ارزهای رمزپایه هیچ تاثیری در دور زدن تحریم ها برای ایران ندارد

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

مقامات بانک مرکزی ایران اعلام کردند “ارزهای رمزپایه هیچ تاثیری در دور زدن تحریم ها برای ما ندارد.”

یکی از مقامات بانک مرکزی ایران اظهار داشت: ارزهای رمز پایه نقش مهمی در برابر ضربه های اقتصادی ناشی از تحریم ها ایفا نمی کند. محمدرضا مانی یکتا، معاونت سیستم های پرداخت بانک مرکزی ایران، همچنین بیان کرد: “مطالعات نشان می دهد رمز ارزها در دوران تحریم و در جهت دور زدن تحریم ها نقش موثری ایفا نمی کنند”.

به نظر می رسد ارزیابی و بررسی های انجام شده بر روی ارزهای رمز پایه توسط یک مقام ایرانی با گزارش سال 2018 مرکز تحقیقات مجلس که به استفاده از ارزهای دیجیتال در دوران تحریم و برای دور زدن تحریم های ایالات متحده پافشاری دارد، مغایرت دارد. بر اساس مقاله منتشر شده در یکی از نشریات ایرانی و به نقل از یکتا، این کشور، که اخیرا استخراج رمز ارزهای “قانونی” را تصویب کرده است، در حال حاضر قصد دارد اقدامات جدید و موثرتری در زمینه ارزهای رمزنگاری شده جهت تامین منافع ملی به انجام برساند.

همزمان، به نظر می رسد اظهارات یکتا، در ادامه صحبت های یکی دیگر از مقامات رسمی ایران باشد که از وزارت صنایع و شرکت های خدماتی درخواست کرده بود همکاری نزدیک تری را با دادگستری جهت جلوگیری از جرایم استخراج غیر قانونی رمز ارزها و سایر جرایم مربوط به ارزهای رمز پایه داشته باشند.

در عین حال، این نشریه در ادامه اضافه می کند که اظهارات یکتا باعث دلسردی مردم ایران از سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها شده است. این مقام بانک مرکزی ایران می گوید:

مردم باید از ریسک ها و خطرات ناشی از سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها آگاه باشند.
قیمت ارزهای رمز پایه بسیار ناپایدار است و هیچ نظارتی از سوی هیچ یک از نهادهای نظارتی برای کنترل این بازار وجود ندارد.
با این شرایط احتمال اینکه سرمایه گذاران متحمل خسارات سنگین شوند زیاد است.

بر اساس این گزارش، اظهارات یکتا ناشی از رالی صعودی قیمت بیت کوین بود. بیت کوین در تاریخ 27 دسامبر قیمتی نزدیک به 28400 دلار را تجربه کرد که این در تاریخ رمز ارزها بی سابقه بوده و بالاترین قیمت ثبت شده رمز ارزها می باشد. در پایان، یکتا اضافه می کند که تلاش هایی برای اصلاح قوانین صورت پذیرفته که  مجازات برای استخراج غیر مجاز و تجارت رمز ارزها را شامل می شود.

نقش رمز ارزها در دور زدن تحریم
تاثیر رمز ارزها در دوران تحریم