هش ریت

هش ریت چیست؟

filimo
خرید ارز دیجیتال
کارمزد منصفانه
گرندکس کاملترین سایت و صرافی خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. گرندکس بستری امن و سریع برای خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال است. این سایت، آسانترین راه مشاهده قیمت بیت کوین، اتریوم، تتر و سایر ارزهای دیجیتال است.

در معادن واقعی و فیزیکی چه چیزی اهمیت زیادی دارد؟ سرعت و امنیت! در خصوص استخراج ارزهای رمزنگاری شده نیز به چنین چیزی نیاز داریم. نرخ هش که بعضی به آن قدرت هش نیز می‌گویند، سرعتی است که دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال، حین استخراج همراه دارد. برای موفقیت در استخراج، سرعت یک فاکتور ضروری است، زیرا استخراج کننده در تلاش است تا یک سوال را حل کرده و یک زنجیره به بلوک اضافه کند و پیش از هر کاربر دیگری جایزه را به دست بیاورد. هر آن قدر که پاسخ‌های بیشتری در زمانی کوتاه‌تر ارائه گردد، شانس حل آن بلوک افزایش خواهد یافت. درست به همین دلیل است که حین انتخاب دستگاه‌های استخراج، نرخ هش، هش ریت یا همان Hash Rate از اهمیت زیادی برخوردار است.

بدیهی است که حین استخراج ارزهای دیجیتال، سرعت از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. مصرف انرژی و زمان برای رسیدن به بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال مشابه، سرمایه ای است که در این زمینه مصرف شده و ماینرها علاقه مند به دستیابی هر چه سریع تر به هدف خود یعنی ارز دیجیتال هستند. با این حساب یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در زمان خرید دستگاه های ماینینگ از اهمیت برخوردار بوده و تعیین کننده قیمت است، نرخ هش خواهد بود. به این شکل با شناخت مفهوم و عملکرد تابع هشت و هشینگ، می توانید شناخت بهتری از اتفاقی که در این فرآیند رخ می دهد، داشته و در انتخاب و خرید دستگاه های ماینینگ نیز هوشمندانه تر عمل کنید.

در ادامه با وبلاگ گرندکس همراه باشید تا ببینیم هش ریت چیست و تفاوت هشینگ و رمزنگاری در چه مواردی خلاصه می شود. همین طور نگاهی به ویژگی های توابع رمزنگاری شده خواهیم داشت.

تابع هش و هشینگ به چه معناست؟

تابع هش در پردازش رایانه، عملکردی است که اطلاعات را فشرده می‌سازد؛ به این معنی که خروجی به طور کلی کوتاه‌تر از ورودی خواهد بود. از توابع هش در بسیاری از قسمت‌های رمزنگاری برای نقشه‌برداری از داده‌ها با اندازه‌های متفاوت به داده‌های با اندازه ثابت استفاده می‌شود.

توابع هش رمزنگاری شده برای پردازش معاملات بر پایه رمزارزها کاملا ایده آل هستند. این توابع نه تنها امنیت لازم را ایجاد می‌کنند، بلکه به طور گسترده‌ای در برنامه‌های امنیتی اطلاعات شامل احراز هویت، امضای دیجیتالی و کدهای تائید اعتبار پیام استفاده می‌شوند. در زمینه استخراج ارزهای رمزپایه، هش یک محاسبه یا حدس برای حل یک بلوک است و بدیهی است که نرخ هش می‌تواند افزایش یا کاهش یابد.

اگر دقت کرده باشید، بارها تاکید شده که این روزها استخراج بیت کوین با استفاده از رایانه رومیزی استاندارد (همان کامپیوترهای شخصی که می‌شناسیم) تقریبا غیرممکن است. دشواری محاسباتی استخراج بسیار زیاد بوده و هرگز کامپیوترهای خانگی و معمولی، برای انجام این کار مناسب نیستند.

به طور نمونه تابع هشینگ که در فرآیند استخراج ارز دیجیتال بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد، تابع SHA-256 است. این تابع ورودی‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را به شکل یک خروجی با طول ثابت، ثبت می‌کند. با در نظر گرفتن تابع هش SHA-256، انتظار داریم که طول خروجی آن دقیقا معادل 256 بیت باشد. با این حساب مهم نیست که ورودی شما دارای طول 300 بیت یا 350 بیت باشد، به هر ترتیب در خروجی فشرده‌سازی صورت گرفته و با طول 256 بیت همراه خواهد بود.

هش ریت چیست
تابع هشینگ ورودی‌ها از هر طولی را دریافت کرده و خروجی با طول ثابت را خواهد داشت. به طور مثال تابع هشینگ استخراج بیت کوین SHA-256 است که خروجی با 256 بیت دارد.

تفاوت هشینگ و رمزنگاری

پیش از آن که به تفاوت هشینگ و رمزنگاری بپردازیم، لازم است بگوییم که هر دوی این سیستم‌ها، در موارد زیر با هم شباهت رفتاری دارند:

 • کنترل داده در سیستم‌های محاسباتی
 • تبدیل داده در سیستم‌های محاسباتی

اما ببینیم تفاوت هشینگ و رمزنگاری در چه مواردی خلاصه می‌شود:

 • هشینگ به منظور تائید حل مساله یا به شکلی عام سلامت داده و محتوا کارایی داشته و در کنار آن، رمزنگاری، بر امنیت داده‌ها متمرکز است.
 • تابع هشینگ به عنوان یک تابع یک طرفه عمل کرده و یک تابع خطی و یک سویه است.  اما رمزنگاری دوسویه بوده و قابل برگشت و رمزگشایی است.

ویژگی‌های توابع رمزنگاری شده

ویژگی‌های معمول توابع هش عبارتند از:

1. خروجی با طول ثابت (مقدار هش)

 • عملکرد هش داده‌های طول دلخواه را به یک طول ثابت پنهان می‌کند. از این فرآیند اغلب به عنوان هش کردن داده‌ها یاد می‌شود.
 • به طور کلی هش بسیار کوچکتر از داده‌های ورودی است، بنابراین توابع هش گاهی اوقات توابع فشرده‌سازی نامیده می‌شوند.
 • از آن جا که هش نمایشی کوچکتر از داده‌های بزرگتر است، از آن به عنوان تابع هضم (digest) نیز یاد می‌شود.
 • از تابع هش با n خروجی بیت به عنوان یک تابع هش n-bit یاد می‌شود. توابع هش معروف مقادیری بین 160 تا 512 بیت تولید می‌کنند.

2. کارایی عملیاتی توابع هش

 • به طور کلی برای هر تابع هش h با ورودی x، محاسبه هش ایکس یک عمل سریع محسوب می‌شود.
 • توابع هش از نظر محاسباتی بسیار سریع‌تر از رمزگذاری متقارن هستند.

برای این که توایع هش به عنوان یک ابزار رمزنگاری موثر عمل کنند، باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

3. مقاومت پیش از تصویر یا Pre-Image

این ویژگی بدین معناست که معکوس کردن توابع هش از نظر محاسباتی بسیار سخت و تقریبا ناممکن است. به عبارت دیگر اگر یک تابع هش h مقدار هش z را تولید کرده باشد، یافتن هر مقدار ورودی x که به z در این تابع منجر شده، فرآیندی بسیار دشوار است. این ویژگی در برابر مهاجم یا هکری که فقط مقدار هش را داشته و سعی دارد ورودی‌ها را پیدا کند، محافظت بسیار عالی ایجاد خواهد کرد.

