید نیز قابلیت تعویض و تبدیل به 1 تتر را خواهد داشت.

یک توضیح مهم: البته در نظر داشته باشید که این تناظر با 1 دلاری که مطرح کردیم، با نوسان بسیار کوچکی نیز همراه است و این احتمال وجود دارد که گاهی به اندازه چند دهم از قیمت 1 دلار پایین تر بیاید. به طور نمونه در صورتی که دارندگان این ارز دیجیتال در یک برهه زمانی با تعجیل در تبدیل آن به دلار واقعی، نرخ پایین‌تری از دلار را بپذیرند، با کمی نوسان و افت قیمت تتر روبرو خواهیم بود.

در ایران چه می‌گذرد؟

جالب است بدانید که در بازار ارزهای دیجیتال ایران، معمولا قیمت هر تتر، به اندازه‌ای بیشتر از قیمت هر دلار است و هر واحد USDT به اندازه (درصد کمی)، بیشتر از نرخ یک واحد دلار، جابه‌جا می‌گردد.

خرید و فروش ارز دیجیتال تتر

برای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر می‌توانید به راحتی به یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال مراجعه نمایید. خرید و فروش ارز دیجیتال به شکل خرید و فروش این ارز در تبادل با سایر ارزهای دیجیتال و همین طور تبدیل آن به دلار و برعکس، تعریف شده است. با استفاده از کیف پول‌های مجازی که در بالا نیز گفتیم، امکان ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال ثابت و تعویض آن با سایر ارزهای دیجیتال وجود خواهد داشت.

لازم به توضیح است که اگر شما بخواهید به شکل بی‌واسطه از شرکت اصلی تتر یعنی بیتفینیکس، نسبت به خرید USDT اقدام کنید، لازم است که دلار واقعی را به حساب بانکی این شرکت واریز نمایید. به این شکل اگر قصد خرید 100 تتر دارید، باید 100 دلار آمریکا به حساب آن واریز کنید تا 100 تتر به شما داده شود. (در این حالت همان کارمزدی که اشاره کردیم نیز در نظر گرفته خواهد شد.)

همین طور اگر تصمیم گرفته‌اید دارایی دیجیتال تتر خود را به ارز فیات دلار تبدیل کنید، امکان ارائه آن به شرکت مادر و دریافت دلار وجود خواهد داشت. (باید دید اگر تمام دارندگان تتر در جهان به یکباره تصمیم به فروش ارز دیجیتال خود به بیتفینیکس بگیرند، آیا به راستی این شرکت پشتوانه دلاری لازم را در اختیار دارد و پیش از اعلام ورشکستگی قادر به تبدیل تمام واحدهای تتر در جهان به دلار واقعی خواهد بود یا طعنه زنی ‌های کارشناسان مبنی بر عدم وجود پشتوانه کامل، حقیقت دارد.)

شما می‌توانید در گرندکس واحدهای مختلف ارز دیجیتال خود را به تتر تبدیل ساخته یا به عکس عمل کرده و دارایی تتر خود را به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل سازید. همین طور امکان معامله آن با ریال یا تومان کشور نیز در گرندکس وجود خواهد داشت.

همان طور که گفتیم در صرافی‌های بین المللی امکان این را خواهید داشت که تتر را با دیگر ارزهای دیجیتال جایگزین کنید و البته در صرافی‌های داخل کشور ما امکان خرید و فروش آن در مقابل تومان نیز فراهم شده است. به این ترتیب اگر دلار امروز نرخ 25 هزار تومان را داشته باشید، احتمالا می‌توانید با 25800 تومان، یک تتر خریداری کنید. (همان طور که گفتیم نرخ تتر در ایران در معادلسازی با دلار، کمی بیشتر از 1 دلار معامله می‌شود.)

مشهورترین صرافی‌هایی که خرید و فروش تتر در آن‌ها انجام می‌شود، عبارتند از صرافی Bitfinex، صرافی Binance، صرافی Bittrex، صرافی Kraken و صرافی Gate.io.

ارز دیجیتال تتر
با استفاده از صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌توانید نسبت به خرید و فروش ارز دیجیتال تتر اقدام کرده و در ایران نیز امکان مبادله آن با ریال و تومان از طریق صرافی‌ها وجود دارد. البته قیمت این ارز دیجیتال ثابت در صرافی‌های ایران، کمی بیشتر از نرخ معادل 1 دلاری است که به آن اشاره کردیم.

