پولکادات

تعاملی بین زنجیره ها

خرید پولکادات قیمت پولکادات و سایر ارزهای دیجیتال

پولکادات

یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد سوشی، با هدف ایجاد وب غیرمتمرکز راه اندازی شده است. بنیاد مذکور web3 نام دارد. آن ها از نوع خاصی از پروتکل ها استفاده می کنند که شبکه های بلاکچین را قادر می سازد تا با هم کار کنند. توکن مذکور دارای سه هدف می باشد که مستقل از یکدیگر هستند : باندینگ (Bonding)، حاکمیت (Governance) و استیکینگ (Staking). هدف پولکادات ایجاد وبی کاملا غیرمتمرکز است که کنترل آن توسط کاربران انجام می شود. هدف از ساختن این رمزارز، اتصال زنجیره های خصوصی و عمومی و شبکه های بدون نیاز به مجوز می باشد. پولکادات بر این نظر استوار شده که نوعی خاص از اینترنت را ایجاد کند که در آن با بلاکچین های مستقل می توانند اطلاعات تراکنش ها را به صورت بی نیاز به افراد میانی (Trust Less) یا ریپلای چین پولکا دات (polka data reply chain) تبادل کند. پولکادات در نظر دارد تا ایجاد و اتصال اپلیکیشن ها، خدمات و انستیتوهای غیرمتمرکز را تسهیل کند.

مشکل اصلی در بلاکچین ها و حل آن توسط پولکادات

مشکل اصلی بلاکچین ها اینست است که صدها گونه بلاکچین در انزوا تولید شده اند و جهت معرفی خود به همدیگر، توان کافی ندارند. به همین جهت پولکادات به گونه ای به صورت شیکه بلاکچین طراحی شده تا زیرزنجیره های مختص به اپلیکیشن ها ( Specific Sub chain Application) را حمایت کنند. این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که اجزائی را که برای زنجیره مختص به اپلیکیشن آن ها مناسب ترین است را انتخاب کنند.

پولکادات به چه چیزی اطلاق می شود ؟

به تمام اکوسیستم و پارچین هایی اطلاق می شود که همگی یک پلتفرم ریپلای چین (Relax Chain) نامیده می شود. این اپلیکیشن پایه ای که سابتریت (Subtrate) را اهرمی می کند تا از عملکرد اپلیکیشن حمایت نمی کند؛ در عوض امنیت را برای پارچین های شبکه فراهم می آورد و شامل توافق پولکادات، قطعیت و منطق نظرسنجی است.

کیف پول های پکسوس

 • 1 - کیف پول تراست والت
 • 2 - کیف پول کوینومی

کیف پول های پولکادات

 • کیف پول تراست
 • کیف پول آنیم توکن
 • کیف پول پولکا
 • کیف پول تراست
 • کیف پول اتمیک

تاریخچه پولکادات

پاریتکس تکنولوژی (Paritx Technology) توسعه دهنده پولکادات می باشد. این شرکت توسط دو تن از مدیران سابق اجرایی اتریوم به نام های گاوین وود (Gowin Wood) و ژوتا اسکانیر (Jutta Stanir) ایجاد شده است. بنیاد وب3 از حامیان این پروژه می باشد. این بنیاد در جهت تامین سرمایه، وکالت، تحقیقات و همکاری ها، به پروژه پولکادات کمک می کند. در سال 2010 پارتیتی شد، پاریتی در ابتدا شروع به کار بر روی نرم افزار گره (Node Software) برای اتریوم که کلایت اتریوم پاریتی (Parity Ethereum Client) نامیده می شود، کرد. این شرکت به تدریج از حمایت آن پروژه را کشیده است تا بر پولکادات و پروژه مرتبط با آن یعنی سابتریت (Subtrate) تمرکز کند. توسعه پولکادات در نوامبر 2017 شروع شده است. یعنی همان زمانی که توسعه دهندگان اولین کد را در هاب مشخص کردند.

پولکادات با اتکا به ویژگیهای زیر کار میکند:

 • مقیاس پذیری
 • ارتقا
 • ویژه سازی
 • قابلیت تقابل

توکن دات (DOT)

پولکادات در عرضه اولیه توکن دات در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۴۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. این شرکت همینطور، دو فروش خصوصی دیگر نیز در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ داشت و حدود ۱۰۰ میلیون دلار در این فروش خصوصی به‌دست آورد. به‌دلیل یک باگ در کیف پول پاریتی اتریوم Parity’s Ethereum wallet) (حدود نیمی از توکن‌های عرضه اولیه، فریز شدند. این توکن‌های فریز شده، هنوز بازیابی نشده‌اند؛ اما تاثیری در عملکرد پولکادات هم نداشته‌اند. پولکادات از آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) به سرمایه‌گذاران اجازه داد تا توکن‌های باقی‌مانده را معامله کنند. از این تاریخ، دات در بیش از ۴۰ صرافی لیست شده و حجم بالای مبادلات، موجب سر به فلک کشیدن مارکت‌کپ (مارکت‌کپ حاصل ضرب ارزش یک ارز دیجیتال در تعداد در گردش آن است.) این سکه شده و آن را در ۵ صف کوین اول قرار داده است. توکن دات با ضرب شدن در عدد ۱۰۰ در زمان شروع معاملات دوباره نام‌گذاری شده است؛ این تغییر تاثیری در مارکت‌کپ این توکن نداشته است و تنها موجب خواناتر شدن تعداد این توکن شده است

کاربردهای توکن دات (به‌جز تراکنش‌های مالی پایه‌ای)

 • - حاکمیت(governance)
 • - استیکینگ (Staking)
 • - باندینگ (Bonding)
بازگشت