4. مقاومت دوم

مقاومت دوم توابع هش به این ترتیب است که اگر یک ورودی و هش آن داده شود، یافتن ورودی متفاوت با همان مقدار هش بسیار دشوار خواهد بود. به عبارت دیگر اگر یک تابع هش h برای ورودی x، مقدار هش (h(x را تولید کند، یافتن مقدار ورودی دیگر مانند y که هش y برابر با هش x باشد، دشوار خواهد بود. این ویژگی تابع هش در برابر مهاجمی که مقدار ورودی و هش آن را دارد و می‌خواهد به جای مقدار ورودی اصلی، مقدار متفاوتی را به عنوان داده قانونی جایگزین کند، محافظت ایده آل به همراه دارد.

5. مقاومت در برابر برخورد

این ویژگی بدین معناست که یافتن دو ورودی متفاوت از هر طولی که منجر به هش یکسان شوند، دشوار خواهد بود. از این خاصیت به عنوان تابع هش بدون برخورد نیز یاد می‌شود. به عبارت دیگر، برای یک تابع هش h، یافتن دو ورودی متفاوت x و y که  در آن ها تابع هش ایکس مساوی با تابع هش وای شود، دشوار خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که از آن جا که تابع هش با فشرده‌سازی خروجی ثابت از متغیرها می‌دهد، غیر ممکن است که تابع هش برخورد و تلاقی نداشته باشد؛ اما این ویژگی تنها تاکید می‌کند که پیدا کردن نقاط تلاقی و برخورد ورودی‌ها بسیار سخت است و هکرها به سادگی قادر به کشف این نقاط نخواهند بود.

6. تاثیر تغییرات کوچک

لازم است بدانید که کمترین تغییر در ورودی تابع، به تغییر قابل توجه در خروجی منجر خواهد شد. با این حساب حتی اگر ورودی یک تغییر کوچک را داشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت که خروجی ثابت بماند.

7. خروجی ثابت

برای هر ورودی که به تابع وارد کنید، یک خروجی ثابت وجود دارد و حتی اگر هزاران بار این ورودی وارد تابع شود، خروجی تغییر نخواهد کرد. (به واقع با یک خروجی تابع تصادفی روبرو نیستیم که در هر بار ورود متغیر ثابت، تغییر پیدا کند.)

ویژگی های تابع هش
خروجی تابع هش با طول ثابت است و با تغییر حتی جزئی ورودی، خروجی آن به لحاظ ساختار تغییر خواهد کرد. همین طور عملکرد معکوس این تابع یعنی به دست آوردن ورودی با داشتن خروجی، بسیار پیچیده و مشکل خواهد بود و این نفوذ به شبکه از سوی هکرها را ناممکن می‌سازد.

هش ریت (Hash rate) چیست؟

اگر بخواهیم هش ریت یا Hash Rate را به شکلی کاملا ساده بیان کنیم، باید آن را متناظر با تعداد هش در استخراج ارز دیجیتال از جمله بیت کوین بدانیم. به این ترتیب هش ریت شاخصی بر سرعت کار دستگاه استخراج است و هر چه میزان هش ریت بالاتر باشد، سرعت عملکرد و بهره‌وری دستگاه ماینینگ نیز بالاتر خواهد بود. پس اگر تصمیم به خرید دستگاه استخراج ارز دیجیتال دارید، بهتر است سراغ دستگاه‌هایی بروید که نرخ هش بالاتری دارند.

ماینرها با استفاده از قدرت پردازشی رایانه یا دستگاه ماینر خود، شبکه را امن کرده و به ثبت تمام معاملات بیت کوین کمک می‌کنند و به دلیل تلاش‌هایشان بیت کوین پاداش می‌گیرند. هر چه میزان هش ریت هر یک از دستگاه‌های استخراج بیت کوین بالاتر باشد، بیت کوین آن دستگاه بیشتر استخراج می‌شود.

از سویی دیگر اگر میزان هش ریت کلی زیاد باشد، این برای بیت کوین مفید خواهد بود، زیرا باعث امنیت بیشتر شبکه می‌شود. به این شکل اگر کاربری بخواهد به شبکه بیت کوین حمله کند، حداقل به 51 درصد از کل هش ریت در جهان نیاز دارد و وقتی میلیون‌ها ماشین استخراج فعال باشند، این بسیار گران و تقریبا ناممکن خواهد بود. همچنین اگر این دستگاه‌های استخراج توسط افراد مختلف در کشورهای گوناگون جهان در حال فعالیت باشند، شبکه بسیار امن و سالم خواهد بود؛ زیرا به این معنی است که خاموش شدن کل شبکه بسیار سخت خواهد بود.

اما هش کردن در واقع به چه معناست؟

به زبانی خودمانی، استخراج بیت کوین کمی شبیه به بازی لاتاری است. تقریبا هر 10 دقیقه کد بیت کوین یک عدد “هدف” ایجاد می‌کند که ماشین های استخراج یا ماینینگ سعی می‌کنند که آن را حدس بزنند. به طور معمول ما این یافته را بلوک بعدی می‌نامیم. هر کدام از دستگاه ها که ابتدا شماره هدف را حدس بزنند، پاداش استخراج را به دست می‌آورند. درست مثل برنده شدن در لاتاری، شانس انتخاب هش مناسب بسیار کم است. با این حال ماشین‌های استخراج مدرن بیت کوین، یک مزیت بزرگ نسبت به شخصی که به طور معمولی در قرعه‌کشی شرکت می‌کند، دارند. دستگاه‌ها می‌توانند حدس‌های به مراتب قوی‌تری بزنند.

آیا هش ریت تنها متعلق به ارز دیجیتال بیت کوین است؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که خیر، سایر ارزهای رمزپایه مانند اتریوم نیز برای پشتیبانی و امنیت شبکه‌های خود از الگوریتم استخراج استفاده می‌کنند و در هش ریت اندازه‌گیری می‌شوند. با این حال سکه‌های مختلف مجازی، الگوریتم‌های استخراج متفاوتی دارند. به این معنی که احتمال اینکه یک ماشین استخراج هدف را حدس بزند، بلاک را روی بلاک چین ایجاد کرده و پاداش دریافت کند، از یک ارز رمزپایه به ارز رمزپایه دیگر، متفاوت است.

ما می‌توانیم میزان هش ریت را بین دو ارز رمزنگاری شده مختلف مقایسه کنیم و لازم به ذکر است که شبکه بیت کوین قدرت محاسبه بیشتری نسبت به سایر ارزهای مجازی دیگر دارد.

یادآوری می‌کنیم الگوریتمی که ساتوشی ناکاموتو برای بیت کوین پیاده‌سازی کرد، SHA-256 نام دارد. بنابراین هنگامی که ما در مورد هش ریت شبکه بیت کوین یا یک ماشین استخراج واحد بیت کوین صحبت می‌کنیم، در واقع در حال صحبت در مورد بارها و بارها الگوریتم SHA-256 هستیم.

هش ریت
هش ریت به نوعی تناظری از سرعت عملکرد دستگاه استخراج رمزارزها محسوب می‌شود.‌

واحدهای نرخ هش

هنگامی که ساتوشی در سال 2009 میلادی بیت کوین را ایجاد کرد، اندازه‌گیری هش ریت در ثانیه به اندازه کافی آسان بود، زیرا قدرت محاسبات در شبکه بیت کوین هنوز نسبتا کم بود. شما می‌توانستید بیت کوین را در رایانه خانگی خود استخراج کرده و مصرف انرژی برق نیز آن قدرها عجیب و زیاد نبود. اما امروز این مقادیر به شکلی پیچیده و سخت تغییر پیدا کرده و هرگز استخراج با کامپیوترهای خانگی مقرون به صرف نیست و حتی می‌توان گفت به شکلی ممکن نیز نخواهد بود.