کیف پول‌های ارز دیجیتال تتر

پیش از این درباره کیف پول‌های ارزهای دیجیتال توضیحاتی داده بودیم، در خصوص تتر و واحدهای USDT نیز با چنین چیزی روبرو هستیم. این ارز دیجیتال ثابت یا همان Stable Coin کاملا غیرفیزیکی بوده و به عنوان یک ارز دیجیتال، برای نگهداری و انجام معاملات نیاز به کیف پول دیجیتال دارد. خوشبختانه لازم است بدانید که این ارز دیجیتال ثابت در کیف پول‌های متعددی جای گرفته و از این لحاظ با وسعت کارایی بالایی در خصوص آن روبرو هستیم. محدودیت پایین تتر برای کیف پول‌های دیجیتال مختلف، باعث شده است که کاربران ارزهای دیجیتال بتوانند با سهولت بالایی از آن به عنوان یک واسطه دیجیتال برای معادلات دارایی خود و ذخیره‌سازی آن؛ استفاده کنند. به طور نمونه امکان استفاده از USDT در کیف پول‌های رمزارزهای بر پایه ERC-20 یعنی کیف پول‌های اتریوم وجود دارد. همین طور کیف پول‌های ترون، اومنی و … نیز قابلیت ذخیره‌سازی واحدهای تتر را به عنوان کیف پول‌های مجازی دارند.

اگر بخواهیم به طور خاص به کیف پول‌های ارز دیجیتال تتر اشاره کنیم، از برترین و مشهورترین کیف پول‌های آن باید به موارد زیر پرداخت:

  • کیف پول اتمیک والت
  • کیف پول تراست والت
  • کیف پول کوینومی
  • کیف پول مای اتر والت
  • کیف پول لجر
  • کیف پول ترزور

همان طور که پیشتر نیز گفتیم کیف پول‌های کوینومی، تراست والت، مای اتر والت و اتمیک والت از کیف پول‌های دیجیتال نرم افزاری هستند و کیف پول های لجر و ترزور در شمار کیف پول‌های سخت افزاری و بسیار ایمن قرار دارند. به این ترتیب بسته به این که از کدام گروه کیف پول‌های نرم افزاری یا کیف پول‌های سخت افزاری، والت دیجیتال خود را انتخاب می‌کنید، گزینه‌های قابل توجه و مشهوری و معتبری در مقابل شما قرار دارند.

همین طور بخوانید: تبدیل بیت کوین | چطور بیت کوین را به ریال تبدیل کنیم؟

نتیجه‌گیری

مردم جهان روز به روز بیشتر از شکل قبلی معاملاتی خود دور شده و نیاز به واحدهای ارزشمند پولی جهانی که انجام تراکنش‌ها با آن‌ها ساده‌تر باشد، احساس می‌شود. تتر درست در همین نقطه قرار گرفته و ارزش دلاری ثابت آن در کنار امکان معاملاتی راحت، باعث شده تا به یک ارز ثابت محبوب در جهان تبدیل شود. در بالا دیدیم ارز دیجیتال تتر به عنوان یک ارز دیجیتال ثابت یا Stable Coin، واحدی عالی و با کارمزد تراکنشی پایین برای واسطه‌گری معاملات ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. به وسیله این ارز دیجیتال ثابت، می‌توان معامله میان سایر ارزهای دیجیتال را با پشتوانه‌ای ثابت انجام داده و همین طور برای تبدیل دارایی دیجیتال به دلار و برعکس، اقدام کرد. به این ترتیب می‌توان به جای خرید دلار، واحدهای تتر را خریداری کرده و اطمینان خاطر داشت که به همان اندازه ارزش دارایی حفظ می‌شود.

این چیزی است که در موقعیت‌های مختلف و شرایطی که به هر دلیلی خرید دلار ممکن نباشد، به افراد در حفظ ارزش دارایی های خود کمک می‌کند. ممکن است دسترسی به دلار در شرایط سیاسی، اقتصادی یا هر وضعیت دیگری، میسر نباشد و افراد با افت ارزش دارایی خود روبرو باشند. در این شرایط یک کارشناس مسائل اقتصادی و سرمایه‌گذاری، توصیه به خرید واحدهای معادل دلار خواهد داشت که البته در حاشیه امن به لحاظ حفظ دارایی قرار بگیرند. با خرید واحدهای USDT، به شکلی کاملا متناظر گویی دلار خریداری کرده و ارزش دارایی به همان اندازه حفظ خواهد شد.

شما از چه روشی برای حفظ ارزش دارایی‌های خود استفاده می‌کنید؟ طلا، سکه، خودرو، دلار، مسکن؟ تا چه اندازه خرید ارزهای دیجیتال از جمله ارز دیجیتال ثابتی چون تتر را برای حفظ ارزش دارایی خود موثر می‌دانید و چه تجربه‌ای از چنین شکل ذخیره‌سازی واحد دارایی دارید؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وبلاگ گرندکس در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس