نرم افزارهای استخراج ارزهای دیجیتال

معرفی 5 نرم افزار استخراج ارز دیجیتال

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

دنیای ارزهای دیجیتال، دنیایی فوق العاده جذاب است که به دلایل ماهیت خاص آن و البته سودآوری، افراد زیادی را به خود جذب می‎کند. برای به دست آوردن ارز دیجیتال دو راه پیش روی خود دارید: خرید ارز دیجیتال یا استخراج ارز دیجیتال. در صورتی که روش دوم یعنی استخراج رمزارزها را انتخاب کرده باشید، به جز نیازمندی‌های سخت افزاری لازم، لازم است که نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال را شناخته و مناسب‌ترین را از میان آن‌ها انتخاب کنید. این نرم افزارها از جمله نرم افزار BFGminer، نرم افزار Easyminer، نرم افزار CGminer، نرم افزار GUIminer، نرم افزار Multiminer، نرم افزار Bitminer و … هستند.

در ادامه بیشتر بخوانید.

استخراج ارز دیجیتال

برای استخراج ارز دیجیتال به ابزار زیر نیاز خواهید داشت:

  • سیستم سخت افزاری قوی با تراشه گرافیکی برتر
  • خنک کننده سیستم
  • اینترنت پرسرعت و پایدار
  • کیف پول ارز دیجیتال
  • عضویت در استخر استخراج

استخراج ارز دیجیتال به معنی وصل شدن به شبکه بلاک چین و شراکت در تایید تراکنش‌های آن است. به این شکل کامپیوتر و سخت افزار شما نیز به همراه سایز ابزار، در این پروسه وارد شده و در نهایت سهمی از استخراج خواهد برد. (لازم به یادآوری است که هیچ سخت افزار مرکزی یا متمرکز برای تائید تراکنش‌ها و استخراج وجود ندارد و ماینرها از سراسر جهان در آن اشتراکی وارد می‎‌شوند. در واقع این غیرمتمرکز بودن، خصوصیت ویژه رمزارزها است که آن‌ها را به واحدهای پولی متمایزی تبدیل می‌سازد.)

برای استخراج ارز دیجیتال، قطعات سخت افزاری متفاوتی چون CPU، GPU و ASIC را داریم. بسته به این که کدام یک از قطعات سخت افزاری از جمله CPU، GPU یا ASIC را انتخاب کرده باشید، حدس هش‌ها در یک بازه زمانی مشخص، با تفاوت اتفاق می‌افتد. به این معنا که هر یک از این قطعات سخت افزاری نرخ حدس هش مشخص به خود را داشته و از این روی هنگام انتخاب سخت افزار استخراج ارزهای دیجیتال، به نرخ هش سخت افزار دقت می‌شود. پیش‌تر و در چند سال گذشته، CPUها قطعات مناسبی برای استخراج ارزهای دیجیتال بودند و با توجه به سهولت بالاتر ماینینگ، این قطعات سخت افزاری کفایت می‌کردند. اما اکنون کمتر می‌توان بهره‌وری آن‌ها را کافی دانست و حرکت به سمت دستگاه‌ها با نرخ هش بالاتر را نیاز داریم.

استخراج ارزهای دیجیتال
برای استخراج ارزهای دیجیتال، به سخت افزار مناسب، دستگاه خنک‌کننده، اینترنت پرسرعت و احتمالا یکی از نرم افزارهای استخراج نیاز خواهید داشت.

چیزی که کارشناسان حوزه استخراج ارزهای دیجیتال می‌گویند، این است که CPUها، پایین‌ترین نرخ هش را دارا بوده و ASICها نیز بالاترین نرخ هش را دارند. البته به همان تناسب نیز برای خرید ASIC باید مبلغ بالاتری پرداخت کرده و حین عملکرد آن نیز مصرف برق بیشتری اتفاق می‌افتد. به این شکل در صورتی که قصد استخراج یا ماین حرفه‌ای ارزهای دیجیتال را داشته باشید، باید از دستگاه‌های سخت افزاری ASIC استفاده کرده و تقریبا می‌توان گفت که CPUها دیگر قادر به استخراج حرفه‌ای و معنی‌دار ارزهای دیجیتال نیستند.

بیشتر استخراج‌های رمزارزها امروز به وسیله سیستم اثبات کار انجام می‌شود. سیستم اثبات کار، یک سیستم امن سازی شبکه است که تا کنون هیچ وقت هک موفقی روی آن اتفاق نیفتاده و سابقه‌ای از نفوذ به سیستم آن را نداشته‌ایم. از این رو سیستم اثبات کار از بهترین الگوهای استخراج ارزهای دیجیتال محسوب شده و غالبا ترجیح  داده می‌شود. همان طور که احتمالا می‌دانید نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال گوناگونی وجود دارند و لازم است که با در نظر گرفتن فاکتورهای گوناگون، نرم افزار مناسب را انتخاب کنید. در صورتی که مایل به استخراج بیت کوین یا استخراج اتریوم و … باشید، باید نرم افزار مناسب استخراج هر یک از این ارزهای دیجیتال را به درستی انتخاب کنید.