در اینجا استانداردهای واحدهای هش ریت را می‌بینیم:

واحد هشHash Unitعلامت اختصاریمعادل
کیلوهشKilohashKH/sهزار هش بر ثانیه
مگاهشMegahashMH/sمیلیون هش بر ثانیه
گیگاهشGigahashGH/sمیلیارد هش بر ثانیه
تراهشTerahashTH/sتریلیون هش بر ثانیه
پتاهشPetahashPH/sکوادریلیون هش بر ثانیه

ارتباط هش ریت با عایدی استخراج چگونه است؟

به بیانی صریح، هر چه میزان هش ریت سیستم شما بیشتر باشد، عایدی بیشتری از استخراج بیت کوین کسب خواهید کرد. این بدان دلیل است که شما با هر TH/s که از نظر قدرت محاسبه اضافه می‌کنید، شانس خود را برای دریافت جایزه بالاتر خواهید برد.

در سال 2020 میلادی، ماشین آلات مدرن بین 60 تا 100 TH/s همراه دارند. ماشین استخراج Whatsminer M20S به اندازه 68 Th/s هش ریت دارد. در نظر داشته باشید که هر دستگاه استخراج، در مقایسه با کل شبکه بیت کوین، یک قطره در اقیانوس است. میلیون‌ها ماشین استخراج وجود دارند که در کشورهای مختلف جهان، سعی در کشف بلوک بعدی دارند.

اندازه‌گیری هش ریت

میزان هش ریت یا همان Hash Rate، میزان و شاخصی بر عملکرد ماینر است. به عبارت دیگر، این نرخ هش، سرعتی است که ماینر کد بیت کوین را حل می‌کند. در سال 2014 میلادی، عملکرد ماینرها در میلیاردها هش بر ثانیه اندازه‌گیری شد. نرخ هش بالاتر به معنای افزایش فرصت استخراج ارزهای رمزپایه و دریافت پاداش بلوک است.

شاخص hash/s نمایانگر اندازه گیری کارایی استخراج کننده در W/Ghash/s است. یک هش در ثانیه، نشان دهنده الگوریتم‌های SHA-256 است که در هر ثانیه استفاده شده‌اند و آن‌ها را به عنوان نرخ هش می‌شناسیم. این واحد مشتق شده از SI است که به عنوان نماد h/s شناخته می‌شود. در ژانویه سال 2015 میلادی، نرخ هش شبکه تقریبا 300 کوادریلیون هش در ثانیه یا 300 Pash/s بود.

چند تبدیل رایج نرخ هش

 • 1 MH/s = 1.000 KH/s
 • 1 GH/s = 1.000.000 KH/s = 1.000 MH/s
 • 1 TH/s = 1.000 GH/s = 1.000.000 MH/s = 1.000.000.000 KH/s

نکته: زمانی که سختی شبکه بیت کوین به دلیل تعداد ماینرهای بیشتر افزایش می‌یابد، میزان هش یا قدرت هش نیز افزایش خواهد یافت. (برای حل موفقیت‌آمیز یک مساله رمزنگاری به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است.)

رابطه بین هش ریت، پاداش ماینرها و سختی استخراج یک ارز دیجیتال

رابطه بین هش ریت، پاداش ماینرها و سختی استخراج یک ارز دیجیتال، کاملا در اصطکاک با یکدیگر قرار دارد. هرچه میزان هش ریت در شبکه بیت کوین افزایش پیدا کند، شانس کسب پاداش از طریق استخراج انفرادی کاهش می‌یابد. برای افزایش شانس خود برای کسب درآمد استخراج، ماینرها به استخر استخراج متصل می‌شوند تا قدرت محاسبات خود را جمع کنند و پس از آن به نسبت متناسب پاداش بلوک هر بلوک استخراج شده توسط استخر بر اساس میزان هشی که به آنها کمک می‌کنند، تقسیم خواهد شد.

در نظر داشته باشید که با افزایش نرخ هش بیت کوین، سختی استخراج نیز افزایش می‌یابد. این دقیقاً همان چیزی است که از ابتدای سال 2020 در بیت کوین اتفاق افتاد. همانطور که توسط CoinMetrics، یک شرکت تحقیقاتی متخصص در بازار ارزهای رمزنگاری شده تخمین زده شده است، دشواری استخراج بیت کوین طی چهار روز به طور پیوسته با نرخ 8٪ افزایش یافته است. تجزیه و تحلیل انجام شده توسط CoinMetrics نشان می‌دهد که در چهار روز پس از آن نیز، دشواری استخراج بیت کوین به یک رکورد تقریباً 15،000،000،000،000 TH / s خواهد رسید.

هدف دشواری بیت کوین هر دو هفته تنظیم می‌شود تا اطمینان حاصل شود که بلوک‌ها در فواصل منظم اضافه می‌شوند. با این حساب، این نقطه داده بسیار نزدیک به سود استخراج‌کنندگان است. یکی از تحلیلگران خالق مدل سهام برای جریان بیت کوین، PlanB، این طور استدلال می‌کند که قیمت بیت کوین تمایل به افزایش در دوره‌های دشواری استخراج دارد.

این تحلیلگر نشان می‌دهد که از زمان ایجاد بیت کوین، چرخه‌های مختلفی برای تنظیم دشواری وجود داشته است و برای هر تجمع جدید، این روند به اندازه‌ای کاهش یافته است. استخراج بیت کوین جنگی فرسایشی برای منابع است و با افزایش هش ریت، رقابت در شبکه بیشتر خواهد شد. استخراج گران شده و حاشیه سود آن نیز کمتر می‌شود. البته به نظر می‌رسد که ماینرهای بزرگ، علی رغم کاهش حاشیه سود، همچنان مایل به ریسک‌های بزرگ هستند و با خرید ماشین‌های استخراج قوی‌تر، این فاصله را پوشش می‌دهند.

ویژگی های تابع هش
هر آن قدر که میزان هش ریت در شبکه استخراج بیت کوین افزایش پیدا کند، امکان استخراج به شکل انفرادی سخت‌تر شده و باید انرژی و توان بیشتری صرف آن شود.

اثر هزینه برق مصرفی بر سودآوری ماینر

آمارهای وب سایت Digiconomist حاکی از آن است که انرژی برق، چیزی بین 90 تا 95 درصد هزینه‌های استخراج بیت کوین را به خود اختصاص می‌دهد و در تعیین سودآوری ماینرهای ارزهای رمزنگاری شده، نقشی بسیار مهم ایفا می‌کند. از طرفی دیگر، سودآوری برای جذب بیشتر ماینرها و رشد اکوسیستم استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، به عنوان تقاضا برای مارپیچ بیت کوین مهم است.

مصرف انرژی سالانه بیت کوین معادل چیزی نزدیک به 30 TWh تخمین زده شده است. (ویکی پدیا یک تراوات ساعت را برابر با توان پایدار 114 مگاوات برای مدت یک سال تعریف می‌کند.) به شکلی دقیق‌تر و ملموس‌تر می‌توان گفت که تقریبا 10 خانواده کامل می‌توانند برای یک شبانه روز، با استفاده از برق مورد نیاز برای یک معامله بیت کوین، تامین انرژی کنند. مصرف انرژی برای ماینرها به عوامل مختلفی بستگی دارد: دسترسی، قیمت ارزان و سخت افزارهای استخراج کم مصرف.

در کشوری مانند چین که گفته می‌شود 60 درصد از عملیات تولید بیت کوین در آن انجام می‌پذیرد، هزینه‌های انرژی در استان سیچوان با نیروگاه برق آبی کاهش داده شده است. همین طور جایی مانند ایسلند که هوای قطب شمال، آن را به طور طبیعی خنک می‌کند؛ برای سیستم‌ها از انرژی گرمایی زمین استفاده شده و مکان برجسته‌ای برای عملیات استخراج بیت کوین به شمار می‌آید. ماینرهای چینی برآورد هزینه‌های تولید بیت کوین را ارائه نکرده‌اند، اما ماینینگ Genesis که معادن خود را از چین به ایسند منتقل کرده است، تخمین می‌زند که تولید یک بیت کوین برای این شرکت حدود 60 دلار هزینه دارد.

مقاله‌ای در سال 2015 میلادی، توسط ادام هیز نویسنده Investopedia منتشر شده و در آن یک مدل تولید هزینه برای بیت کوین (با هزینه اصلی انرژی)، تعریف گردید. در این مقاله این طور نتیجه گرفته شده است که پیشرفت فناوری به صورت تولید سخت افزارهای دارای سرعت بالاتر به همراه مصرف انرژی بیشتر، قیمت بازار ارزهای دیجیتال را کاهش می‌دهد.

وی این طور نوشته است:

“با افزایش کارایی استخراج در دنیای واقعی که احتمالا نتیجه رقابت است، قیمت سرسام‌آور تولیدکنندگان بیت کوین کاهش می‌یابد. به این شکل دارندگان یا ماینرهای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، محصول خود را در قیمتی پایین‌تر عرضه کرده و قیمت‌های رقابتی، نرخی پایین‌تر را تجربه خواهند کرد.”

هش ریت
بخش قابل توجهی از هزینه‌های استخراج را هزینه برق به خود اختصاص می‎دهد و باید اثربخشی آن هنگام خرید ماشین استخراج در نظر گرفته شود.

کلام آخر

اگر به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید، بسیار مهم است که بدانید هش ریت چیست و چطور در بلاک چین عمل می‌کند. فناوری بلاک چین یکی از ابتکاری‌ترین سیستم‌های فناوری به شمار می‌آید که در قرن گذشته ایجاد شده است. با دیدن نفوذی که ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته داشته و تایری که قطعا در آینده خواهند داشت، قطعا گفتن این حرف اغراق نیست که رمزارزها بخش بزرگی از اقتصاد آینده جهان را در تسخیر خود خواهند داشت.

در بالا دیدیم که به زبان ساده، هش به معنای گرفتن یک رشته ورودی از هر طول و دادن یک خروجی با طول ثابت است. در زمینه ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، معاملات به عنوان ورودی در نظر گرفته می‌شوند و از طریق یک الگوریتم هش که در بیت کوین SHA-256 است، اجرا شده و دارای یک خروجی با طول ثابت (256 بیت) خواهند بود. همان طور که مشاهده کردید، در مورد SHA-256 مهم نیست که ورودی شما بزرگ یا کوچک باشد، خروجی همیشه یک طول 256 بیتی ثابت خواهد داشت. این امر زمانی حیاتی می‌شود که با حجم عظیمی از داده‌ها و معاملات سر و کار دارید. بنابراین اساسا، به جای به خاطر سپردن داده‌های ورودی که می‌توانند بسیار زیاد باشند، می‌توانید هش را به خاطر بسپارید و پیگیری کنید.

ویژگی‌های خاص تابع هش رمزنگاری یک کلاس خاص از توابع هش ایجاد کرده است که برای رمزنگاری ایده‌آل محسوب می‌شوند. به نظر می‌رسد که برای ماینرها، شناخت هش و تابع آن اهمیت زیادی دارد. به ویژه زمانی که قصد خرید ماشین ماینینگ را دارید، لازم است که نسبت به هش ریت آن توجه کافی داشته و دستگاهی خریداری کنید که قدرت استخراج کافی در تناسب با انرژی مصرفی داشته باشد.

همین طور بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

سمیرا نقیبی | نویسنده تخصصی حوزه کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) در گرندکس