باز هم استفاده از بیت کوین در دارک وب خبر ساز شد

اتهامات وارد شده به این رئیس پلیس یادآور اتفاقاتی است که در جریان داستان حماسی جاده ابریشم (Silk Road) رخ داد.
filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

رئیس پلیس سابق، یوری زایتسف چندی پیش به اتهام فعالیت به‌عنوان یک قاتل اجیر شده در دارک وب (Dark Web) به هشت سال زندان محکوم شد.

اتهامات وارد شده به این رئیس پلیس یادآور اتفاقاتی است که در جریان داستان حماسی جاده ابریشم (Silk Road) رخ داد. در دسامبر ۲۰۱۸، یوری زایتسف (Yuri Zaitsev) به‌عنوان رئیس بخش خود در اداره اصلی کنترل مواد مخدر جمهوری خاکاسیا کار می‌کرد (بخشی مربوط به اجرای قانون، مشابه اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات‌متحده یا DEA). در آن زمان، وی شروع به تماس با اداره‌کننده یک بازار مرموز در دارک وب کرد و به این فرد پیشنهاد داد تا برای قتل رابطی که به‌جای تحویل مواد مخدر، تحت قالب قطره‌های مرده (dead drops) آنها را برای خود برداشته بود با هم همکاری کنند.

در روسیه، برخلاف ایالات‌متحده آمریکا، اکثر فعالان دارک وب به اداره پست برای حمل‌ونقل بسته‌های خود اعتماد ندارند.

این رئیس پلیس، مقداری بیت کوین معادل ۵۲۰۰۰ روبل روسیه را برای انجام این کار خود دریافت کرده است

روش رایج توزیع محصولات غیرقانونی در کشور روسیه از طریق قطره‌های مرده (dead drops) انجام می‌گیرد. در حقیقت قطره‌های مرده روشی است که طی آن دو طرف می‌توانند اقلام یا اطلاعات مورد مبادله را بدون نیاز به ملاقات یکدیگر به هم انتقال دهند.

بر اساس اظهارات اداره مرکزی تحقیقات پلیس، این رئیس پلیس، مقداری بیت کوین معادل ۵۲۰۰۰ روبل روسیه را برای انجام این کار خود دریافت کرده است. در آن زمان، این رقم تقریباً معادل ۷۵۰ دلار آمریکا یا ۰٫۲ بیت کویت بود. از این رو وی به اتهام رشوه‌خواری و افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده متهم شناخته‌شده است.

محکومیت یوری زایتسف (Yuri Zaitsev)
اتهامات وارد شده به این رئیس پلیس یادآور اتفاقاتی است که در جریان داستان حماسی جاده ابریشم (Silk Road) رخ داد.

به گفته همسر زایتسف، پیگرد قانونی همسرش، ناشی از تحقیق مقامات ارشد آژانسی که زایتسف در آن کار میکرده بوده است. پس‌ازآن نیز زایتسف اخراج شده و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. از اکتبر تا نوامبر ۲۰۱۹، زایتسف تعدادی فیلم در YouTube بارگذاری کرد که در آنها ادعا می‌کند که فساد در میان مقامات ارشد اداره پلیس روسیه امری رایج است. به نظر می‌رسد این همان اتهام قضایی علیه وی است که باعث شده وی تحت عنوان افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد. در نوامبر ۲۰۱۹، زایتسف درخواست تجدیدنظر در مورد پرونده خود از رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین را در یوتیوب بارگذاری کرد و در آن به رأی صادره در مورد پرونده خود اعتراض کرد، اما این اعتراض نیز نتیجه‌ای را برای وی در بر نداشت.

در طول تحقیقات در مورد وب‌سایت جاده ابریشم، بسیاری از مقامات از اینکه بیش‌ازحد ردیابی بیت کوین را امری ساده فرض کرده اند، به خشم آمده بودند. نماینده ویژه DEA، کارل فورس (Carl Force) موفق شد تا ۱۲۰۰ عدد از بیت کوین‌های راس اولبریکت (Ross William Ulbricht) را ضبط کند. وی این حجم از ارز دیجبتال بیت کوین را با استفاده از یک طرح پیچیده به‌دست آورد که طی آن چندین شخصیت جعلی، از جمله یک قاچاقچی عمده مواد مخدر در آمریکای جنوبی گرفته و یک مقام فاسد اجرایی مشغول فعالیت بودند.

وب سایت راه ابریشم
در اکتبر سال ۲۰۱۳، این وبسایت توسط اف‌بی‌آی ضبط شد و حدود ۲۶۰۰۰ عدد بیت کوین که در آن زمان هر کدام ۱۴۰ دلار ارزش داشتند و در کل مبلغ بالغ بر ۳٫۶ میلیون دلار می‌شد مصادره شد.

یکی از کارهایی که اولبریکت در دارک وب به وی محول کرده بود، پیدا کردن و قتل یکی از همکاران سابق وی بود که گفته می‌شد بیت کوین‌ها را از او سرقت کرده است. در حقیقت سارق واقعی یکی دیگر از مقامات انتظامی آمریکا بود که در تحقیقات درمورد جاده ابریشم شرکت داشت. ظاهراً دستور قتل محول شده توسط اولبریکت به فورس محول شده بود ولی در واقعیت هیچ‌گاه قتلی صورت نگرفت و فورس یک سری صحنه‌سازی انجام داد تا به این شکل راس اولبریکت را فریب دهد.

راس اولبریکت
راس اولبریکت در وب سایت سیلک رود تحت نام مستعار «Dread Pirate Roberts» به عنوان «ادمین» فعال بود و پس از دستگیری به پول‌شویی، هک کامپیوتری و توطئه برای جعل اسناد و تجارت مواد مخدر محکوم شد.

حوادثی که چند سال پس از داستان حماسی جاده ابریشم در خاکازیا رخ داد، از جهاتی شبیه داستان Silk Road و راس اولبریکت نظر می‌رسد. همان‌طور که کارل مارکس گفته است:

تاریخ دو بار تکرار می‌شود، نخستین بار به‌عنوان تراژدی و دومین بار به‌عنوان کمدی.

منبع: cointelegraph

امیررضا دستانی | کیوردپلنر و نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس