ماینینگ چیست؟
ماینینگ چیست؟

دستگاه ماینر چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

با سلام به دوستان و عزیزان با شما هستیم با مقاله ای به عنوان دستگاه ماینر چیست؟

آشنایی با ماینر

قطعا تا کنون نام ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها را شنیده اید و با نام بیت کوین آشنایی دارید. ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر به محلی مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل شده اند و توانسته اند برای خود جایگاهی قابل قبول در بازارهای سرمایه کسب کنند. اگر اخبار ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، قطعا نام ماینینگ یا دستگاه ماینر به گوشتان خورده است. حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که ماینینگ به چه معناست و دستگاه ماینر چیست؟ اگر این طور است توصیه می کنیم تا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا این اطلاعات را با شما در میان بگذاریم.

دستگاه های ماینر که به به دستگاه های ASIC نیز معروف هستند، دستگاه هایی می باشند که برای استخراج رمز ارز ها به کار گرفته می شوند. استفاده از این دستگاه ها در برخی کشورها مجاز نیست اما در عوض در بیشتر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرند و منعی برای استفاده ندارند. پس از اینکه ارزهای دیجیتال به جایگاه کنونی رسیده و مردم متوجه چشم انداز و سود موجود در سرمایه گذاری در این بازار شدند، بسیاری تصمیم به استخراج ارزهای دیجیتال گرفتند که در اصطلاح افراد فعال در این حوزه “ماینینگ” نامیده می شود. هدف کلی دستگاه های ماینر این است که این دستگاه ها با استفاده از انواع دستگاه های استخراج رمز ارز بتوانند ارزهای دیجیتالی که تا کنون استخراج نشده اند را استخراج کنند. طبیعی است هر چه تعداد رمز ارز ها بیشتر باشد، سود حاصله از فروش نیز بیشتر است.

اگر بخواهیم مقداری خلاصه تر در این باره صحبت کنیم، ماینینگ فرآیندی است که در آن تراکنش های مربوط به رمز ارزها تایید شده اند. این تائیدیه عموما در دفتر کل استخراج صورت می گیرد. حال اگر بخواهیم ساده تر بگوئیم که ماینرها چگونه فعالیت می کنند، باید بگوئیم که ماینرها تراکنش های تایید شده در بلوک های بلاک چین را جمع آوری می کنند و در گام بعدی آن را کدگذاری می نمایند تا بدین وسیله بتوانند این بلوک را نیز به بلوک های قبلی اضافه نمایند. این کدگذاری بصورت یک جورچین پیچیده است که باید حل گردد. به عبارت دیگر هر سیستم و کاربری که بتواند در کمترین زمان ممکن این جورچین را حل کند جایزه ای دریافت می کند که همان رمزارز مورد نظر است.

انواع دستگاه های ماینر

دستگاه های ماینری که پیش تر درباره آنها صحبت کردیم انواع مختلفی دارند. در واقع دستگاه ماینر نوعی سخت افزار است که برای رسیدن به فرآیند سریع تر استخراج رمز ارز ساخته می شود. به عنوان مثال برای استخراج بیت کوین فقط دستگاه های ASIC مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربردی ترین و رایج ترین دستگاه های ماینر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پردازنده های مرکزی که همان CPU ها هستند.
  • پردازنده های گرافیکی که همان GPU ها هستند.
  • مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر که همان FPGA ها هستند.
  • مدارهای مجتمع با کاربرد خاص که همان ASIC ها هستند.

نکات مهم در زمان خرید دستگاه ماینر

ابتدایی ترین موردی که در زمان خرید دستگاه های ماینر باید بدان توجه داشت، قدرت دستگاه یا نرخ هش است که با واحد هش بر ثانیه، گیگاهش بر ثانیه و چنین واحدهایی اندازه گیری می شوند. هر چه این عدد بزرگ تر باشد، محاسبات دستگاه ماینر با سرعت بیشتری انجام می شود که نتیجه آن شانس بالاتر برای دریافت پاداش خواهد بود.

دومین موردی که در زمان خرید ماینر باید بدان دقت داشت، مصرف برق دستگاه است. اگر کاربر قصد استفاده همزمان از چند دستگاه را داشته باشد، این موضوع خیلی مهم است چرا که هزینه برق در اکثر نقاط جهان بالاست و قدرت شبکه برق باید پاسخگوی فعالیت دستگاه ها باشد.

مورد سومی که در زمان خرید اهمیت دارد، بازده دستگاه و کارایی آن در مقایسه با انرژی مصرفی است. موارد دیگری نیز در زمان خرید باید مورد بررسی قرار گیرند که از جمله آن می توان به قیمت، سر و صدای تولیدی و تولید گرمای آن اشاره نمود. در زمان خرید به موارد ذکر شده دقت کافی داشته باشید تا بهترین خرید را انجام دهید.

پروسه استخراج ارز دیجیتال

در ابتدا بیت کوین توسط  CPUها استخراج می شدند اما پس از مدتی افرادی که در این حوزه فعالیت می نمودند دریافتند که استفاده از  GPUیا پردازنده های گرافیکی سرعت استخراج را بالاتر می برد. به همین دلیل اکنون در دستگاه هایی مانند ASIC از پردازنده های گرافیکی استفاده می گردد. در مجموع استخراج بیت کوین یا دیگر رمز ارز ها شامل موارد زیر است:

  • خرید دستگاه ماینر مورد نظر بنا بر نیاز
  • برخورداری از یک کیف پول امن برای نقل و انتقالات رمز ارز
  • اتصال و شروع عملیات
ماینینگ چیست؟
ماینینگ چیست؟