همین طور بخوانید: آیا خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال

اگر چه به طور معمول دستگاه‌های استخراج دارای نرم افزار نصب شده هستند و نیاز به خرید نرم افزار دیگر نخواهد بود، اما به دلایل زیادی ممکن است مایل به تعویض نرم افزار استخراج ارز دیجیتال و استفاده از یک نمونه جایگزین باشید. همچنین در صورتی که مایل به اضافه شدن به یک استخر استخراج نباشید، حتما باید از یک نرم افزار استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید. از این‌ها گذشته اگر نمی‌خواهید یک دستگاه ماینر حرفه‌ای خریداری کرده و تنها به وسیله کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ خود به استخراج می‌پردازید، باید حتما یک نرم افزار استخراج ارز دیجیتال تهیه کنید. البته این شکل از استخراج به هیچ وجه به صرفه نیست و کمتر موقعی سودآوری مناسب خواهد داشت. (در فرآیند استخراج باید هزینه‌های جاری، در قیاس با سودآوری و استخراج، در تناسب باشند.)

نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال با تنوع بالایی همراه هستند که هر یک از آن‌ها با داشتن ویژگی‌های مشترک ماهیتی، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم. لازم به ذکر است که به جز این نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال، نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارد که البته به لحاظ اهمیت و کارایی در درجات بعدی قرار دارند.

نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال
نرم افزارهای استخراج ارزهای دیجیتال تنوع بالایی داشته و هر یک دارای ویژگی‌های مشترک و همین طور متفاوتی هستند.

با این همه زمانی که برای استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود، در حال آماده‌سازی بستر مناسب هستید؛ توصیه می‌کنیم که با یک کارشناس حوزه ماینینگ مشورت داشته و بهترین نرم افزار با توجه به پتانسیل‌های سخت افزاری و نیز حجم کاری که قصد انجام آن را دارید، را انتخاب نمایید.

1. نرم افزار BFGminer

نرم افزار BFGMiner، یکی از نرم افزارهای استخراج بسیار قوی و قابل اتکا در زمینه استخراج بیت کوین است که به واقع از نرم افزار استخراج CGMiner مشتق شده یا به شکلی توسعه داده شده آن، است. با توجه به رابط گرافیکی BFGMiner، امکان دانلود مستقیم آن نیز وجود خواهد داشت. این برنامه نرم افزاری تحت کارت‌های ASIC و FPGA طراحی شده است. در حال حاضر نرم افزاری استخراج BFGMiner، از محبوبیت بالایی برخوردار است و بسیاری از ماینرها این نرم افزار را برای ماین کردن رمزارز به کار می‌گیرند.

2. نرم افزار EasyMiner

نرم افزار EasyMiner در واقع یک واسط گرافیکی است که به وسیله آن می‌توان با نرم افزار CGMiner یا Minered و نیز  Cudaminer فعالیت کرد. در حقیقت شما باید هر یک از این سه نرم افزاری را که به آن‌ها اشاره کردیم، نصب کرده و بعد از آن برای استفاده از EasyMiner اقدام کرده و آن را نیز نصب کنید. به علاوه شما می‌توانید به صورت کاملا همزمان از این نرم افزار برای استخراج دو رمز ارز استفاده کنید. به طور نمونه با اجرای همزمان آن روی دو سخت افزار CPU و ASIC، امکان آن را خواهید داشت که از طریق CPU، به استخراج لایت کوین پرداخته و از مسیر ASIC، بیت کوین ماین کنید. (در واقع این استخراج‌ها به صورت همزمان رخ داده و این امکان را نرم افزار ایزی ماینر فراهم می‌سازد.)

این نرم افزار برای CPU و GPU طراحی شده است؛ اما این موضوع به معنای آن نیست که شما نمی‌توانید از سخت افزارهای مدرن‌تر و قوی‌تر همراه با این ایزی ماینر استفاده کنید. به طور مثال اگر سخت افزار شما ASIC باشد، ایزی ماینر با آن سازگاری داشته و اتفاقا می‌توانید از این نرم افزار استخراج ارز دیجیتال، برای استخراج تحت یک پلت فرم کاربری ساده بهره‌مند شوید. در این نرم افزار، امکان انجام تنظیمات شبکه برای کاربر به سادگی اتفاق افتاده و عملیاتی چون مشاهده کیف پول دیجیتال و غیره فرآیند کامل ابتدایی دارد. از این جهت می‌توان ایزی ماینر را نیز مطابق با نامگذاری آن، نرم افزاری عالی برای مبتدی‌های این حوزه به حساب آورد.

نرم افزارهای استخراج ارزهای دیجیتال
نرم افزار ایزی ماینر از بهترین نرم افزارهای استخراج ارزهای دیجیتال است که کارایی ساده و مناسب افراد مبتدی دارد.

3. نرم افزار CGMiner

این یکی از برترین نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال است که به طور ویژه بر استخراج اتریوم تمرکز دارد. در صورتی که دستگاه استخراج شما دارای پایه ASIC یا FPGA باشد، با نرم افزارCGMiner سازگاری خواهد داشت. در این نرم افزار می‌توانید گزارش‌های مختلف دریافت کرده و همین طور از قابلیت اورکلاک آن بهره مند شوید. این نرم افزار برای هر سه نسخه ویندوز، لینوکس و مک نوشته شده و دارای زمینه کاربری در هر سه پلت فرم خواهد بود.

جالب است بدانید که این نرم افزار استخراج ارز دیجیتال هم در حالت مستقیم و منفرد و هم در قالب عضویت در استخر، کارایی دارد و باید این را یکی از امتیازات CGMiner به حساب آورد. برای استفاده از این نرم افزار کافی است که نام کاربری، رمز عبور و البته یوآر‌ال را وارد ساخته و روی گزینه استخراج یا ماین کلیک کنید. به این ترتیب سخت افزار استخراج بدون نیاز به اقدام دیگری، روی نرم افزار ثبت شده و عملیات بعدی صورت می‌گیرد. به علاوه لازم به ذکر است که این نرم افزار دارای ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال اتریوم بوده و به وسیله آن می‌توانید نرخ هش را به خوبی ردیابی کنید.

4. نرم افزار GUIminer

این نرم افزار دارای این امتیاز برتری است که نیازی به کنترل با خط دستور نداشته و خود دارای واسط گرافیکی است. نرم افزار GUIminer از هر دو گروه کارت‌های گرافیکی AMD و انویدیا پشتیبانی می‌کند و می‌توانید آن را با هر دو مدل سیستم هماهنگ سازید. جالب است بدانید که نرم افزار استخراج ارز دیجیتال GUIminer برای استخراج بیت کوین از سی پی یو کامپیوتر نیز مناسب بوده و به شکلی می‌توان آن را گزینه‌ای مناسب برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند به شکل نه چندان حرفه‌ای به استخراج بیت کوین بپردازند، به حساب آورد.

5. نرم افزار MultiMiner

اگر به دنبال یک نرم افزار استخراج ارز دیجیتال مناسب برای پلت فرم‌های مک و لینوکس یا ویندوز می‌گردید، نرم افزار Multiminer می‌تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد. نرم افزار مولتی ماینر برای استخراج رمزارزهایی چون بیت کوین، داج کوین و لایت کوین طراحی شده است. این نرم افزار ضمن استخراج ارز دیجیتال، جهت کنترل کردن و هماهنگی میان دستگاه‌های استخراج نیز عالی عمل می‌کند. به واقع از طریق این نرم افزار می‌توانید میان سخت افزارهای استخراج ارز دیجیتال متفاوت حرکت کرده و هماهنگی و امکان کنترل این جابه‌جایی‌ها را Multiminer به شما می‌دهد. در حقیقت از اسم این نرم افزار نیز می‌توان حدس زد که امکان استخراج چندگانه را دارد و این یکی از امتیازات برجسته آن به شمار می‌آید.

نرم افزار Multiminer برای عملکرد با دستگاه‌های استخراج رمزارزهایی که بر پایه ASIC یا FPGA کار می‌کنند، مناسب خواهد بود.

نرم افزارهای استخراج ارزهای دیجیتال
با استفاده از نرم افزار استخراج مولتی ماینر، می‌توان چندین ماینینگ را برنامه ریزی کرد.

6. نرم افزار BitMiner

نرم افزار Bitminer، نرم افزار ویژه استخراج ارز دیجیتال بیت کوین است که اگر چه طرفدار کمتری دارد، اما به لحاظ استخراج و کسب هش بیت کوین، بسیار عالی عمل می‌کند. به علاوه استفاده از این نرم افزار برای آن دسته از ماینرهای نه چندان حرفه‌ای نیز کاملا مناسب است و نیازی نیست که شناخت قوی نسبت به الگوریتم‌های استخراج بیت کوین داشته باشند. از این‌ها گذشته به جز آن که به وسیله این نرم افزار عملکرد ساده‌تری در جریان استخراج بیت کوین خواهید داشت، شانس استخراج نیز به مراتب بیشتر است و از این لحاظ می‌توان نرم افزار Bitminer را از بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین دانست. نرم افزار Bitminer برای استخراج بیت کوین در هر سه پلت فرم ویندوز، مک و لینوکس مناسب است. همین طور سازگاری و هماهنگی با سخت افزارهای ASIC، GPU و FPGA دارد.

نتیجه گیری

زمانی که تصمیم می‌گیرید وارد حوزه استخراج ارزهای دیجیتال شده و در این زمینه به فعالیت بپردازید، باید ضمن انتخاب دستگاه استخراج حرفه‌ای، در خصوص انتخاب یکی از نرم افزارهای استخراج ارز دیجیتال نیز دقت نظر را اعمال کنید. انتخاب صحیح این ابزارهای استخراج رمزارزها، امکان استخراج راحت‌تر و با سرعت بالاتر را فراهم خواهد ساخت. شما تجربه استفاده از کدام یک این نرم افزارهای استخراج رمزارزها را دارید؟

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس