ترید ارز دیجیتال

ترید ارز دیجیتال چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

ترید ارز دیجیتال در واقع همان معامله ارزهای دیجیتال است. احتمالا می‌دانید که ترید در لغت به معنای مبادله است و به شکلی قابل انتظار این عبارت به معاملات ارزهای دیجیتال گفته می‌شود. با این حساب تریدر باید همان معامله‌گر باشد که در بازار ارزهای دیجیتال به معامله می پردازد تا البته سودی از این میدان به دست بیاورد. در صورتی که تریدر خوبی باشید، با پیش بینی صحیح قیمت ارز دیجیتال مورد نظر خود، به موقع آن را در قیمت پایین‌تر خریداری کرده و با رسیدن به نرخ بالاتر، مقدار ارز خود را به فروش می‌رسانید.

مفهوم ترید به بیانی ساده

مفهوم ترید به بیانی ساده، به معامله ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی به هدف سودآوری مربوط است. تصور کنید که شما X تومان می‌پردازید تا N عدد بیت کوین (به عنوان یکی از مشهورترین ارزهای دیجیتال) خریداری کنید. حال با پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌های صحیح یا حداقل نسبتا صحیح، می‌دانید که مدتی بعد قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت. اکنون باید مانند یک تریدر ماهر و شکارچی برای آن زمان طلایی کمین کرده و با رسیدن قیمت به نقطه اوج یا حداقل نزدیک آن، برای فروش بیت کوین‌های خود وارد عمل شده و یک ترید دیگر انجام دهید. به هر ترتیب ترید به هدف سودآوری در کوتاه مدت یا بلند مدت انجام می‌شود.

ترید ارز دیجیتال
ترید کردن ارز دیجیتال چیست و یک تریدر حرفه‌ای باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

معامله‌گر یا تریدر

در بالا اشاره‌ای به معامله‌گر یا تریدر کردیم. تریدر در بازار ارزهای دیجیتال، باید شناخت خوبی نسبت به این ارزها داشته و جنس نوسانات قیمتی آن‌ها را بشناسد. چیزی که موجب سودآوری در این بازار خواهد شد، نوسانات قیمتی (خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر) است. درست شبیه به چیزی که در بازار سرمایه و بورس شاهد هستیم. یک تریدر حرفه‌ای باید به خوبی بازار را زیر نظر داشته و بتواند هر روز اخبار مربوط به بازار ارزهای دیجیتال را دنبال کند. شناخت جهت‌گیری بازار، به دست آوردن اطلاعات، تفکر و تحلیل منطقی و هوشمندانه از دیگر خصوصیات یک تریدر یا معامله‌گر حرفه‌ای است. تریدرها به سه گروه زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

تریدرهای کوتاه مدت: این دسته از معامله‌گرها، بازه زمانی میان خرید و فروش ارز دیجیتال را در زمانی کوتاه جای داده و به شکلی برای رسیدن به سودآوری نوسان‌گیری می‌کنند. در برهه‌ای از زمان این نوع معامله‌گری سودآور بوده و در صورتی که بر پیش‌بینی نوسانات قیمتی تسلط خوبی وجود داشته باشد، می‌توان از طریق نوسان‌گیری به سودآوری متوسط (معمولا کم) دست یافت. اما به همان اندازه نیز تریدری کوتاه مدت، پرریسک است.

تریدرهای میان مدت: تریدرهای میان مدت اما صبوری بیشتری به خرج داده و زمان طولانی‌تری را به انتظار افزایش قیمت ارزهای دیجیتال سپری کرده و در یک زمان مناسب نسبت به فروش سرمایه رمزارزهای خود، اقدام می‌کنند. معمولا یک بازه زمانی دو هفته‌ای تا دو ماهه برای تریدرهای میان مدت داریم.

تریدرهای بلند مدت: در نهایت تریدرهای بلند مدت، سرمایه‌گذاران بزرگتری به نظر می‌رسند. این معامله‌گرها در زمان درست نسبت به خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود ورود کرده و برای رسیدن به سود مناسب (طبق تحلیل‌ها و برآوردهای منطقی)، منتظر می‌مانند و با رسیدن به یک تفاضل قیمت ارزنده، فروش را انجام می‌دهند.

نکته: در نظر داشته باشید که همیشه طول زمان به منزله افزایش قیمت یک ارز دیجیتال نیست و نمی‌توان صرفا با انتظار، به سودآوری رسید. سودآوری در تریدهای ارزهای دیجیتال، نیازمند شناخت جنس بازار، نوسانات آن و پیش بینی‌ها و تحلیل‌های منطقی است. در غیر این صورت تنها خرید ارز دیجیتال و منتظر ماندن برای مدتی، به معنای رسیدن به سود قطعی نخواهد بود.

ترید ارز دیجیتال
تریدرها در سه مدل تریدر کوتاه مدت، تریدر میان مدت و تریدر بلند مدت گروه‌بندی می‌شوند و هر یک روش خاص معامله‌گری خود را دارند.

یک معامله‌گر یا تریدر حرفه‌ای نباید اشتباه‌های زیر را مرتکب شود:

تریدر نباید ریسک نامعقول را بپذیرد: پذیرش ریسک‌های نامعقول و بدون شناخت و تحلیل، کاملا خارج از تصمیمات حرفه‌ای یک معامله‌گر است. تریدرها بر مبنای دانش و شناخت بازار وارد معامله می‌شوند و خرید و فروش بدون آگاهی و پذیرش ریسک‌های مبتنی بر شانس و اقبال، به هیچ وجه تائید شده نیست.

تریدر نباید بدون برنامه و تحلیل به بازار وارد شود: ورود بدون تحلیل‌های قبلی و برنامه‌ریزی به بازار، چیزی نیست که تریدرها انجام می‌دهند. معامله‌گرهای حرفه‌ای، حتما برنامه‌ریزی بابت زمان خرید و فروش خود و حتی حجم خرید و فروش دارند.

تریدر نباید در سودآوری طمع کند: یک تریدر حرفه‌ای هرگز در سودآوری طمع نمی‌کند. معامله‌‌گرهای حرفه ای بازار ارزهای دیجیتال، حد سود و حد ضرر تعریف شده دارند و مطابق با این حدود، برای فروش اقدام می‌کنند. بنابراین تصور این که همیشه نرخ یک ارز دیجیتال بر مدار افزایش قیمت بوده و همچنان باید برای صعود بیشتر منتظر ماند، اشتباه است و زمان خروج بر مبنای یک تحلیل درست، تعیین خواهد شد.

تریدر نباید دچار هراس از شایعات شود: همان اندازه که نباید برای سودآوری بیشتر طمع کرد، هراس از شایعات بی‌اساس و مغایر با تحلیل‌های منطقی و مبتنی بر داده‌های واقعی نیز، کاملا اشتباه است. در این صورت فروش زودهنگام و خروج از بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است به از دست دادن سودهای واقعی و قابل توجه منجر گردد.

ترید ارز دیجیتال چیست؟

ترید ارز دیجیتال همان معامله ارز دیجیتال است که از طریق صرافی‌های مجازی یا حقیقی صورت می‌گیرد. اگر شما بخواهید ترید یا معامله ارز دیجیتال را انجام دهید، مانند تمام ارزهای دیگر جهان (حتی با در نظر گرفتن تفاوت غیرمتمرکز بودن)، نیاز به یک صرافی دارید. در حال حاضر برای ترید ارز دیجیتال صرافی‌های آنلاین وجود دارند و البته برخی از صرافی‌های حقیقی و فیزیکی نیز این کار را انجام می‌دهند.

به هر ترتیب برای ترید ارز دیجیتال باید به سراغ صرافی بروید که کاملا بر امن بودن بستر آن اطمینان داشته باشید. گرندکس بستری کاملا امن و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی است که در آن امکان خرید و فروش رمزارزها وجود دارد. در این صرافی آنلاین، می‌توانید بدون هیچ گونه واسطه‌ای به ترید پرداخته و بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در دسترس داشته باشید. به علاوه در گرندکس امکان معامله در هر لحظه و هر ساعت از شبانه روز فراهم است و اطلاع رسانی کامل از اخبار روز صورت می‌گیرد.

ترید ارز دیجیتال
با انتخاب بستر امن و حرفه‌ای برای ترید کردن ارزهای دیجیتال، می‌توانید با خیالی آسوده به معامله‌گری خود بپردازید.

انواع روش‌های ترید ارزهای دیجیتال

انواع روش‌های ترید ارزهای دیجیتال شامل ترید فوری یا اسکالپینگ، ترید روزانه، ترید نوسانی و ترید موقعیت‌گیری است. این روش‌ها در زمان انتظار میان خرید و فروش، با هم تفاوت داشته و نگاه معامله‌گر به بازار نیز کمی متفاوت است. اما وجه اشتراک تمام آن‌ها، در نیاز به رصد کردن بازار، شناخت جنس آن، تحلیل‌های تکنیکال و منطق منسجم است. در زیر نگاهی به هر یک از این روش‌های ترید ارزهای دیجیتال می‌اندازیم.

ترید فوری یا اسکالپینگ

ترید فوری یا اسکالپینگ به روشی از خرید و فروش ارز دیجیتال گفته می‌شود که معامله‌گر در آن، تنها چند دقیقه یا گاهی اوقات چند ثانیه میان خرید و فروش فاصله می‌گذارد. در این شکل از معامله، از تحلیل تکنیکال و همین طور تحلیل رباتیک استفاده می‌گردد. البته در این روش اسکالپینگ، اندازه سود در اکثر مواقع بسیار جزئی خواهد بود.

ترید روزانه

در الگوی ترید روزانه، معامله‌گر دارایی ارز دیجیتال خود را تنها برای یک روز نگه داشته و پس از آن به فروش می‌رساند. سودآوری در ترید روزانه، نیازمند آن است که تحلیل درستی در زمان ورود و خروج وجود داشته باشد. البته به تناسب آن، اندازه سود نیز نمی‌تواند آن قدرها بزرگ باشد.

ترید نوسانی

ترید نوسانی همان طور که از نام آن پیدا است، بر مبنای نوسان‌گیری استوار شده است. در این نوع ترید، تریدر یا معامله‌گر باید نقطه ورود مناسب را تشخیص داده، در قیمت پایین خرید ارز دیجیتال را انجام دهد. پس از آن در زمانی معمولا کمتر از 2 ماه، به انتظار نقطه اوج قیمتی رسیده و در همان زمان خروج را انجام می‌دهد. انجام این ترید نوسانی، نیازمند تفکر، تحلیل و شناخت کافی بازار است. تریدر باید جهت‌گیری بازار را به درستی تشخیص داده و مرتب وضعیت آن را تحت نظر و پیگیری داشته باشد. غفلت در این شکل از معامله ارزهای دیجیتال، موجب از دست دادن موقعیت سودآوری خواهد شد.

نکته: ورود و خروج (خرید و فروش) در مدل ترید نوسانی می‌تواند به صورت یکباره یا پله‌ای و تدریجی اتفاق بیفتد. به این معنا که معامله‌گر می‌تواند یکباره خرید را انجام داده یا آن را در چندین پله و مرحله انجام دهد. همین موضوع در فروش نیز صدق می‌کند. خرید و فروش پله‌ای، مزایای خود را داشته و غالبا در کنترل حد ضرر و افزایش سودآوری موثر واقع می‌شود.

ترید موقعیت‌گیری

ترید موقعیت‌گیری حرفه‌ای‌ترین نوع معامله است و معامله‌گر آن باید از دانش کامل در حوزه ارزهای دیجیتال برخوردار باشد. تریدری که می‌خواهد از الگوی ترید موقعیت‌گیری در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کند، باید پیش از هر چیزی تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال را شناخته و مطابق اصول آن‌ها به معامله بپردازد. به طور معمول بازه زمانی بین خرید و فروش در ترید موقعیت‌گیری، چیزی بین یک فصل تا یک سال خواهد بود. معامله‌گر در این مدل از ترید، زمان مناسب و طلایی خرید را پیدا کرده و به شکل یکباره یا پله‌ای در این زمان، حجم خرید خود را انجام می‎دهد.

پس از آن باید ابزارهای مختلفی از جمله جهت‌گیری بازار، اخبار و حواشی، تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال، نوسانات ذاتی ارز دیجیتال و … را در نظر گرفته و زمان طلایی فروش را پیدا کند. در بیشتر مواقع تریدرها برای فروش، از مدل خروج پله‌ای استفاده کرده و دارایی ارز دیجیتال خود را در چند مرحله به فروش می‌رسانند. به این معنا که اگر شما به عنوان یک معامله گر X عدد ارز دیجیتال داشته باشید، در فروش پله‌ای؛ یک سوم آن را در زمان اول، یک سوم را در زمان بعدی و یک سوم دیگر را در نهایت به فروش می‌رسانید. به این شکل امکان زیان‌دهی در بیشتر مواقع، بسیار کمتر خواهد شد. (زیرا در هر مرحله از فروش، تنها بر یک سوم دارایی ارز دیجیتال خود، ریسک کرده و دو سوم دیگر در حاشیه امن قرار دارند.)

ترید ارز دیجیتال
انواع روش‌های ترید ارز دیجیتال شامل روش نوسانی، فوری، موقعیت‌گیری و روزانه است.

همین طور بخوانید: دلایل تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال کدامند؟

مزایا و معایب ترید کردن

از مزایا و معایب ترید کردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای ترید کردن

مزایای ترید کردن شامل این موارد می‌شوند:

  • ترید کردن وابسته به هیچ مدرک تحصیلی یا تعهد به سازمان و موسسه‌ای نیست. (البته تریدر باید خود به شناخت و درک و دانش کافی از شکل معامله‌گری در حوزه کریپتوکارنسی بپردازد.)
  • تریدر می‌تواند با هر اندازه سرمایه‌ای، حتی کوچک به معامله‌گری بپردازد.
  • تریدر نیازی به محیط کار فیزیکی یا ابزار کار خاصی جز دسترسی به فضای آنلاین ندارد.
  • امکان سودآوری قابل توجه در ترید کردن وجود دارد.

معایب ترید کردن

از معایب ترید کردن، این نکات را در نظر داشته باشید:

  • ترید کردن، حتی برای حرفه‌ای‌ترین معامله گرها، با ریسک بالایی همراه است. (با وجود تمامی تحلیل‌ها و مطالعات، ریسک همیشه در ذات این معاملات جای دارد.)
  • ترید کردن به اطلاعات به روز و منسجم، تحلیل‌های حرفه‌ای و … نیاز دارد و تریدر باید دانش کامل در این حوزه داشته و مرتبا اطلاعات خود را گسترش دهد. (البته این مورد را به جای این که در شمار معایب ترید کردن بدانیم، باید در زمره سختی‌های این حوزه از معامله‌گری قرار دهیم.)
  • ترید کردن کاری پراضطراب بوده و تریدر باید صبوری و تحمل ریسک‌پذیری و احیانا زیان‌دهی را داشته باشد. (همیشه امکان از دست دادن بخشی از سرمایه و حتی میزان زیادی از آن در معامله‌ها وجود دارد.)

نتیجه‌گیری

ترید کردن حوزه‌ای بسیار جذاب در بازار ارزهای دیجیتال است که هرگز نباید بدون دانش و شناخت کافی به آن وارد شد. یک تریدر باید پیش از هر گونه خرید و فروش تحلیل‌های تکنیکال را انجام داده و هر لحظه احاطه کامل بر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد. در صورت داشتن علم و مهارت لازم در حوزه کریپتوکارنسی، می‌توان از این محل به درآمدزایی و سودآوری قابل توجهی دست یافت. شما چه تجربه‌ای از فعالیت در بازار کریپتوکارنسی دارید؟ تجربیات و نظرات خود در این زمینه را با ما و سایر کاربران وبلاگ گرندکس در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس